Товариство пошуку жертв війни ''ПАМ'ЯТЬ''
 • Ukrainian
 • English
Переглянути НОВИЙ фільм "Хрещений двічі" створений Товариством пошуку жертв війни "Пам'ять"
Головна arrow Експедиції arrow Звіт про проведені пошуково-ексгумаційні роботи у с.Гончарівка Золочівського р-ну Львівської області Сьогодні: 27.09.2020
Головна
Новини
Експедиції
Статті (історичні джерела)
Військово-історична реконструкція
Кіно & відео студія
Фотогалерея
Довідкова інформація
Мандруємо Україною
Матеріали у тему


Звіт про проведені пошуково-ексгумаційні роботи у с.Гончарівка Золочівського р-ну Львівської області Надрукувати
Любомир Горбач   
21.03.2012
У відповідності до звернення сільського голови с.Гончарівка п.Марії Венярської від 11.01.2010р., дозволу сільської ради від 15.01.2010р., у період з 16.01.2010р. по 17.01.2010р. пошукова група Товариства "Пам'ять" здійснювала дослідження на території села Гончарівка сільськогосподарських угідь, лісового масиву, що розташований з північної сторони населеного пункту, з метою збору інформації про невпорядковані військові поховання та санітарні захоронення періоду Другої Світової війни. За отриманою від жителів села інформацією складено схему розташування ймовірних місць захоронень. Згідно із дозволом Держкультурспадщини №22-57-П/11 від 13.05.2011 року, проведено пошукові земляні роботи, метою яких було перевірити присутність людських скелетів у вказаних місцях. В результаті проведених пошукових робіт (шурфування ймовірних місць поховань), було встановлено місця санітарних захоронень загиблих вояків. Відповідно до дозволу Державної міжвідомчої комісії у справах увічнення пам’яті жертв війни і політичних репресій № 1/13/01/2010 від 23.03.2010р., у період з 23.03.2010р. по 01.12.2010 року пошукова група громадської організації Товариство пошуку жертв війни "Пам’ять" здійснила ексгумацію (вилучення із захоронення) людських скелетів. Під час проведення ексгумаційних робіт були виконані наступні роботи у селах Гончарівка, Почапи, Красносільці, Сновичі, Ремезівці (див.описи)

Світлина №1

 
Об’єкт №1. Яма №1 розташована з північної сторони с.Гончарівка на межі лісу та населеного пункту поруч з господарськими будовами. Фрагменти людського скелета (половина черепної коробки ) було виявлено під час господарчих робіт, про що повідомлено товариством "Пам'ять". Одиночне поховання розташоване скраєчку лісу на незначному підвищені (горбі). Вздовж узлісся довжиною 50м, глибиною 0,25м тягнеться військовий шанець. Загиблий військовик був похований поруч з шанцем ймовірно відразу після завершення бойових дій, покладений у неглибокий (0,3м) рівчак шириною 0,5м та довжиною 2м. Фрагменти одягу чи будь-якого іншого супровідного матеріалу на загиблому відсутні. Відповідно, визначити приналежність військовика до тієї чи іншої з ворогуючих сторін неможливо. Лише беручи до уваги історичні події, які відбулись тут у липні 1944 року, розповіді місцевих жителів, залишки військового шанця, можна припустити, що поховання належить до військових дій періоду Другої Світової війни (див. світлини № 2,3,4,5).

Світлина №2

Світлина №3

Світлина №4

Світлина №5

Яму №2 відшукано у лісі з північної сторони с.Гончарівка. Поміж багатолітніх дерев на глибині 1,2м від сучасної поверхні у ямі розміром 2м х 2м виявлено людські рештки (світлина №1).
Продовжуючи розкопувати поховання, виявлено факт порушення цілісності людського скелету. Стегнова та велика гомілкова кістки знаходяться вище залягання основи людського скелету. Поруч окремо від клубової кістки (тазу) простежено ще одну стегнову кістку та фрагменти інших кісток скелета (світлина №2). Подальше дослідження місця захоронення наштовхує до висновку про те, що поховання зазнало втручання, адже весь остеологічний матеріал перемішаний. Отже, провести ексгумацію кістяків в анатомічному положенні немає змоги. Вирішено провести вилучення людських решток із місця поховання, кількість похованих визначити за черепами або стегновими кістками (світлина №3).

