Товариство пошуку жертв війни ''ПАМ'ЯТЬ''
  • Ukrainian
  • English
Переглянути НОВИЙ фільм "Хрещений двічі" створений Товариством пошуку жертв війни "Пам'ять"
Головна arrow Експедиції arrow Звіт про проведені у 2012 році пошуково-ексгумаційні дослідження в Мостиському р-ні Львівської обл. Сьогодні: 27.09.2020
Головна
Новини
Експедиції
Статті (історичні джерела)
Військово-історична реконструкція
Кіно & відео студія
Фотогалерея
Довідкова інформація
Мандруємо Україною
Матеріали у тему


Звіт про проведені у 2012 році пошуково-ексгумаційні дослідження в Мостиському р-ні Львівської обл. Надрукувати
Любомир Горбач   
01.02.2013

В околицях с.N Мостиського району Львівської області проведені пошуково-ексгумаційні дослідження місць ймовірних поховань польських військовослужбовців загиблих у роки Другої Світової війни.

Відповідно до звернення жителя с.N п.Володимира, про те, що у лісі поруч із селом виявлено рештки людського скелета, пошуковою групою Товариства "Пам'ять" 06.07.2012 р. проведено дослідження вказаного місця. Візуальне обстеження досліджуваної території (наявність польових фортифікаційних ліній оборони, окопів, землянок, інших земляних сховищ) підтвердило інформацію жителів села, що восени 1939 року, тут відбувалися бої між польськими та німецькими військовиками.

Опрацювання літератури (журнал "Воєнна історія" №5(47) за 2009 рік), дає підстави стверджувати, що події, які призвели до виникнення поховання, проходили 25-28 вересня 1939 р., коли оперативна кавалерійська група (її основу становила Новогрудзька кавалерійська бригада), очолювана генералом В.Андерсом, 23 вересня прорвала кільце німецького оточення під Краснобродом й з боями пробивалася на південь до угорського кордону. 26 вересня польські кавалеристи вели бої з німецькими та радянськими військами й ввечері цього ж дня перетнули залізничну магістраль Перемишль – Львів. Біля села Хлиплі (зараз – у Мостиському районі Львівської обл.) 25-й уланський полк зустрівся з передовими підрозділами радянського 148-го кавалерійського полку 34-ї кавалерійської дивізії. Для прикриття подальшого руху бригади 25-й уланський полк залишився біля села, в той час як основні сили продовжили марш на південь (світлина №1).

Попереднім обстеженням місцевості встановлено, що поховання знаходилося у південно-західній околиці села, на залісненій височині. Захоронення санітарного типу. Загиблого вояка було закопано в одній із заглибин польової фортифікаційної лінії оборони. На час приїзду пошукової групи захоронення вже зазнало часткового руйнування внаслідок дій сторонніх осіб (світлина № 2).

Відповідно до дозволу Державної міжвідомчої комісії у справах увічнення пам’яті жертв війни і політичних репресій № 69/13/1/2012 від 01.10.2012р., 23 листопада 2012 року (світлина № 3), пошукова група громадської організації Товариство пошуку жертв війни "Пам’ять", спільно з ТзОВ "Українська Пам'ять", здійснила ексгумацію (вилучення із захоронення) людського скелета. Під час проведення ексгумаційних робіт були виконані наступні роботи (див.описи):

Світлина № 1

Місцевість за яку відбувалися бойові дії.

Світлина № 2
   
Місце захоронення військовика.
 
Світлина № 3

 
Розкопки захоронення здійснювалися по штиховим (пластовим) методом з відкриттям площі всього поховання. Людські рештки знаходилися на глибині приблизно 0,4-0,5м від сучасної поверхні у пісково-глинистому ґрунті. Скелет людини лежав у випростаному положенні черепною коробкою на північ. Кістяки збереглися у доброму стані. Череп відокремлений від хребтового стовпа лежав поруч, складений в поліетиленовий пакет. Решта кісток скелета не зазнали перекопування та руйнування. Вивченням людських решток встановлено, що вони належали молодій людині віком 20-30 р. (див. світлини № 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11).

Світлина № 4

Світлина № 5

Світлина № 6

Світлина № 7

Світлина № 8

Світлина № 9

Світлина № 10

Світлина № 11

 
Супровідний матеріал, знайдений у поховальній ямі, вказує на приналежність захороненого до військового підрозділу. Зокрема з особистих речей вдалося виявити верхню частину особистого посуду військовика (кришку-тарілку від казанка), індивідуальний шанцевий інструмент (саперна лопатка), шкіряний чохол для носіння на поясі лопатки, ємкість з корком для індивідуального зберігання питної води (фляга), частини стрілецької зброї (пружина та подавач до магазинної коробки), латунний ковпак для закривання дульної частини зброї від попадання бруду (див. світлини № 12, 13, 14, 15, 16, 17).

Світлина № 12

Світлина № 13

Світлина № 14

Світлина № 15

 
Світлина № 16

Світлина № 17
 

Також елементи військового однострою та особистих речей: фрагмент виробу зі скла (можливо дзеркальце), металеві гаки для підтримування поясу зі спорядженням (кріпились на однострій вояка), гак для підвішування на поясі сумки для зберігання продуктів (сухарна сумка), елементи кріплень шкіряних виробів (пряжки), чотири великих та один менший ґудзики верхнього одягу із зображенням "орла" символу польської держави.
Натільний хрестик зроблений з дерева та розп’яття Ісуса Христа виконане з латуні. Намисто (вервиця ) для здійснення обряду молитви, виготовлене із дерева та латуні. Взуття відсутнє. Військовий ідентифікатор, чи інші документи які б сприяли встановленню особи загиблого відсутні (світлини №18, 19, 20, 21, 22,23).

Світлина № 18

Світлина № 19

Світлина № 20
  
Світлина № 21

Світлина № 22

Малий ґудзик

Великий ґудзик

Світлина № 23

Таким чином, в результаті дослідження санітарного захоронення у с.N було виявлено рештки 1 військовослужбовця Польського Війська, який загинув приблизно наприкінці вересня 1939 року. Тіло військовика було закопано ймовірно місцевими жителями в одну із заглибин польової фортифікаційної лінії оборони. Після завершення досліджень місце поховання було рекультивоване і відновлене у первісному вигляді. Вилучений із санітарного захоронення людський останок, особисті речі передано Генеральному Консулу Республіки Польща у Львові п.Ярославу Дрозду.

 


Директор ТзОВ "Українська Пам'ять"                               Любомир Горбач

 
Поділитися у соцмережах
< Попередня   Наступна >
2006-2019 © Товариство пошуку жертв війни ''ПАМ'ЯТЬ''
Всі права застережено.
Використання матеріалів сайту дозволене за умови повідомлення про це та посилання на джерело (в інтернет-ресурсах - на адресу сайту)