Товариство пошуку жертв війни ''ПАМ'ЯТЬ''
  • Ukrainian
  • English
Переглянути НОВИЙ фільм "Хрещений двічі" створений Товариством пошуку жертв війни "Пам'ять"
Головна arrow Експедиції arrow Звіт про проведені пошуково-ексгумаційні роботи у с.Гринів Пустомитівського р-ну Львівської області Сьогодні: 27.09.2020
Головна
Новини
Експедиції
Статті (історичні джерела)
Військово-історична реконструкція
Кіно & відео студія
Фотогалерея
Довідкова інформація
Мандруємо Україною
Матеріали у тему


Звіт про проведені пошуково-ексгумаційні роботи у с.Гринів Пустомитівського р-ну Львівської області Надрукувати
Любомир Горбач   
01.12.2010
У відповідності до звернення жителя села Гринів п. Михайла Карбача, дозволу Звенигородської сільської ради №21 від 12.04.2010р., у період з 12.04.2010р. по 30.04.2010р. пошукова група Товариства пошуку жертв війни "Пам'ять" здійснювала дослідження присадибної ділянки п. Володимира Ординця у с.Гринів. Згідно із дозволом Держкультурспадщини №22-68-11/10 від 30 квітня 2010 року, проведено пошукові земляні роботи на вказаній місцевості. Метою пошукових робіт було встановлення місця поховання та ексгумація останків родичів п. Михайла Карбача, вояків УПА, які загинули в січні 1946 року під час бою з відділом військ НКВС.

В результаті проведених пошукових земляних робіт (шурфування території) було встановлено місце поховання. Згідно з дозволом Державної міжвідомчої комісії у справах увічнення пам’яті жертв війни і політичних репресій №1/13/03/2010 від 20.04.2010р., у період з 10 травня по 24 травня 2010 року пошукова група громадської організації Товариство пошуку жертв війни "Пам’ять" здійснила ексгумацію людських скелетів. Під час проведення ексгумаційних робіт були виконані наступні роботи (див.описи):

Підготування місця поховання для проведення розкопок та вилучення виявлених людських решток (див. фото № 1, 2). Поховання в садку під кущем дикої троянди.

Фото №1
Фото №2

Яма з останками знаходилась на колишній присадибній ділянці Михайла Карбача (тепер господарство В.Ординця) у садку під кущем дикої троянди. Троянда була посаджена на місці поховання повстанців Карбач Катериною, мамою загиблих. Захоронення мало форму квадрата розміром 2 м на 2 м (фото №2). На глибині 1,5 м від сучасної поверхні виявлено залишки струхлявілих дощок. Після очищення від ґрунту долівки ями, визначено розташування двох дерев’яних домовин (ящиків ?) (див. фото №3).

Фото №3

Тіла двох похованих у випростаному положенні лежали в окремих домовинах (ящиках?), від яких залишились рештки струхлявілих дощок. Покладені один поряд другого лицем до гори, головами на схід, руки зігнуті в ліктях, кістками верхніх кінцівок зведені до тазу. (див. фото №4).

Фото №4

Останок №1. Черепна коробка легко повернена у бік правого плеча, права верхня кінцівка (рука) зігнута в лікті, ліктьовими кістками зведена до тазу. Плечова та одна ліктьова кістка лівої руки знаходяться праворуч стегнової кістки нижньої правої кінцівки. На клубовій кістці таза знайдено лише одну ліктьову кістку (див.фото №5). Складається враження, що анатомічна цілісність останку була порушена ще під час покладення у труну (див. Фото №6). Супровідний матеріал відсутній. Антропологічне вивчення кістяка засвідчило, що це була особа чоловічої статі віком до 35 років. (див.фото №7)

Фото №5
Фото №6

(Плечова та одна ліктьова кістка лівої руки знайдені праворуч стегнової кістки нижньої правої кінцівки).

Фото №7

Останок №2 знаходиться поруч з останком №1. Черепна коробка легко повернена у бік правого плеча. Права і ліва верхні кінцівки зігнуті в ліктях, ліктьовими кістками зведені до тазу. Супровідний матеріал відсутній. Антропологічне вивчення кістяка засвідчило, що це була особа чоловічої статі віком до 45 років. (див. Фото №8, 9)

Фото №8
Фото №9

Дослідивши місце захоронення, людські скелети, можна підтвердити, що знайдені останки належать двом рідним братам Карбачу Михайлу Васильовичу та Карбачу Івану Васильовичу, родом із с.Гринів Пустомитівського району на Львівщині. Ці повстанці загинули в січні 1946 року в бою з відділом НКВС, якому вдалось виявити повстанську криївку. Із слів свідків цих подій, тіла загиблих українських героїв було привезено в с.Гринів для впізнання. За кілька днів із сусіднього села привезено заарештовану матір Карбач Катерину, яка підтвердила загибель синів. Керівником відділу енкаведистів дозволено поховати загиблих. Заборонено захоронювати на сільському кладовищі, та залучати для поховання священика і місцевих мешканців. Поховано вояків УПА у садку на присадибній ділянці. В результаті проведеного дослідження місця захоронення, підтверджено, що поховання здійснено за згодою влади с.Гринів. Тіла загиблих було покладено у дві домовини і захоронено на визначеній для поховань глибині 1,5 м. Ексгумація останків підтвердила середній вік загиблих та отримані під час бою пошкодження кісток людського скелета.

Переглянути фотографії екcпедиції

До Дня Героїв 24 травня 2010 року у с.Гринів відбулось урочисте перепоховання останків українських героїв вояків Української Повстанської Армії. Поховано двох братів на сільському кладовищі поруч з могилою матері. Представники "Товариства пошуку жертв війни "Пам'ять", одягнені у військові однострої періоду УПА, урочисто пронесли домовину, вкриту національним знаменем та червоно-чорним прапором визвольної боротьби, центральною частиною села до сільського храму. Після поминальної молитви багаточисельна громада з довколишніх сіл, з м.Львова перенесли домовину на кладовище, де урочисто було поховано вояків Української Повстанської Армії, загиблих у січні 1946 року в бою проти московсько-більшовицьких окупантів. (див. фото №10, 11, 12, 13)

Фото №10
Фото №11
Фото №12
Фото №13

 

Звіт склав керівник пошукової експедиції,
голова товариства "Пам'ять"                                                        Любомир Горбач

 
Поділитися у соцмережах
< Попередня   Наступна >
2006-2019 © Товариство пошуку жертв війни ''ПАМ'ЯТЬ''
Всі права застережено.
Використання матеріалів сайту дозволене за умови повідомлення про це та посилання на джерело (в інтернет-ресурсах - на адресу сайту)