Світлина №1

Світлина №2

Світлина №3

Дослідження місця захоронення та ексгумація виявлених людських останків дали наступні результати: поховання санітарного типу; вилучено три людських скелета; приблизна дата поховання – кінець червня 1941 року.
Особисті речі полеглих: 6 монет періоду СССР, номіналом 10, 15, 20 копійок (1937, 1939 роки виготовлення); залишки військового однострою радянського військовика; 1 ґудзик металевий із зображенням зірки - символу радянської Червоної армії; 1 накомірна петлиця на польову форму одягу із залишком петличної емблеми, що використовувалась для визначення військового звання серед командного складу РККА; 1 нарукавний знак розрізнення (шеврон) для командного складу РККА; ніж розкладний, шкіряний підвіс на ремінь, дрібні фрагменти одягу, спорядження (світлина № 4,5).

Світлина №4

Світлина №5

Враховуючи розповіді місцевих жителів та знайдений серед кісток скелету супровідний матеріал, можливо стверджувати, що поховання виникло в результаті бою, який відбувся наприкінці червня 1941 року між радянськими та німецькими підрозділами, і загиблі є військовиками радянської Червоної армії.

Об’єкт №2. Яма №1 знаходиться на присадибній ділянці в с.Гончарівка. Місце поховання було вказане місцевими жителями. Відповідно до їхніх свідчень, у літку 1944 року під час німецько-радянської війни у будинку був тимчасовий медичний пункт для поранених військовослужбовців. Згодом від важких ран помер один, а на наступний день другий червоноармієць. Померлих було захоронено на відстані 25-30м від будинку у садку (світлина №1).

Світлина №1

Розкопки поховання розпочали розкриттям площі усього захоронення. Поштиховим (пластовим) методом локалізовано межі поховальної ями. Людські залишки знайдено на глибині 1,5 метра від сучасної поверхні (світлина №2).

Світлина №2

Дослідженням остеологічних залишків загиблого військовослужбовця встановлено, що похований був молодого віку 25-30 років, високого зросту, кремезної будови тіла. Він був покладений на дно ями у витягнутому положенні верх головою в напрямку на захід. Ліву руку схрещено біля підборіддя, праву покладено на клубову кістку. З особистих речей виявлено 3 ґудзики від натільної білизни та срібний хрестик. В результаті дослідження присадибної ділянки в садку, у вказаному свідками місці виявлено лише одну поховальну яму, з якої вилучено скелет однієї особи. Військові ідентифікатори (капсула, військова книжка відсутні). Зі слів місцевих жителів, помираючи червоноармієць розповів, що він - Василь Паласевич родом із Тернопільщини Чортківського району, одружений, двоє дітей (світлини № 3,4,5).

Світлина №3

Світлина №4

Світлина №5

Яма №2 розташована на віддалі 2м ліворуч на південь від ями №3, на попередньо досліджуваній присадибній ділянці у с.Гончарівка. Виявлення окремого захоронення підтверджує надану інформацію про те, що померлих вояків було двоє, і поховані вони були поруч та у різний час (світлина №1).
На залишок людського скелета натрапили на незначній глибині 0,4м, від сучасної поверхні. Поховальна яма розміром 0,5м х 1,8м. Похований був покладений на спину у витягненому положенні, верхні кінцівки зігнуті в ліктях та покладені на клубові кістки. Дослідженням остеологічного залишку встановлено, що він належить немолодій людині віком 45-50 років. Взуття, елементи одягу, спорядження та особисті речі відсутні. Таким чином, в результаті дослідження поховальної ями №4, було виявлено ще один людський скелет військовослужбовця Червоної армії (свідчення очевидця), який помер від отриманих поранень у літку 1944 року. Через відсутність військового ідентифікатора (капсула, військова книжка), усної інформації встановити особу загиблого вояка не вдалось.

