Товариство пошуку жертв війни ''ПАМ'ЯТЬ''
  • Ukrainian
  • English
Переглянути НОВИЙ фільм "Хрещений двічі" створений Товариством пошуку жертв війни "Пам'ять"
Головна arrow Військово-історична реконструкція arrow На Сколівщині знайдено невідоме захоронення УПА Сьогодні: 23.11.2020
Головна
Новини
Експедиції
Статті (історичні джерела)
Військово-історична реконструкція
Кіно & відео студія
Фотогалерея
Довідкова інформація
Мандруємо Україною
Матеріали у тему


На Сколівщині знайдено невідоме захоронення УПА Надрукувати
Осередок Товариства   
20.08.2009

Plavje 2
DatsoPic 1.0 © 2006 by Andrey DatsoПредставники Товариства пошуку жертв війни "Пам’ять" спільно із науковими співробітниками Центру досліджень визвольного руху виявили останки трьох бійців УПА під час пошукової експедиції в Сколівському р-ні Львівської області. Недалеко від захоронення повстанців виявлено також залишки польового табору УПА. Інформацію про місцезнаходження поховання надав голова осередку "Пам’яті" Сколівського р-ну – Ярослав Радевич.

Встановлено, що знайдені останки належать Скільському Івану Кириловичу 1904 р. н., Полянчичу Олексі Антоновичу 1915 р. н. та Мельникевичу Миколі Павловичу 1925 р. н. Всі вони – родом із с.Плав’є на Сколівщині. Інформацію про їхню участь в боротьбі УПА підтверджують виявлені біля них супровідні речі військового вжитку: фрагменти одностроїв, набої, засоби для чищення зброї. Ці повстанці загинули в січні 1945 року підчас нападу відділу НКВД на місце зимівлі відділу УПА. Загиблі повстанці прикривали тили свого відділу і ціною власного життя забезпечили йому перемогу в бою.

Plavje 25
DatsoPic 1.0 © 2006 by Andrey DatsoЯк зазначив Голова Товариства  "Пам’ять" Любомир Горбач:  "Те, що відділ НКВД змушений був відступити, підтверджує той факт, що повстанці були поховані своїми товаришами по зброї." Він також додав, що поховання УПА вдається знайти вкрай рідко, оскільки вони робилися так, щоб потім їх не виявив противник.

Недалеко від поховання виявлено залишки польового табору, де зимував згаданий відділ УПА. Зокрема знайдено оборонні позиції, а біля них – значне число використаних гільз від набоїв німецького та радянського виробництва. Ці знахідки підтверджують те, що в УПА використовувалась амуніція різних армій. В межах табору виявлено укріплену землянку повстанців. Вона мала прямокутну форму, була вкопана в землю на глибину 1,5 метра, з двома входами, а внутрішні стіни були покриті дерев’яними брусами. В землянці знайдено речі, які були незамінними в повсякденному житті повстанців: казанки, ложки та інший посуд. Також виявлено низку інших предметів повстанського побуту, зокрема металеву піч, яка обігрівала місце проживання повстанців.

Знайдені предмети повстанського вжитку проходять реставрацію та ідентифікацію. В майбутньому частина цих знахідок буде експонуватись в Меморіалі пам’яті жертв окупаційних режимів  "Тюрма на Лонцького". А вже 24 серпня об 11 годині відбудеться урочисте перепоховання виявлених останків бійців УПА в їхньому рідному селі Плав’є на Сколівщині. Як зазначив Директор ЦДВР Руслан Забілий:  "Іван Скільський, Олекса Полянчич та Микола Мельникевич будуть перепоховані в День Незалежності – за здобуття якої, вони віддали свої життя."


Довідка

МЕМОРІАЛ ПАМ’ЯТІ ЖЕРТВ ОКУПАЦІЙНИХ РЕЖИМІВ  "ТЮРМА НА ЛОНЦЬКОГО"
www.lonckoho.lviv.ua
Львів, вул. С. Бандери, 1 (вхід з вул. Брюлова)
тел./факс: +38-032-299-45-15,
Меморіал  "Тюрма на Лонцького" розташований у Львові в приміщенні тюрми, де знаходились каральні органи трьох окупаційних влад: польської, радянської та німецької. Це перший в Україні музей-в’язниця.
28 червня 2009 р. Центр досліджень визвольного руху та Служба безпеки України відкрили перший етап експозиції Меморіалу. Початкову експозицію Меморіалу  "Тюрма на Лонцького" розташовано на першому поверсі будинку, де максимально збережено автентичний вигляд колишньої тюрми, яка не зазнала жодних змін відтоді, коли тут перебували політичні в’язні. Вхід в Меморіал – з вулиці Брюлова (колишня Лонцького), через який потрапляли арештовані. Експозиція підготована співробітниками Центру досліджень визвольного руху за сприяння Служби безпеки України. Кошти для відкриття Меморіалу зібрані з пожертв львівської громади.
Меморіал можна відвідати щочетверга з 14-00 до 18-00, а для груп більше 10 осіб екскурсії проводяться за попереднім записом в будь-який робочий день тижня. Вхід та екскурсія безкоштовні.
ЦДВР також проводить збір спогадів колишніх в’язнів тюрми  "на Лонцького" та займається пошуком експонатів для розширення експозиції Меморіалу.

 
Поділитися у соцмережах
< Попередня   Наступна >
2006-2019 © Товариство пошуку жертв війни ''ПАМ'ЯТЬ''
Всі права застережено.
Використання матеріалів сайту дозволене за умови повідомлення про це та посилання на джерело (в інтернет-ресурсах - на адресу сайту)