Товариство пошуку жертв війни ''ПАМ'ЯТЬ''
  • Ukrainian
  • English
Переглянути НОВИЙ фільм "Хрещений двічі" створений Товариством пошуку жертв війни "Пам'ять"
Головна arrow Експедиції arrow Звіт про пошуково-ексгумаційні дослідження поховань загиблих у роки II Світової війни на Львівщині Сьогодні: 30.10.2020
Головна
Новини
Експедиції
Статті (історичні джерела)
Військово-історична реконструкція
Кіно & відео студія
Фотогалерея
Довідкова інформація
Мандруємо Україною
Матеріали у тему


Звіт про пошуково-ексгумаційні дослідження поховань загиблих у роки II Світової війни на Львівщині Надрукувати
Любомир Горбач   
15.02.2013

Звіт за 2011 рік

У відповідності до звернень сільських голів сіл Бутин Сокальського району, Почапи, Гончарівка, Сасів, Зашків, Бунишин Золочівського району, Межиріччя Жидачівського району, у період з 05.02.2011 р. по 15.11.2011 р. пошукова група Товариства "Пам'ять" здійснювала дослідження на території сіл сільськогосподарських угідь, господарств, лісових масивів з метою збору інформації про невпорядковані військові поховання та санітарні захоронення періоду Другої Світової війни. За отриманою від жителів сіл інформацією складено схему розташування ймовірних місць захоронень. Згідно із дозволом Держкультурспадщини №22-57-П/11 від 13.04.2011 року, проведено пошукові земляні роботи, метою яких було перевірити наявність людських решток у вказаних місцях. В результаті проведених пошукових земляних робіт (шурфування ймовірних місць поховань), було встановлено місця санітарних захоронень загиблих вояків. Відповідно до дозволу Державної міжвідомчої комісії у справах увічнення пам’яті жертв війни і політичних репресій №1/13/01/2010 від 23.03.2010 р., пошукова група громадської організації "Товариство пошуку жертв війни "Пам’ять" здійснила ексгумацію (вилучення із захоронення) людських скелетів.

Під час проведення ексгумаційних робіт у період з 5 лютого по 15 листопада 2011 р. членами Товариства пошуку жертв війни "Пам’ять" були виконані наступні роботи.

Об’єкт 1 знаходиться з південної сторони с.Бутин Сокальського району на полі поблизу господарських будівель п.Кобрина Р. М. та Равлик Н. М.

Захоронення було виявлено жителями с.Бутин під час проведення господарських робіт.
За розповідями жителів Бутина, що проживають поруч з виявленим похованням, людський решток можна пов’язати із подіями німецько-радянської війни. Влітку 1941 року після бою між німецькими та радянськими військами військовослужбовець Червоної армії, що переховувався у господарчих будівлях, був виявлений німецькими військовиками та розстріляний неподалік будівель на сільському пасовищі.

Відповідно до звернення сільського голови п.Богдана Равлика, пошукова група Товариства "Пам'ять" 20 травня 2012 року провела розкопки виявленого захоронення (світлина 1, 2, 3, 4).

Світлина 1 (червоним кольором позначено місце розташування захоронення)

Світлина 2

Світлина 3

Світлина 4

Визначено, що розміри ями становили 1,9 х 0,5м, глибина - 1,5м від сучасної поверхні. Грунт пісковий. Людський решток лежав у випростаному положенні головою на північ. Через сухість піскового ґрунту кістки збереглися у доброму стані. Череп, плечова та ліктьові кістки, відокремлені від скелета, лежали поруч. Решта кісток скелета не зазнали перекопування та руйнування. Вивченням людських решток встановлено, що вони належали молодій людині віком 20-30 рр. Фрагменти одягу чи будь-якого іншого супровідного матеріалу на загиблому відсутні. Відповідно, визначити приналежність військовика до тієї чи іншої з ворогуючих сторін неможливо. Лише беручи до уваги історичні події, які відбулись тут у літку 1941 року, розповіді місцевих жителів, можна припустити, що поховання належить до військових дій періоду Другої Світової війни (див. світлини № 5, 6).

