Товариство пошуку жертв війни ''ПАМ'ЯТЬ''
  • Ukrainian
  • English
Переглянути НОВИЙ фільм "Хрещений двічі" створений Товариством пошуку жертв війни "Пам'ять"
Головна arrow Військово-історична реконструкція arrow Вшанування 120-ї річниці з дня народження Євгена Коновальця в м. Ходорів Сьогодні: 03.12.2020
Головна
Новини
Експедиції
Статті (історичні джерела)
Військово-історична реконструкція
Кіно & відео студія
Фотогалерея
Довідкова інформація
Мандруємо Україною
Матеріали у тему


Вшанування 120-ї річниці з дня народження Євгена Коновальця в м. Ходорів Надрукувати
Анатолій Табака   
10.06.2011

Зустріччю молоді із ветеранами визвольних змагань, урочистою ходою та військово-історичною реконструкцією на Жидачівщині відзначили 120-річчя від дня народження провідника ОУН, полковника Євгена Коновальця.

 Захід, приурочений ювілею Євгена Коновальця – непересічної особистості в історії українських національно-визвольних змагань, відбувався у м. Ходорові й тривав два дні, протягом яких відбулося кілька цікавих, незвичних та інформаційно насичених для наших теренів акцій.

11 червня в післяобідню пору ходорівчани та гості, особливо молодь, мали нагоду зустрітися із учасниками і свідками визвольних змагань 40-50-х років воїнами УПА, політв’язнями, репресованими. Не з книжок, а з уст сивочолих ветеранів мали змогу дізнатись про ті важкі й переломні для здобуття української державності часи. Тут співали українських повстанських пісень, в яких теж з покоління у покоління передаються спомини, переживання, сподівання наших дідів. Були часи, коли не те, що розмовляти про своє рідне, національне не було змоги, забороняли навіть співати. А, власне, сьогодні ці пісні, якнайкраще доносять нам ідею, за яку віддавали життя наші національно свідомі люди. Відрадно, що сучасники, які виховані на зовсім інших музичних уподобаннях,, цінують і шанують українські патріотичні пісні, мало того, ще й їх відроджують. Приклад такого дбайливого та шанобливого ставлення до національного подають учні Гніздичівської школи разом із своїм вчителем музики М. Кузишином. Спільно розучують призабуті музичні твори і з задоволенням виконують їх. Цієї суботи молодечий, завзятий спів юних гніздичівців мали змогу послухати та оцінити й ходорівчани.

 
 

Наскільки важко було без власної регулярної армії, без військової амуніції воювати українським воякам проти загарбників, розповідали учасники Товариства пошуку жертв війни «Пам'ять». Вони привезли із собою макети зброї часів I та II світових воєн. Охочі мали можливість потримати зброю в руках, спробувати її розібрати і скласти. Тоді, у воєнний час, дістати рушниці, карабіни, скоростріли було дуже складно, кожна одиниця в повстанців була на вагу золота. Здобуту в боях амуніцію повстанці переховували у схронах, боївках, й сьогодні її ще знаходять пошуковці, яку відчищають і віддають у музеї чи використовують під час реконструкцій, а також і «чорні археологи», які приторговують військовою старовиною.

 
 

Якщо спершу суботня зустріч надзвичайного зацікавлення у пересічних жителів Ходорова не викликала, то згодом, коли залунали пісні та зайшла мова про зброю, зацікавлених ставало щораз більше. Згодом організатори вечора демонстрували добірку патріотичних документальних фільмів про січове стрілецтво, воїнів повстанської армії. За розмовами, піснями та демонстрацією фільмів зустріч затяглася до пізнього вечора і продовжилася дискотекою. Попри не надто привітну погоду тут панувала тепла, дружня атмосфера. Було про що поговорити і кого послухати.

У неділю, 12 червня, в день Святої Трійці після Богослужінь у храмах ходорівчани зібрались на урочисту ходу. Колоною мешканці міста разом із учасниками історичної реконструкції, що представляли воїнів УПА, пройшли від пам’ятника Іванові Франкові й до пам’ятника Тарасові Шевченкові. Біля Великого Кобзаря відбулося віче, приурочене пам’яті провідника ОУН Євгена Коновальця. Перед нечисленною громадою міста (зазвичай ходорівчани не оминають таких визначних подій) виступали історик за фахом Святослав Омелько, який розповів про визначну постать Євгена Коновальця, політв’язень, член ОУН «Месники» Олексій Данилишин, воїн УПА Йосиф Гладкий (псевдо «Рекорд»), ходорівчанин Остап Стахів, один із організаторів заходу, депутат міської ради Володимир Мелех, депутат районної ради, директор Народного дому ім. З. Кецала Люба Семигинівська, голова райдержадміністрації Сергій Коваль, голова ради Спілки політв’язнів Роман Осімницький, який прочитав авторського вірша «Створення УПА», член товариства «Пам’ять» Євген Боженко.

 
 

Після віче члени та прихильники Товариства «Пам'ять» відтворили фрагментарно події, що відбувались у Галичині та й по всій Україні в 40-50-х роках минулого століття - боротьбу українців із чужоземними зайдами. Терор, виселення, знущання над простими людьми – такі спогади залишили по собі червоні карателі НКВД. Спротив їм чинили звичайні селяни, які не могли терпіти наруги над собою та своїми рідними. Національно та ідейно загартовані хлопці послідовники усусусів, ОУН йшли в лави Української Повстанської Армії, щоб захистити себе і вибороти таку бажану волю для свого народу. Власне історико-військова реконструкція мала продемонструвати сучасникам, як, не маючи власного, вишколеного війська й держави, українці давали нищівну відсіч ворогові. Як українці гуртувалися і, часто ризикуючи власним життям, переховували повстанців, носили їм харчі, дбали про поранених.

Подивитись та взяти участь у реконструкції до Ходорова приїхали навіть молоді представники Одеського юридичного ліцею. Як згодом ділились враженнями одесити – їм сподобалось.

Чи не вперше святкування такого рівня відбувалось без явної партійної приналежності, не було партійної символіки, хоча організаторами та учасниками цього заходу були представники районних націоналістичних політичних організацій, громадських організацій та міської влади.

Допомагали в організації святкування: обласний депутат Зеновій Карпінський, Ходорівська міська рада, міський депутат Володимир Мелех.

Оксана ФРАНКІВ.  Народний часопис жидачівщини "Новий час"

 
Поділитися у соцмережах
< Попередня   Наступна >
2006-2019 © Товариство пошуку жертв війни ''ПАМ'ЯТЬ''
Всі права застережено.
Використання матеріалів сайту дозволене за умови повідомлення про це та посилання на джерело (в інтернет-ресурсах - на адресу сайту)