Товариство пошуку жертв війни ''ПАМ'ЯТЬ''
  • Ukrainian
  • English
Переглянути НОВИЙ фільм "Хрещений двічі" створений Товариством пошуку жертв війни "Пам'ять"
Головна arrow Експедиції arrow Звіт про ексгумацію останків військовослужбовців РСЧА у с.Лешнів Бродівського р-ну Львівської обл. Сьогодні: 27.10.2020
Головна
Новини
Експедиції
Статті (історичні джерела)
Військово-історична реконструкція
Кіно & відео студія
Фотогалерея
Довідкова інформація
Мандруємо Україною
Матеріали у тему


Звіт про ексгумацію останків військовослужбовців РСЧА у с.Лешнів Бродівського р-ну Львівської обл. Надрукувати
Ярослав Онищук   
30.11.2005

У відповідності до дозволу Державної міжвідомчої комісії у справах увічнення пам’яті жертв війни та політичних репресій пошукова група громадської організації «Товариство пошуку жертв війни Пам’ять» при сприянні Бродівської районної державної адміністрації та Бродівського історико-краєзнавчого музею 12-13 і 19 листопада 2005р. проводила ексгумацію останків військовослужбовців робітничо-селянської Червоної армії, які загинули в околиці с.Лешнів Бродівського р-ну Львівської області у червні 1941р.

Розвідкою, проведеною у середині жовтня 2005р., було зібрано інформацію стосовно подій, які проходили на території с.Лешнів з початку Радянсько-німецької війни. Зокрема, місцеві жителі вказали на ліс перед в’їздом в село з боку м.Броди, де за оповідями очевидців під час артобстрілу та авіабомбардувань полягло багато солдатів Червоної армії. Після того як Лешнів і навколишня територія були зайняті німецькими військами, до прибирання лісу залучалися місцеві євреї, які захоронювали тіла в ями від вибухів авіабомб. Дослідження проводилися у лісі праворуч і ліворуч траси Броди—Лешнів, на відстані близько 200-300м від краю ліса з боку Лешнева. Дана територія має сліди численних артилерійських та авіаційних розривів. Шурфуванням встановлено декілька місцезнаходжень останків людей у вирвах з-під авіабомб. У трьох із таких ям (яма №1, №2 і №3) проводилися ексгумаційні дослідження.

LeshnivJ1 0
DatsoPic 1.0 © 2006 by Andrey Datso Яма №1, глибиною 1,2 м від сучасної поверхні і діаметром приблизно 5м, знаходилася поруч з лісовою дорогою, на відстані близько 30м від траси Броди-Лешнів. Тіла солдатів РСЧА лежали на глибині 1 м в хаотичному положенні, в основному, під стінками ями. На останках збереглися сліди військової форми (ґудзики, зотлілі рештки тканини), на ногах збереглися залишки чобіт. В окремих скелетів (№4,5) кістки ніг мають сліди численних пошкоджень і переломів.

Ексгумація дала наступні результати:

1. Поховання відноситься до санітарного типу і збереглося непорушеним від часу утворення.

2. Приблизна дата захоронення — кінець червня 1941 р.

3. Кількість ексгумованих останків: 6 осіб (від скелета №6 збереглися лише кістки ніг).

4. Супровідний матеріал:

Останок №1 представлений ідентифікаційним медальйоном (пластмасовим пеналом) зразка 1941 р., шкіряним гаманцем, в якому знаходилися 3 радянські монети номіналом 3, 20 і 20 коп., випущені відповідно  у 1940 та 2х1935 рр., невеликим ключем від дверного замка, залишком нашивки у вигляді шеврона, а також дрібними речами від обмундирування (ґудзики, пряжки, гачки). Поруч з покійником знайдено патрони до гвинтівки с-ми Мосіна. Вкладиш медальйона виготовлений із смужки звичайного паперу, на якому рослинним чорнилом були зроблені записи. Від перебування  у вологому середовищі текст вкладиша не піддається прочитанню через надзвичайно слабкий слід. Його розшифрування планується провести із залученням спеціального обладнання в криміналістичній лабораторії юридичного факультету Львівського національного університету імені Івана Франка.

