Товариство пошуку жертв війни ''ПАМ'ЯТЬ''
  • Ukrainian
  • English
Переглянути НОВИЙ фільм "Хрещений двічі" створений Товариством пошуку жертв війни "Пам'ять"
Головна arrow Експедиції arrow Звіт про дослідження місць поховань військовиків загиблих у роки Другої Світової війни (2012 рік) Сьогодні: 27.09.2020
Головна
Новини
Експедиції
Статті (історичні джерела)
Військово-історична реконструкція
Кіно & відео студія
Фотогалерея
Довідкова інформація
Мандруємо Україною
Матеріали у тему


Надрукувати
Любомир Горбач   
23.06.2014
Перелік статей
Звіт про дослідження місць поховань військовиків загиблих у роки Другої Світової війни (2012 рік)
Сторінка 2
Сторінка 3
Сторінка 4
Сторінка 5
Сторінка 6
Сторінка 7
Сторінка 8
Сторінка 9

Інформаційний звіт про пошуково-ексгумаційні дослідження місць санітарних поховань військовиків різних військових формувань загиблих у роки Другої Світової війни на Львівщині.
(2012 рік)

У відповідності до звернень громадян із м.Золочів, сіл Сасів, Скварява, Червоне, Зашків, Почапи, Городилів Золочівського району, Гаї-Суходільські Бродівського району, м.Червоноград у період з 05.02.2011р. по 15.11.2011р. пошукова група Товариства "Пам'ять" здійснювала дослідження на території сіл, сільськогосподарських угідь, господарств, лісових масивів з метою збору інформації про невпорядковані військові поховання та санітарні захоронення періоду Другої Світової війни.

За отриманою від жителів сіл інформацією складено схему розташування ймовірних місць захоронень. Згідно із дозволом Держкультурспадщини №22-068-П/12 від 12 липня 2012 року №22-095-П/12 від 20 листопада 2012 року, проведено пошукові земляні роботи, метою яких було перевірити наявність людських решток у вказаних місцях. В результаті проведених пошукових земляних робіт (шурфування ймовірних місць поховань), було встановлено місця санітарних захоронень загиблих вояків. Відповідно до дозволу Державної міжвідомчої комісії у справах увічнення пам’яті жертв війни і політичних репресій №1/13/8/1/3/2013 від 19.03.2013 р., №2/13/1/2013 від 19.03.2013 року, пошукова група громадської організації Товариство пошуку жертв війни "Пам’ять" здійснила ексгумацію (вилучення із захоронення) людських скелетів.

Під час проведення ексгумаційних робіт у період з 5 лютого по 15 листопада 2012 р. членами "Товариства пошуку жертв війни "Пам’ять" були виконані наступні роботи:

Об’єкт 1 знаходиться у м.Золочів за адресою: вул. Шашкевича 40, поміж господарських будівель. Захоронення було виявлено жителями будинку №40 під час проведення господарських робіт. Інформація надійшла від працівника Золочівського районного відділення міліції п. Андрія Германовича.
Пошукова група Товариства "Пам'ять" 03.11.2011р. провела дослідження знайденого поховання. З’ясувати обставини виникнення захоронення від мешканців будинку та сусідніх забудов через відсутність відповідної інформації не вдалось. Захоронення було уже частково зруйновано земляними роботами, відповідно, було порушено цілісність людського скелета (світлина 1).

Світлина 1

По площі захоронення попередниками було знято значний шар ґрунту. В зв’язку з цим, визначити розміри захоронення неможливо.
Збережена частина скелету (кістки верхніх кінцівок, черепна коробка, частково хребтовий стовп, ребра, грудина) допомогла з’ясувати, що похованого було покладено горілиць на спину, руки розкинуто в боки. Фрагменти одягу, чи будь-якого іншого супровідного матеріалу на загиблому відсутні. Поруч знайдено розбиті гончарні вироби. Такі вироби побутового призначення вироблялись та використовувались жителями Золочівщини впродовж минулого двадцятого століття. Отже, визначити приналежність похованого до тієї чи іншої історичної події неможливо. Лише, беручи до уваги знайдені поруч залишки посуду, можна припустити, що захоронення виникло у двадцятому сторіччі. На об’єкті 1 досліджено та вилучено із поховання решток однієї особи ( світлини № 2, 3).
Світлина 2

