Товариство пошуку жертв війни ''ПАМ'ЯТЬ''
  • Ukrainian
  • English
Переглянути НОВИЙ фільм "Хрещений двічі" створений Товариством пошуку жертв війни "Пам'ять"
Головна arrow Військово-історична реконструкція arrow Зима перевірила реконструкторів на міцність Сьогодні: 03.12.2020
Головна
Новини
Експедиції
Статті (історичні джерела)
Військово-історична реконструкція
Кіно & відео студія
Фотогалерея
Довідкова інформація
Мандруємо Україною
Матеріали у тему


Зима перевірила реконструкторів на міцність Надрукувати
Тарас Павлишин   
27.02.2009

13–15 лютого 2009 року в лісах між с.Гавареччина і Теребежі на Львівщині відбувалися тактичні виправи з військово-історичної реконструкції подій Другої світової війни, а саме сутичок боївок УПА з німецьким гарнізоном взимку 1944 року.

Учасники реконструкції зібралися з Львівського товариства пошуку жертв війни "Пам'ять" а також військово-історичних клубів Хмельницького, Києва, Кривого Рогу, Дніпропетровська, Львова. Вже заїзд учасників на місце перебування нагадував реальні бойові події. По глибокому снігу на санях, на собі учасники переправляли спорядження до глупої ночі. Іти було важко, особливо на початках, де стежка йшла круто вгору. Для німців, поки переправили весь вантаж, дорога зайняла близько п'яти годин, хоча той же шлях без навантаження займає максимум 30-40 хвилин. Як на диво, місце перебування довго шукати не прийшлося, хоча було вже темно. Розташувалися в покинутих господарках, поприбирали сміття, поставили "буржуйки", утеплили вікна. Стало вже веселіше. Поки повечеряли, погомоніли, час промайнув миттєво. Спати вклалися вже після третьої години ночі.

В суботу вранці все почалося. За легендою, підрозділ СС мав зустріти у Гавареччині саперів, отримати пакет з картою місцевості, і без втрат, разом дійти до бази. В той же час повстанці мали перехопити дорогою німців і заволодіти картами. До бази німці дійшли без втрат. Але вже на місці їх підстерігали бійці УПА, зав'язалися сутички. Повстанці вдерлися на територію гарнізону. Німці контрнаступом витіснили супротивника із зайнятих позицій, виставили навколо патрулі. Затишшя було недовге, повстанцям вдалося безперешкодно "знищити" лінію зв'язку. Німці пішли навздогін і напоролися на засідку УПА. Бій зав'язався в хащах понад глибочезним яром. Значні втрати були з обох сторін. Домовленість була такою: відстань пострілу з кулемета не більше 30м, гвинтівки та автомата 20м, пістолета 10м.
"Поцілений" учасник повинен був лягти горілиць і не брати участі в бою до закінчення локальної сутички. Особливих суперечок щодо з'ясовувань хто кого першим поцілив не було.

Позиції УПА і німців розділяв довжелезний і глибокий яр, порослий лісом. Після обіду німці кілька разів організовували напади на становища УПА. Прийшлося трохи поблукати навколо табору повстанців. Напад єгерів і СС не був несподіванкою для УПА, тому сутичка почалася ще на підході до їхньої бази. Під прикриттям частині нападників вдалося впритул наблизитися до позицій супротивника і зав'язати бій біля хат.

Війна війною, а вечеряти треба. Німці повернулися на базу. День видався важким, одяг і взуття промокли, не встигали просушуватися. Смачна вечеря, тепло "буржуйки", мерехтливе світло гасових ламп розслабили вояків. На вулицю вже не було особливого бажання висовуватися. Це зіграло злий жарт з німцями. Під покровом темноти повстанці безперешкодно прогулялися територією гарнізону і заволоділи прапором.

Відплатна акція німців не забарилася. Їм вдалося в темноті пробратися через яр, тихцем знешкодити повстанських вартових і вдертися на позиції УПА.

До ранку вже ніхто із сторін не турбували один одного. В неділю було відзнято телеоператорами Першого національного каналу кілька постановочних епізодів сутички між УПА та німцями.

Пора лаштуватися додому. На допомогу з сіл прибули коні, і вже без зайвих пригод учасники роз'їхалися.

Загальне враження від зимової тактики – все було організовано на висоті. Засніжені краєвиди, відсутність ознак сучасної цивілізації, занурювали усіх з головою в минуле. Хлопці викладалися на повну, незважаючи на непрості умови перебування.

Велика подяка всім хто організовував цю зустріч та брав у ній участь. До наступних зустрічей в полях, камради!!!

Світлини з цього заходу можна переглянути у Фотогалереї .

 
Поділитися у соцмережах
< Попередня   Наступна >
2006-2019 © Товариство пошуку жертв війни ''ПАМ'ЯТЬ''
Всі права застережено.
Використання матеріалів сайту дозволене за умови повідомлення про це та посилання на джерело (в інтернет-ресурсах - на адресу сайту)