Товариство пошуку жертв війни ''ПАМ'ЯТЬ''
  • Ukrainian
  • English
Переглянути НОВИЙ фільм "Хрещений двічі" створений Товариством пошуку жертв війни "Пам'ять"
Головна arrow Статті (історичні джерела) arrow На Рівненщині відкрили комплекс поховань воїнів УПА Сьогодні: 02.12.2020
Головна
Новини
Експедиції
Статті (історичні джерела)
Військово-історична реконструкція
Кіно & відео студія
Фотогалерея
Довідкова інформація
Мандруємо Україною
Матеріали у тему


На Рівненщині відкрили комплекс поховань воїнів УПА Надрукувати
Сайт "Благодійної ініціативи "Героїка"   
31.10.2011

Почесна варта біля могил повстанців29 жовтня у с.Літвиця Дубровицького району Рівненської області відбулась церемонія відкриття комплексу поховань вояків УПА. У далекому 1944 р. на території військової округи "Заграва" точились запеклі бої між підрозділами УПА та військами НКВС. В одному з таких боїв, 11 березня 1944 р., командир загону ім. М.Колодзінського Микита Скуба-"Лайдака" був поранений більшовицькою кулею у ліве плече. Поранений курінний продовжував командувати боєм та стріляти однією рукою з коліна, доки не впав від другої кулі, яка поцілила йому в голову. "Лайдаку" разом з двома іншими загиблими повстанцями (кулеметником "Борою" та санітаром "Крейсером") поховали 15 березня на сільському цвинтарі Літвиці. За декілька місяців, 16 листопада 1944 р., поруч з могилами цих вояків був похований ще один упівець – сотенний "Давун", який також загинув в бою з більшовиками.

Зі здобуттям Україною незалежності місцеві патріоти відшукали приблизне місце поховання "Лайдаки" на сільському кладовищі та встановили там металевого хреста. Вже у 2011 р., з метою вшанувати "Лайдаку" село відвідали члени громадської організації "Спілка Української Молоді в Україні", які звернулись до благодійної ініціативи "Героїка" з проханням встановити пам’ятники на могилах повстанців. Оскільки точне місце поховання упівців було невідомим, до Літвиці були запрошені фахівці Товариства пошуку жертв війни та політичних репресій "Пам’ять". Історики провели пошуково-дослідні роботи, за результатами яких було виявлено місце поховання всіх чотирьох повстанців.

Для встановлення чотирьох козацьких хрестів благодійна ініціатива "Героїка" понад півроку збирала пожертви серед небайдужих українців. Виготовив пам’ятники активіст "Героїки" Олег Собченко. Цей майстер з Черкащини відмовився брати платню за свою роботу, адже вважає, що його праця – це внесок у відновлення історичної справедливості.

У суботу, 29 жовтня 2011 р., священик УПЦ КП от. Микола відправив панахиду за воїнами УПА на літвицькому кладовищі. Після панахиди слово мали: Павло Подобєд (представник благодійної ініціативи "Героїка"), автор книги "Заграва" Петро Воробей, літвицький поет Анатолій Щур (автор вірша про "Лайдаку"), родичка курінного пані Катерина (директор Бичальської загальноосвітньої школи), ветеран УПА Степан Бакунець-"Качан" (вояк першої сотні УПА Григорія Перегіняка-"Коробки"), Валентин Довжик (сільський голова Літвиці).

Почесну варту біля могил повстанців несли члени Спілки Української Молоді в Україні, Товариства пошук жертв війни та політичних репресій "Пам’ять", ветерани УПА.

По завершенню заходу, сільський голова із односельцями запросив гостей до поминального столу.

Благодійна ініціатива "Героїка"

 
Поділитися у соцмережах
< Попередня   Наступна >
2006-2019 © Товариство пошуку жертв війни ''ПАМ'ЯТЬ''
Всі права застережено.
Використання матеріалів сайту дозволене за умови повідомлення про це та посилання на джерело (в інтернет-ресурсах - на адресу сайту)