Товариство пошуку жертв війни ''ПАМ'ЯТЬ''
  • Ukrainian
  • English
Переглянути НОВИЙ фільм "Хрещений двічі" створений Товариством пошуку жертв війни "Пам'ять"
Головна arrow Військово-історична реконструкція arrow Свято Героїв у с. Юшківцях, приурочене столітньому ювілею Ярослава Стецька Сьогодні: 03.12.2020
Головна
Новини
Експедиції
Статті (історичні джерела)
Військово-історична реконструкція
Кіно & відео студія
Фотогалерея
Довідкова інформація
Мандруємо Україною
Матеріали у тему


Свято Героїв у с. Юшківцях, приурочене столітньому ювілею Ярослава Стецька Надрукувати
Анатолій Табака   
25.05.2012

Цьогоріч відзначення Свята Героїв, 20 травня, збіглося із Днем вшанування пам’яті жертв політичних репресій.

«Україна повинна стати ідейним, моральним і культурним центром, довкола якого повинні зосереджуватися змагання інших поневолених народів...», цього прагнув і домігся наймолодший в уряді Степана Бандери міністр, згодом голова Українського Державного Правління Ярослав Стецько.

У 1946-му Ярославу Стецьку вдалося створити впливову міжнародну організацію — Антибільшовицький блок народів. Найвпливовіші керівники європейських держав сприймали Ярослава Стецька не інакше як прем’єр-міністра, що репрезентував українську націю.

Цій постаті українського національно-визвольного руху й було присвячене щорічне Свято Героїв на Жидачівщині.

З 2010 року село Юшківці та прізвище Стецько нерозривно поєднані, адже саме тут громада спромоглася на відкриття музею, який розповідає сучасникам про внесок подружжя Слави та Ярослава Стецьків у розбудову української ідеї та держави, про подвиг відомих і невідомих героїв, що своїм жертовним життям творили для нас сьогодення.

 

Після ранкового Богослужіння у місцевому храмі парох о. Олег Мамчук біля пам'ятного знака полеглим у роки національно-визвольної боротьби, що встановлений на подвір’ї музею Слави Стецько, відправив панахиду та звернувся до громади й гостей заходу із промовою, у якій наголосив на потребі прислухатися один до одного, не лише вміти ділитися надбаннями, а й сприймати їх та робити добрі справи для свого народу.

Потрійною сальвою учасники жидачівської боївки Товариства пошуку жертв війни «Пам'ять» вшанували Степана Бандеру, Романа Шухевича та чин воїнів УПА.

20 травня до Юшківців приїхали гості з різних куточків не лише області, а й України. Перед початком урочистостей ведучі заходу Марія Щербата та Олег Гавінський попросили учасників заходу хвилиною мовчання вшанувати пам'ять полеглих Героїв, тих, хто загинув у сталінських та німецьких таборах, в холодних просторах Сибіру. Представники молоді поклали квіти до пам'ятників і могил полеглих в боротьбі за Українську державу

Лунав Державний Гімн України. Відкривали святкову програму заступник голови районної ради Марія Стеців та заступник голови райдержадміністрації Олег Кизима. До громади з палкою промовою звернувся учасник національно-визвольної боротьби, колишній політв'язень сталінських таборів, дослідник визвольного руху Жидачівщини Олексій Данилишин.

Вперше на героїчній землі Юшківців побував Герой України, син славного командира УПА Романа Шухевича – Юрій Шухевич. Почесний гість говорив про жертовність подвигу тих, хто з вірою майбутнє України загинув у боротьбі, та про подвиг тих, хто гартував дух майбутніх героїв: «Скільки невідомих нам священиків, вчителів, інтелігенції працювало над тим народом, які згуртовували його в «Просвіті», Пласті, «Соколі», які творили українські кооперативи, робили багато для того, щоб виховувати народ, усвідомлювати його. Завдяки цій праці Шухевич, Бандера, Стецько стали такими як вони стали. Хай вам будуть прикладом ці безіменні герої, які на ниві культури, освіти працювали для свого народу. Ми так само мусимо виховувати молоде покоління в дусі патріотизму, націоналізму, в дусі відданості своєму народові, щоб Україна була в українських руках. Тоді ми матимемо омріяну Україну під жовто-блакитним прапором, прапором УНР, прапором Карпатської України, прапором відновленої 30 червня 1941 року Самостійної Соборної Держави», - наголосив Юрій Шухевич.

Програму святкового дня продовжили конкурс патріотичної пісні, що проходить у Юшківцях уже вдруге поспіль, а також історико-краєзнавча вікторина і спортивні змагання. Участь у конкурсах взяли учні Дев’ятниківської, Монастирецької, Бортниківської, Бережницької, Новострілищанської, Грусятицької, Ходорівської №1, Жидачівської №2 загальноосвітніх шкіл, гімназії ім. О. Партицького та Жидачівського НВК.

А гості мали змогу побувати в музеї, ознайомитись із його експонатами, тим паче, що нещодавно тут відкрито зразок підпільної друкарні «Полтава». Найцікавіше те, що друкарню відтворено на її первісному місці.

На подвір’ї музею цікаву атракцію влаштували члени та учасники жидачівської боївки Товариства «Пам'ять», яку очолює Володимир Гаврон. Вони представили добротну колекцію макетів військової зброї та амуніції зразків часів першої та другої світових воєн і визвольних змагань в Україні під проводом ОУН . Недивно, що біля намету з плащ-палаток та столу із зброєю збиралось найбільше молоді. Хлопці, і , що дивно - дівчата, із захопленням приміряли на себе повстанський одяг, брали до рук справжню зброю, робили на пам'ять світлини, розпитували ре конструкторів про часи національно-визвольного руху. На пам'ять про День Героя, хлопці з пошукового товариства «Пам'ять» вручали найдопитливішим дітям національно-просвітницьку літературу.

На сцені лунали патріотичні пісні, учні читали поезію.

На завершення заходу реконструктори Товариства «Пам'ять» представили глядачам відтворення подій визвольних часів. За легендою, на подвір’ї однієї з садиб для повстанців мають залиши штафету. Прийшовши на вказане місце, зв’язкові потрапляють до рук НКВС. Та на допомогу зв’язковим наспіває боївка УПА. У збройній сутичці повстанцям вдається знешкодити ворога й відібрати цінні для себе документи.

Перед від’їздом із с. Юшківців члени жидачівської боївки Товариства «Пам'ять» провідали і привітали із святом Дня Героїв колишнього повстанця і свого найстаршого члена боївки під псевдо «Точний», уродженця села Михайла Погода.

Оксана ФРАНКІВ.

 
Поділитися у соцмережах
< Попередня   Наступна >
2006-2019 © Товариство пошуку жертв війни ''ПАМ'ЯТЬ''
Всі права застережено.
Використання матеріалів сайту дозволене за умови повідомлення про це та посилання на джерело (в інтернет-ресурсах - на адресу сайту)