Світлина №1

Світлина №2

Світлина №3

Об’єкт №3. Яма з похороненим розташована з півночі від села Почапи на полі між присадибними ділянками та лісовим масивом біля водовідвідної канави. Поховання №3 зазнало перекопування. Останки у перемішаному вигляді виявлено на глибині 0,3м від сучасної поверхні (світлини № 1,2). Вони представлені кістками хребтового стовпа, ребер, двох грудинок, однієї цілісної та однієї розтрощеної черепних коробок із верхньою та нижньою щелепами, двох пар кісток верхніх та нижніх кінцівок, клубових кісток (світлина №3). Невеликі фрагменти військового одягу, ґудзики від однострою німецького вояка розкидано поруч з місцем поховання. Військові ідентифікатори та інші речі які б могли підтвердити до якої з воюючих сторін належать загиблі відсутні.
Очевидно, що супровідний матеріал з досліджуваного об’єкту було вилучено невідомими особами. Таким чином, в результаті розкопок ями №5, було виявлено та вилучено рештки двох осіб. Беручи до уваги знайдені поруч залишки німецького військового однострою та історичні відомості про події, які відбувались на цій території у липні 1944 року, можна припустити, що в цій ямі було поховано вояків, які були одягнені в німецький військовий одяг.

Світлина №1

Світлина №2

Світлина №3

Об’єкт №4. Яма №1 знаходилася на присадибній ділянці у с.Красносільці. За оповідями п.Карабіна Михайла, власника розташованого поруч будинку (інформація від свідків цих подій), у липні 1944 року між німецькими та радянськими військовими підрозділами відбувся бій. Загиблих німецьких вояків було скинуто в утворену внаслідок вибуху артилерійського заряду вирву. Для розкриття ями було закладено розкоп квадратної форми розміри 2,3 х 2,3 м. Проте, подальші розкопки були ускладнені підтопленням ями ґрунтовими водами на глибині 1 м. (світлина № 1,2).

Світлина №1

Світлина №2

З допомогою підручних засобів, відбираючи воду, вдалось поглибити розкоп до відмітки 1,5м. На глибині 1,5м виявлено алюмінієву пляшку (флягу) німецького виробництва (світлина №3).

Світлина №3

Перші сліди людського скелета були простежені поруч з ємністю для зберігання води (фляги) у вигляді двох черепних коробок. Скелетовані залишки двох осіб знаходилися поруч один біля одного, покладені на спину у видовженому положенні, орієнтовані черепними коробками на північ (світлина №4).

Світлина №4

Світлина №5

У результаті перебування у вологому середовищі, кісткова тканина та особисті речі загиблих збереглися у дуже поганому стані. Загалом в ямі виявлено 4 людських скелета. Дослідженням людських залишків встановлено, що вони належали молодим людям віком 20-35 р. (світлина №6).

Світлина №6

З особистих речей виявлено: 3 військові ідентифікатори, алюмінієва пляшка, ґудзики від верхнього одягу та натільної білизни, шкіряний чохол на лопатку, 2 поясних ременя із залишками пряжок, розвантажувальний ремінь (світлини № 7,8).

Світлина №7
Світлина №8

Військовослужбовці були без взуття. Військовий ідентифікатор, що виявлений біля скелета №2, зберігся у задовільному стані і його можливо розшифрувати. Медальйон, знайдений біля останка №4, дійшов до нас у незадовільному стані та ймовірно, що написи не відчитаються. Ідентифікатор, що належить скелету №5, зберігся краще, ніж медальйон №4, можливий до читання (світлина № 9,10,11).
 

