Товариство пошуку жертв війни ''ПАМ'ЯТЬ''
  • Ukrainian
  • English
Переглянути НОВИЙ фільм "Хрещений двічі" створений Товариством пошуку жертв війни "Пам'ять"
Головна arrow Статті (історичні джерела) arrow Унікальні речі УПА потрапили до істориків Сьогодні: 28.10.2020
Головна
Новини
Експедиції
Статті (історичні джерела)
Військово-історична реконструкція
Кіно & відео студія
Фотогалерея
Довідкова інформація
Мандруємо Україною
Матеріали у тему


Унікальні речі УПА потрапили до істориків Надрукувати
Осередок Товариства   
10.08.2009

Товариство пошуку жертв війни "Пам’ять" і співробітники Центру досліджень визвольного руху підчас пошукової експедиції в Золочівському р-ні Львівської області виявили два бідони документів та міномет. Знайдені документи належали референтурі пропаганди останнього надрайонного проводу ОУН Золочівщини, а зброя – одному із відділів УПА. Крім цього виявлено ужиткові речі повстанців: казанки, лопати, цигарки та інше.

Матеріали віднайденого архіву становлять близько 500 аркушів і нараховують більше 70 різних документів: фотографії, друковані видання та рукописи. Крім цього знайдено близько 3000 тисяч одиниць витратних матеріалів: паперу, фотоплівок, негативів та чорнила.

Серед виявлених документів є 26 повстанських фотографій малого формату (4,5*6 см). Знайдено також невикористані фотоплівки: їх датування – жовтень 1952 року – є найпізнішим з-поміж знайдених матеріалів. Наявність значних запасів інших витратних матеріалів – паперу друкарського та письмового призначення – свідчить про підготовку тогочасного надрайонного проводу ОУН Золочівщини до тривалої подальшої діяльності.

На окрему увагу заслуговує перелік поштових адрес радянських виправних трудових таборів. Ця знахідка свідчить про те, що підпільники, які боролися на теренах України, підтримували зв’язок із своїми родичами, котрі були заслані до Сибіру. Ймовірно, це листування здійснювалося не тільки заради моральної підтримки, а також з метою збору інформації для пропагандистських цілей.

Хоча й в УПА було дуже розвинуте та ретельне діловодство – її підпільні архіви вдається знайти дуже рідко. Це пов’язано в першу чергу із тим, що повстанцям не завжди вдавалося встигнути сховати свою документацію від противника. Ті архіви, які все ж були сховані, в більшості випадків практично неможливо знайти через те, що людей, які їх заховали, вже немає в живих, або вони не можуть їх знайти.

Коли ж ці архіви випадково хтось знаходить, то нерідко такі знахідки нелегально продаються приватним колекціонерам і вони залишаються недоступними для істориків. Віднайдений архів є дуже цінним, оскільки він зберігся недоторканим та цілісним комплексом і має значення не лише історичне, а й музейне. Зокрема витратні матеріали – папір, чорнило та фотоматеріали – привідкривають "внутрішню кухню" роботи пропагандистів збройного підпілля в 50-х роках: у період, коли боротьба вже йшла на спад. Також багато цікавого можна знайти у виявлених особистих записниках: раніше невідомі шифри, приватні нотатки та інше.

А знайдений 81-міліметровий міномет є підтвердженням того, що повстанці використовували важку піхотну зброю для широкомасштабних акцій. Унікальність знахідки полягає в тому, що дослідникам досі вдавалося виявити лише фрагменти стрілецької зброї УПА.

На теперішній момент представники Товариства пошуку жертв війни "Пам’ять" і наукові співробітники ЦДВР ідентифікують знайдені матеріали і речі. Після впорядкування та реставрації всі знахідки будуть доступні не тільки для вивчення істориками, але також використовуватимуться в експозиціях Меморіалу пам’яті жертв окупаційних режимів "Тюрма на Лонцького". Архівні документи будуть доступні в електронному варіанті для науковців і всіх зацікавлених в рамках роботи архіву ЦДВР.


Довідкова інформація

1. ЗОЛОЧІВСЬКИЙ НАДРАЙОН ОУН
Сформований у 1945 році в результаті реорганізації структури ОУН. Охоплював терени довкола Золочева, Буська, Глинян та Красного. В 1950-1953 роках провідником цього надрайону був "Олесь" (Іван Червак). Після його загибелі 17 березня 1953 р. біля с.Зарваниця Золочівського р-ну Львівської області – організована діяльність надрайону припинилась.

2. ЦЕНТР ДОСЛІДЖЕНЬ ВИЗВОЛЬНОГО РУХУ
http://www.cdvr.org.ua/, http://www.upa.in.ua/
79026 Львів, вул. Козельницька, 4, к.501
тел./факс: 38(032)2994515,

Вивчення найрізноманітніших аспектів боротьби українців за національну та соціальну свободу є головною метою Центру досліджень визвольного руху.
Сьогодні Центр досліджень визвольного руху це:
• єдиний спеціалізований науковий центр досліджень проблематики ОУН і УПА
• центр розробки та впровадження програм популяризації національно-визвольної боротьби ОУН та УПА
• консультаційна діяльність, надання установам, організаціям та зацікавленим особам інформації, експертних оцінок що стосуються проблематики визвольного руху
• унікальний архів документальних, усних, речових, фото та відеосвідчень про національно-визвольну боротьбу ОУН та УПА
ЦДВР об’єднує багатьох істориків з різних куточків України та з поза її меж, які досліджують проблематику визвольного руху українського та інших народів.
Центр випускає власне періодичне видання — науковий збірник "Український визвольний рух", публікує наукові розвідки, спогади та збірники документів.
Директор ЦДВР – Руслан Забілий.

3. АРХІВ ЦЕНТРУ ДОСЛІДЖЕНЬ ВИЗВОЛЬНОГО РУХУ
Архів ЦДВР здійснює упорядкування, збереження та реставрацію архівних матеріалів з історії українського визвольного руху 20-50-х років ХХ століття. Він складається із більш як 30 фондових збірок. Серед них фонди Ярослава Стецька, Миколи Лебедя, Василя Кука та архіви української діаспори з Нью-Йорку, Лондону, Мюнхена, Праги. Загалом в архіві ЦДВР зберігається більше півмільйона аркушів документів. Крім текстових документів в архіві знаходиться близько 6 тис. фотоматеріалів, а також зберігаються аудіо- та відеозаписи спогадів учасників українського визвольного руху. Наукові співробітники архіву ЦДВР ведуть пошукову роботу з виявлення архівних матеріалів, завдяки чому фонди архіву ЦДВР кожного року поповнюються новими документами (в середньому за рік на 20-30 тис. аркушів). Архів ЦДВР систематично працює над переведенням своїх фондів у цифровий формат. Це дозволяє надавати широкий доступ до документів архіву ЦДВР науковцям, студентам та всім бажаючим.

 
Поділитися у соцмережах
< Попередня   Наступна >
2006-2019 © Товариство пошуку жертв війни ''ПАМ'ЯТЬ''
Всі права застережено.
Використання матеріалів сайту дозволене за умови повідомлення про це та посилання на джерело (в інтернет-ресурсах - на адресу сайту)