Товариство пошуку жертв війни ''ПАМ'ЯТЬ''
  • Ukrainian
  • English
Переглянути НОВИЙ фільм "Хрещений двічі" створений Товариством пошуку жертв війни "Пам'ять"
Головна arrow Військово-історична реконструкція arrow Вшанування пам'яті героя України, сотенного УПА Михайла Дуди "Громенка". Сьогодні: 03.12.2020
Головна
Новини
Експедиції
Статті (історичні джерела)
Військово-історична реконструкція
Кіно & відео студія
Фотогалерея
Довідкова інформація
Мандруємо Україною
Матеріали у тему


Вшанування пам'яті героя України, сотенного УПА Михайла Дуди "Громенка". Надрукувати
Любомир Горбач   
23.09.2012
Перелік статей
Вшанування пам'яті героя України, сотенного УПА Михайла Дуди "Громенка".
Сторінка 2
Сторінка 3

21 вересня ГО "Товариство пошуку жертв війни "Память" вшанувала память героя України, сотенного Української Повстанської Армії Михайла Дуди "Громенка".

Змаг до волі

Чи не кожне село на Західній Україні мало своїх героїв, які поклали своє життя за волю України. Маємо знати про них.

У мальовничому селі Сороки-Львівські, що на Львівщині, 21 листопада 1921 року у простій, але інтелегентній і побожній сім'ї Івана Дуди народився син Михайло. Заслужити пошану односельчан не легко, але чесність, мужність, відвага, відданість нації,- якраз ті риси характеру, які принесли йому славу і визнання.

Від раннього дитячого віку звик Михась не марнувати даремно час. Уже в місцевій народній школі, відзначався здібностями і наполегливістю, дуже старанно й послідовно займався самоосвітою. Завдяки тому набув різнобічні знання з історії, географії і літератури. Найбільше захоплювався військовими формуваннями княжих і козацьких часів України, а з новітньої доби - бойовими діями армії УНР і ЗУНР. Ідеалами воїнів - борців за національну незалежність - були для нього українські січові стрільці.

Усією душею молодий юнак тягнувся до Організації Українських Націоналістів, яка з першого року її існування мала своїх членів у селі. Ставши членом ОУН, діє ще активні ше, гуртує навколо себе однодумців. Сороки-Львівські на той час стають селом високої національної свідомості. Ідеями національно-визвольної боротьби тут жили усі - від школяра до пароха місцевої церкви Лукашевича. Глибоко поважали за це моїх односельчан мешканці навколишніх сіл, хоча і в них ніколи не бракувало патріотів, готових пожертвувати свою працю, майно і навіть життя за волю України. Вчасно поєдну вав Михайло Дуда життя і працю з найпослідовнішою і найрішучішою силою духу у боротьбі за повалення чужинецьких окупаційних режимів на його Батьківщині. За свідченнями се стри Дуди Михайла - (Громенко) пані Марії дізнаємося, що він особисто знав Степана Бандеру, який навчався у Дублянах і час від часу бував у селі.

Окупувавши Західну Україну, російські більшовики ще за попадливіше, ніж поляки, взялися зганяти злість за свої по разки після початку Другої світової на національне свідомих українцях.

На жаль, відомості про початковий період перебування Михайла Дуди у збройних відділах українських повстанців не відомі, але як подає дослідник і автор Петро Содоль у книзі "Українська повстанча Армія 1943-49": вже на початку 1939 року Михайло Дуда переходить на Захід бере активну участь у військових вишколах, які на той час організували ОУН на еміграції. З легіоном "Ролянд" Громенко повертається в рідний Львів. Після відомих подій 30 червня 1941 року, відомості про "Громенка" відсутні.


 
Поділитися у соцмережах
< Попередня   Наступна >
2006-2019 © Товариство пошуку жертв війни ''ПАМ'ЯТЬ''
Всі права застережено.
Використання матеріалів сайту дозволене за умови повідомлення про це та посилання на джерело (в інтернет-ресурсах - на адресу сайту)