Товариство пошуку жертв війни ''ПАМ'ЯТЬ''
  • Ukrainian
  • English
Переглянути НОВИЙ фільм "Хрещений двічі" створений Товариством пошуку жертв війни "Пам'ять"
Головна arrow Експедиції arrow Звіт про дослідження поховань польських вояків загиблих у роки II Світової війни біля смт.Брюховичі Сьогодні: 30.09.2020
Головна
Новини
Експедиції
Статті (історичні джерела)
Військово-історична реконструкція
Кіно & відео студія
Фотогалерея
Довідкова інформація
Мандруємо Україною
Матеріали у тему


Надрукувати
Любомир Горбач   
25.12.2014

Інформаційний звіт про проведені пошуково-ексгумаційні дослідження місць ймовірних поховань польських військовослужбовців, загиблих у роки Другої світової війни в околицях смт.Брюховичі Львівської області
(2014 рік)

Відповідно до дозволу Міністерства культури України № 22-100-П/14 від 24 червня 2014 року пошуковою групою Товариства «Пам'ять» 29 липня цього ж року здійснено дослідження місць боїв, загибелі та ймовірних захоронень військовиків польського війська.

Земляні пошукові роботи проводились у лісовому масиві, забудованому ще восени 1939 року польовими фортифікаційними лініями оборони, окопами, землянками, іншими земляними сховищами. Саме тут на початковому етапі Другої світової війни відбувалися бої між військовиками польського та німецького війська за оволодіння м.Львовом. Ознайомитись з оповідями про ці події можна у дослідженні Кіма Науменка «Статті про Львів. У роки Другої Світової війни». Із документальних свідчень дізнаємось, що події, які зумовили  виникнення поховань у цій місцевості, відбулись 13-18 вересня 1939 року.

«13 вересня за активної підтримки німецької авіації та артилерії група "Шернер" зав'язала бої на північних околицях м.Львова в районі Кортумової гори,  Голоска, Збоїськ, прагнучи оволодіти пагорбами і відсікти польські частини в місті від сильного угруповання генерала К.Соснковського у янівських та брюховицьких лісах.

Запеклі бої з перемінним успіхом точилися на цих рубежах протягом усього часу облоги Львова. 14 вересня німецькі частини Янівською (тепер  Т.Шевченка) і Городоцькою вулицями пробилися в район головного вокзалу, зайняли Янівський цвинтар. Їх танкові і моторизовані підрозділи досягли  костьолу св.Анни, де були зустрінуті спеціальним загоном винищувачів з народного ополчення, озброєних протитанковими гранатами і пляшками з бензином. Втративши кілька машин, німці відступили. Кровопролитні бої тривали також на рубежах Кульпаркова, Козельник, Сихова. Вранці 20 вересня німецькому генералу Лянґнеру доповіли, що після запеклого бою між Голосками і Брюховичами  група генерала Соснковського була змушена відступити і рушила в бік Дублян. Як стало відомо пізніше, генерал із залишками свого угруповання (близько 300 вояків) намагався пробитись до Львова через Грибовичі Великі, Збоїська, але в ніч на 21 вересня був оточений частинами радянського 2-го кінного корпусу» (світлина 1).

Світлина 1

Попереднім обстеженням місцевості (закладання шурфів в окопах, у заглибинах, які утворились внаслідок вибуху артилерійських зарядів, біля польових фортифікаційних споруд) встановлено, що по усій лінії оборони польського війська відбувались збройні сутички із підрозділами німецького «Вермахту», який намагався захопити польську лінію оборони. Два одиничних поховання відшукано у північно-східній околиці селища Брюховичі,  на вершині залісненого пагорба,  на відстані 950м від дороги сполученням м.Львів – смт.Брюховичі. За першими ознаками це захоронення санітарного типу. Тіло одного убитого (ймовірно після завершення бою) було закопано в одній із заглибин польової фортифікаційної лінії оборони, з якої загиблий стріляв по штурмуючому пагорб противнику. На час приїзду пошукової групи захоронення вже зазнало руйнування невідомими особами. Тіло другого загиблого вояка було захоронено неподалік, на віддалі близько 150м від першого, у неглибокому ярку.

