Товариство пошуку жертв війни ''ПАМ'ЯТЬ''
  • Ukrainian
  • English
Переглянути НОВИЙ фільм "Хрещений двічі" створений Товариством пошуку жертв війни "Пам'ять"
Головна arrow Новини arrow Вшанування пам’яті командиру сотні «Сіроманці» сотнику «Яструбу» Сьогодні: 20.10.2020
Головна
Новини
Експедиції
Статті (історичні джерела)
Військово-історична реконструкція
Кіно & відео студія
Фотогалерея
Довідкова інформація
Мандруємо Україною
Матеріали у тему


Вшанування пам’яті командиру сотні «Сіроманці» сотнику «Яструбу» Надрукувати
Анатолій Табака   
21.05.2012

  6 травня, в селищі Нові Стрілища встановлено пам’ятний знак «Хрест Заслуги» , славної пам’яті командиру сотні «Сіроманці» сотнику «Яструбу», полтавчанину, першому Герою УПА .

Дмитро Карпенко - колишній офіцер Радянської армії, який став героєм українського національного руху опору. На чолі сотні «Сіроманці» він воював проти нацистської Німеччини. У червні 1944-го «Сіроманці» прийняли на себе удар німецьких військ біля села Карів неподалік Рави-Руської. Впродовж липня точилися бої між «Сіроманцями» та місцевими відділами Армії Крайової на Любачівщині (нині – територія Польщі). У серпні 1944-го під селами Пирятин і Зіболки «Яструб» уперше командував боєм проти своєї колишньої армії. Восени 1944 року він став курінним, командиром куреня «Верховинці». Отримавши вище звання в УПА, змінив псевдонім із «Яструба» на «Лютого». 30 вересня війська НКВД розпочали наступ на курінь, розтаборений біля Унівського монастиря. За чотирнадцять годин гарячого бою, повстанці відбили 22 ворожі атаки за участю танків та авіації.

 

18 грудня 1944-го сотня “Сіроманці” на чолі із курінним «Яструбом» атакувала райцентр Нові Стрілища, акція почалась о 23 год. і тривала до 3-ої. Штурм райцентру був вдалим для повстанців: здобуто саме містечко, зруйновано приміщення райвідділу НКВД, партком, в’язницю, звідки визволили 60 в’язнів. У бою було вбито 40 більшовиків в тому числі нач. НКВД і нач. НКГБ. Проте «Яструб» уже не радів перемозі – бо більшовицька куля перервала раз і на все, нитку його героїчного і повного посвяти боротьбі за УССД життя. Поховали Дмитра Карпенка на хуторі Кам’янка. Заслуги Дмитра Карпенка-«Яструба» гідно оцінило вище командування УПА: навесні 1945 року він був посмертно нагороджений найвищою відзнакою в УПА ,як Лицар Золотого Хреста бойової заслуги І класу.

 

Цей знак є другим із встановлених, а перший було відкрито минулого року в Юшківцях, де в часи визвольних змагань на ЗУЗ, знаходилась і працювала друкарня референтури пропаганди Львівського краю ОУН «Полтава». Виготовлено вже дванадцять таких знаків. Знаки «Хрест Заслуги» будуть розміщені на місцях боїв, криївок та інших важливих місцях національно-визвольної боротьби на Жидачівщині з нагоди 70- річчя створення УПА. Свого часу цю ідею виносив і озвучив дослідник визвольного руху Олексій Данилишин. Його підтримали і розпочали реалізацію задуманого подружжя Мелехів – Наталія і Володимир, активісти РО КУН із м. Ходорова та член пошукового товариства «Пам’ять» з м. Жидачева Володимир Гаврон.

 

Святкового дня пам’ятний знак освятив настоятель місцевого храму отець Василь. На урочистості прибули мешканці, учні школи. На прославу та в пам'ять про Дмитра Карпенка лунали пісні у виконанні дівочого ансамблю (керівник Марія Рожак), ансамблю Народного дому (керівник Ганна Пілющак), поезію читав школяр Андрій Ревуцький. Виступали місцеві громадські та політичні діячі зі Стрия, Жидачева, Ходорова, Львова. Ведуча заходу - Наталія Мелех.

 

Присутні пошанували всіх загиблих у Другій світовій війні хвилиною мовчання. А члени Товариства пошуку жертв війни «Пам'ять» під керівництвом районного керівника Володимира Гаврона уславили сальвою безсмертне ім’я курінного “Яструба” Дмитра Карпенка.

Також 13 травня було встановлено пам’ятний знак «Хрест Заслуги» в селі Городищенське на Бабичиному полі в Жидачівського району. На місці 5-ти годинного бою ,який відбувся 23.02.1945 року, де в не рівнім бою з каральним загоном НКВД, прикриваючи відхід сотні УПА, загинули дев’ять стрільців з кущових боївки.

 
Поділитися у соцмережах
< Попередня   Наступна >
2006-2019 © Товариство пошуку жертв війни ''ПАМ'ЯТЬ''
Всі права застережено.
Використання матеріалів сайту дозволене за умови повідомлення про це та посилання на джерело (в інтернет-ресурсах - на адресу сайту)