Товариство пошуку жертв війни ''ПАМ'ЯТЬ''
  • Ukrainian
  • English
Переглянути НОВИЙ фільм "Хрещений двічі" створений Товариством пошуку жертв війни "Пам'ять"
Головна arrow Експедиції arrow Звіт про проведення пошуково-ексгумаційних досліджень у с.Скварява Золочівського р-ну Львівської об Сьогодні: 29.09.2020
Головна
Новини
Експедиції
Статті (історичні джерела)
Військово-історична реконструкція
Кіно & відео студія
Фотогалерея
Довідкова інформація
Мандруємо Україною
Матеріали у тему


Звіт про проведення пошуково-ексгумаційних досліджень у с.Скварява Золочівського р-ну Львівської об Надрукувати
Любомир Горбач   
30.12.2008

У відповідності до звернення голови Скварявської сільської ради Надії Корчагіної №186 від 30.07.2008р. та дозволу Державної міжвідомчої комісії у справах увічнення пам’яті жертв війни і політичних репресій №1/13/03/2008 від 09.09.2008р., у період з 3 серпня по 20 вересня 2008 року пошукова група громадської організації "Товариство пошуку жертв війни "Пам’ять" здійснювала дослідження на території Скварявської сільської ради Золочівського району.

Метою робіт був пошук та ексгумація останків вояків, які загинули у липні 1944 року під час німецько-радянської війни. В результаті попередньої розвідки, проведеної з 3 серпня по 3 вересня 2008 року, було обстежено територію села Скварява де, за свідченнями історичних джерел (описи боїв учасниками цих подій 1 ) і місцевих жителів, знаходилися спільні санітарні поховання вояків німецького "Вермахту", радянської Червоної Армії, української дивізії "Галичина". Проведено шурфування 14-ти місць ймовірних захоронень, встановлено місцезнаходження семи одиночних та двох групових поховань санітарного типу. Під час проведення ексгумаційних робіт у період з 9 вересня по 20 вересня 2008 року членами "Товариства пошуку жертв війни "Пам’ять" були виконані наступні роботи:

Територія Скварявської сільської ради

Яма №1. Була досліджена у 2007 році комунальним підприємством Львівської обласної ради "Доля" спільно з Товариством "Пам'ять". (див. фото - 1)

Фото 1

Яма №2. Розташована у лісовій посадці поруч з залізничною колією. Яма має форму військового окопу довжиною 15 метрів, завершення якого було використано для захоронення загиблих вояків. Людські останки, виявлені на глибині 0,5 м від сучасної поверхні, лежали за порядком вздовж лінії окопу. Загалом, у похованні було знайдено 7 людських останків. Судячи із супровідних речей (військового шолому СШ-40, ложок, ґудзиків до верхнього одягу та натільної білизни, набоїв до гвинтівки с-ми Мосіна, срібного хрестика та інших речей), які було знайдено біля останків 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, поховані були одягнені у радянську уніформу із військовим спорядженням радянського виробництва (див.фото - 2, 3). Відповідно, їх можна ідентифікувати як вояків Червоної Армії. Військові ідентифікатори загиблих осіб – відсутні.

Фото 2

Фото 3

Яма №3. Розташована у лісовій посадці поруч з залізничною колією за 4 метри на захід від ями №2. Окремі фрагменти людського скелета (черепної коробки, кисті руки, ребер та кількох хребців хребта) були виявлені на лінії оборони в одному із одиночних окопів індивідуального захисту військовослужбовця, на глибині 0,4 м від сучасної поверхні. Причина відсутності решти кісток, що є складовою людського скелета, невідома. Супровідні речі, які були поруч з фрагментами останка (взуття, ремінці), дають підставу вважати, що тут були захоронені рештки вояка радянської Червоної Армії (див.фото - 4, 5).

Фото 4

Фото 5

В ямах №4, №5, №6, №7, №8,  (одиночні окопи для військовослужбовців), що були розташовані на цій же лінії оборони, що і ями №2, №3 людських останків не виявлено (див.фото - 6, 7, 8).