Світлина №9
Світлина №10
Світлина №11

 
Таким чином, в результаті дослідження санітарного захоронення у с.Красносільці, було виявлено останки 4 військовослужбовців німецького "Вермахту", які загинули у липні 1944 року під час німецько-російської війни. Тіла солдатів були скинуті місцевими жителями у вирву від артилерійського заряду. Виявлені останки військовослужбовців були передані представнику Німецької Народної Спілки по догляду за військовими похованнями в Україні для захоронення на збірному військовому кладовищі вояків німецького "Вермахту" у с.Потеличі Жовківського району Львівської області.

Яма №2 знаходилася на присадибній ділянці п.Венгер Марії у с.Красносільці неподалік від ями №1. Поховання вдалось віднайти відразу завдяки п.Марії, яка була присутня при закопуванні німецького військовика, який загинув у липні 1944 року під час бою між німецьким та радянським військом. Загиблого німецького вояка було захоронено в приготовану поховальну яму на присадибній ділянці поруч з дорогою. Для розкриття поховання було закладено розкоп розміром 1,3 х 1,7 м.(світлини № 1,2).

Світлина №1

Світлина №2

Залишок людського скелета (фрагменти нижніх кінцівок) знайдено на глибині 0,7м від сучасної поверхні (світлина №3), покладений лицем на долівку ями у видовженому положенні, нижні кінцівки зігнуто в колінах. Напрямок поховання - головою на захід (світлини № 4,5,6).

Світлина №4

Світлина №5

Світлина №6

Світлина №7
Завдяки перебуванню людського скелета у невологому, сприятливому для зберігання середовищі, кісткова тканина збереглася у задовільному стані, що дало можливість провести ексгумацію усіх кісток скелета. Дослідженням знайденого 1 людського скелета встановлено, що він належить молодій людині віком 30-35 років.
З особистих речей виявлено: металевий хрестик, характерний для римо-католицького обряду, 11 ґудзиків від верхнього одягу (німецького взірця), дві металевих шпильки, фрагмент металевої планки до предмету невідомого походження. Взуття, військовий ідентифікатор, інші речі військового спорядження відсутні (світлина №7).
Таким чином, в результаті розкопок на об’єкті №4 ями №2, було виявлено рештки однієї людини, яка була одягнена в однострій німецького військовика, який загинув у липні 1944 року під час німецько-російської війни. Тіло солдата було захоронено на присадибній ділянці у спеціально підготовану поховальну яму. Людський решток передано представнику Німецької Народної Спілки по догляду за військовими похованнями в Україні для захоронення на збірному військовому кладовищі вояків німецького "Вермахту" у с.Потеличі Жовківського району Львівської області.

Об’єкт №5. Інформацію про розташування місця поховання (санітарного типу), утвореного внаслідок бойових дій у липні 1944 року, отримано від п.Гнатів Марії та п.Цвігун Стефанії - жителів с.Сновичі.
З розповідей очевидців, жителі села спільно з військовиками РККА скинули загиблих вояків німецького "Вермахту" у розташовану поруч з присадибною ділянкою яму, утворену внаслідок вибуху авіаційного заряду.
Доступ до поховання ускладнювався розташуванням над ямою дерева. Довкола деревини було закладено розкоп розміром 1,5 х 1,8 м.(світлини № 1,2).

Світлина №1

Світлина №2

На фрагменти залишку людського скелета у вигляді фалангів пальців натраплено на глибині 0,8м від сучасної поверхні. Роботи з очищення розкопу від коріння та його поглиблення ускладнюються підтопленням ями ґрунтовими водами ( світлини № 3,4).

Світлина №3

Світлина №4

З допомогою підручних засобів, відбираючи воду вдалось поглибити розкоп до відмітки 1,5м. На глибині 1,5м виявлено черепну коробку (світлина №5).

