Товариство пошуку жертв війни ''ПАМ'ЯТЬ''
  • Ukrainian
  • English
Переглянути НОВИЙ фільм "Хрещений двічі" створений Товариством пошуку жертв війни "Пам'ять"
Головна arrow Новини arrow Звіт про поїздку у Холодний Яр Сьогодні: 25.09.2020
Головна
Новини
Експедиції
Статті (історичні джерела)
Військово-історична реконструкція
Кіно & відео студія
Фотогалерея
Довідкова інформація
Мандруємо Україною
Матеріали у тему


Звіт про поїздку у Холодний Яр Надрукувати
Любомир Горбач   
03.05.2012

30 квітня 2012 р. Товариство пошуку жертв війни «Пам'ять» зорганізувало поїздку у село Мельники Чигиринського р-ну Черкаської області на запрошення директора історичного клубу «Холодний Яр» Романа Коваля з метою участі в урочистих заходах із вшанування героїв Холодноярської республіки - борців за волю України у 1918-1922 роках.

  Холодний Яр посідає чільне місце серед історичних та духовних святинь центрального Подніпров’я та всієї великої України. Це край старожитньої, гетьманської України, де зароджувалася Україна як держава. Саме тут, як ніде в іншому місці, серцем і душею відчувається причетність до гордої, волелюбної і незламної козацької нації, яка впродовж століть завзято виборювала і виборола свою незалежність. Місцева топоніміка засвідчує войовничий дух української природи та її дітей: тут є Січовий та Гайдамацький яри, урочища Склик і Ратище, дуб Максима Залізняка, під яким, за людськими оповідями Тарас Шевченко писав поему «Гайдамаки» з пророчими словами: «І повіє огонь новий з Холодного Яру…».

 

З Холодноярським краєм пов’язані знакові події Української історії. Урочище Холодний Яр тісно пов’язане із Визвольною війною 1648-1657 років, з іменем Б.Хмельницького. Чигирин був гетьманською столицею України. У 1730-х роках у Холодному Яру діяла Холодноярська Січ. У 1768 р. в Холодному Яру розпочалось народне повстання – Коліївщина, яке очолив Максим Залізняк, послушник Мотронинського монастиря.

Лише в незалежній Україні широкому загалу стала відома одна із найяскравіших сторінок боротьби українського народу за його волю – Холодноярська республіка (1919-1922). Селянський загін, утворившись спочатку для самооборони Мотронинського монастиря під керівництвом братів Чучупаків, згодом став ядром українського повстанського руху не лише на Чигиринщині, але й значної частини Черкащини.

  Урочистості з вшанування героїв Холодноярської республіки розпочались багатотисячним вічем біля пам’ятника Героям Холодного Яру. Почесну варту несли члени Товариства «Пам'ять» в одностроях холодноярських повстанців та воїнів Армії УНР. Перед початком віча відбулося покладання довгого вінка-гірлянди із ялинового гілля, оповитого синьо-жовтими стрічками, до пам’ятника Героям Холодного Яру від імені Львівської обласної ради та Товариства «Пам'ять».

Після закінчення віча, члени Товариства взяли участь в урочистій ході на кладовище в с. Мельники до могили холодноярського отамана Василя Чучупаки та братської могили холодноярців. Також відбулось вшанування борців покладанням вінків та залпом зі зброї на честь героїв.

  Після покладання вінків члени Товариства рушили маршовою ходою з трофейною австрійською гарматою до місця військово-історичних реконструкції «Бій холодноярських повстанців з Червоною окупаційною армією». Реконструкція бою відбулась на околиці с.Мельники у невеликому видолинку, оточеному з усіх сторін лісом. За сценарієм колона більшовиків (Часть особого назначения) їхала на возах на експропріацію зерна у навколишніх селах. Зненацька з усіх сторін сипляться постріли з повстанської зброї та лунають гарматні вибухи. Після короткого, але запеклого бою більшовики були розбиті вщент, кілька загарбників потрапили у полон.

  На завершення поїздки члени «Пам’яті» відвідали Свято-Троїцький Мотронинський монастир, заснований у 1037 р. У вересні 1920 р. монастир був оборонним форпостом Холодноярської республіки із залогою бл. 700 повстанців під командування отамана Левадного. Після монастиря відвідали с. Буда, на околиці якого росте 1000-літній дуб велетень Максима Залізняка. Легенди свідчать, що саме під ним збиралися гайдамаки і давали клятву, не шкодуючи життя, захищати неньку Україну. Дуб має висоту близько 30 метрів, а щоб охопити його стовбур, необхідно сім чоловік.

Відомо, що народ гине, якщо занепадає його дух. Холодний Яр став символом сили духу Українського народу, його боротьби за волю, за власну державність.

Член Товариства «Пам'ять» Роман Гуцул

 
Поділитися у соцмережах
< Попередня   Наступна >
2006-2019 © Товариство пошуку жертв війни ''ПАМ'ЯТЬ''
Всі права застережено.
Використання матеріалів сайту дозволене за умови повідомлення про це та посилання на джерело (в інтернет-ресурсах - на адресу сайту)