Світлина 5

Світлина 6

Об’єкт 2 розташовано з північної сторони села Почапи Золочівського району на схилі лівого берега річки Золочівка. Повідомлення про захоронення надійшло від сільського голови п.Купрєєва В. А. Пошуковою групою Товариства "Пам'ять" 5 лютого 2011 року проведено дослідження місця поховання. Встановлено, що захоронення санітарного типу, ймовірно, для поховання було використано вирву від вибуху артилерійського заряду. В результаті підмиву ґрунту водами, в обриві берега простежувалися окремі кістки скелета людини. На жаль, частина із них на час приїзду пошукової групи вже була змита течією ріки. Згідно свідчень місцевих жителів, захоронення пов’язане з подіями літа 1944 року, коли за цю місцевість відбувались бої між радянськими та німецькими військовими підрозділами. В історії ці події отримали назву "Бродівське кільце" (світлина 1, 2).

Світлина 1

Світлина 2

Здійснити розкопки поховання поштиховим (пластовим) методом з відкриттям площі всього захоронення не вдалось через значне руйнування водами річки Золочівки. Людські остеологічні залишки знаходилися на глибині приблизно 1,8м від сучасної поверхні у глинисто-торф’янистому ґрунті. Кістяки збереглися у доброму стані. Загалом, в ямі виявлено 2 людських рештки. Значну частину кісток одного із скелетів змито водою річки. Пошуки остеологічних залишків у її руслі не дали позитивних результатів. Вивченням людського скелета встановлено, що вони належали молодим людям віком 30-40 рр. З особистих речей виявлено 1 військовий ідентифікатор (німецького взірця). Медальйон в двох місцях має два скрізних отвори різного діаметру. Ймовірно, що отвори утворені попаданням кулі. Інший супровідний матеріал відсутній.

Таким чином, в результаті дослідження санітарного захоронення у с.Почапи було виявлено останки 2 військовослужбовців німецького "Вермахту". Тіла військовиків було закопано у вирві від вибуху артилерійського заряду на березі річки Золочівки (світлини 3, 4, 5, 6, 7).

Світлина 3

Світлина 4

Світлина 5. Останок 1
Світлина 6. Останок 2

Світлина 7

Об’єкт 3. Яма № 1 з людськими рештками знайдена у лісовому масиві біля с.Гавареччина Золочівського р-ну. В ході обстеження досліджуваної місцевості (3 квітня 2011 р.), увагу пошуківців привернула наявність декількох заглибин на поверхні землі. Біля однієї із них знайдено ґудзики від верхнього одягу однострою німецького військовослужбовця. Проведено шурфування. На глибині 0,3м від сучасної поверхні виявлено розрізнені фрагменти людського скелета. На глибині 0,5м відкрито інші частини скелета (світлина 1, 2).

Світлина 1

Світлина 2

Подальше розкопування захоронення засвідчило факт його руйнування недавнім перекопуванням. Кістки скелета у перемішаному вигляді. Фрагменти військового одягу, ґудзики від однострою, елементи військового спорядження, гребінець, гачки для підтримування пояса, ремінець до захисного шолома перемішано із ґрунтом та кістками. Військовий ідентифікатор відсутній (світлина 3, 4).

Світлина 3

Світлина 4

Очевидно, що частину супровідного матеріалу з досліджуваного об’єкта було вилучено невідомими особами. Таким чином, в результаті розкопок ями № 1 було виявлено та вилучено рештки однієї особи віком 25-35 рр. Беручи до уваги знайдені поруч залишки німецького військового однострою та історичні відомості (у липні 1944 року біля с.Гавареччина відбувся бій між німецькими та радянськими військами, т.зв. "Бродівське кільце"), можна припустити, що в цій ямі було поховано вояка німецьких збройних формувань.

Яма № 2 визначена шурфуванням невеликих заглибин, які розташовані на відстані приблизно 100м на захід від ями № 1 (світлина 1). На глибині 0,3м від сучасної поверхні натраплено на перші ознаки захоронення. Знайдено кістки нижніх та верхніх кінцівок, залишки окулярів, ґудзики до верхнього одягу (світлина 2, 3).

Світлина 1

Світлина 2

Світлина 3

Продовживши розкоп, визначили, що розміри поховальної ями становили 1,9м х 0,5м та глибиною 0,4м від сучасної поверхні. Людський решток лежав у випростаному положенні головою на схід. Через сухість ґрунту кістки збереглися у доброму стані. Вивченням людських решток встановлено, що вони належали молодій людині високого зросту (приблизно 1,9м) віком від 20 до 30 років (світлина 4, 5).

