Товариство пошуку жертв війни ''ПАМ'ЯТЬ''
  • Ukrainian
  • English
Переглянути НОВИЙ фільм "Хрещений двічі" створений Товариством пошуку жертв війни "Пам'ять"
Головна arrow Експедиції arrow На Маківці відтворено бойові події часів Першої Світової Війни Сьогодні: 23.10.2020
Головна
Новини
Експедиції
Статті (історичні джерела)
Військово-історична реконструкція
Кіно & відео студія
Фотогалерея
Довідкова інформація
Мандруємо Україною
Матеріали у тему


На Маківці відтворено бойові події часів Першої Світової Війни Надрукувати
Любомир Горбач   
26.04.2010
Товариство пошуку жертв війни «Пам’ять», магазин зброї та спорядження «Штурм» з м.Львова 24-25 квітня поблизу г.Маківка Сколівського району Львівської області провели військово-історичну гру присвячену 95-й річниці переможних боїв Легіону Українських Січових Стрільців (УСС) за гору Маківка.

 

Учасниками гри стали члени клубів військово-історичної реконструкції з міст Львів, Київ, Донецьк, Харків, Хмельницький, з Росії м.Москва, республіки Білорусь м.Мінськ. Загальна кількість учасників – 50 осіб.

Учасники гри відтворювали події квітня-травня 1915 року, коли за оволодіння карпатськими вершинами поблизу с.Тухля велись запеклі бої між Російською Імператорською та Австро-Угорською арміями. Участь у відтворенні подій брали підрозділи Російської, Австрійської, Німецької армій, та підрозділи Легіону УСС.

У неділю учасники гри здійснили сходження на вершину г.Маківка, де хвилиною мовчання вшанували пам’ять українців та вояків інших національностей, які загинули під час Першої Світової Війни.

1-2 травня Товариство пошуку жертв війни «Пам’ять» і магазин зброї та спорядження «Штурм» проводитимуть у с.Тухля, с.Головецько, на г.Маківка інші заходи, присвячені відзначенню 95-ї річниці боїв за г.Маківка. Відбудеться прем’єра документально-ігрового фільму «Бій за Маківку», створеного товариством «Пам’ять», «Штурм», за сприяння Львівської обласної організації ВО «Свобода».


Звіт учасника військово-історичної гри Тараса Павлишина

24-25 квітня в околицях с.Тухля Сколівського р-ну за сприяння Товариства "Пам’ять" і магазину зброї та спорядження "Штурм" відбулися тактичні заняття клубів військово-історичної реконструкції. Учасники з’їхалися з усіх куточків України (Київ, Хмельницький, Донецьк, Харків, Львів), а також з Росії та Білорусії. Для більшості це була перша в житті поїздка в Карпати.

Час для проведення заходу був вибраний невипадково: саме в кінці квітня на початку травня 1915 року в цій місцевості проходили запеклі бої між об’єднаними силами австро-німецького війська та військом царської Росії. В цих боях вкрили себе славою українці з легіону УСС, котрі завзято воювали на схилах гори Маківка.

УСС, австрійці та німці зайняли дві лінії окопів на Кливі. Росіяни розташувалися ближче до села, недалеко від залізничного полотна. Завданням росіян було вибити супротивника з позицій і зайняти схили гори. Протилежна сторона мала боронити свої становища і контратакувати. Війна в горах має свої особливості: підйоми, спуски, буреломи, каменепади. Перша атака росіян була відбита ще на підступах до першої лінії окопів. Штурмовики з 10 пруського батальйону разом із піхотинцями 170 полку добре пошарпали правий фланг супротивника. Після цього бойового епізоду сторони розійшлися. Настав час обіду. Запалахкотіли вогнища, забулькотіло щось смачне в казанах, ідилія. Хлопці познімали амуніцію, розслабилися. Та видно росіянам дошкуляв аромат з окопів, от і почався несподіваний наступ. Вони вже увірвалися в першу лінію, де боронилася нечисленна залога УСС, коли згори, наче лавина, скотилися, хто в чому вбраний, напівголодні і через те розлючені прусаки. Зав’язалися запеклі рукопашні бої. Супротивник, забираючи поранених і, схопивши облизня, так і не здобувши трофейного обіду відкотився на свої позиції.

Тепер вже можна і пообідати. Після таких фізичних вправ обід був, як царський бенкет. Хлопці відпочивали, хтось запалив люльку. Штурмовикам не сиділося. Отримавши дозвіл від командира об’єднаних австро-німецьких сил старшини УСС Олекси Руденка, штурмаки скритно підкралися до стежі росіян. Проте чуйне вухо стійкового вловило шурхотіння сухого листя. Зав’язалась сутичка. Атака була відбита. Росіяни, як розлючені оси, знову кинулися схилом догори на позиції супротивника. Нелегка це справа, штурмувати гору, постріли з гвинтівок злилися в неперервну стрільбу, майже кулеметну чергу. Вже вкотре не вдалося їм заволодіти позиціями союзників.

Ближче до вечора настало "перемир’я". Ворогуючі сторони зійшлися на "нейтральній" смузі поспілкуватися. Любомир Горбач розповів про наше пошукове товариство, про події 1915 року.

В неділю зранку учасники реконструкції здійснили сходження на гору Маківка, де на меморіалі воякам УСС віддали шану усім полеглим в тих боях. В честь загиблих вояків воюючих сторін був даний залп з усієї зброї. Далеко горами покотився гуркіт пострілів.

Ця зустріч ре конструкторів залишила неперевершені враження в учасників, особливо тим, хто вперше побував в Карпатах. Зусиллями Товариства "Пам’ять" вдалося донести до наших гостей фрагменти української військової історії, що вершилася на карпатських схилах.

Багато інформації про цю подію можна знайти на сайті реконструкторів військово-історичних подій REIBERT.info

 
Поділитися у соцмережах
< Попередня   Наступна >
2006-2019 © Товариство пошуку жертв війни ''ПАМ'ЯТЬ''
Всі права застережено.
Використання матеріалів сайту дозволене за умови повідомлення про це та посилання на джерело (в інтернет-ресурсах - на адресу сайту)