Товариство пошуку жертв війни ''ПАМ'ЯТЬ''
  • Ukrainian
  • English
Переглянути НОВИЙ фільм "Хрещений двічі" створений Товариством пошуку жертв війни "Пам'ять"
Головна arrow Експедиції arrow Звіт про пошукові роботи по військовиках що загинули у роки I Світової війни в околицях с.Орява Сьогодні: 27.09.2020
Головна
Новини
Експедиції
Статті (історичні джерела)
Військово-історична реконструкція
Кіно & відео студія
Фотогалерея
Довідкова інформація
Мандруємо Україною
Матеріали у тему


Надрукувати
Любомир Горбач   
06.11.2014
Інформаційний звіт про проведені пошуково-ексгумаційні дослідження санітарних поховань військовиків різних військових формувань, загиблих у роки Першої Світової війни в околицях с.Орява (хребет Дзвинів) Сколівського району Львівської області
 (2012 рік)

У відповідності до звернення жителя с.Тухля п.Андрія Ткачика до сільського голови с.Орява п.Богдана Дуба про надання дозволу на проведення пошукових досліджень на місцях боїв Австро-Угорської армії на гірському хребті Дзвинів, на підставі рішення виконкому Орявської сільської ради №35 від 25 серпня 2010 року, у період з 01.09.2010 по 30.10.2010р. пошукова група Товариства "Пам'ять" здійснила візуальне обстеження північно-східної сторони гірського хребта Дзвинів Орявської сільської ради.

Згідно із дозволом Держкультурспадщини №22-108-П/10 від 6 грудня 2010 року, проведено пошукові земляні роботи на вказаній місцевості. Метою пошуково- земляних робіт було пошук місця санітарних поховань українських, німецьких та австрійських вояків, які загинули під час боїв за хр.Дзвинів взимку та навесні 1915 року. В результаті проведених пошуково-земляних робіт (шурфування ймовірних місць поховань), було встановлено місця санітарних захоронень загиблих вояків. Відповідно до звернення Почесного консула Австрії в Західній Україні п.Ярослава Наконечного та дозволу Державної міжвідомчої комісії у справах увічнення пам’яті жертв війни і політичних репресій № 77/13/1/ 2012 від 01.10.2012р., у період з 01.10.2012 по 03.10.2012 року пошукова група громадської організації "Товариство пошуку жертв війни "Пам’ять" спільно з ТзОВ "Українська Пам'ять" здійснила ексгумацію (вилучення із захоронення) людських скелетів.

У жовтні 2012 року, після проведених ексгумаційних досліджень в околицях с.Козьова, с.Орявчик, пошукова група Товариства "Пам'ять" вирушила в с.Орява, з якого здійснила вихід на хребет Дзвинів.

Хребет Дзвинів розташовано поруч з горою Острий. Взимку та навесні 1915 року ці місцевості стали ареною запеклих боїв між австро-німецькими та російськими військами.

На початку 1915 року горою Остра та хребтом Дзвинів володіли війська російської імператорської армії. Впродовж двох місяців австрійці спільно з німцями намагалися заволодіти стратегічно важливими гірськими вершинами, адже між г.Остра та вершиною хр.Дзвинів прямувала єдина з м.Львова до м.Мукачева дорога. Лише у квітні місяці германцям вдалось отримати ряд тактичних перемог. 9 квітня 41-й та 43-й піхотні полки німецької 1-ої піхотної дивізії генерала Ріхарда фон Конта потужним штурмом зігнали з добре укріплених позицій 16-й та 1-й Фінляндські полки російської армії з ключової "висоти 943" з північної сторони хребта Дзвинів, а Північно-пруський 3-й гренадерський короля Фрідріха Вільгельма 1 полк заволодів другою по висоті вершиною хребта Дзвинів, завдавши важких втрат 237-му піхотному Гайворонському полку РІА. Через два тижня після захоплення хр.Дзвинів, німецькі війська 24 квітня у складі 1-го батальйону, 1-го гренадерського полку і 3-го батальйону 41-го піхотного полку північно-пруської 1-ї піхотної дивізії, підсилені австро-угорськими підрозділами корпусу Гофмана та артилерією, штурмували та захопили гору Острий (світлина 1, 2, 3).

Через десяток років на вершині хребта Дзвинів в пам'ять про тисячі загиблих зведено кам’яний насип та встановлено пам’ятну інформаційну таблицю. В період окупації України радянською Росією 1944-1991рр. насип було зруйновано (світлина 4, 5).

Світлина 1

Світлина 2

Світлина 3

Світлина 4

Світлина 5

Метою сходження членами Товариства "Пам'ять" на хребет Дзвинів було віднайти місця боїв, військове кладовище та санітарні захоронення загиблих військовиків. Обстеження гірського масиву розпочали від дороги Львів-Мукачево, піднімаючись по стрімкому північно-східному схилу (світлина 6).

Світлина 6

Світлина 7

Світлина 8

На шляху просування знаходимо стріляні гільзи та цілі набої до гвинтівок як російського так і австро-німецького виробництва. Будь-які польові фортифікаційні лінії оборони відсутні. Наблизившись до вершини, частіше знаходимо залишки військового спорядження, особистих речей вояків, гільзи, набої, фрагменти артилерійських розірваних зарядів, що є ознакою перших збройних зіткнень між ворогуючими сторонами.