Світлина 4
Світлина 5

З особистих речей та військового спорядження поруч з людським рештком знайдено: 6 ґудзиків до верхнього одягу, окуляри, частина гранати до німецького 30-мм гранатомета Gewehrgranatgerat, ємність для зберігання рідини для знезаражування шкіри, елементи спорядження. Взуття, військовий ідентифікатор, інші елементи одягу та спорядження відсутні.

Таким чином, в результаті дослідження об’єкту 3 ями № 2 у с.Гавареччина було виявлено останки 1 військовослужбовця, якого за супровідними речами можна пов'язати з німецьким військовим формуванням (світлина 6).

Світлина 6

Об’єкт 4 знаходиться на полі біля с.Бунишин Золочівського району. Розкопки захоронення здійснювалися поштиховим (пластовим) методом з відкриттям площі всього поховання. На глибині 0,4м від сучасної поверхні простежено відокремлені від скелета кістки людини (світлина 1).

Світлина 1

При поглиблені розкопу виявлено ще фрагменти скелету, зокрема, хаотично перемішані ліктьові і плечові кістки рук, тазова велика і малі гомілкові кістки ніг, залишки протигазних масок, взуття (світлина 2, 3).
Хаотичність розташування кісток свідчить про попереднє втручання у захоронення.

Світлина 2
Світлина 3

Для продовження розкопок поховання необхідно вилучити розрізнені фрагменти людського скелета та супровідного матеріалу. Провівши порахунок зібраних тазових кісток з’ясовано, що у захоронені можливо знаходиться не менше двох осіб. Поглибивши розкоп, наштовхуємось на дві черепних коробки, кістки нижніх кінцівок та футляр для зберігання бінокля (світлина 4). В процесі розкопок з’ясовуємо, що основна частина скелету, зокрема, кісток черепа, хребтового стовпа, ребер, грудини не зазнали руйнування (світлина 5).

Світлина 4

Світлина 5

Кістки верхніх і нижніх кінцівок відсутні. За нез’ясованих обставин вони були раніш відділені від скелетів та кинуті поверх черепів. Людські рештки знаходилися на глибині приблизно 1м від сучасної поверхні у торф’янистому ґрунті. Кістяки збереглися у доброму стані і лежали в хаотичному порядку, перекриваючи один одного. Загалом в ямі виявлено 2 скелети людей. Поруч із скелетованими рештками знайдено супутній матеріал, який складався з одного військового ідентифікатора, футляра для зберігання бінокля, козирка від головного убору, ґудзиків від натільної білизни та військового однострою, протигазних масок, а також кількох невеликих шкіряних ремінців від спорядження.

Знайдений остеологічний матеріал, а також супровідні речі вказують, що це були молоді люди віком 25-35 років, одягнені у німецький військовий однострій (світлина 6, 7, 8).

Світлина 6

Світлина 7

Світлина 8

Об’єкт 5 досліджувався у с.Межиріччя, Жидачівського району на присадибній ділянці п.Пундор Софії Дмитрівни. За розповіддю пані Софії, на початку серпня 1944 року між підрозділами німецького "Вермахту" та радянською РСЧА відбувся бій. В часі бою мешканці села переховувались у підвальних приміщеннях своїх будинків. Після завершення бою у себе на подвір’ї вони знайшли тіло мертвого радянського військовика. Загиблого було поховано у садку між деревами. Відповідно до звернення пані Софії Пундор до Товариства "Пам'ять", 2 липня 2011 року пошукова група Товариства провела розкопки у садку. У місці ймовірного захоронення закладено розвідковий шурф розміром 1 х 1м. На глибині 0,6м. від сучасної поверхні визначено порушення твердості ґрунту та його однорідність. Скелетовані залишки людини виявлено на глибині 1,2м. Поховальна яма розміром 0,5м х 1,8м. Похований був покладений на спину у витягненому положенні (світлина 1).

Світлина 1

Черепна коробка у верхній частині має пошкодження у вигляді отвору діаметром 8мм. Ймовірно, отвір утворився внаслідок попадання кулі від стрілецької зброї калібру приблизно 7-8мм (світлини 2).

