Товариство пошуку жертв війни ''ПАМ'ЯТЬ''
  • Ukrainian
  • English
Переглянути НОВИЙ фільм "Хрещений двічі" створений Товариством пошуку жертв війни "Пам'ять"
Головна arrow Експедиції arrow На Рівненщині виявили поховання вояків УПА (с. Літвиця Дубровицького р-ну Рівненської обл.) Сьогодні: 27.09.2020
Головна
Новини
Експедиції
Статті (історичні джерела)
Військово-історична реконструкція
Кіно & відео студія
Фотогалерея
Довідкова інформація
Мандруємо Україною
Матеріали у тему


На Рівненщині виявили поховання вояків УПА (с. Літвиця Дубровицького р-ну Рівненської обл.) Надрукувати
Любомир Горбач   
27.09.2011

У селі Літвиця Дубровицького району Рівненської області, на прохання сільського голови, Товариством «Пам’ять» були проведені пошуково-дослідницькі роботи з метою виявлення поховань воїнів УПА. За спогадами старожилів с. Літвиця, у 1944 році на сільському цвинтарі був похований курінний УПА Микита Скуба- «Лайдака», який загинув в бою з підрозділом Внутрішніх Військ НКВД. Окрім того, за деякий час, як стверджують літні люди, поруч з курінним поховали ще декількох повстанців. Точна кількість вояків та місце спочинку курінного не були відомі.


В результаті пошуково-дослідницьких робіт, проведених товариством «Пам'ять», виявлено п’ять кістяків: один жіночий та чотири чоловічих. Усі п’ятеро були поховані приблизно в один період на відстані близько метра один від одного. За переказами старожилів було встановлено, що курінний Лайдака був високого зросту, мав широкі плечі та був похований у військовому однострої. Один з п’яти виявлених кістяків належить молодій людині високого зросту з широкими плечима. Характерно, що ця людина була вбрана у військовий однострій – це вдалось встановити за виявленими ґудзиками та пряжками. «З великою долею ймовірності можна стверджувати, що підчас пошуково-дослідницьких робіт був виявлений кістяк курінного УПА Микити Скуби-«Лайдаки», трьох воїнів УПА та невідомої підпільниці», – заявив голова Товариства «Пам’ять» Любомир Горбач. Станом на 29 серпня 2011 року вже виготовлено три бетонні хрести, триває збір коштів необхідних для виготовлення ще двох. По завершенню робіт хрести будуть доставлені з майстерні в Корсуні-Шевченківському (Черкащина) до с. Літвиця, де їх встановлять на могилах повстанців.


Микита Скуба (1916, с. Бичаль Костопільського районну Рівненської області – 11 березня 1944, Рівненська область) – сотник УПА, курінний загону ім.Колодзінського Воєнної Округи «Заграва». На початку 1943 року був військовим референтом Сарненської округи ОУН (б) «Ворскла». Весною 1943 р. був арештований німцями і деякий час перебував в Рівненській в’язниці, організував і здійснив втечу. В серпні 1943 р. став командиром 2-х сотень рейдуючої Бойової групи УПА «Бористена»; з вересня 1943 р. – командир загону УПА ім. Колодзінського ВО «Заграва».


Станом на січень 1944 р. виглядав наступним чином: «32-35 років, високого зросту, худий, лице видовжене, ніс прямий, волосся русяве, очі сірі, поранена ліва рука», добре володів німецькою мовою; загинув в бою з підрозділом ВВ НКВС біля рідного села 11 березня 1944 р., про що занотовано у відповідному звіті: «будучи раненим у ліве рам’я, стріляв ще одною рукою з коліна і командував боєм, доки не впав із другої кулі». Похований в с. Літвиця Дубровицького р-ну Рівненської обл. Посмертно отримав звання сотника УПА (17 березня 1944 р.). Восени 1944 р. на його честь було названо бригаду УПА.

 
Поділитися у соцмережах
< Попередня   Наступна >
2006-2019 © Товариство пошуку жертв війни ''ПАМ'ЯТЬ''
Всі права застережено.
Використання матеріалів сайту дозволене за умови повідомлення про це та посилання на джерело (в інтернет-ресурсах - на адресу сайту)