Товариство пошуку жертв війни ''ПАМ'ЯТЬ''
  • Ukrainian
  • English
Переглянути НОВИЙ фільм "Хрещений двічі" створений Товариством пошуку жертв війни "Пам'ять"
Головна arrow Експедиції arrow Звіт про ексгумацію останків військовослужбовців РСЧА у с.Хмелева Золочівського р-ну Львівської обл. Сьогодні: 20.10.2020
Головна
Новини
Експедиції
Статті (історичні джерела)
Військово-історична реконструкція
Кіно & відео студія
Фотогалерея
Довідкова інформація
Мандруємо Україною
Матеріали у тему


Звіт про ексгумацію останків військовослужбовців РСЧА у с.Хмелева Золочівського р-ну Львівської обл. Надрукувати
Ярослав Онищук   
03.10.2005

З 9.09 до 10.09.2005 р. пошукова група громадської організації «Товариство пошуку жертв війни «Пам’ять», у відповідності з дозволом  Державної міжвідомчої комісії у справах увічнення пам’яті жертв війни та політичних репресій № 1/13/02/2005 від 31.08.2005 р., проводила ексгумацію останків військовослужбовців РСЧА в с.Хмелева Золочівського р-ну Львівської області.

Інформацію про місцезнаходження було отримано від жителів с.Хмелева Золочівського р-ну. В результаті проведеного опитування вдалося встановити, що захоронення знаходиться в лісі на північно-західній околиці с.Хмелева (Руда-Колтівська с/р).

Hmeleva 1
DatsoPic 1.0 © 2006 by Andrey Datso Розвідкою зазначеної території пошуковою групою товариства «Пам’ять» 16 серпня 2005 р. було віднайдено місце розташування поховання. Огляд могили засвідчив факт руйнації її «чорними археологами».

Ексгумаційні роботи проводилися в період 9-10 вересня 2005 р. і дали наступні результати:

1. Поховання санітарного типу у вирві від вибуху авіабомби.

2. Приблизна дата захоронення — початок липня 1941р.

3. Кількість останків — 13 осіб.

4. Супровідний матеріал: 1 армійський медальйон зразка 1941 р. з вкладишем до нього (вкладиш зберігся у відмінному стані), 3 армійські каски: 1 — зразка 1936 р. (СШ-36), 2 — 1940 р. (СШ-40); залишки 5 противогазів; алюмінієва фляга пробита осколками; поясний годинник виробництва 2 годинникового заводу; румунська монета номіналом 10 лей (1930 р.); залишки нашивки, подібної до шеврона; фрагмент петлиці з трикутничком; набої до гвинтівки с-ми Мосіна і пістолета ТТ, дрібні фрагменти одягу і спорядження (гудзики, пряжки, кільця тощо). 

Загальний підсумок.
Поховання в с.Хмелева знаходилося в дуже поганому стані і в результаті втручання «чорних археологів» на 90%  знищене. Практично весь остеологічний матеріал перемішаний, а тому провести ексгумацію кістяків в анатомічному положенні не було змоги. Число похованих визначалося за стегновими кістками, оскільки кількість черепів не відповідала кількості останків (відповідно — 8 черепів і 13 останків). Є підстави вважати, що найбільш важливі для ідентифікації речі теж стали трофеями «чорних археологів». Результати ексгумації свідчать, що на більшості тіл військовослужбовців не було верхнього одягу (знайдено лише гудзики від білизни), а також взуття. Власник вкладиша медальйону Кулаков Олександр Миколайович був курсантом РСЧА, родом із м.Суми (Україна), 1920 року народження.

Попереднє вивчення архівних матеріалів та літератури дають можливість стверджувати, що поховання виникло в результаті бою, який відбувся тут 1 липня 1941 р. о 14.00 год. 
10-й мотострілковий і 10-й артилерійський полки 10-ї танкової дивізії 15 мехкорпусу, прикриваючи відступ дивізії, зайняли оборону на рубежі сс.Руда-Колтівська та Хмелева і вступили в бій з німецькими частинами.

 
Поділитися у соцмережах
< Попередня
2006-2019 © Товариство пошуку жертв війни ''ПАМ'ЯТЬ''
Всі права застережено.
Використання матеріалів сайту дозволене за умови повідомлення про це та посилання на джерело (в інтернет-ресурсах - на адресу сайту)