Фото 6

Фото 7

Фото 8

Яма №9. Представлена розрізненими та поламаними фрагментами кісток людського скелета і розташована на одній лінії оборони поруч з ямою №8 на захід. Окремі частини останка (кістки гомілки, плечової кістки, кістки руки, хребців хребта, ребра) було виявлено на глибині 0,2 м від сучасної поверхні. Поруч з кістками знайдено: залишки сукна від військового однострою, ґудзики до верхнього одягу, нижньої білизни, гачка для підтримування поясного ременя, одного набою до карабіна системи Маузера німецького виробництва, засобу дезинфікації води (хлорниці). Враховуючи те, що людські кістки знаходились фактично на поверхні і біля них були елементи військового одягу та спорядження, можна вважати, що після загибелі тіло вояка лежало протягом багатьох років непохованим. Відсутність значної кількості кісток можна пов’язати з тим, що незахоронене тіло загиблого було розтягнуте звіриною. Супровідні речі, що були поруч, дають підставу вважати, що це є останок вояка німецького "Вермахту", або української дивізії "Галичина" (див.фото - 9, 10). Військовий ідентифікатор відсутній.

Фото 9

Фото 10

Яма №10. Представлена одиночним поверхневим захороненням глибиною 0,3 м поруч з ямою №9 на захід. Наявність у ямі  розрізнених, перекинутих, поламаних, перемішаних із землею людських кісток без будь-яких супровідних речей є результатом втручання у поховання "чорних копачів". Поруч з ямою №10 на відкритій поверхні серед рослинності  знаходились фрагменти людського скелета, які можливо були викинуті з поховання №10 і не були засипані разом з іншими кістками в ямі землею. (див.фото - 11, 12). У звязку з відсутністю у захороненні супровідних речей неможливо прив’язати останок до будь-якої з воюючих сторін.

Фото 11

Фото 12

Яма №11. Розташована з південно-західної сторони села Скварява в чагарнику на відстані 150 метрів від сільського кладовища. Одиночне поверхневе захоронення на глибині 0,3 м від сучасної поверхні, представлене розрізненими, поламаними, хаотично скинутими в яму людськими останками, та відсутністю супровідного матеріалу. Стан захоронення дає підставу вважати, що людський останок був перекинутий і пограбований "чорними копачами", що унеможливлює ідентифікацію та прив’язання цього останка до будь-якої з воюючих сторін (див. фото - 13).

Фото 13

Яма №12. Розташована поруч з ямою №11. Фрагменти людського скелета (гомілкова, стегнові кістки ніг, куприк, таз) знайдено на поверхні грунту серед рослинності, біля розкопаної невідомими ями №12. Від тривалого перебування на поверхні, кістки забарвлені в біло-сірий колір. Решту кісток, що є складовою людського скелета, в межах місця поховання не знайдено. Відсутні також супровідні речі. В зв'язку з руйнуванням місця захоронення, неможливо ідентифікувати і прив’язати розрізнені фрагменти кісток до будь-якої з воюючих сторін (див. Фото - 14, 15).

Фото 14

Фото 15

Яма №13. Розташована на схилі водовідвідної канави поруч з дорогою, що з’єднує містечко Красне з селом Скварява, на відстані 250 метрів від села Скварява. Групове захоронення кількістю трьох осіб виявлено на глибині 0,8 м від сучасної поверхні. Тіла похованих лежали у випростаному положенні один поверх іншого в хаотичному порядку. Ймовірно захоронення здійснювали місцеві мешканці (на гомілковій кістці останка №3 присутній залишок дроту, яким стягували загиблих), які для місця поховання використали вузький стрілецький окоп. Частина кісток останка №1 відсутня через руйнування місця захоронення технічними засобами під час земельних робіт з розширення дороги. Супровідний матеріал складається з речей, які були у використанні вояків української дивізії "Галичина" та німецького "Вермахту". А саме: взуття, банка для зберігання крему до взуття, гаманець, монети різних номіналів різних країн Європи 1925 і 1942 року випуску, сукняного пагону, половини одного військового ідентифікатора, та інших речей (див.фото - 16, 17).

