Товариство пошуку жертв війни ''ПАМ'ЯТЬ''
  • Ukrainian
  • English
Переглянути НОВИЙ фільм "Хрещений двічі" створений Товариством пошуку жертв війни "Пам'ять"
Головна arrow Військово-історична реконструкція arrow 100-річчя з дня народження славного сина українського народу Йосифа Позичанюка Сьогодні: 26.11.2020
Головна
Новини
Експедиції
Статті (історичні джерела)
Військово-історична реконструкція
Кіно & відео студія
Фотогалерея
Довідкова інформація
Мандруємо Україною
Матеріали у тему


100-річчя з дня народження славного сина українського народу Йосифа Позичанюка Надрукувати
Гаврон Володимир   
14.07.2013

 7 липня, на Різдво Івана Предтечі, у с. Юшківцях пройшли урочистості з нагоди відзначення 100-річчя від дня народження держсекретаря інформації і пропаганди в УДП, політичного керівник УПА, голови Бюро інформації УГВР, полковник УПА, письменника Йосифа Позичанюка.

Захід розпочався із Служби Божої у місцевій церкві, яку відслужив о. Олег Мамчук, продовжився панахидою біля хреста, встановленого в пам'ять про загиблих односельчан на подвір’ї музею.

Далі спільною молитвою та хвилиною мовчання біля братської могили, де разом із побратимами похований Йосиф Позичанюк, громада села, учасники заходу вшанували пам'ять полеглих героїв. У знак поваги та шани до загиблих воїнів члени Львівського Товариства пошуку жертв війни «Пам'ять» дали потрійну сальву.

Про об ставини загибелі члена УГВР, керівника Бюро інформації Йосифа Позичанюка, який загинув у бою із загоном НКВД поблизу Юшківців 22 грудня 1944 року, розповів місцевий житель, дяк Степан Кухар.

Для продовження святкової програми із відзначення 100-річчя з дня народження славного уродженця Вінниччини керівник музейної ради музею Слави Стецько в с. Юшківцях Володимир Лагоцький запросив усіх до музею. На літній сцені перед учасниками заходу виступив політв’язень, автор книг «Дзвони пам’яті» та «Повстанськими стежками Жидачівщини» Олексій Данилишин, який розповів про подвиг та самопожертву вінничанина, який знайшов свій останній спочинок на Галицькій землі.

 Святкову програму заходу виконанням повстанських пісень та поезії прикрасили народний ансамбль с. Юшківців «Юшківчанка», колектив с. Дев’ятник та ансамбль «Солов’ї» із смт. Гніздичева.

По завершенні урочистостей, які тривали до післяобідньої пори, всі кого цікавить історія повстанського руху на Жидачівщині й Україні могли оглянути експозиції музею, присвячені, головно, славній Славі Стецько, яка розпочинала в с. Юшківцях свою діяльність в ОУН, а також визначним особистостям національно-визвольної боротьби на теренах Жидачівського району.

В музеї відтворено макет повстанської криївки, а також відновлено криївку в підвалі теперішнього музею, що слугувала повстанцям за підпільну друкарню під кодовою назвою «Полтава».

На завершення Володимир Лагоцький подякував усім, хто святкового недільного дня знайшов час і приїхав до Юшківців вшанувати пам'ять славного сина українського народу, уродженця Вінничини Йосифа Позичанюка.

Йосип Позичанюк – “Шаблюк”, “Шугай”, “Євшан”, “Стожар”, “Устим”, “Чубенко”, “Рубайгада” (народився 1911 р. біля Дашіва Липовецького р-ну Вінницької обл.) – провідний член ОУН. Вчився у Ніжинському педінституті, 1939 р. скерований на роботу до Львова, член ЦК комсомолу України, мав організувати комсомол у Львівській області, але долучився до підпілля ОУН. Учасник похідних груп на Схід України (1941), арештований у Києві. В’язень тюрем у Львові, Кракові. Звільнений і висланий на примусову працю до Німеччини. Втік, повернувся в Україну, вступив в УПА. Публіцист, письменник, автор численних видань ОУН, редактор підпільних газет “За самостійну Україну”, “За Українську Державу” та ін., учасник ІІІ НВЗ ОУН, обраний членом Головної ради. Державний секретар інформації і пропаганди в УДП (1941). Член УГВР та Шеф бюро інформації. Загинув у сутичці з ВВ НКВД 22.12.1944 біля с. Юшківців Жидачівського р-ну Львівської обл., де й похований.

 

Володимир Гаврон . (На основі матріалу Народного часопису Жидачівщини "Новий час" )

 
Поділитися у соцмережах
< Попередня   Наступна >
2006-2019 © Товариство пошуку жертв війни ''ПАМ'ЯТЬ''
Всі права застережено.
Використання матеріалів сайту дозволене за умови повідомлення про це та посилання на джерело (в інтернет-ресурсах - на адресу сайту)