Товариство пошуку жертв війни ''ПАМ'ЯТЬ''
  • Ukrainian
  • English
Переглянути НОВИЙ фільм "Хрещений двічі" створений Товариством пошуку жертв війни "Пам'ять"
Головна arrow Новини arrow книга Олексія Данилишина «Повстанськими стежками Жидачівщини: бої, бункери, криївки…». Сьогодні: 30.09.2020
Головна
Новини
Експедиції
Статті (історичні джерела)
Військово-історична реконструкція
Кіно & відео студія
Фотогалерея
Довідкова інформація
Мандруємо Україною
Матеріали у тему


книга Олексія Данилишина «Повстанськими стежками Жидачівщини: бої, бункери, криївки…». Надрукувати
Гаврон Володимир   
10.12.2012

 Днями вийшла у світ одна з найочікуваніших книг нашого краю – книга Олексія Данилишина «Повстанськими стежками Жидачівщини: бої, бункери, криївки…». Сьогодні – це чи не найповніший збірник спогадів очевидців, відтворення реальних подій, опис місць бойової слави. Це своєрідний пантеон слави вихідцям Жидачівщини: тим хто поклав своє життя у борні за волю України, тим, хто постраждав від бузувірства чужинців у XX ст.

У читальному залі центральної районної бібліотеки відбулась презентація видання. «Тим людям, яких ти на світі бачив, Тим думам, яким свій шлях позначив, Всьому, що в серці прийняв ти, брате, Яке ж воно право має вмирати?».

Цими словами Ліни Костенко, як посвята кожному відомому й невідомому воїну УПА, невинно репресованим і вивезеним жителям Жидачівщини, розпочинається книга, що вміщує понад 500 сторінок, на яких між рядками пробивається горе, біль, розпука замордованих, репресованих, вбитих вихідців Жидачівщини, а також безсилість ката, який попри всі застосовані тортури та знущання не зміг викорінити жагу до волі, до нового вільного життя.

Ця книга – розповідь про наше минуле, що відкриває нам дорогу до нового життя, творцями якого ми є сьогодні.

Як пише сам автор (про це Олексій Васильович говорив і під час презентації), книга давалась важко, адже дуже багато ми вже втратили. Ще більше залишається недоторканим і невідкритим. Готуючи свою працю, п. Данилишин впродовж десяти років чи не щодня їздив, ходив, розмовляв, нотував розповіді ще живих очевидців, безпосередніх учасників національно-визвольної боротьби, яких у районі залишилось, за словами Олексія Васильовича, тільки десять.

Книга, що вийшла друком у видавництві «Коло» в 2012 році, вміщує розповіді та згадки про понад 2000 осіб - членів ОУН, воїнів УПА та інших жертв, які впали на полі бою, полі слави національно-визвольної боротьби. Автор книги змалював 120 криївок та сховищ, підпільні друкарні ОУН і УПА, описав десятки боїв повстанців із окупантами, зібрав понад 200 світлин учасників національно-визвольного руху.

Як зауважив Олексій Данилишин, книга покликана показати, що смерть сотень і тисяч наших краян не була даремною, що боротьба, яку вели воїни УПА, не була марною.

Книга «Повстанськими стежками Жидачівщини: бої, бункери, криївки…» поділена на чотири великі розділи. Перший з них присвячений структурі Організації Українських Націоналістів, власне ідеології, на якій формувалась, укріплювалась і міцніла Українська Повстанська Армія.


Наступний розділ про референтуру пропаганди проводу ОУН і зокрема її осередок «Зелений Гай». Тут описано роль і значення підпільної видавничої діяльності. Розповідається, у яких конспіративних умовах повстанці здобувалися на вільне слово, що розповсюджувалося таємно й яке, як той проблиск світла, гуртувало, єднало людей до єдиної цілі – повалення чужинського ненависного режиму.

Три підпільні друкарні діяли на теренах Жидачівщини. Хто ними керував і хто, ризикуючи власним життям, доносив правду, прочитаєте в цій книзі. Окремий розділ присвячено видатним провідникам ОУН і УПА Жидачівщини.

Найбільший розділ книги подає коротку інформацію про членів ОУН, вояків УПА та їх збройну боротьбу. Тут вміщено дані із 105-ти населених пунктів сучасної Жидачівщини. Немає такого села, селища, містечка, де не проливали кров невизнані нинішньою українською владою воїни УПА, які віддали своє життя за незалежність України.

Вихід такої кропіткої праці не був би можливий, коли б Олексій Васильович у різні періоди своєї праці не зустрічав на своєму шляху людей, які вселяли йому надію, підтримку, розуміння та допомогу.

Серед тих, хто найдовше був поруч із автором, допомагав не лише словами, – член львівського Товариства пошуку жертв війни «Пам'ять» Володимир Гаврон. На презентації книги він зазначив, як важливо молодому поколінню пізнавати правдиву історію свого народу. А знання про національно-визвольну боротьбу наших дідів та прадідів за краще життя в Україні має бути прикладом, як будувати Українську державу.

У зібранні матеріалів свого часу допомагали і вчителі історії, а не так давно до наповнення книги та її підготовки до друку долучилось подружжя Володимир та Наталія Мелехи. Фінансову підтримку для того, щоб книга все-таки побачила світ. надали Жидачівська районна рада та депутат Львівської обласної ради Андрій Кіт.

Завдяки старанням вчителя-словесника, методиста відділу освіти Ольги Прокопів, працівниці бібліотеки Галини Дереш, учасників народного ансамблю «Лілея» районного Народного дому, учнів гімназії ім. О. Партицького атмосфера у залі панувала зворушлива й емоційна.

У виконанні учнів гімназії звучали українські повстанські пісні, поезія. Сценку із життя українських підпільників підготували учні 9-11 класів гімназії під керівництвом Оксани Дахній.

Почесними гостями заходу були члени районового Братства УПА. Вони перші з рук голови районної ради Ігоря Коса отримали в дарунок книгу, головними героями якої є їхні славної пам’яті побратими.

 Володимир Гаврон .(за матеріалом Народний часопис Жидачівщини "Новий час")

 
Поділитися у соцмережах
< Попередня   Наступна >
2006-2019 © Товариство пошуку жертв війни ''ПАМ'ЯТЬ''
Всі права застережено.
Використання матеріалів сайту дозволене за умови повідомлення про це та посилання на джерело (в інтернет-ресурсах - на адресу сайту)