Світлина 2

Дослідженням остеологічного залишку встановлено, що він належить чоловікові віком 25-35 років та зростом не менше 1,7м. З особистих речей та військового спорядження виявлено: шкіряний пояс з алюмінієвою пряжкою із зображенням символу німецького військового формування (зображення свастики в центрі пряжки затерте), трьох набоїв від пістолета ТТ або автомата ППС-ППШ виробництва СССР, малий ґудзик від верхнього одягу (гімнастерки) із зображенням радянської п’ятикутної зірки, металевої пряжки. Взуття, військовий ідентифікатор, інші особисті речі та спорядження відсутні. Таким чином, в результаті дослідження об’єкту 5 було виявлено один людський решток військовослужбовця Червоної армії (свідчення п.Пундор С.Д., супровідний матеріал). Через відсутність військового ідентифікатора (капсула, військова книжка), усної інформації, встановити особу загиблого вояка не вдалось (світлини 3, 4).

Світлина 3

Світлина 4

Об’єкт 6 знаходиться у с.Сасів Золочівського району. Місце захоронення знайдено 22 квітня 2011 року під час проведення пошукових робіт в околицях Сасова, де у липні 1944 року відбувались бої між німецькими та радянськими військами. Увагу пошукової групи привернула наявність декількох заглибин на поверхні землі. В центрі однієї з них помічено головку ключового суглоба стегнової кістки (світлина 1).

Світлина 1

Розпочато розкопування ймовірного місця поховання. На глибині 0,2м від сучасної поверхні виявлено людські кістки. В процесі розширення розкопу відкрито інші частини скелету (світлина 2, 3).

Світлина 2

Світлина 3

Поховальна яма розміром 0,5м х 1,8м. Останок лежав на глибині 0,2м від сучасної поверхні і належав чоловікові віком 35-40 років та зростом не менше 1,7м. Тіло лежало долілиць у витягнутому положенні. Його ліва та права рука були закладені за спину і лежали на тазові. З особистих речей та військового спорядження знайдено: залишки шкіряного шолома літуна з навушниками для радіо перемовин, захисні окуляри для літунів, набій до пістолета ТТ, металеві зачіпи та застібки для підвісної системи парашута, парашутне крісло (світлина 4). Взуття, військовий ідентифікатор відсутні. Таким чином, в результаті дослідження поховальної ями об’єкта 6, було виявлено один людський скелет військовослужбовця військово-повітряних сил Червоної армії, про що свідчать знайдені елементи військового одягу та спорядження. Ймовірно, що радянський літун залишив пошкоджений під час бою літак і уже мертвим був захоронений на місці падіння. Через відсутність військового ідентифікатора (капсула, військова книжка), усної інформації, встановити особу загиблого військового літуна не вдалось.

Світлина 4

Об’єкт 7. Яму № 1 з рештками військовиків знайдено членами пошукової групи Товариства "Пам’ять" у лісовому масиві біля с.Зашків Золочівського району. За оповідями п.Ореста Кметя, власника розташованого поруч будинку, (також за інформацією від свідків цих подій) у липні 1944 року між німецькими та радянськими військовими підрозділами відбувся бій. Загиблих німецьких вояків було скинуто в глибокі колії, утворені військовими вантажівками та бронетехнікою, на лісовій дорозі. Впродовж років по могилах і надалі роз'їжджали вантажівками та іншою аграрною технікою. Лише з проголошенням Україною незалежності місцеві жителі с.Зашків (добре пам’ятаючи про похованих на дорозі) перестали користуватись цією дорогою (світлина 1). Для пошуку захоронень по краю лісової дороги було закладено розкоп прямокутної форми розміром 2,3 х 0,5м. На глибині 0,4м від сучасної поверхні натрапили на військовий захисний шолом (світлина 2). Проте, подальші розкопки були ускладнені твердістю ґрунту (результат багаторічного трамбування технічними засобами), що не сприяв ретельному очищенню людського скелета. При подальшому розширенню розкопу з’ясовано, що підвищена кислотність ґрунту спричинила знищення більшої частини кісток людського скелета (світлина 3).

Світлина 1

Світлина 2

Світлина 3

Загалом, в ямі № 1 виявлено фрагменти 1 людського скелета. Приблизний вік та зріст похованого військовика, визначити не вдалось. З особистих речей виявлено: військовий захисний шолом, половина військового ідентифікатора (напис не читається), військові відзнаки, срібний перстень, монета. Дивись світлини (4, 5, 6).

Світлина 4

Світлина 5

Світлина 6

Таким чином, в результаті розкопок на об’єкті № 7, ями № 1, було виявлено рештки однієї людини та особисті речі, які ідентифікують загиблого як військовослужбовця німецьких військових формувань періоду Другої Світової війни.