Світлина №5

Продовжуючи очищення людського скелета, нижче черепа знайдено ніж розкладний, а праворуч ще одну черепну коробку. Скелетовані залишки двох осіб знаходилися поруч один біля одного, покладені на спину у видовженому положенні, орієнтовані черепними коробками на північ (світлина №6). Швидке наповнення ями водою не сприяло ретельному очищенню останка, поглибленню та розширенню поховальної ями. Це спричинило до вибирання остеологічного матеріалу в ході розкопування (світлина №7). Від перебування у вологому середовищі кісткова тканина та особисті речі загиблих збереглася у дуже поганому стані. Загалом в ямі виявлено 6 людських скелетів, один без черепної коробки. Дослідженням людських залишків встановлено, що вони належали молодим людям віком 25-35 років.

Світлина №6

Світлина №7

    З особистих речей виявлено лише 1 військовий ідентифікатор, розкладний ножик, ґудзики від верхнього одягу та натільної білизни, фрагменти всіляких виробів із шкіри (військове спорядження), набої до карабіна с-ми "Маузер", одна пара шкіряних чобіт (світлини № 8,9).
 

Світлина №8
Світлина №9

Решту військовослужбовці були без взуття. Військовий ідентифікатор, що виявлений біля скелета №3, зберігся у задовільному стані і його можливо розшифрувати. Причина відсутності решту ідентифікаторів невідома (світлина №10). 
 

Світлина №10

Таким чином, в результаті дослідження санітарного захоронення у с.Сновичі, було виявлено останки 6 військовослужбовців німецького "Вермахту", які загинули у липні 1944 року під час німецько-російської війни. Щоб запобігти поширенню інфекцій від швидкого розкладання тіл, спричиненого високою температурою повітря, тіла солдатів було скинуто у вирву від авіаційного заряду. Що і стало причиною хаотичного розташування людських скелетів, які частково перекривали один одного. Виявлені останки військовослужбовців були передані представнику Німецької Народної Спілки по догляду за військовими похованнями в Україні для захоронення на збірному військовому кладовищі вояків німецького "Вермахту" у с.Потеличі Жовківського району Львівської області.

Об’єкт №6. Поховальну яму знайдено відповідно до свідчень жителів с.Ремезівці п.Федора та Ганни Гевко. Неподалік від господарчих споруд на межі городу та поля розташоване захоронення загиблого у липні 1944 року вояка української дивізії CC "Галичина". З розповіді мешканців Ремезівців, у липні 1944 року територія села знаходилась в зоні бойових дій німецьких та радянських військ. Коли село було окуповане Червоною армією, ще кілька днів юнак приходив із німецької сторони до своєї дівчини. Остатні відвідини закінчились арештом зухвальця та розстрілом (світлина № 1).

Світлина №1

Для розкриття поховання було закладено розкоп розміром 0,8 х 1,9 м. Залишок людського скелета, фалангів пальців верхніх кінцівок, знайдено на глибині 1,6м, від сучасної поверхні (світлина №2).

Світлина №2

Загиблий покладений на спину у видовженому положенні головою на захід. Завдяки перебування людського скелета у невологому, сприятливому для зберігання скелету середовищі кісткова тканина збереглася у задовільному стані, що дало можливість провести ексгумацію усіх кісток скелета. Дослідженням знайденого людського скелета встановлено, що він належить молодій людині віком 25-35 років (світлини № 3,4,5).
 

Світлина №3
Світлина №4

Світлина №5

З особистих речей виявлено: військовий ідентифікатор (німецького взірця); ланцюжок з бусинками, хрестиком та іконкою (вервиця), характерними для віруючих римо-католицького обряду; 8 ґудзиків від верхнього одягу та спідньої білизни (німецького взірця). Взуття, інші речі військового спорядження відсутні (світлини № 6,7). 
 