Фото 16

Фото 17

Яма №14. Останок, що було ексгумовано у 14-ій ямі знайдено у лісовій смузі біля залізничної колії на південному сході села Скварява. Людські кістки знаходилися на глибині 0,3 м від сучасної поверхні. Залишки загиблого вояка уже були понищені "чорними копачами". Відсутня значна кількість кісток, які утворюють скелет. Дрібні супровідні матеріали (ґудзики верхнього одягу, нижньої білизни, хлорниця) свідчать про те, що похований був вояком української дивізії "Галичина" або німецького "Вермахту". Військовий ідентифікатор відсутній (див.фото - 18, 19).

Фото 18

Фото 19

Яма №15. Поховання №15 розташоване поруч з ямою №14. Відстань між захороненнями 1,5 м. На глибині 0,1 м від сучасної поверхні виявлено цілісний скелет людини, частково поруйнований "чорними мародерами". Нижня частина скелету від тазових кісток до гомілкової кістки ніг залишилася непорушною. Складається враження, що відсутність металевих речей в нижній частині скелету стала причиною збереження частини останка. Анатомічна цілісність верхньої частини останку від тазових кісток до черепної коробки була порушена діями "чорних копачів", а кілька фрагментів людських кісток були розкидані зверху поховання (див. фото - 18). Залишки супровідного матеріалу (ґудзики до верхнього одягу, нижньої білизни, набій до карабіна Маузера), які не зацікавили мародерів, і були виявлені під час ексгумаційних досліджень свідчать про те, що загиблий був вояком німецького "Вермахту" або української дивізії "Галичина" (див.фото - 20, 21). Військового ідентифікатора не знайдено.

Фото 20

Фото 21

Яма №16. Розташована на віддалі 150 м від поховання №15, в західному напрямку на краю заболоченої лісової смуги за лінією стрілецьких окопів. На глибині 0,3 м від сучасної поверхні у витягнутому положенні горілиць лежав людський останок. Болотистий грунт та підповерхневе знаходження останка наводять на думку, що цього вояка після смерті поховало болото. Виявлений скелет людини уже попередньо був розритий і пограбований "чорняками", відповідно, будь-який супровідний матеріал, окрім пластмасових гудзиків від вояцької нижньої білизни (металошукачі на цей матеріал не реагують!), відсутній. Ексгумовані людські рештки неможливо прив’язати до будь-якої з ворогуюючих сторін (див.фото - 22).

Фото 22

Яма №17 представлена одиночним поверхневим захороненням поруч з ямою №16. На глибині 0,3 м від сучасної поверхні виявлено розрізнений, перекинутий, поламаний, пограбований сучасними дикунами останок невідомого вояка. Схоже, що доля цього і попереднього солдата однакова. Їх 64 роки тому поховало болото. Супровідні речі відсутні. Ідентифікувати немає можливості (див.фото - 23).

Фото 23

Висновок
Таким чином, під час пошуково-ексгумаційних досліджень сімнадцяти місць ймовірних захоронень вояків, загиблих в 1944 році на території Скварявської сільської ради, у дванадцяти ямах виявлено та ексгумовано останки двадцяти однієї особи (див.Табл. №1).

Таблиця №1.

 Населений пункт   № об'єкту
дослідження
 Кількість
останків
 Супровідні речі Приналежність до воюючої сторони
с.Скварява
 Яма №1 2 досліджена у 2007р. КП "Доля" SS "Галичина", РСЧА
 Яма №2
 7 шоломи, набої, хрестик, ґудзики, взуття, ремні РСЧА
 Яма №3 1 взуття, ремні РСЧА
 Яма №9
 1 набої, ґудзики, гачок поясний, сукно, хлорниця Вермахт або SS "Галичина"
 Яма №10 1 - невідомий вояк
 Яма №11 1 - невідомий вояк
 Яма №12 1 - невідомий вояк
 Яма №13 3 взуття, гаманець, монети, пагон, індентифікатор Вермахт або SS "Галичина"
 Яма №14 1 ґудзики, хлорниця Вермахт або SS "Галичина"
 Яма №15 1 набої, ґудзики
 Вермахт або SS "Галичина"
 Яма №16 1 - невідомий вояк
 Яма №17 1 - невідомий вояк

