Товариство пошуку жертв війни ''ПАМ'ЯТЬ''
  • Ukrainian
  • English
Переглянути НОВИЙ фільм "Хрещений двічі" створений Товариством пошуку жертв війни "Пам'ять"
Головна arrow Експедиції arrow Звіт про дослідження могил стрільців УГА у с.Вишнівчик Перемишлянського р-ну Львівської області Сьогодні: 28.09.2020
Головна
Новини
Експедиції
Статті (історичні джерела)
Військово-історична реконструкція
Кіно & відео студія
Фотогалерея
Довідкова інформація
Мандруємо Україною
Матеріали у тему


Звіт про дослідження могил стрільців УГА у с.Вишнівчик Перемишлянського р-ну Львівської області Надрукувати
Ярослав Онищук   
01.05.2006
У відповідності до звернення Державного підприємства «Меморіали України» (м.Київ) пошукова група громадської організації «Товариство пошуку жертв війни «Пам’ять» 18-19 квітня 2006р. проводила дослідження місця захоронення стрільців Української Галицької армії, які загинули у червні 1919 р. під час українсько-польської війни.

Історична довідка.
Події пов’язані з похованням у с.Вишнівчик відносяться до фінального етапу «Чортківської офензиви» – наступальної операції Української Галицької армії 8-28 червня 1919р. Згідно літератури в результаті наступу 23 червня 3-я та 7-а бригади УГА вийшли в район р.Гнила Липа. Перша бригада Українських січових стрільців після кровопролитного бою зайняла с. Дунаїв, Чемеринці і впритул наблизилася до м.Перемишляни. Четверта бригада 24 червня вступила у важкі бої за с.Гологори ( в 6-ти км на північ від Вишнівчика – див. карту).

28 червня поляки розпочали контрнаступ. Згідно наказу Головнокомандування польської армії головний удар мала завдати 6-та стрілецька дивізія з району Гологір на південний схід (місцевість в околицях Вишнівчика), де займали оборону знесилені боями частини 2 корпусу Галицької армії. Після сильної артпідготовки, практично без набоїв підрозділи УГА були змушені відступити і вже вночі 29 червня передові польські частини зайняли м.Золочів (Литвин М. Українсько-польська війна 1918-1919 р. Львів, 1998. С. 379, 382, 384).

Згідно оповідей жителів с.Вишнівчик у результаті кровопролитних боїв в околиці села загинуло багато стрільців Галицької армії, з яких біля трьохсот чоловік було поховано на місцевому цвинтарі.

Підстава і мета дослідження.
Підставою для виконання робіт було звернення Державного підприємства «Меморіали України» до громадської організації «Товариство пошуку жертв війни «Пам’ять» провести дослідження могил УГА у с.Вишнівчик з метою визначити точне місце захоронення останків, провести ідентифікацію осіб стосовно приналежності до воюючої сторони та встановити приблизну кількість похованих військовослужбовців. Роботи обумовлювалися спорудженням на вказаному місці монументу та створенням меморіального комплексу пам’яті стрільців УГА.

Vyshnivchyk 1
DatsoPic 1.0 © 2006 by Andrey Datso Процес дослідження.
Роботи проводилися в північно-східній частині кладовища, де збереглися два валоподібні насипи довжиною відповідно 10 (могила №1) та 15 (могила №2) м і шириною в основі 3 м. Для встановлення наявності у могилах захоронень було закладено два поперечні шурфи шириною 1 м (могила №1) та 1,5 м (могила №2) і довжиною 3 м.

Могила №1. Збереглася до сьогоднішнього часу в непорушеному вигляді. Під час досліджень на глибині 1,5 м від вершини валу було виявлено скелет особи чоловічої статі віком біля 30 років, покладеної на спину у випростаному положенні. Покійник орієнтований головою на захід. Під час розкопок на останку знайдено металеві ґудзики від австрійської уніформи, гачки для підтримання поясного ременя (ремінь відсутній), залишки сукняної тканини темно-зеленого кольору (колір морської хвилі). У районі лівої нагрудної кишені виявлено пачку із трьох обойм набоїв до російської гвинтівки с-ми Мосіна із розривними кулями зразка 1916р. Відповідно до клейма, набої були випущені у Петербурзі в 1917р. і призначалися для обстрілювання літаків та аеростатів. У лівій руці загиблого знаходився невеликий предмет із кольорового металу (цинк?), який повністю розклався. Від виробу збереглася невеличка мідна пластинка прямокутної форми розмірами 1 х 0,5 см, орнаментована квітчастим орнаментом. Маємо підстави припустити, що знахідка могла бути натільним хрестиком або якимось іншим амулетом. Поверх кістяка людини простежено залишки дрібного хмизу та гілок, якими було вкрите тіло перед засипанням землею.

