Товариство пошуку жертв війни ''ПАМ'ЯТЬ''
  • Ukrainian
  • English
Переглянути НОВИЙ фільм "Хрещений двічі" створений Товариством пошуку жертв війни "Пам'ять"
Головна arrow Експедиції arrow Пам’ять, яка єднає Сьогодні: 23.10.2020
Головна
Новини
Експедиції
Статті (історичні джерела)
Військово-історична реконструкція
Кіно & відео студія
Фотогалерея
Довідкова інформація
Мандруємо Україною
Матеріали у тему


Пам’ять, яка єднає Надрукувати
Любомир Горбач   
06.08.2013

20.07.2013 р. у с. Грабівці Стрийського району (на автошляху Стрий-Дрогобич) впорядкували поховання воїнів Першої світової війни. На Стрийщині це вже шосте таке кладовищ. Його відновили завдяки зусиллям громади, осередку товариства пошуку жертв війни «Пам’ять» у Стрийському та Сколівському районах і за сприяння Стрийської районної ради, Австрійського Чорного Хреста, який опікується відновленням та впорядкуванням військових поховань на місцях боїв у різних державах, у тому числі в Україні, та Австрійського Консульства у Львові. Минулої неділі на місці вічного спочинку австрійських воїнів освятили хрест і відправили панахиду.

Як свідчать історики, під час Першої світової війни поблизу Грабівця проходила лінія фронту. Вона тягнулася до Завадова і Райліва. У цих селах поховання австрійських солдат впорядкували ще кілька років тому. На військовому кладовищі у Грабівці щороку на свято Трійці сільчани вшановували пам’ять полеглих солдат молитвою. Торік громада активно взялася до впорядкування цвинтаря. Територію огородили, в центрі встановили кам’яний хрест, облаштували до нього доріжку, довкола неї посадили квіти.

Минулої неділі на військовому кладовищі у Грабівці місцевий парох отець Зиновій відслужив заупокійну панахиду. Над могилами полеглих тричі пролунала сальва з рушниць. Пам’ять воїнів вшанували завідуючий організаційним відділом Стрийської районної ради Петро Івашків, керівник осередку товариства пошуку жертв війни «Пам’ять» у Сколівському та Стрийському районах, депутат Стрийської районної ради Ярослав Радевич, керівник громадської організації «Чорний Хрест» Отто Яус, член президії Австрійського Чорного Хреста полковник Ервін Фітц, представники Австрійського Консульства у Львові, сільський голова Грабівця Тарас Кунько.

Як зазначив керівник «Чорного Хреста» Отто Яус, в Західній Україні є 500 поховань часів Першої світової війни. Із них впорядковано лише кілька десятків. Шість із них знаходиться на території Стрийщини. Тож Отто Яус подякував Срийській районній раді, громаді Грабівця та осередку товариства жертв війни «Пам’ять» за роботу з відновлення поховання і висловив впевненість, що селяни й надалі будуть опікуватися військовим цвинтарем часів Першої світової війни. «Це є добрий урок — берегти пам’ять про полеглих, вона єднає покоління і країни», — підкреслив Отто Яус.

 

Нагадаємо, що 2014 року минає 100 літ з часу Першої світової війни. В Україні передбачено провести низку заходів із вшанування пам’яті полеглих. 100-річчя Першої світової відзначитимуть і на Стрийщині. Зокрема, у Лисовичах на місці поховання Українських Січових Стрільців з куреня Григорія Коссака, які загинули під час бою російських та австро-німецьких військ 29 травня 1915 року, планують спорудити Пантеон Слави.

Марія ІЛИК.

Газета «Рідне поле»

 
Поділитися у соцмережах
< Попередня   Наступна >
2006-2019 © Товариство пошуку жертв війни ''ПАМ'ЯТЬ''
Всі права застережено.
Використання матеріалів сайту дозволене за умови повідомлення про це та посилання на джерело (в інтернет-ресурсах - на адресу сайту)