Товариство пошуку жертв війни ''ПАМ'ЯТЬ''
  • Ukrainian
  • English
Переглянути НОВИЙ фільм "Хрещений двічі" створений Товариством пошуку жертв війни "Пам'ять"
Головна arrow Новини arrow Рівненський осередок товариства "Пам'ять" повідомляє Сьогодні: 29.10.2020
Головна
Новини
Експедиції
Статті (історичні джерела)
Військово-історична реконструкція
Кіно & відео студія
Фотогалерея
Довідкова інформація
Мандруємо Україною
Матеріали у тему


Рівненський осередок товариства "Пам'ять" повідомляє Надрукувати
В.Кукурудза   
22.11.2010
UPARivne 17
DatsoPic 1.0 © 2006 by Andrey Datso 7 листопада 2010 року Рівненський осередок товариства пошуку жертв війни "Пам'ять" вшанував загиблих воїнів УПА, котрі віддали своє життя за вільну Україну неподалік с.Вітковичі Березнівського району Рівненської області.

Зусиллями місцевих пошуковців Пастушка Володимира, Влащука Вадима, Гуменюка Михайла, Солов’я Богдана, Євгена Перевязка та інших було встановлено місце поховання вояків УПА, про яке не згадувалось понад 60 років. В одній могилі знайшли вічний спокій провідник Сарненського району ОУН "Крилатий" ("Ворон"),  вісім повстанців, з яких двоє дівчат – друкарок, та двоє місцевих жителів – власниця хутора Боровець Хавра  та її син Андрій.

На місці останнього бою героїв, молодь Рівненщини насипала високу могилу. На зібрані студентами гроші було встановлено гранітну плиту з іменами героїв та пам’ятний хрест. В неділю 7 листопада за участі товариства "Пам'ять", голови села Вітковичі Галини Михайлівни, священика УПЦ КП м.Березне, членів клубу реконструкції з м.Львів та місцевого населення було відправлено поминальну панахиду. Реконструктори, одягнені в однострої УПА, стали на почесну варту та відсалютували віддаючи шану полеглим за незалежність України.

Про місце поховання стало відомо від очевидця тих подій Власюк Антоніни. 5 березня 1945 року неподалік села Борового стала на постій чота "Дениса". До них на переговори вийшла "спецбоївка" МГБ замаскована під УПА. Під час переговорів  "Крилатий" зрозумів що перед ним вороги. Вирішено було непомітно відійти в глибину лісу. Але над річкою Бобер відділ попав у засідку. В бою окупантам вдалося взяти в оточення вояків УПА, в якому загинуло 20 повстанців, а ще 10-ом на чолі з "Крилатим" вдалося вирватись. Дійшовши з боєм до найближчого хутора Мала Річка, повстанці зайняли оборону.

На допомогу військам МГБ поспішала підмога з м.Березне. В хутірській хаті на той момент перебувало 10 цивільних мешканців. З них 9-ро дітей і одна мати. В перші хвилини бою упівці вивісивши білий прапор вийшли на переговори, щоб врятувати дітей з матір’ю. Але командира "Крилатого" було підступно вбито мгбістами, нащо повстанці відповіли вогнем. Кинувшись в атаку, партизанам вдалося врятувати восьмеро дітей котрих вивів повстанець "Чорничка". Поранену одинадцятирічну  Боровець Марію винесла на плечах з місця бою п’ятнадцятирічна Власюк Антоніна з найближчого села Вітковичі. Не прийнявши пропозиції скласти зброю, в хаті загинули останні захисники та мати з сином, яким не вдалося вийти з оточення. Того ж дня таємно місцеве населення поховало партизанів та матір з дитиною в лісі. Саме це місце, 60 років по тому, вдалося відшукати членам товариства "Пам’ять".

По лісах західної України ще лежать сотні невідспіваних героїв котрі стали на захист своєї батьківщини та віри християнської. Товариство пошуку жертв війни "Пам’ять" продовжує пошукові експедиції та відновлює могили полеглих.

 
Поділитися у соцмережах
< Попередня   Наступна >
2006-2019 © Товариство пошуку жертв війни ''ПАМ'ЯТЬ''
Всі права застережено.
Використання матеріалів сайту дозволене за умови повідомлення про це та посилання на джерело (в інтернет-ресурсах - на адресу сайту)