Товариство пошуку жертв війни ''ПАМ'ЯТЬ''
  • Ukrainian
  • English
Переглянути НОВИЙ фільм "Хрещений двічі" створений Товариством пошуку жертв війни "Пам'ять"
Головна arrow Новини arrow Вшанування пам'яті героя України, сотенного УПА Михайла Дуди "Громенка". Сьогодні: 01.04.2020
Головна
Новини
Експедиції
Статті (історичні джерела)
Військово-історична реконструкція
Кіно & відео студія
Фотогалерея
Довідкова інформація
Мандруємо Україною
Матеріали у тему


Вшанування пам'яті героя України, сотенного УПА Михайла Дуди "Громенка". Надрукувати
Любомир Горбач   
23.09.2012
Перелік статей
Вшанування пам'яті героя України, сотенного УПА Михайла Дуди "Громенка".
Сторінка 2
Сторінка 3

Закерзоння

Не ставлю перед собою завдання розповідати про бойові дії УПА на теренах Польщі, бо про це написано і у "Літописах УПА", і у спогадах Юрія Борця, і самого Михайла Дуди (Громенка).

Водночас переконаний, що ще чимало людей не знають, що таке Закерзоння. Як подає "Енциклопедія Українознавства" т. 3 стр. 494 , "Керзонова лінія" - умовна назва лінії, яку провів у 1920 році міністр закордонних справ Великобританії Д. Керзон (звідси назва - "Керзонова лінія"). Вона пролягла по річці Сян і Буг. Згодом польський генерал Галлер, привів свою армію з Франції і переміг нашу Українську Галицьку Армію. Внаслідок переговорів між більшовицькою Росією і Польщею споконвічні українські землі стали польськими, а кордон проліг аж по річці Збруч.

Після Другої світової війни Сталін, Рузвельт і Черчіль почали ділити світ. Польщі дісталися українські землі, до яких входили Лемківщина, Перемишльщина, Ярославщина, Любачівщина, Холмщина та так що її східний кордон проходив по колишній т. зв. лінії Керзова.

"Операція Вісла" робить нестерпним життя українців на їх землях, а це приблизно 19 500 кв. км з населенням понад мільйон, їх змушують залишити господарку і перебиратися на схід. Поляки, які агресивно були настроєні проти українців, силою виганяють їх з сіл, застосовуючи зброю.

Весною 1945 року закінчилася війна, але не закінчилися страждання українців. Восени почалося масове виселення, почалася нова боротьба - боротьба на життя і смерть. У своїй книзі Юрій Борець "УПА у вирі боротьби" пише: "Українців із села Павлокоми зігнали до церкви, обставили її скорострілами, а потім зачинили двері й живцем спалили близько 350 осіб..."

Чи могло спокійно дивитися на це командування УПА? Звісно, що ні. В доволі короткий термін кілька відділів УПА розкватировано на Закерзонні для оборони життя українців.

Незважаючи на брак харчів (у 1946 році на Закерзонні майже не було українських сіл), командування УПА зоставалось на тих теренах і наганяло страх, як на поляків, так і на більшовиків. Польща, Чехословаччина і Москва укладають 7 квітня 1947 року пакт трьох - так званий трикутник смерті, для повного знищення УПА.

Стан відділів УПА, без належного харчування, без своїх рідних був украй пригнічений. Щоденні бої виснажували вояків. В наказі Головної Команди УПА говорилося: "...Іти до вільного світу і роз'яснювати про боротьбу УПА і злочини комуни". Проти сотні Громенка, за польськими даними, воювали 8-а піхотна дивізія, частина 9-ї піхотної дивізії та 1-а дивізія Корпусу внутрішньої безпеки. Але незважаючи на затяжні бої, сотня Громенка дуже конспіративне посувалась на захід. Майже щоденно сотенний нагадував всім вимогу поводитись в рейді культурно і не затінити своєю поведінкою імені України та УПА.

Опівночі 17 червня 1947 році сотня Громенка залишила терени Закерзоня і вийшла на кордон із Словаччиною. Далі була дорога на Захід, описана в автобіографічній книжці Михайла Дуди (Громенка) "У Великому Рейді". Славний командир Громенко разом з побратимами вийшов переможцем у нерівних боях, прорвався на Захід, щоб повідомити світові про збройну боротьбу вояків УПА проти загарбників.


 
Поділитися у соцмережах
< Попередня   Наступна >
2006-2019 © Товариство пошуку жертв війни ''ПАМ'ЯТЬ''
Всі права застережено.
Використання матеріалів сайту дозволене за умови повідомлення про це та посилання на джерело (в інтернет-ресурсах - на адресу сайту)