Останок №2 знаходився під скелетом №1. Із супровідного матеріалу, окрім  металевих частин обмундирування, зберігся фрагмент авторучки з пером, виготовленим у Харкові. Ідентифікаційного медальйону біля кістяка не знайдено.

Біля останку №3 жодних речей виявлено не було.

Останок №4 лежав біля західної стінки ями. Із супровідних речей, що відносилися до нього, знайдено ідентифікаційний медальйон зразка 1941 р., фрагмент (держак) ложки із написами «Столяров» з одного боку і «МК» – з іншого. Поблизу цього ж кістяка виявлено складний ножик із написом «Вахт О». Вкладиш  до медальйон зберігся в незадовільному стані через те, що знаходився у не зовсім щільно закритому пеналі. Після попередньої реставрації встановлено, що, правдоподібно, бланк не був заповнений, оскільки жодних слідів напису не виявлено.

Останок №5 був частково перекритий скелетом №3. Представлений найбільшою кількістю матеріалів. В районі шийних хребців знайдено залишки петлиць із трикутниками — ознаками сержантського складу. В районі грудної клітки — шкіряний гаманець, в середині якого знаходилися складний ніж із дерев’яними накладками, 8 набоїв до пістолета ТТ, 2 дверні ключі невеликих розмірів, скляна лінза, мундштук до сигарет, п’ятикутна зірка на пілотку, а також 9 монет номіналом 20 коп. (6 шт. — 1932, 1935, 1937, 1939 і 2х1940 рр. випуску), 10 коп. (1932, 1935 рр.), 1 чехословацька крона (1938 р.). В районі тазових кісток збереглися залишки кобури від револьвера с-ми Наган. На поясі, що знаходився під тазом — патронташ із набоями до гвинтівки с-ми Мосіна. До цього ж кістяка відносився ідентифікаційний медальйон, знайдений між останками №3 і №5.

Вкладиш медальйона зберігся в задовільному вигляді. Він належав Авдєєву Павлу Андрійовичу, 1916 р.н., старшому сержанту, уродженцю с.Ярки Воронезької обл. (батько — Авдєєв Андрій Іванович, с. Ярки, дружина — Авдєєва Неоніла Василівна, м.Стрий).

Останок №6. Збереглися лише кістки ніг скелета, які знаходилися відокремлено від решти кістяків. Його верхню частину в ямі виявити не вдалося. Супровідні речі відсутні.Окрім вищеописаних матеріалів у захороненні виявлено: 5 дисків до автомата ППД-40, залишки 3-х противогазів, масльонка, дві невеликі металеві баночки з рідиною у скляних ампулах для дегазації зброї під час хімічної атаки. Під останком №5 знайдено пробиту осколком солдатську каску зразка СШ-40. Виявлені боєприпаси (набої до гвинтівки с-ми Мосіна і автотмата ППД) в результаті довгого перебування в агресивному середовищі втратили свої боєздатні властивості.

LeshnivJ2 10
DatsoPic 1.0 © 2006 by Andrey Datso Яма №2 знаходилася на відстані приблизно 70 м на північ від першого місцезнаходження. Її діаметр становив 3 м, глибина від сучасної поверхні 1 м. Сліди останків були виявлені на глибині 0,5 м від сучасної поверхні. Загалом, знайдено рештки 4 людей, скинутих в хаотичному положенні. Привертає увагу факт, що цілісність скелетів була порушена через незначний проміжок часу після захоронення:  остеологічні залишки були перемішані і розкидані по всій території ями, однак деякі із них зберігали анатомічне положення. Деякі із кісток розламані або розщеплені. Припускаємо, що поховання могло бути зруйноване тваринами. На рештках збереглися залишки чорної прорезиненої тканини, ймовірно від комбінезонів. В одного із військовослужбовців на руках простежено сліди брезентових рукавиць, на зап’ясті лівої руки виявлено компас. Поруч з кістяками знайдено залишки 2-х пар чобіт, які, однак, були вкинені в яму окремо від останків.