Світлина №6
Світлина №7

В результаті розкопок об’єкту №6, виявлено рештки однієї людини, яка була одягнена в однострій німецького військовика та мала при собі ідеально збережений військовий ідентифікатор. Викарбувані на "смертнику" порядковий номер, назва військового формування, номер підрозділу у якому перебував військовик, підтверджують розповіді жителів села Ремезівці, про те, що загиблий був вояком дивізії СС "Галичина". Потрапив в полон та був розстріляний радянськими військовими у липні 1944 року. Похований мешканцями Ремезівців на присадибній ділянці (світлина №8).

Світлина №8

ВИСНОВОК

Проведені Товариством "Пам’ять" пошуково-ексгумаційні дослідження місць ймовірних захоронень вояків німецького "Вермахту", української дивізії "Галичина", Радянської Червоної армії у селах Гончарівка, Почапи, Сновичі, Ремезівці, Красносільці Золочівського району Львівської області дали наступні результати:

 1. досліджено 12 місць ймовірних санітарних захоронень;
 2. визначено 6 об’єктів, у яких виявлено людські рештки;
 3. проведено вилучення людських останків;
 4. здійснено дослідження поховальних ям та останків загиблих;
 5. перепоховані останки загиблих.

Таким чином, із шести досліджуваних об’єктів, вилучено рештки двадцяти осіб. За приналежністю до військових формувань можна розподілити вилучені людські рештки таким чином:

 1. один невідомий останок, без будь-яких фрагментів військового однострою чи спорядження;
 2. п’ять останків військовиків радянської Робітничо Селянської Червоної Армії (один із них - Василь Паласевич родом із Тернопільщини, Чортківського району, одружений, двоє дітей, решту, за відсутністю будь-яких особистих даних, не ідентифіковано);
 3. тринадцять військовослужбовців німецького "Вермахту" (ведеться пошук даних по знайдених чотирьох військових ідентифікаторах);
 4. один людський решток вояка української дивізії СС "Галичина" (ведеться пошук даних по знайденому військовому ідентифікатору –  № 67. 14./SS-Frw. Gren. R. 29).

Останки вояків пронумеровано і упаковано згідно "Тимчасового порядку здійснення на території України пошуку, ексгумації, перепоховання останків осіб, які загинули внаслідок воєн, депортацій та політичних репресій, і впорядкування місць їх поховання". Процес розкопок зафіксовано на фото і відеокамеру. Після завершення досліджень місця поховань були рекультивовані і відновлені у первісному вигляді.

Виявлені в процесі пошуково - ексгумаційних досліджень рештки семи осіб: вояка української дивізії СС "Галичина", вояків РСЧА та невідомого урочисто перепоховані 18 липня 2011 року на військовому кладовищі дивізії "Галичина" у с.Червоне Золочівського району Львіської області. Тринадцятеро вилучених решток військовиків німецького "Вермахту" передано представнику Німецької Народної Спілки по догляду за військовими похованнями в Україні для захоронення на збірному військовому кладовищі вояків німецького "Вермахту" у с.Потеличі Жовківського району Львівської області.

Після перепоховання останків вояків, загиблих у с.Червоне, на місці остатніх боїв "Бродівського Котла" Товариством "Пам'ять" 18 липня було відтворено події липня 1944 року (світлини № 1-9).

Світлина №1

Світлина №2

Світлина №3

Світлина №4

Світлина №5

Світлина №6

Світлина №7

Світлина №8

Світлина №9


Звіт склав керівник пошукових експедицій,
голова Товариства "Пам'ять"                                                    Любомир Горбач

2010 рік

 
Поділитися у соцмережах
< Попередня   Наступна >
2006-2019 © Товариство пошуку жертв війни ''ПАМ'ЯТЬ''
Всі права застережено.
Використання матеріалів сайту дозволене за умови повідомлення про це та посилання на джерело (в інтернет-ресурсах - на адресу сайту)