Світлина 3


Об’єкт 2 розташовано у с.Сасів Золочівського району. Захоронення було виявлено на присадибній ділянці п.Василя Юрківа під час будівельних робіт. Пошукова група Товариства "Пам'ять" 03.04.2012р. прибула у с.Сасів для дослідження поховання. Прикро було побачити кістки людського скелету складеного у мішки, а не в поховальній ямі. Причиною самовільного вилучення людських решток із захоронення, було термінове проведення будівельних робіт (зі слів п.Володимира Дуди). Від мешканців будинку та сусідніх забудов вдалось з’ясувати, що за розповідями їхніх батьків, після завершення бою між німецькими та радянськими військовими підрозділами у липні 1944 року на полі було захоронено загиблих вояків. Дослідженням трьох людських решток встановлено, що вони належали молодим людям віком 20-30р. Фрагменти одягу, взуття та особисті речі (ємкість для індивідуального зберігання води, захисний сталевий шолом, чорнильна ручка, набої радянського в-ва до пістолета ТТ, або пістолета-кулемета ППШ-40, ППС-43, ложка німецького взірця, кишеньковий розкладний ножик) відповідають взірцям виробів СРСР. Інший супровідний матеріал військовиків відсутній. Враховуючи історичні події, які відбулись тут улітку 1944 року, супровідний матеріал, можна стверджувати, що поховання належить до військових дій періоду Другої Світової війни. Загиблі були військовослужбовцями Робітничо-селянської Червоної Армії. З об’єкту 2 вилучено та передано для перепоховання людські рештки в кількості трьох осіб (світлини 1, 2).
Світлина 1

Світлина 2

Об’єкт 3. У відповідності до звернення жителя с.Гаї–Суходільські п.Мирослава Дучака, 25 квітня 2012 року пошуковою групою ГО "Товариство пошуку жертв війни "Пам'ять" проводились пошукові земляні роботи в околиці с.Гаї–Суходільські Бродівського району Львівської області. Метою дослідження було виявлення місця ймовірного захоронення загиблих улітку 1944 року військовиків німецьких збройних формувань. Бої, які відбулись у цій місцевості, отримали назву "Бродівське оточення". В результаті успішних військових дій радянської Червоної армії в другій половині липня 1944 року біля міста Броди, було взято в щільне кільце 13 армійський корпус німецького "Вермахт", розрізнені німецькі підрозділи, українську дивізію СС "Галичина" (входила в склад німецьких збройних формувань), військові формування інших національностей, які теж воювали на стороні нацистської Німеччини.
За розповіддю мешканця цього села п.Ярослава Дучака, захоронення виникло після завершення бою між підрозділами німецького та радянського війська. Зусиллями місцевого населення трупи убитих німецьких військовослужбовців було скинуто в залишки військового шанця.
Дослідження вказаного місця захоронення проводилось методом закладення розвідкових шурфів із поглибленням до материкового пласту ( світлина 1, 2 ).

Світлина 1

Світлина 2

Проведене дослідження ділянки з ймовірним розташуванням на ній військового захоронення позитивних результатів не принесло. Жодним розвідковим шурфом не вдалось виявити ознак військового шанця чи інших заглибин, утворених внаслідок бойових дій. Відповідно, людські кісткові залишки не виявлено. Відсутність військового шанця та захоронення у ньому можна пояснити помилкою місцевого мешканця у вказаних ним орієнтирах.



 
Поділитися у соцмережах
< Попередня   Наступна >
2006-2019 © Товариство пошуку жертв війни ''ПАМ'ЯТЬ''
Всі права застережено.
Використання матеріалів сайту дозволене за умови повідомлення про це та посилання на джерело (в інтернет-ресурсах - на адресу сайту)