Товариство пошуку жертв війни ''ПАМ'ЯТЬ''
  • Ukrainian
  • English
Переглянути НОВИЙ фільм "Хрещений двічі" створений Товариством пошуку жертв війни "Пам'ять"
Головна arrow Експедиції arrow Звіт про проведені пошуково-ексгумаційні роботи у с. Либохора Сьогодні: 28.09.2020
Головна
Новини
Експедиції
Статті (історичні джерела)
Військово-історична реконструкція
Кіно & відео студія
Фотогалерея
Довідкова інформація
Мандруємо Україною
Матеріали у тему


Звіт про проведені пошуково-ексгумаційні роботи у с. Либохора Надрукувати
Любомир Горбач   
23.06.2011
Перелік статей
Звіт про проведені пошуково-ексгумаційні роботи у с. Либохора
Сторінка 2
Сторінка 3
Сторінка 4
Сторінка 5

Звіт про проведені пошуково-ексгумаційні роботи у с. Либохора

Сколівського району Львівської області

(травень-липень 2010 року)

У відповідності до звернення сільського голови с. Либохора п. Юрія Кінаша № 01/19-21 від 27.10.2009 р., дозволу сільської ради від 01.11.2009 р., у період з 01.11.2009р. по 30.11.2009р. пошукова група Товариства «Пам'ять» здійснювала дослідження північної сторони гірського лісового масиву, що розташований з південної сторони с. Либохора. Згідно із дозволом Держкультурспадщини № 22-108-П/10 від 06. 12. 2010 року, проведено пошукові земляні роботи на вказаній місцевості. Метою пошукових земляних робіт було встановлення місця поховання останків українських та австрійських вояків, які загинули під час боїв за вершину гори зимою 1915 року. В результаті проведених пошукових робіт (шурфування ймовірних місць поховань), було встановлено місця санітарних захоронень загиблих вояків. Відповідно до звернення Почесного консула Австрії в Західній Україні п. Ярослава Наконечного та дозволу Державної міжвідомчої комісії у справах увічнення пам’яті жертв війни і політичних репресій № 1/13/02/2010 від 23.03.2010 р., у період з 23 березня по 10 липня 2010 року пошукова група громадської організації Товариство пошуку жертв війни «Пам’ять» здійснила ексгумацію (вилучення із захоронення) людських скелетів. Під час проведення ексгумаційних робіт були виконані наступні роботи (див.описи):

На першому виявленому похованні уже ростуть дерева (див. фото № 1).

Фото № 1

Яма № 1 розташована на стрімкому північному схилі під вершиною гори за 250-300м до земляних оборонних споруд (окопів). Яма oкруглої форми діаметром біля 1,8 м. Місцем поховання обрано яму, утворену внаслідок вибуху артилерійського снаряду. На глибині 0,3м від сучасної поверхні (див. фото №2) виявлено: гільзу від артснаряду (знахідка №1), горнятко австрійського вояка (зн. № 2, 3). Поруч під корінням дерев, під шаром ґрунту (0,15 м.) знайдено скупчення кісткових залишків трьох осіб (див.фото № 3). Поміж кісток скелетів - залишки одягу, шкіряного взуття, військового спорядження.

Фото № 2


Фото № 3


Продовження робіт з розширення поховальної ями ускладнилось розташуванням над частиною захоронення дерев, що унеможливлювало провести роботи з повної очистки ями. Прийнято рішення здійснювати вилучення остеологічного матеріалу та супровідних речей в процесі розкриття захоронення (див. фото № 4). Звільнивши поверхню поховання від дерев, продовжено розширення ями. В результаті, виявлено ще два людських останки та поясний ремінь з австрійською пряжкою (див. фото № 5).

Фото № 4 

Фото № 5

Останки № 4, 5 лежали на схилі ями із протилежної сторони. Нижніми кінцівками покладені на дно ями, перекриваючи кінцівки ніг останків № 1,2,3. В результаті тривалого перебування у несприятливому (кислотному) середовищі (постійне наповнення ями водою, розкладання значної кількості людських решток), кістки скелетів збережено погано. А в деяких випадках, втративши міцність, частково розклалися.

Під час розкопок біля останків знайдено: залишки шинелі, рештки кітеля, фрагменти ременів з пряжками, погони, патронташі з набоями до гвинтівки Манліхера; металеві, шкіряні та пластмасові ґудзики від верхнього одягу, верхню і нижню частину армійського казанка та флягу австрійського виробництва; казанок і флягу російського в-тва, ложки, скляну пляшечку (можливо для зберігання ліків), шкіряні чоботи, саперні лопатки, коробку для зберігання цигарок (портсигар), тощо (див.фото № 6-а). Знайдено також речі особистого духовного вжитку: три натільні хрестики, іконка, перстень, гаманець з п’ятьма монетами (див.фото № 6-б).

Фото № 6-а

Фото № 6-б

У результаті підрахунку кількості виявлених останків (фото № 7), встановлено, що в ямі № 1 знаходилися останки п’яти осіб, четверо з яких відносилися до військовослужбовців Австро-Угорської, один – до Російської армій.

Фото № 7 
Поділитися у соцмережах
< Попередня   Наступна >
2006-2019 © Товариство пошуку жертв війни ''ПАМ'ЯТЬ''
Всі права застережено.
Використання матеріалів сайту дозволене за умови повідомлення про це та посилання на джерело (в інтернет-ресурсах - на адресу сайту)