Товариство пошуку жертв війни ''ПАМ'ЯТЬ''
  • Ukrainian
  • English
Переглянути НОВИЙ фільм "Хрещений двічі" створений Товариством пошуку жертв війни "Пам'ять"
Головна arrow Експедиції arrow Звіт про пошуково-ексгумаційні дослідження поховань загиблих у роки II СВ в околицях с.Боратичі Сьогодні: 30.10.2020
Головна
Новини
Експедиції
Статті (історичні джерела)
Військово-історична реконструкція
Кіно & відео студія
Фотогалерея
Довідкова інформація
Мандруємо Україною
Матеріали у тему


Звіт про пошуково-ексгумаційні дослідження поховань загиблих у роки II СВ в околицях с.Боратичі Надрукувати
Любомир Горбач   
20.03.2014

Інформаційний звіт про проведені пошуково-ексгумаційні дослідження місць ймовірних поховань польських військовослужбовців, загиблих у роки Другої світової війни в околицях с.Боратичі Мостиського району Львівської області (2013 рік).

Відповідно до дозволу Міністерства культури України №22-095-П/12 від 20 листопада 2012 року, пошуковою групою Товариства "Пам'ять" 05.04.2013 р. продовжено розпочаті у 2012 році дослідження місць боїв, загибелі та ймовірних захоронень військовиків польського війська.

Земляні пошукові роботи проводились у лісовому масиві, забудованому ще восени 1939 року польовими фортифікаційними лініями оборони, окопами, землянками, іншими земляними сховищами. Саме тут на початковому етапі Другої світової війни відбувалися бої між військовиками польського та німецького війська. Ознайомитись з оповідями про ці події можна у журналі "Воєнна історія" №5(47) за 2009 рік. Із документальних свідчень дізнаємось, що події, які призвели до виникнення поховання у цій місцевості, відбулись 25-28 вересня 1939 р., коли оперативна кавалерійська група (її основу становила Новогрудзька кавалерійська бригада), очолювана генералом В.Андерсом, 23 вересня прорвала кільце німецького оточення під Краснобродом й з боями пробивалася на південь до угорського кордону. 26 вересня польські кавалеристи вели бої з німецькими та радянськими військами та ввечері цього ж дня перетнули залізничну магістраль Перемишль – Львів. Біля села Хлиплі (зараз – у Мостиському районі Львівської області) 25-й уланський полк зустрівся з передовими підрозділами радянського 148-го кавалерійського полку 34-ї кавалерійської дивізії. Для прикриття подальшого руху бригади 25-й уланський полк залишився біля села, в той час як основні сили продовжили марш на південь (світлина №1).

Попереднім обстеженням місцевості (закладання шурфів в окопах, у заглибинах, які утворились внаслідок вибуху артилерійських зарядів, біля польових фортифікаційних споруд) встановлено, що по усій лінії оборони польського війська відбувались збройні сутички із підрозділами німецького "Вермахту", який намагався захопити польську лінію оборони. Поховання відшукано у південно-західній околиці села на залісненій височині в окопі на відстані 150 м від місця ексгумації військовика Польського війська у 2012 році. Це захоронення санітарного типу. Тіла убитих (ймовірно після завершення бою) було закопано в одній із заглибин польової фортифікаційної лінії оборони. На час приїзду пошукової групи захоронення вже зазнало часткового руйнування внаслідок дій сторонніх осіб.

Відповідно до дозволу Державної міжвідомчої комісії у справах увічнення пам’яті жертв війни і політичних репресій №1/13/8/1/3/2013 р., від 19.03.2013 р., 12 червня 2013 року (світлина №2) пошукова група громадської організації Товариство пошуку жертв війни "Пам’ять" спільно з ТзОВ "Українська Пам'ять" здійснила ексгумацію (вилучення із захоронення) людських скелетів. Під час проведення ексгумаційних робіт були виконані наступні роботи (див. описи):

Світлина 1. Місцевість за яку відбувалися бойові дії

Світлина 2

 
Розкопки захоронення здійснювалися по-штиховим (пластовим) методом з відкриттям площі всього поховання. Людські рештки знаходилися на глибині приблизно 0,4-0,5м від сучасної поверхні у пісково-глинистому ґрунті.
У військовому шанці (який і став похоронною ямою для загиблих) виявлено фрагменти кісток двох людських скелетів (світлина 3, 4).