Відповідно до дозволу Державної міжвідомчої комісії у справах увічнення пам’яті жертв війни і політичних репресій №04 від 15.10.2014 р., 20 жовтня 2014 року (світлина №2) та дозволу виконавчого комітету Брюховицької селищної ради №1004 від 26 серпня 2014 року (світлина №3)  пошукова група громадської організації Товариство пошуку жертв війни «Пам’ять» спільно з ТзОВ «Українська Пам'ять» здійснила ексгумацію (вилучення із захоронення) людських скелетів. Під час проведення пошуково-ексгумаційних досліджень були виконані наступні роботи (див. описи):

Світлина 2

Світлина 3

Об’єкт 1, яма №1 розташована у невеликій виїмці на схилі пагорба. Виявлено три  відстріляних набої до стрілецької зброї з маркуванням на денці гільзи РК 37 DZ 67. В цьому ж місці відшукано два ґудзики до верхнього одягу з зображенням одноголового орла – гербової фігури Польської держави та малу гомілкову кістку людського скелета. Знайдені знахідки наштовхнули на думку про ймовірність розташованого у цій виїмці військового захоронення (світлина 4). З метою локалізації похоронної ями на місці ймовірного захоронення закладено три розвідкових шурфи. Результати обстеження дали можливість з'ясувати межі погребної ями,  що має прямокутну форму і приблизні розміри 1х2 м (світлина 5).

Світлина 4

Світлина 5

Розкопки захоронення здійснювалися по-штиховим (пластовим) методом з відкриттям площини усієї могили. Людські рештки у вигляді тім’яної кістки черепної коробки знаходилися на глибині 0,2м від сучасної поверхні у пісковому ґрунті (світлина 6). Поряд -  нашарування побутового сміття,  яке було скинуте у заглибину та засипане ґрунтом (світлина 7).

Світлина 6

Поглиблюючи розкоп,  натрапляємо на частину лицьового відділу черепа – кістки нижньої щелепи. Поруч розрізнені кістки скелета людини: тазові кістки, лопатка, грудинка, велика та мала гомілкова кістки, кістки верхніх кінцівок, ключиця, ребра, хребець. Хаотичність розташування та перемішаність кісток засвідчує, що анатомічна цілісність скелета була попередньо порушена невідомими особами, які після вилучення кісток з поховання скинули їх  назад у могилу та закопали (світлина 7, 8).

Світлина 7

Світлина 8

Знайдені поруч з людськими кістяками предмети вказують на приналежність похованого до військового підрозділу. Зокрема, з військового спорядження знайдено: частину металевої ложки, металеві гаки для підтримування пояса зі спорядженням (кріпились на однострій вояка), гак для підвішування на поясі сумки для зберігання продуктів (сухарні сумки), елементи кріплень спорядження  (металеві гачки та пряжки); п’ять великих та три малих ґудзики з верхнього одягу із зображенням одноголового орла – гербової фігури  Польської держави та з зазначеною на внутрішній частині ґудзиків датою виготовлення (1939 рік); скляну колбу, п’ять відстріляних набоїв до стрілецької зброї польського виробництва системи  «Маузер» WZ 98  з маркуванням на денцях гільз (PK 31 DZ 67, PK 30 B 67 до польської гвинтівки Polish Karabinek 91/98/25 калібру 7,92мм. PK- клеймо заводу «Починск», Варшава. DZ- клеймо заводу боєприпасів, Скаржиско-Каменна); елементи шкіряного чохла для носіння багнета з витиснутим, частково збереженим маркуванням виробника «POLSKICH…» (світлини 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16).

Військові ідентифікатори чи інші документи, які б сприяли встановленню особистих даних загиблого, відсутні.

