Товариство пошуку жертв війни ''ПАМ'ЯТЬ''
  • Ukrainian
  • English
Переглянути НОВИЙ фільм "Хрещений двічі" створений Товариством пошуку жертв війни "Пам'ять"
Головна arrow Новини arrow Підтверджено місця розстрілів Сьогодні: 30.09.2020
Головна
Новини
Експедиції
Статті (історичні джерела)
Військово-історична реконструкція
Кіно & відео студія
Фотогалерея
Довідкова інформація
Мандруємо Україною
Матеріали у тему


Підтверджено місця розстрілів Надрукувати
Часопис Буського району "Воля народу", №71 від 18.08.06   
21.08.2006
Увага мешканців Ліпибок, що у Буську, останніми днями звернена на те, як одні люди в уніформі викопують обабіч єврейського цвинтаря на лузі прямокутні ями, а збоку стоять інші - з відеокамерами та фотоапаратами з потужною оптикою - і все це фіксують. За свідченнями очевидців, у цих місцях під час війни німецькі команди (есесівці, поліція, жандармерія) розстрілювали євреїв. Саме  з метою підтвердження злочинів фашистської Німеччини під час Другої світової війни у Буську і перебувають ці люди.

Розповідає голова "Товариства пошуку жертв війни "Пам'ять", доцент кафедри археології Львівського національного університету ім.І.Франка, кандидат історичних наук Ярослав ОНИЩУК:
- Наша громадська організація вже впродовж двох років займається виявленням останків жертв війн та політичних репресій, а також людей, які загинули в результаті політичних репресій будь-яких режимів. Зокрема, нещодавно ми приїхали з гори Татарівки, де виявили останки австрійських та російських солдатів періоду І світової війни, у Лешневі - захоронення санітарного типу радянських солдатів початку війни 1941-45 років. У Лопатині торік завдяки нам були перезахоронені жертви більшовицьких репресій. Восени плануємо побувати в Підгірцях на місцях боїв дивізійників. Наша робота узгоджена з Державною міжвідомчою комісією зі вшанування пам'яті жертв війни і політичних репресій.

У Буську ми працюємо на замовлення Єврейської асоціації "Яхад". З метою виявлення можливих місць захоронення євреїв, які були розстріляні під час Другої світової війни, встановлення останків і їх приналежності до того чи іншого населення, причин смерті, проведення судмедекспертизи, а також передачі матеріалів науковцям.

Акцентуємо увагу, що усі роботи ведуться під наглядом рабина, який слідкує, аби не був порушений спокій останків. При їх виявленні він виконає необхідний у цих випадках ритуал.

Про те, чому саме у Буську ЄА "Яхад" проводить такі дослідження, розповів керівник групи Патрік ДИБУА:
- Хотів би наголосити, що у нашій місії нема жодної політики. Є загальнолюдська істина, що кожен мертвий має право бути відповідно захоронений. На території України є багато місць масових захоронень, зокрема євреїв, які були розстріляні під час Другої світової війни. Отож, щоб виявити такі захоронення, документально їх підтвердити, щоб, власне, зберегти пам'ять про цих людей, про цей жахливий час, - такою є наша місія тут. Результати наших досліджень будуть передані науковцям і в архіви. Ми маємо відповідні дозволи української влади, вже працювали не лише в західних областях України, а й в Криму на Херсонщині, Миколаївщині.

У Буську ми з дозволу міського голови. Чому саме у Буську ведемо ці дослідження? Річ у тім, що маємо достовірні підтвердження з 4-х різних джерел про ймовірні місця розстрілу та захоронень євреїв у Буську обабіч єврейського цвинтаря. Такі дані ми знайшли і в німецьких, і в радянських архівах, які ми знайшли у Вашингтоні. Є очевидці тих подій, які з нами контактували і охоче поділилися відомою ім інформацією. Маємо свідчення колишніх жителів Буська, які нині проживають у США.

Співставивши усі джерела, ми дійшли висновку, що тут каральні операції проти єврейського населення здійснювала есесівська команда з Сокаля. Уже після війни відбувся судовий процес над безпосередніми виконавцями розстрілів і ми читали матеріали допитів.

З нами працюють досвідчені археологи зі Львова, і ми сподіваємось, що отримані результати стануть в пригоді науковцям та студентам, які вивчають цей непростий в історії цивілізації період. Користуючись нагодою, хотів би подякувати усім українцям, зокрема бущанам, в т.ч. і священникам, які з розумінням поставилися до нашої місії і допомагають нам у всьому.

Кореспондент Микола ІВАНЦІВ

 
Поділитися у соцмережах
< Попередня   Наступна >
2006-2019 © Товариство пошуку жертв війни ''ПАМ'ЯТЬ''
Всі права застережено.
Використання матеріалів сайту дозволене за умови повідомлення про це та посилання на джерело (в інтернет-ресурсах - на адресу сайту)