Світлина 3

Світлина 4

 
Людські рештки лежали у випростаному положенні, покладені на спину, черепними коробками на схід, вдовж окопу, перетинаючи один другого.
Черепна коробка останка №1 відокремлена від хребтового стовпа, верхня та нижня щелепи знайдено окремо від черепа людини. Хребці хребтового стовпа, ребра, грудина, ключиця та кістки верхніх кінцівок роз'єднано з осьовим скелетом. М’якість ґрунту свідчить про нещодавнє руйнування військового поховання та людських скелетів сторонніми особами (світлина 5).

Світлина 5

 
Нижня частина скелету (таз, нижні кінцівки) перекопування не зазнали. Ймовірно, що металеві предмети які б реагували на металошукач були відсутні на тазових кістках та кістках ніг, і це врятувало захоронення від цілковитого знищення "могильними мародерами".

Останок №2 розташовано поруч з останком №1. Черепна коробка знаходиться у непорушному стані. Хребці хребтового стовпа, ребра, грудина, ключиця та кістки верхніх кінцівок відокремлено від основи скелету. Права нижня кінцівка знаходиться під лівою нижньою кінцівкою останка №1. Нижня частина кістяку людини (тазові кістки, кінцівки ніг) залишилась цілісною.

Незначна глибина захоронення та перебування людських решток в пісковому (сухому) ґрунті вберегли кістяки від швидкого природного руйнування. Вивченням людських решток встановлено, що вони належали молодим людям віком 20-30р. (див. світлини № 6, 7).
 

Світлина 6

Світлина 7


Знайдені поруч з людськими кістяками різні предмети вказують на приналежність похованих до військового підрозділу. Зокрема, з військового спорядження знайдено: протигазну маску, пружину-подавач до магазинної коробки з стрілецької зброї, металеві гаки для підтримування поясу зі спорядженням (кріпились на однострій вояка), гак для підвішування на поясі сумки для зберігання продуктів (сухарна сумка), елементи кріплень спорядження (металеві гачки та пряжки), ключ на металевому кільці; три великих та два малих ґудзики з верхнього одягу із зображенням "орла", символу польської держави; один ґудзик до натільної білизни.

Взуття відсутнє. Військові ідентифікатори чи інші документи, які б сприяли встановленню особистих даних загиблих осіб відсутні (світлини № 8, 9, 10, 11, 12, 13).

Світлина 8

Світлина 9

Світлина 10

Світлина 11

Світлина 12
Світлина 13

Таким чином, в результаті дослідження санітарного захоронення у с.Боратичі Мостиського району Львівської області (об’єкт №2), було виявлено рештки двох військовослужбовців Польського Війська, які загинули наприкінці вересня 1939 року. Через відсутність військових ідентифікаторів встановити особи загиблих неможливо. Після завершення досліджень місце поховання було рекультивоване і відновлене у первісному вигляді (світлина 14). Вилучені із санітарного захоронення людські рештки, особисті речі загиблих передано Генеральному Консулу Республіки Польща у Львові п. Ярославу Дрозду.

Світлина 14

 

 


Директор ТзОВ "Українська Пам'ять"                                              Любомир Горбач

 
Поділитися у соцмережах
< Попередня   Наступна >
2006-2019 © Товариство пошуку жертв війни ''ПАМ'ЯТЬ''
Всі права застережено.
Використання матеріалів сайту дозволене за умови повідомлення про це та посилання на джерело (в інтернет-ресурсах - на адресу сайту)