Світлина 9

Світлина 10

Світлина 11

Світлина 12

Світлина 13

Світлина 14

Світлина 15

Світлина 16

Світлина 17

Світлина 18


Яма №2 розташована на віддалі 150м від ями №1, в неглибокому ярку (світлина 1, 2).
Світлина 1

Світлина 2

Під час дослідження місця бою увагу пошуковців привернув невеличкий горб розміром 1х2м серед неглибоко яру, що простягся вздовж польової фортифікаційної лінії оборони. Проведено розкопування підозрілого насипу.
На глибині 0,5м від сучасної поверхні знайдено військовий шолом (світлина 3).

Світлина 3

Знайдена знахідка навела на думку про ймовірність розташованого у цьому пагорбі військового захоронення (світлина 4). З метою локалізації похоронної ями на місці ймовірного захоронення закладено дві пошукових заглибини, в яких виявлено кістки верхніх та нижніх кінцівок людського скелета.

Результати обстеження дали можливість з'ясувати межі погребної ями, що має прямокутну форму і приблизні розміри 1х2 м (світлина 4).

Світлина 4

Розкопки захоронення здійснювалися по-штиховим (пластовим) методом з відкриттям площини усієї могили. Людські рештки  знаходилися на глибині 0,5м, а в деяких місцях 0,3м від сучасної поверхні у пісковому ґрунті.

Скелет людини лежав у випростаному положенні, на правому боці. Кістки збереглися у доброму стані. Вивченням людських решток встановлено, що вони належали молодій людині віком 20-30р. (світлини 5, 6).

Світлина 5

Світлина 6

Знайдені поруч з людськими рештками предмети вказують на приналежність похованого до військового підрозділу. Зокрема, з військового спорядження знайдено: захисний шолом (пошкоджений), шкіряний чохол для носіння малої саперної лопатки, шкіряний чохол з металевими ножнами для носіння багнета,  фрагменти шкіряного малого пояса з металевою пряжкою, дві металевих ємкості для зберігання мастила (для чищення зброї), засіб для чищення зброї, сім середньої величини ґудзиків з верхнього одягу із зображенням одноголового орла – гербової фігури  Польської держави,  із зазначеною на внутрішній стороні ґудзиків датою виготовлення (1934 рік), металеві гачки для підвішування спорядження, металева ложка  (світлини 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16).

Військові ідентифікатори чи інші документи, які б сприяли встановленню особистих даних загиблого, відсутні.

Світлина 7

Світлина 8

Світлина 9

Світлина 10

Світлина 11

Світлина 12

Світлина 13

Світлина 14

Світлина 15

Світлина 16

Світлина 17

Світлина 18

Таким чином, в результаті дослідження санітарних захоронень (об’єкт №1) у смт.Брюховичі Львівської області було виявлено дві поховальних ями, з яких вилучено останки двох людей. Знайдені на похованих залишки військових одностроїв, військового спорядження та особистих речей ідентифікують загиблих як військовослужбовців Польського війська,  які загинули під час боїв з підрозділами німецьких збройних формувань за оволодіння містом Львів у вересні 1939 року. Через відсутність військових ідентифікаторів встановити особи загиблих неможливо. Після завершення досліджень місця поховань були рекультивовані і відновлені у первісному вигляді (світлини 19).

Світлина 19

Вилучені із санітарних захоронень людські останки та особисті речі загиблих передано Генеральному Консулу Республіки Польща у Львові п.Ярославу Дрозду.

 

Директор ТзОВ «Українська Пам'ять»                                                 Любомир Горбач

 
Поділитися у соцмережах
< Попередня   Наступна >
2006-2019 © Товариство пошуку жертв війни ''ПАМ'ЯТЬ''
Всі права застережено.
Використання матеріалів сайту дозволене за умови повідомлення про це та посилання на джерело (в інтернет-ресурсах - на адресу сайту)