Переглянути НОВИЙ фільм "Грані "Пам'яті" створений Товариством пошуку жертв війни "Пам'ять"
Головна arrow Новини arrow До 100-річчя з дня народження повітового провідника Бібреччини Дмитра Сусіка Сьогодні: 17.01.2019
Матеріали у тему

До 100-річчя з дня народження повітового провідника Бібреччини Дмитра Сусіка Надрукувати
Оксана Франків
14.11.2013

8 листопада у Дев’ятниківській школі відбувся Урок пам’яті приурочений 100-річчю з дня народження славного уродженця с. Дев’ятник, повітового провідника ОУН на Бібреччині Дмитра Сусіка.

Захід, організований дирекцією та учнями школи, розпочався із запалення свічки пам’яті та хвилини мовчання. Вшанувати пам'ять видатного земляка до Дев’ятник приїхали політв’язень Олексій Данилишин, член Львівського товариства пошуку жертв війни «Пам'ять» Володимир Гаврон, а також донька Дмитра Сусіка Людмила Кобилецька, онуки Оксана, Сергій та Зоряна. А загалом у родині Дмитра Сусіка четверо онуків, дев’ять правнуків та два праправнуки.

З коротким вступним словом про історичні передумови організації українцями збройного опору окупантам у різні періоди історії, зокрема про Листопадовий чин 1918 року, розповіла учням вчитель історії Любов Меленчук.

Про роль Організації Українських Націоналістів, до якої належав і славної пам’яті Дмитро Сусік, учням розповів Олексій Данилишин. За що боролися і гинули вояки УПА, молоді повів Володимир Гаврон. До слова, він прийшов на урок, одягнений у реконструйовану військову форму одного з легендарних уродженців району, окружного провідника Григорія Гамкала із с. Городища, відомого у підпіллю під псевдо «Майський».

До сліз присутніх зворушила розповідь Людмили Кобилецької про свого батька. Вона народилася пізньою дитиною в сім’ї Сусіків, тоді, коли батько вже повернувся із заслання і жив та працював у Новому Роздолі, тому про його внесок у національно-визвольній боротьбі українського народу довший час не знала нічого. Сьогодні вона вдячна усім, хто пам’ятає і шанує Дмитра Петровича.

Натомість важкі випробування випали на долю старшої доньки Анни, яка ще малою дитиною разом із матір’ю змушена була переховуватись від совітів по чужих обійстях, але попри все змогла здобути вищу освіту й стати кращим педагогом, щоправда в Росії. Там народилася і зростала онука Дмитра Сусіка Оксана Зарубіна. Як розповіла п. Оксана, для неї її дідусь – взірець людини сильної, високоосвіченої, гідної для наслідування. Багато рис його характеру, такі як наполегливість, чесність, цілеспрямованість, п. Оксана також успадкувала. Попри те, що все життя прожила в Росії, щороку разом із родиною приїжджали у Дев’ятники. Тут навчилась української мови, традицій. Від бабці Катерини перейняла вміння вишивати та готувати українські страви, до того ж вона пишається тим, що народилася саме в родині Дмитра Сусіка.

Багато цікавих спогадів про організацію українцями національного спротиву на теренах Бібрецького повіту, про діяльність ОУН та свою роль в організації розповів свого часу у спогадах сам Дмитро Петрович. Книга Дмитра Сусіка «З любові до свого народу. Спогади» вийшла друком у 2006 році.

Сусік Дмитро Петрович («Морський», «Річард»), син Петра і Марії Дреботів народився 8 листопада 1913 року в селі Дев’ятниках Бібрського повіту Львівської області. Закінчив економічний ліцей у Львові в 1934 р. В члени ОУН вступив у 1931 році. Арештований у 1934 р. у справі підозри в участі у «Варшавському процесі». Через відсутність доказів звільнений у 1936 р. В 1937 році обласний Провід ОУН призначив його повітовим провідником ОУН у Бібрському повіті. В 1943 році переведений в осередок пропаганди Краєвого проводу ОУН, де був керівником друкарні. Крім цього - організаційний провідник того ж осередку. Разом зі своїми друзями у викритий у бункері й арештований 4 червня 1945 року. Засуджений на 10 та 5 років. У 1954 р. звільнений. Два роки проживав у Воркуті. Помер 22 жовтня 1999 року у селі Дев’ятниках.

За матеріалами народного часопису Жидачівщини "Новий час "

2006-2018 © Товариство пошуку жертв війни ''ПАМ'ЯТЬ''