Товариство пошуку жертв війни ''ПАМ'ЯТЬ''
  • Ukrainian
  • English
Переглянути НОВИЙ фільм "Хрещений двічі" створений Товариством пошуку жертв війни "Пам'ять"
Головна arrow Військово-історична реконструкція arrow Програма відзначення 92-ї річниці проголошення ЗУНР Сьогодні: 25.10.2020
Головна
Новини
Експедиції
Статті (історичні джерела)
Військово-історична реконструкція
Кіно & відео студія
Фотогалерея
Довідкова інформація
Мандруємо Україною
Матеріали у тему


Програма відзначення 92-ї річниці проголошення ЗУНР Надрукувати
Осередок Товариства   
28.10.2010

1 листопада 2010 року
6:30-9:00Підняття прапора над Ратушею (пл.Ринок)
8.30-15.00Варта Ратуші та стежі центральними вулицями Львова особовим складом 19-го стр.полку і супровідного куреня 41-го піхотного полку
18:00-19:00Живий ланцюг із лампадок пам'яті героїв Листопадового зриву (Площа перед ЛНУ ім.Івана Франка, вул.Січових Стрільців)
19:00-20:30Формування колони та похід на Личаківський цвинтар (вул.Університетська, вул.Січових Стрільців, пр.Свободи, пл.Галицька, пл.Соборна, вул.Пекарська, вул.І.Мечнікова)
20:30-21:00Молебень за героїв Листопадового зриву (Личаківський цвинтар)

4 листопада 2010 року

15:00-16:00   Військово-історична реконструкція листопадових боїв у Львові 1918 року між українським та польським військом навколо південно-східної вежі Цитаделі (мала Максиміліанська вежа №3, поруч з вул.Коцюбинського)


Події Листопадового Чину 1918

У ніч 1 листопада 1918 року у Львові, який на той момент ще формально належав Австро-Угорській імперії, відбуласі революція, яку згодом називали Листопадовим Чином. Стрілецькі частини, очолювані сотником Дмитром Вітовським, зайняли всі найважливіші урядові установи у м.Львові.

31 жовтня 1918 на спільному засіданні членів УНРади Військового Комітету було вирішено взяти владу в місті збройним шляхом. Штабом повстання став Народний Дім у Львові. Повстання розпочалось о 4 год. ранку. Січові Стрільці зайняли головну пошту, комендатуру поліції, головний залізничний вокзал і станцію Підзамче.

На вежі ратуші замайоріло 2-метрове синьо-жовте знамено етнічних українців. 1 листопада 1918 о 7 год. ранку сотник Д.Вітовський склав рапорт К.Левицькому про те, що влада у Львові повністю перейшла до УНРади.

Розпочався період становлення української державності у західно-українських землях.

Львів'яни прокинулися зранку вже у своїй державі. Яке було щастя! Люди цілувались на вулицях від радості.

13 листопада 1918 р. на сесії Української Національної Ради було прийнято Основний тимчасовий закон, у якому говорилось: 1) держава, проголошена Українською Національною Радою 19 жовтня 1918 року, має назву Західна Українська Народна Республіка; 2) до неї входять всі українські етнографічні території, що знаходяться під управлінням Австрії; 3) ця територія утворює самостійну ЗУНР; 4) її сувереном є увесь народ, що обирає своїх представників до Установчих зборів ЗУНР, а Українська Національна Рада і державний Секретаріат здійснюють владу;5) гербом ЗУНР є золотий лев на синьому полі.

Визначні діячі ЗУНР

Євген Петрушевич - європейський політик, президент ЗУНР, 19 жовтня 1918 р. як президент УНР проголосив створення Української держави на українських землях Австро-Угорщини. Намагався провести земельну реформу, створив боєздатну армію.
Дмитро Вітовський - військовий діяч ЗУНР, відзначився хоробрістю в багатьох боях стрілецтва. Займався культурно-освітньою працею на Волині. Один з ідеологів Листопадового Чину. В 1918 році був призначений державним секретарем військових справ ЗУНР.
Кость Левицький - визначний політичний діяч, науковець, засновник і голова національної Ради у Львові. Був відомий як чесний і справедливий адвокат - захисник прав і свобод людей. Автор численних наукових праць і статей, співзасновник першого в Галичині політичного об'єднання.
Ярослав Окуневський - військовий лікар, український громадський та військовий діяч, письменник. Віддавав великі кошти на створення Легіону Українських Січових Стрільців. Очолював Державну медичну місію ЗУНР у Відні, організував збір коштів для молодої держави.

 
Поділитися у соцмережах
< Попередня   Наступна >
2006-2019 © Товариство пошуку жертв війни ''ПАМ'ЯТЬ''
Всі права застережено.
Використання матеріалів сайту дозволене за умови повідомлення про це та посилання на джерело (в інтернет-ресурсах - на адресу сайту)