Яма № 2 розташована північніше від ями №1, на віддалі 15м. Продовжуючи дослідження старої дороги, уздовж колії закладено ще один, прямокутної форми розкоп розміром 1,8 х 0,5м. На глибині 0,35м від сучасної поверхні, натрапили на рештки людини (світлина 1, 2).

Світлина 1

Світлина 2

Проте, розкопки знову ускладнились твердістю ґрунту. У цьому випадку, як і в попередньому, кістки людського скелета розчинились під дією кислотності ґрунту. В результаті проведених розкопок, в ямі № 2 виявлено фрагменти 1 людського скелета. Приблизний вік та зріст похованого військовика визначити не вдалось. З особистих речей виявлено: військовий ідентифікатор, ємкість (хлорниця) для знезаражування води, презерватив, золоту обручку, три ґудзики від верхнього одягу, мунштук для паління цигарок (світлина 3, 4).

Світлина 3

Світлина 4

Таким чином, в результаті розкопок на об’єкті № 7 ями № 2 було виявлено рештки однієї людини та особисті речі, які ідентифікують загиблого як військовослужбовця німецьких військових формувань періоду Другої Світової війни.
 

ВИСНОВОК

Проведені Товариством "Пам’ять" пошуково-ексгумаційні дослідження місць ймовірних захоронень вояків німецького "Вермахту", української дивізії "Галичина", Радянської Червоної армії у с.Бутин Сокальського району, Почапи, Гавареччина, Бунишин, Сасів, Зашків Золочівського району, Межиріччя Жидачівського району Львівської області, дали наступні результати:

  • - досліджено 10 місць ймовірних санітарних захоронень;
  • - визначено 7 об’єктів, у яких виявлено людські рештки;
  • - проведено вилучення людських останків;
  • - здійснено дослідження поховальних ям та останків загиблих;
  • - перепоховані останки загиблих.

Таким чином, із семи досліджуваних об’єктів вилучено рештки одинадцяти осіб. За приналежністю до військових формувань можна розподілити вилучені людські рештки таким чином:

  • - три останка військовиків радянської Робітничо-Селянської Червоної Армії (за відсутності будь-яких особистих даних не ідентифіковано);
  • - вісім останків військовослужбовців німецького «Вермахту» (ведеться пошук даних по знайдених чотирьох військових ідентифікаторах).

Останки вояків пронумеровано і упаковано згідно "Тимчасового порядку здійснення на території України пошуку, ексгумації, перепоховання останків осіб, які загинули внаслідок воєн, депортацій та політичних репресій, і впорядкування місць їх поховання". Процес розкопок зафіксовано на фото і відеокамеру. Після завершення досліджень місця поховань були рекультивовані і відновлені у первісному вигляді.

Виявлені в процесі пошуково-ексгумаційних досліджень рештки двох військовиків РСЧА (знайдених у селах Сасів та Межиріччя) урочисто перепоховано 18 липня 2011 року на військовому кладовищі дивізії "Галичина" у с.Червоне Золочівського району Львіської області. Одночасно, було перепоховано ще сім останків, які було знайдено у 2010 році. Один останок вояка РСЧА із с.Бутин, перепоховано 7 травня 2012 року на військовому кладовищі у м.Броди. Вісім вилучених із санітарних захоронень решток військовиків німецького "Вермахту" передано представнику Німецької Народної Спілки по догляду за військовими похованнями в Україні для захоронення на збірному військовому кладовищі вояків німецького "Вермахту" у с.Потеличі Жовківського району Львівської області.

18 липня після перепоховання останків загиблих вояків у с.Червоне на місці остатніх боїв "Бродівського Котла" Товариством "Пам'ять" було відтворено події липня 1944 року (світлини № 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7).

Світлина 1

Світлина 2

Світлина 3

Світлина 4

Світлина 5

Світлина 6

Світлина 7

 

Звіт склав керівник пошукових експедицій,
голова Товариства "Пам'ять"                                                                                  Любомир Горбач

2011 рік

 
Поділитися у соцмережах
< Попередня   Наступна >
2006-2019 © Товариство пошуку жертв війни ''ПАМ'ЯТЬ''
Всі права застережено.
Використання матеріалів сайту дозволене за умови повідомлення про це та посилання на джерело (в інтернет-ресурсах - на адресу сайту)