Товариство пошуку жертв війни ''ПАМ'ЯТЬ''
  • Ukrainian
  • English
Переглянути НОВИЙ фільм "Хрещений двічі" створений Товариством пошуку жертв війни "Пам'ять"
Головна arrow Експедиції arrow Звіт про проведені пошуково-ексгумаційні роботи у с.Головецько Сколівського р-ну Львівської області Сьогодні: 28.09.2020
Головна
Новини
Експедиції
Статті (історичні джерела)
Військово-історична реконструкція
Кіно & відео студія
Фотогалерея
Довідкова інформація
Мандруємо Україною
Матеріали у тему


Звіт про проведені пошуково-ексгумаційні роботи у с.Головецько Сколівського р-ну Львівської області Надрукувати
Любомир Горбач   
28.12.2009
У відповідності до звернення голови Головецької сільської ради п.Федора Радевича №72 від 01.02.2009р. та дозволу Державної міжвідомчої комісії у справах увічнення пам’яті жертв війни і політичних репресій №1/13/02/2009 від 12.06.2009р., у період з 14 червня по 20 липня 2009р. пошукова група громадської організації Товариство пошуку жертв війни "Пам’ять" здійснювала дослідження на території Головецької сільської ради.

Метою робіт був пошук та ексгумація останків вояків Української Повстанської Армії, які загинули у лютому 1945 року під час бою проти відділів військ НКВС. В результаті попередньої розвідки, проведеної 18 червня 2009 року, було обстежено територію села Головецько, де, за свідченнями історичних джерел (описи боїв учасниками цих подій) і місцевих жителів, знаходилось місце захоронення. Проведено шурфування ймовірного місця поховання. Виявлено фрагменти людського скелета. Під час проведення ексгумаційних робіт у період з 9 липня по 16 липня 2009 року членами "Товариства пошуку жертв війни "Пам’ять" були виконані наступні роботи (див.описи).

Яма з останками знаходилась на вершині однієї із гір, що розташована поруч з селом із північної його сторони у лісі під багатолітніми деревами. На фото - підготування місця поховання для проведення розкопок та ексгумації виявлених людських решток.

Фото місця розкопок

Захоронення мало форму квадрата розміром 2 м на 2 м (фото №1). Три людські останки виявлено на глибині 0,35 м від сучасної поверхні. Покладені один поряд другого лицем до гори, головами на захід, руки зігнуті в ліктях, кістками верхніх кінцівок зведені до тазу. Останок №1 у витягнутому положенні, права рука перекрита лівою рукою останка №2, череп окремо від скелета на 0,2 м. Останок №2 покладений зверху поміж останками №1 та №3. Ліва рука знаходиться на правій руці першого останка, права на лівій третього. Права нога зігнута в коліні, велика гомілкова кістка перекрита великою гомілковою кісткою лівої ноги. Останок №3 знаходиться поруч з останком №2. Ліва його сторона перекрита скелетом другого останка. (фото №3)

Фото 1

Фото 2

Фото 3

Перелік речей, які було знайдено під час дослідження захоронення (останок №1): фрагменти верхнього одягу з набоєм до німецької зброї, металева ємність для зберігання збройового мастила (радянського т-ва для гвинтівки с-ми "Мосіна"), тюбик для зберігання зубної пасти або інших речовин (з написом на закрутці "LEO"). Взуття відсутнє. (фото № 4, 5)

Фото 4

Фото 5
 

Останок №2. Перелік знайдених речей: фрагменти верхнього одягу, двох погонів чорного кольору з ґудзиками, до яких причіплялись погони, залишок сукна від петлиці з ознакою військового чину, гудзики до верхнього одягу, штанів та нижньої білизни, фрагмент металевого гачка для підтримування поясного ременя, гребінець, розбите дзеркальце, залишки шкіряних ремінців. Більшість предметів та елементів одягу, які збереглись на останку, наводять на думку про те, що вояк був одягнутий в уніформу німецьких військових формувань (в даному випадку характерні для військ СС – чорні погони та ознака військового чину) (фото № 6, 7, 8, 9, 10).

Фото 6

Фото 7

Фото 8

Фото 9

Фото 10

Останок №3. Фрагменти верхнього одягу: залишок рукава з грубого сукна (фото №11), великі пластмасові ґудзики, брезентовий ремінець з металевою пряжкою для штанів, гудзики до сорочки та взуття і олівець (фото № 11,12,13).

Фото 11

Фото 12

Фото 13
 

Будь-які ідентифікатори та документи у загиблих відсутні.

Дослідивши місце захоронення, людські скелети та зібрані під час ексгумації особисті речі похованих, можна підтвердити надану жителями с.Грабовець інформацію про те, що у цьому місці були поховані за християнським обрядом вояки УПА. Відомі прізвища героїв – це жителі із сусіднього села Плав’є : Іван Скільський, Олекса Полянчич та Микола Мельникевич, які загинули в лютому 1945 року під час нападу відділу НКВС на місце зимівлі відділу УПА.

Недалеко від поховання виявлено залишки польового табору, де зимував згаданий відділ УПА. Зокрема, знайдено оборонні позиції, а біля них – значне число використаних гільз від набоїв німецького та радянського виробництва. Ці знахідки підтверджують те, що в УПА використовувалась зброя різних армій. В межах табору виявлено укріплену землянку повстанців. Вона мала прямокутну форму, була вкопана в землю на глибину 1,5 метра, з двома входами, а внутрішні стіни були покриті дерев’яними брусами. В землянці знайдено речі, які були незамінними в повсякденному житті повстанців: казанки, ложки та інший посуд.
Також виявлено низку інших предметів повстанського побуту, зокрема, металеву піч, яка обігрівала місце проживання повстанців. (фото № 14,15,16)

Фото 14

Фото 15

Фото 16
 

Переглянути фотографії екcпедиції

24 серпня 2009 року Іван Скільський, Олекса Полянчич та Микола Мельникевич в День Незалежності, за здобуття якої вони віддали свої життя, були перепоховані у рідному селі Плав'є.

PlavjePohov 5
DatsoPic 1.0 © 2006 by Andrey Datso
PlavjePohov 9
DatsoPic 1.0 © 2006 by Andrey Datso
PlavjePohov 10
DatsoPic 1.0 © 2006 by Andrey Datso

 

 

 

 

Звіт склав керівник пошукової експедиції,
голова товариства "Пам'ять"                                    Любомир Горбач

 
Поділитися у соцмережах
< Попередня   Наступна >
2006-2019 © Товариство пошуку жертв війни ''ПАМ'ЯТЬ''
Всі права застережено.
Використання матеріалів сайту дозволене за умови повідомлення про це та посилання на джерело (в інтернет-ресурсах - на адресу сайту)