Товариство пошуку жертв війни ''ПАМ'ЯТЬ''
  • Ukrainian
  • English
Переглянути НОВИЙ фільм "Хрещений двічі" створений Товариством пошуку жертв війни "Пам'ять"
Головна arrow Експедиції arrow Звіт про проведені пошуково-ексгумаційні роботи у с.Словіта Золочівського району Львівської області Сьогодні: 03.12.2020
Головна
Новини
Експедиції
Статті (історичні джерела)
Військово-історична реконструкція
Кіно & відео студія
Фотогалерея
Довідкова інформація
Мандруємо Україною
Матеріали у тему


Звіт про проведені пошуково-ексгумаційні роботи у с.Словіта Золочівського району Львівської області Надрукувати
Любомир Горбач   
30.10.2009

У відповідності до звернення голови сільської ради с.Словіта п.Олександри Діжак №99 від 25.06.2009р. та дозволу Державної міжвідомчої комісії у справах увічнення пам’яті жертв війни і політичних репресій №1/13/04/2009 від 10.07.2009р., у період з 12 липня по 14 липня 2009 року пошукова група громадської організації "Товариство пошуку жертв війни "Пам’ять" здійснювала дослідження ймовірного місця захоронення та ексгумацію останків на території Словітської сільської ради Золочівського району Львівської області.

Метою робіт був пошук та ексгумація останків вояків різних воюючих сторін, які загинули у липні 1944 року під час нацистсько-радянської війни. В результаті попередньої розвідки, проведеної з 1 липня по 3 липня 2009 року, було обстежено територію села Словіта де, за свідченнями історичних джерел (описи боїв учасниками цих подій) і місцевих жителів, знаходилися спільні санітарні поховання вояків німецького "Вермахту", радянської "Червоної Армії", української дивізії "Галичина". Одне з таких місць, за свідченням місцевого жителя п.Володимира Демського, знаходилось на його земельній присадибній ділянці, а саме на сільськогосподарському угідді під кущем калини. Із розповіді п.Володимира та інших жителів с.Словіта нами було з’ясовано історію виникнення цього захоронення (див. в додатку №1).

Після дослідження місця поховання та проведеної ексгумації останка відповідно до характеру поховання, його розташування, глибини захоронення та різноманітних предметів, що були виявленні поруч, підтвердилась історія виникнення цієї могили. Також перевірено місця ймовірних поховань в інших місцях села. Знайдено ще одну яму із фрагментами людського скелета. Під час проведення ексгумаційних робіт у період з 12 липня по 14 липня 2009 року членами "Товариства пошуку жертв війни "Пам’ять" були виконані наступні роботи (див.описи):

Фото 1
  Яма №1. Розташована на присадибній ділянці поруч з господарствами інших жителів села. З півдня та заходу ділянку обгортають сільські дороги. На краю ями із західної сторони росте кущ калини. (Фото №1, 2). Поховання прямокутної форми довжиною 2м, шириною 0,5м. Людський останок виявлено на глибині 0,35м, від сучасної поверхні. Останок розташований вздовж ями з півдня на північ, покладений на спину лицем до гори. Руки зігнуту в ліктях вздовж останка, кістками верхніх кінцівок зведені до тазу. (Фото № 3). Приблизний вік похованого вояка 25-35 років, ріст 1,8-1,9м. Серед кісток скелета знайдено залишки військового однострою (тканини), 10 пластмасових ґудзиків до штанів та нижньої білизни, 5 алюмінїєвих ґудзиків до верхнього одягу, 2-х гачків для підтримання ременя із спорядженням, які пришивались на рівні тазу до верхнього одягу німецького виробництва. Також знайдено одну гільзу та окремо кулі калібру 7.62, які використовувались для стрільби із автомата ППШ-41, або пістолета ТТ радянського виробництва. Військовий ідентифікатор загиблого відсутній. (фото № 4, 5).

Зважаючи на характер поховання, знайдені на останку предмети, свідчення місцевих жителів, можна стверджувати те, що похований був вояком української дивізії "Галичина".

Фото 2. Пробне шурфування під кущем калини

Фото 3. Розташування людського скелета

Фото 4. Розташування людського скелета

Фото 5. Особисті речі загиблого вояка дивізії

Яма № 2. Розташована неподалік с.Словіта на схилі гори у лісі при лісовій дорозі. Яма прямокутної форми розташована на краю дороги з півночі на південь глибиною 0,35м, шириною 0,4м. ( фото № 1).

Знайдені фрагменти людських кісток були потрощені та перемішані із грунтом, частина складена у пакет чорного кольору сучасного виробництва (фото № 2, 3). Супровідні речі відсутні. На жаль, через попереднє втручання у захоронення невідомих осіб поховання було знищено і через те втрачено можливість ідентифікації похованого.

Фото 1. Розташування ями № 2

Фото 2. Потрощені кістки людського скелета

Фото 3. Пакет із кістками, який було знайдено в ямі №2

Переглянути фотографії екcпедиції

Останки вояків урочисто перепоховані у липні 2009 року у с.Червоне Золочівського р-ну на військовому кладовищі вояків української дивізії "Галичина" (фото № 4,5,6,7).

Фото 4

Фото 5

Фото 6. Театралізоване військово-історичне дійство

Фото 7

BrodivskyjKotel2009 13
DatsoPic 1.0 © 2006 by Andrey Datso
BrodivskyjKotel2009 1
DatsoPic 1.0 © 2006 by Andrey Datso
BrodivskyjKotel2009 3
DatsoPic 1.0 © 2006 by Andrey Datso
BrodivskyjKotel2009 6
DatsoPic 1.0 © 2006 by Andrey Datso

 

 

 

 

 

 

Звіт склав керівник пошукової експедиції,
голова товариства "Пам'ять"                                                  Любомир Горбач

 
Поділитися у соцмережах
< Попередня   Наступна >
2006-2019 © Товариство пошуку жертв війни ''ПАМ'ЯТЬ''
Всі права застережено.
Використання матеріалів сайту дозволене за умови повідомлення про це та посилання на джерело (в інтернет-ресурсах - на адресу сайту)