Наблизившись до вершини, жахаємось від побаченого – свіжовикопані ями та ямки, шматки військових одностроїв, спорядження, взуття, поламані і порубані частини кісток людських скелетів. Нещодавно тут відбулась дика оргія за участю сучасних "могильних мародерів" (світлини 8, 9, 10, 11).

Світлина 9

Світлина 10

Світлина 11

Світлина 12

Світлина 13

Враховуючи значну кількість могильних западин розритих та вцілілих, візуально простеживши їх порядковість, можна припустити, що це і є військове кладовище яке ми бачимо на світлині 3.

Залишаємо місце масових захоронень, підходимо до самої вершини. На підступах простежуються залишки польових фортифікаційних ліній оборони.

Зустрічаємо "нові-старі" могильні насипи із нещодавно встановленими невеликими хрестами. Поруч знову шматки військових одностроїв, взуття, спорядження (світлина 13, 14). Розпочинаємо дослідження, уже без сумніву, зруйнованого та пограбованого місця захоронення.

Світлина 14

Світлина 15

Об’єкт 1, яма №1 закладена на місці встановленого хреста. Здійснюємо розкопування місця захоронення на глибині 0,3м від сучасної поверхні, знаходимо залишки одностроїв, шкіряного спорядження, фрагменти кісток людського рештка. Усе перемішано з ґрунтом та камінням (світлини 1, 2, 3, 4). Через зруйнування поховання невідомими особами втрачено можливість його детально дослідити. Отже, вилучення кісток скелету відбувалось по мірі його розкриття. Знайдений остеологічний матеріал, а також супровідні речі вказують, що це були молоді люди віком 20-30 років, спорядженні та одягнені у військові однострої, характерні для вояків німецької та російської армій. Місцем захоронення став військовий шанець, з якого російські вояки відбивали наступ німецьких. Під час двобою загинули ті, що оборонялись і ті, що штурмували. Місце, за яке так завзято бились, стало спільною могилою.

Світлина 1

Світлина 2

Світлина 3

Яма №2 розташована на віддалі 5 метрів від ями №1 на частині польової фортифікаційної лінії оборони. Ознакою захоронення є хрест, встановлений теж не так давно. Розпочинаємо розкопування місця поховання. На глибині 0,2м від сучасної поверхні виявляємо військове санітарне захоронення, зруйноване та пограбоване аналогічно ямі №1. Через зруйнування поховання сучасними могильними мародерами втрачено можливість його детально дослідити. Отже, вилучення кісток скелету відбувалось по мірі його розкриття.
Продовживши прокопування ями №2, з’ясували, що це військовий шанець, який було закладено для дослідження ями №1, що з’єднується з іншою частиною окопу. Знайдений остеологічний матеріал, а також супровідні речі вказують, що це були молоді люди віком 20-30 років, спорядженні та одягнені у військові однострої, характерні для вояків німецької та російської армій. Військовий шанець став місцем спільного вічного спочинку.

Під час розкопок біля останків знайдено: залишки верхнього одягу (шинелі), рештки нижнього одягу (кітеля, сорочки), фрагменти поясів, погони, патронташі з набоями до гвинтівок с-ми "Мавзера", "Мосіна", посуд, засоби для чищення зброї, розкладні кишенькові ножики, фрагменти частин зброї, іконка з зображенням святого Миколая, залишки гаманця, ложка, ніж, скляна ємність, горнятка.

Світлина 1

Світлина 2

Світлина 3

Світлина 4

Світлина 5

Світлина 6

У результаті підрахунку кількості виявлених останків за черепними коробками та тазовими кістками встановлено, що на об’єкті 1 в ямах №1 та №2 знаходилися останки приблизно шістнадцяти осіб військовиків німецької та російської армій.

Враховуючи результати проведених пошуково-ексгумаційних робіт, опрацьованих архівних матеріалів, слід наголосити, що помилковим є багатолітнє твердження про те, що вшанування пам’яті загиблих вояків в Карпатських боях 1914-1915 рр. є справою лише Австрії та Росії. Впорядковуючи військові кладовища, шукаючи та перепоховуючи рештки вояків, які були одягнені в австрійські або російські мундири, ми вшановуємо пам'ять сотень тисяч українців, які за волею історичних обставин воювали та гинули в арміях різних імперій.

4 жовтня 2012 року у с.Орява Сколівського району на військовому кладовищі відбулось перепоховання віднайдених дванадцяти останків українців, австрійців, німців та вояків інших національностей, які загинули під час Карпатських боїв взимку та навесні 1915 року.

Перепоховання відбулося за участі місцевої громади с.Орява, представників Сколівської районної ради, Німецької Народної Спілки по догляду за військовими похованнями в Україні, Австрійського "Чорного Хреста" при Почесному консульстві Республіки Австрія у Західній Україні (світлини 1, 2, 3).

Світлина 1

Світлина 2

Світлина 3

 

Звіт склав керівник пошукової експедиції
голова Товариства "Пам'ять"                                                                         Любомир Горбач

2012 рік

 
Поділитися у соцмережах
< Попередня   Наступна >
2006-2019 © Товариство пошуку жертв війни ''ПАМ'ЯТЬ''
Всі права застережено.
Використання матеріалів сайту дозволене за умови повідомлення про це та посилання на джерело (в інтернет-ресурсах - на адресу сайту)