Вивчення остеологічного матеріалу свідчить, що в деяких скелетів відсутні окремі кістки. Зокрема, з 4 черепних коробок дві — знаходилися в доброму стані, третя — роздавлена по швах, четверта — відсутня. За віком одна особа могла мати приблизно 35 років, друга — не більше 25 років. Вік двох інших не встановлений.

Ексгумація дала наступні результати:

1. Поховання відноситься до санітарного типу.

2. Приблизна дата захоронення — кінець червня 1941р.

3. Кількість ексгумованих останків: 4 особи.

4. Супровідний матеріал: 2 солдатські медальйони у вигляді пластмасових пеналів, 2 нарукавних шеврони, 2 ключі до дверного замка, компас 1940 р. виготовлення,  монета номіналом 15 копійок 1935 р. випуску, медичний пакет (бинт і вата), залишки 2-х противогазів, металева баночка з рідиною у скляних ампулах для дегазації зброї, частини ЗІПу до гвинтівки СВТ-40 (протирка і ключ для встановлення патрубка, регулятора і втулки надульника), 10 набоїв до неї, 2 олівці, гільза до револьвера с-ми Наган, гільза до карабіна с-ми Маузер, а також 76 мм артилерійський снаряд без детонатора.В результаті поганих умов зберігання і поганої герметизації капсул солдатських медальйонів, вкладиші до них перетворилися в темно-коричневу порошкоподібну субстанцію, яку неможливо прочитати.

LeshnivJ3 6
DatsoPic 1.0 © 2006 by Andrey Datso Яму №3 виявлено у лісі, ліворуч від дороги Броди—Лешнів. Захоронення знаходилося у вирві від вибуху авіабомби діаметром 4 м. Дно ями знаходилося на глибині приблизно 1,5 м. Після зняття шару ґрунту товщиною 10 см були виявлені перші сліди остеологічного матеріалу. Скупчення кісток знаходилося по середині ями. Основна їх кількість перебувала в хаотичному положенні. Виходячи з поверхневого залягання останків можна вважати, що це відбулося в результаті втручання звірів або мародерів через короткий час після захоронення. Привертає увагу відсутність окремих частин скелета. Зокрема в одного з останків відсутні кістки ніг.Поховання на загал відрізняється бідністю матеріалу. В ямі не виявлено ані взуття, ані залишків уніформи. Складається враження, що перед тим як захоронити покійники були роздягнуті.

Ексгумація дала наступні результати:

1. Поховання відноситься до санітарного типу.

2. Приблизна дата захоронення — кінець червня 1941р.

3. Кількість ексгумованих останків: 2 особи

4. Приблизний вік: не більше 25 років.

5. Супровідний матеріал: алюмінієва фляга місткістю 0,7 л. без закрутки, детонатор до снаряда калібру 45 мм, канцелярська гумка, 8 набоїв до гвинтівки с-ми Мосіна.  Виявлені боєприпаси втратили свої боєздатні властивості.

Загальний підсумок.

Опитування місцевих жителів — свідків бою, а також опрацювання літератури, дає підстави стверджувати, що події, які призвели до виникнення поховання, проходили 26-27 червня 1941 р., коли 12 танкова дивізія 8 мехкорпусу при підтримці 212 стрілецької дивізії 15 механізованого корпусу вели бій за с.Лешнів. Оволодівши селом радянські підрозділи через деякий час були змушені відступити, зайнявши оборону у лісі на лівому березі р.Солонівки, де й були піддані масованому артилерійському обстрілу та авіаційному бомбардуванню. Судячи з виявлених матеріалів можемо припустити, що в ямі №1 і №3 були поховані військовослужбовці 12 мотопіхотного полку 12 танкової дивізії (в/ч 6105), в ямі №2 — танкісти 23 (в/ч 6254) або 24 (в/ч 6407) танкових полків.

 
Поділитися у соцмережах
< Попередня   Наступна >
2006-2019 © Товариство пошуку жертв війни ''ПАМ'ЯТЬ''
Всі права застережено.
Використання матеріалів сайту дозволене за умови повідомлення про це та посилання на джерело (в інтернет-ресурсах - на адресу сайту)