Могила №2. Збереглася у непорушеному вигляді. На глибині 1,8 м від вершини насипу простежено останки 4 осіб чоловічої статі. Як і в попередньому випадку вони лежали на спині у випростаному положенні, орієнтовані головами на захід. Із трьох знайдених в ямі черепів (четвертий знаходився за межами шурфа) два перебувало в розщепленому стані, що, ймовірно, було результатом поранення в голову відламками снарядів. Із особистих речей на покійниках виявлено ґудзики до австрійської уніформи, натільної білизни, шматки сукняного одягу темно-зеленого кольору, а також 3 набої до австрійської гвинтівки с-ми Манліхер, випущені у Будапешті в 1918р. Як і в попередньому випадку, поверх останків простежено залишки дрібних гілок дерев. Кістяки лежали не перекриваючи один одного. Могила відзначається бідністю супровідного матеріалу.

Крім вищеописаних досліджень членами пошукової групи було проведено шурфування території прилеглої до могил зі східного боку. Стратиграфія нашарувань тут виглядає наступним чином: 0-0,1 м – дерновий шар, 0,1-0,4 м – прошарок чорнозему без слідів матеріальних залишків, 0,4-0,6 – перехідний шар представлений суглинком темно-бурого кольору, від 0,6 м – материк у вигляді світло-жовтої глини. В деяких місцях зустрічалися залишки будівельного матеріалу (пісок, щебінь), які використовувалися для спорудження пам’ятників на могилах. Слідів поховань на досліджуваній території виявлено не було.

Загальний підсумок.
Таким чином, у результаті опрацювання літератури та проведених польових досліджень було встановлено наступне:
1.Підтверджено місцезнаходження двох могил періоду українсько-польської війни 1919р. на території цвинтаря у с.Вишнівчик Перемишлянського р-ну Львівської області.
2.Встановлено, що поховані особи були вояками Української Галицької армії, які загинули у боях фінального етапу «Чортківської офензиви» (28 червня 1919р.) в околицях с.Вишнівчик.
3.Захоронення тіл відбувалося місцевими жителями згідно християнських традицій.
4.Покійники покладені в один ряд, не перекриваючи один одного, одягнуті в однострої австрійського зразка. Взуття та предмети військової амуніції відсутні.
5.Поверх похованих простежено шар хмизу та гілля, якими вони були накриті перед засипанням землею.
6.Приблизна кількість останків у двох ямах – не більше сотні чоловік.
7.Слідів захоронень на території, яка прилягає до могил зі сходу, виявлено не було.

Перспективи.
Проведені на території с. Вишнівчик польові пошукові дослідження, опитування місцевих жителів та опрацювання літератури дають підстави стверджувати наявність аналогічних могил стрільців УГА у навколишній із Вишнівчиком території, зокрема в селах Гологори та Жуків. Саме там відбувалися основні кровопролитні бої між ворогуючими сторонами в період з 23 до 28 червня 1919р. Для вивчення ситуації необхідне ширше обстеження вказаного району з метою виявлення, впорядкування, а при необхідності –проведення ексгумації знайдених там останків воїнів УГА з наступним їх захороненням на території меморіального комплексу стрільців УГА у с.Вишнівчик.

 
Поділитися у соцмережах
< Попередня   Наступна >
2006-2019 © Товариство пошуку жертв війни ''ПАМ'ЯТЬ''
Всі права застережено.
Використання матеріалів сайту дозволене за умови повідомлення про це та посилання на джерело (в інтернет-ресурсах - на адресу сайту)