Також товариством "Пам'ять" було досліджено та підготовано для перепоховання велику кількість людських останків, викопаних і підкинутих на початку 2008 року невідомими особами. Після дослідження наявного остеологічного матеріалу виявлено, що у мішках зберігалось двадцять сім людських остаків. До кожного мішка було вкинуто різну кількість фотографій із зображенням військових ідентифікаторів німецького взірця періоду німецько-радянської війни. Загальна кількість сфотографованих ідентифікаторів - двадцять чотири. Кількість, яка ідентифікує людські кістки як останки вояків української дивізії "Галичина" - дев’ятнадцять, вояків німецького "Вермахту" - пять, три останки - без сфотографованих ідентифікаторів.    Усі "жетони" є цілісні, не надламані, отже, захоронення здійснювали не вояки "Галичини" чи "Вермахту". Відповідно, інформація про загибель цих вояків не була доведена до командування і вони ще сьогодні вважаються такими, що пропали безвісти.

Getony 3
DatsoPic 1.0 © 2006 by Andrey Datso Особисті номера загиблих: 36, 40, 43, 47, 50, 66, 69, 70, 99, 100, 107, 120, 140, 141, 142, 162, 190, 211, - які викарбувані на "жетонах", свідчать про те, що одночасно в одному місці загинули та були захоронені в спільній братській могилі військовослужбовці штабного підрозділу української дивізії "Галичина". Невелика кількість супровідних речей, які було виявлено під час дослідження останків, мали на собі залишки такого ж грунту (піску), як і людські рештки. Враховуючи вище наведені приклади, можна припустити, що фотографії ідентифікаторів та залишки супровідного матеріалу мають спільне походження і належать підкинутим останкам (див.фото - 24, 25, 26, 27).

Фото 24

Фото 25

Фото 26

Фото 27

Підготовано для перепоховання ексгумованих у 2007 році товариством "Пам'ять" спільно з КП ЛОР "Доля" із с.Ясенів Бродівського району останки чотирьох вояків дивізії "Галичина", "Вермахту", "Червоної Армії" а також ексгумовані у 2008 році КП ЛОР "Доля" в селі Лешнів Бродівського району останки п’яти вояків радянської Червоної Армії. Останки вояків пронумеровано і запаковано згідно "Тимчасового порядку здійснення на території України пошуку, ексгумації, перепоховання останків осіб, які загинули внаслідок воєн, депортацій та політичних репресій, і впорядкування місць їх поховання". Процес розкопок зафіксовано на фото і відеокамеру. Після завершення досліджень місця поховань були рекультивовані, і відновлені у первісному вигляді (див.фото - 28, 29).

Фото 28

Фото 29

57 людських останків, виявлених в процесі пошуково-ексгумаційних досліджень, а також підкинуті невідомими особами, було урочисто поховано 26 вересня 2008 року на військовому кладовищі вояків української дивізії "Галичина", що між селами Червоне та Ясенівці Золочівського району Львівської області (див.фото - 30, 31).

Фото 30

Фото 31

 

Голова "Товариства пошуку жертв війни "Пам'ять"                        Любомир Горбач


1 "Броди"/збірник статей і нарисів за редакцією Олега Лисяка 2003 рік.

 

 
Поділитися у соцмережах
< Попередня   Наступна >
2006-2019 © Товариство пошуку жертв війни ''ПАМ'ЯТЬ''
Всі права застережено.
Використання матеріалів сайту дозволене за умови повідомлення про це та посилання на джерело (в інтернет-ресурсах - на адресу сайту)