Товариство пошуку жертв війни ''ПАМ'ЯТЬ''
  • Ukrainian
  • English
Переглянути НОВИЙ фільм "Хрещений двічі" створений Товариством пошуку жертв війни "Пам'ять"
Головна arrow Новини arrow 94-й річниці Листопадового Чину присвячується Сьогодні: 20.10.2020
Головна
Новини
Експедиції
Статті (історичні джерела)
Військово-історична реконструкція
Кіно & відео студія
Фотогалерея
Довідкова інформація
Мандруємо Україною
Матеріали у тему


94-й річниці Листопадового Чину присвячується Надрукувати
Прес-служба Товариства   
26.10.2012
З нагоди 94-ї річниці Листопадового Чину Товариство пошуку жертв війни "Пам'ять", за підтримки Львівської міської ради та міського осередку ВО "Свобода", проводить заходи на відзначення цієї події.

Програма заходів на 4 листопада, неділю

 11.30 Площа Митна  Збір учасників маршу "Слави ЗУНР" 
 12.00 Площа Митна  Початок маршу центральними вулицями Львова
 12.45 Площа Ринок  Завершення маршу
 13.00 Площа Ринок  Військово-історичне театралізоване дійство "Буремний листопад 1918-го"
  Відтворення листопадових боїв на початку українсько-польської війни


Львів - столиця ЗАХІДНОЇ УКРАЇНСЬКОЇ НАРОДНОЇ РЕСПУБЛІКИ

18 жовтня 1918 р. українська парламентарна репрезентація скликала у Львові збори всіх українських послів австрійського парламенту, галицького і буковинського сеймів, представників політичних партій, духівництва та студентства Галичини та Буковини. Збори обрали Українську Національну Раду як політичного представника українського народу в Австро-Угорщині.

Українська Національна Рада постановила: І) всі українські землі під орудою Австрії становлять єдину етнографічну цільність; 2) тепер вони представляють окрему Українську державу; 3) всі національні меншини мають вислати до Української Національної Ради своїх делегатів; 4) Українська Національна Рада прийме найближчим часом конституцію нової держави; 5) Українська Національна Рада приймає рішення, що на майбутній мирній конференції український народ презентуватимуть його власні представницькі органи, оскільки австрійська влада не має права говорити від імені незалежної України.

Керівництво ЗУНР розуміло, що для новоствореної держави потрібні збройні сили, тому першою акцією було якнайшвидше перебазування до Львова легіону Українських січових стрільців, який перебував в Чернівцях.

31 жовтня 1918 р. Рада Міністрів Австрії визнала право українського народу на самостійність.

Не гаяли часу й поляки. 28 жовтня 1918 р. у Кракові було створено Польську ліквідаційну комісію, яка мала перейняти владу в усій Галичині від австрійських властей і оформити перехід краю до Польської держави. Комісія оголосила, що визнає владу тільки варшавського уряду, й видала наказ, щоб усі державні органи Галичини здійснювали свої функції від імені польської держави. На 1 листопада 1918 р. вона призначила офіційну передачу влади польським властям.

Баритися далі українцям було не можна. У ніч з 31 жовтня на 1 листопада 1918 р. Військовий комітет вирішив виступити і взяти владу у Львові до своїх рук. До ранку були зайняті всі стратегічно важливі об'єкти міста — військові казарми, телеграф, пошта, будинок сейму, поліцейське управління, банки та ін.

Вранці 1 листопада у Львові з'явилися відозви Української Національної Ради до мешканців столиці і до українського населення всієї Галичини, де, зокрема, відмічалось: «Волею українського народу утворилася на українських землях Австро-Угорської монархії Українська держава. Найвищою властю Української держави є Українська Національна Рада. З нинішнім днем Українська Національна Рада обіймає власть в столичнім місті Львові і на цілій території Української держави».

Над столицею Західної Української Народної Республіки містом Львовом, замайорів синьо-жовтий прапор. Символ відновлення української влади у Галичині.


Український Народе!

Голосимо тобі вість про твоє визволення з віковічної неволі. Віднині Ти господар своєї землі, вільний громадянин Української Держави.

Дня 19 жовтня твоєю волею утворилася на українських землях бувшої Австро-угорської монархії Українська Держава і її найвища влада. Українська Національна Рада.

З нинішнім днем Українська Національна Рада обняла влада в столичнім місті Львові й на цілій території Української Держави.

Доля Української Держави в Твоїх руках. Ти станеш як непереможний мур Українській Національній Раді й відіпреш усі ворожі замахи на Українську Державу.

Доки будуть установлені органи державної влади в законнім порядку, українські організації по містах, повітах і селах мають обняти всі дер¬жавні краєві й громадські уряди і в імені Української Національної Ради виконувати владу.

Де сього ще не зроблено, дотеперішні неприхильні Українській Державі уряди мають бути усунені.

Всі жовніри української народності підлягають віднині виключно Українській Національній Раді й приказам установлених нею військових властей Української Держави. Всі вони мають стати на її оборону. Українських жовнірів з фронтів відкликається отсим до рідного краю на обо¬рону Української Держави.

Все здібне до оружжя українське населення має утворити боєві відділи, які або ввійдуть в склад української армії або на місцях оберігатимуть спокій і порядок.

Особливо мають бути збережені залізниці, пошта й телеграф.

Всім громадянам української держави без різниці народності і віросповідання поручається громадську, національну і релігійну рівноправність.

Національні меншості Української Держави — поляки, жиди, німці — мають вислати своїх від-поручників до Української Національної Ради.

Аж до видання законів Української Держави обов'язують дотеперішні закони, на скільки вони не стоять у противенстві до основ Української Держави.

Як тільки буде забезпечене й укріплене існування Української Держави, Українська Національна Рада скличе на основі загального, рівного, безпосереднього і тайного виборчого права Установчі Збори, які рішать про дальшу будучність Української Держави.

Склад утвореного Українською Національною Радою кабінету і його програму буде оголошено.

Всі свої сили, все посвяти, щоб укріпити Українську Державу!

Львів, 1 падолиста 1918 р.

 

 
Поділитися у соцмережах
< Попередня   Наступна >
2006-2019 © Товариство пошуку жертв війни ''ПАМ'ЯТЬ''
Всі права застережено.
Використання матеріалів сайту дозволене за умови повідомлення про це та посилання на джерело (в інтернет-ресурсах - на адресу сайту)