Товариство пошуку жертв війни ''ПАМ'ЯТЬ''
  • Ukrainian
  • English
Переглянути НОВИЙ фільм "Хрещений двічі" створений Товариством пошуку жертв війни "Пам'ять"
Головна arrow Новини arrow У Новому Загорові відтворили героїчний бій УПА проти гітлерівців Сьогодні: 20.10.2020
Головна
Новини
Експедиції
Статті (історичні джерела)
Військово-історична реконструкція
Кіно & відео студія
Фотогалерея
Довідкова інформація
Мандруємо Україною
Матеріали у тему


У Новому Загорові відтворили героїчний бій УПА проти гітлерівців Надрукувати
Тарас Павлишин   
08.09.2009

NovyjZahoriv 2
DatsoPic 1.0 © 2006 by Andrey Datso У неділю 6 вересня, на місці славнозвісного бою чоти УПА проти гітлерівців, відбувалися заходи із вшанування українських героїв. "Родзинкою" цьогорічного святкування стала військово-історична реконструкція бою.

Дійство відбулося біля монастиря Різдва Пресвятої Богородиці поблизу с.Новий Загорів, Локачинського району Волинської області.

На 66 років у минуле усіх присутніх повернули ГО "Товариство пошуку жертв війни "Пам’ять" (м.Львів), клуби військово-історичної реконструкції "Гренадер" м.Львів, м.Кам'янка-Бузька, "Повстанець" м.Київ, "Захід" м.Хмельницький, магазин "Штурм" - Зброя та спорядження" м.Львів.
Реконструкція відбувалася  за фінансового сприяння Луцького міського голови Богдана Шиби та організаційної підтримки ВМГО "Національний Альянс".

Варто зазначити, що ідею проведення реконструкції організатори позичили у цьогорічних "бандерштатівців", адже саме на цьому фестивалі влітку було продемонстровано бій військ УПА з НКВС вищезгаданим Товариством пошуку жертв війни "Пам’ять".


Історична довідка:

Один із відділів куреня Олексія Брися (Остапа) – чота особливого призначення бунчужного Андрія Марценюка (Берези) – після обіду 8 вересня 1943 року увійшла до Нового Загорова. Село лежало якраз на одній із найголовніших зв’язкових ліній УПА на південнозахідній Волині. На випадок несподіваної атаки з боку противника, чота з 44-х осіб зосередилася біля найпридатнішої для оборони споруди – мурованого православного монастиря.

Поліція телефоном повідомила німецьку адміністрацію. Ближче до 9-ї вечора повстанські вартові помітили наближення до Нового Загорова вантажних автомобілів. До операції проти УПА було залучено майже всі сили районної поліції – роту німецької жандармерії, роту донських козаків і роту поліції із фольксдойчів. Каральні війська нараховували майже 400 осіб. Німці та їхні союзники були певні, що повстанці уже покинули населений пункт, тому без особливих застережних заходів безпечно підійшли на відстань 50–100 метрів до замаскованих повстанських позицій. Так карателі опинилися під шквальним вогнем. Розуміючи, що зранку оборонятися буде набагато складніше, Андрій Марценюк віддав наказ відступити за монастирські мури й забарикадуватись у святині.

У першій половині дня 9 вересня1943 року до Нового Загорова прибуло ще кілька рот німецької жандармерії із сусідніх районів, і сили штурмуючих становили понад 700 осіб. Весь день німці вели мінометно-артилерійський вогонь по монастирю. Артилерійським і танковим вогнем частково були зруйновані мури. Коли німецькі літаки почали бомбардувати монастир, повстанці сховалися під потужними склепіннями підвалів і витримали авіаналіт. Штурм, що розпочався в ніч з 9 на 10 вересня, знову відбили.

Найважчим видалося 10 вересня 1943 року, коли німці цілий день безперервно штурмували зруйновані монастирські стіни. До кінця дня із 44-х живими лишилися 18 повстанців. Протягом ночі з 10 на 11 вересня і першу половину дня 11 вересня карателі вели артилерійський, танковий і мінометний вогонь по монастиреві. Увечері 11 вересня німці здійснили ще одну невдалу спробу захопити руїни храму. Під час чергового бою було важко поранено трьох повстанців, які всі дострелилися. Серед загиблих був і командир Береза. У ніч на 12 вересня 1943 року повстанці, які залишилися, прийняли рішення прориватися під покровом ночі й туману. Трьох поранених заховали у зруйнованих монастирських підвалах, а дванадцятеро боєздатних, розділившись на дві групи, несподіваною атакою у двох напрямках зуміли пробитися крізь ворожі позиції й вислизнути з оточення.

Зранку 12 вересня 1943 року німці увійшли до монастиря. Почувши стогін, вони виявили одного зі схованих поранених і повісили його того самого дня. Трупи 29 захисників монастиря зібрали й поховали місцеві селяни. Вони ж увечері 12 вересня, після відходу німців, знайшли у підвалах і врятували ще двох поранених.

Повстанці втратили 29 осіб у бою, один був убитий у полоні, дванадцятеро вирвалися, а двох врятували місцеві жителі. Німецькі втрати оцінюються в 90–100 чоловік убитими та 150–200 пораненими.

Бій у Загорівському монастирі дуже швидко "обріс" народними оповідями та легендами, а українські хіпхопери навіть склали про нього героїчну пісню "Не кажучи нікому". Відеокліп до пісні, між іншим, знімався саме у монастирі, який з 1943-го так і стоїть німим пам’ятником героїзму.

 
Поділитися у соцмережах
< Попередня   Наступна >
2006-2019 © Товариство пошуку жертв війни ''ПАМ'ЯТЬ''
Всі права застережено.
Використання матеріалів сайту дозволене за умови повідомлення про це та посилання на джерело (в інтернет-ресурсах - на адресу сайту)