Товариство пошуку жертв війни ''ПАМ'ЯТЬ''
  • Ukrainian
  • English
Переглянути НОВИЙ фільм "Хрещений двічі" створений Товариством пошуку жертв війни "Пам'ять"
Головна arrow Експедиції arrow Звіт про дослідження поховань польських вояків загиблих у роки II Світової Війни в с.Міженець Сьогодні: 30.10.2020
Головна
Новини
Експедиції
Статті (історичні джерела)
Військово-історична реконструкція
Кіно & відео студія
Фотогалерея
Довідкова інформація
Мандруємо Україною
Матеріали у тему


Надрукувати
Любомир Горбач   
30.12.2014

Інформаційний звіт про проведені пошуково-ексгумаційні дослідження місць ймовірних поховань польських військовослужбовців, загиблих у роки Другої Світової війни в с.Міженець Старосамбірського району Львівської області
(2014 рік)

Відповідно до дозволу Міністерства культури України №22-100-П/14 від 24 червня 2014 року пошуковою групою Товариства «Пам'ять» 26 червня 2014 року здійснено дослідження місць боїв, загибелі та ймовірних захоронень військовиків Війська Польського в с.Міженець Старосамбірського району Львівської області.

Земляні пошукові роботи проводились на присадибних ділянках с.Міженець (світлина 1). Село Міженець розташоване за 32 км від м.Самбора і 40 км від м.Старого Самбора. З північного боку межує з селом Боратичі Мостиського району, в околицях якого у вересні 1939 року відбувались бої між підрозділами Війська Польського та німецького «Вермахту». Можна припустити, що окрім найбільших збройних зіткнень між селами Боратичі та Стороневичі, відбулись також сутички і у сусідньому селі Міженець.

Світлина 1

Попереднім обстеженням місцевості (опитування жителів с.Міженець) з’ясовано, що на території села розташовано два можливих місця з захороненими військовиками Війська Польського. Інформацію про захоронення зібрав та переказав Товариству «Пам'ять» настоятель римо-католицької парафії Всіх Святих с.Міженець, о.Збігнєв Пабян.

Проведено земляні пошукові дослідження (закладання розвідкових шурфів), під час яких були виконані наступні роботи (див. описи):

Об’єкт №1 розташований в південно-східній частині села при дорозі, поруч з присадибною ділянкою п.Гетюка Василя Івановича. Інформацію про поховання надав житель с.Міженець п.Кучерга Казимир Станіславович, 1932 р.н., який розповів, що після завершення вересневих боїв 1939 року на межі дороги та поля стояв хрест на висипаній односельчанами могилі. Пригадує, що, за розповідями батьків та односельців, тут було захоронено польського вояка. Про причини загибелі та кількість похованих у цій могилі дізнатись більше не вдалось через те, що інших учасників та очевидців цих подій в живих уже немає. Вже за часів радянської окупації в 1944-1950 рр. хрест та могилу було знищено, а на місці поховання прокладено водовідвідну канаву.

На вказаній п.Казимиром Кучергою ділянці пошуковою групою Товариства «Пам'ять» було викопано вісім різних за розміром та глибиною розвідкових ям. Натрапити на поховання на досліджуваній площі не вдалось. Лише наприкінці пошукового дня у ямі №9, закладеній у водовідвідній канаві на віддалі 1м від дороги, на глибині 0,7м від сучасної поверхні було виявлено фрагменти людського скелета.

Яма 1

Яма 2

Яма 3
Яма 4

Яма 5
Яма 6

Яма 8

Відповідно до дозволу Державної міжвідомчої комісії у справах увічнення пам’яті жертв війни і політичних репресій №04 від 15.10. 2014 р. (світлина 1) 16 жовтня 2014 року пошукова група громадської організації Товариство пошуку жертв війни «Пам’ять» спільно з ТзОВ «Українська Пам'ять» здійснила ексгумацію (вилучення із захоронення) людського скелету. Під час проведення пошуково-ексгумаційних досліджень були виконані наступні роботи (див. описи):

Світлина 1

Об’єкт 1, яма №9 розташована у водовідвідній канаві між дорогою та присадибною ділянкою. На глибині 0,65м від сучасної поверхні знайдено два великих ґудзики від верхнього одягу (пальта), розміром 25мм, з зображенням одноголового орла – гербової фігури Польської держави - з зовнішньої сторони ґудзика та написом N/S EDNOSTAJNY- S. F. ALPACCA (маркування виробника) з внутрішньої сторони (світлина 2).

Світлина 2

Виявлені знахідки вказали на ймовірність розташування у цьому місці розшукуваного захоронення. З метою локалізації похоронної ями здійснили розширення та поглиблення розвідкового шурфу. В результаті виконаних земляних робіт вдалось з'ясувати межі погребної ями, що має прямокутну форму і приблизні розміри 1х2 м (світлина 3).

Розкопки захоронення здійснювалися по-штиховим (пластовим) методом з відкриттям площини усієї могили. Перші людські рештки у вигляді тім’яної кістки черепної коробки знаходилися на глибині 0,7м від сучасної поверхні, далі в процесі очищення кісток від ґрунту відкрито і увесь скелет.
Захоронення санітарного типу. Тіло убитого (ймовірно після завершення бою) було закопано поруч з дорогою на краю сільськогосподарської ділянки.
Скелет людини лежав на спині у випростаному положенні. Ліва рука покладена на тазові кістки, права відкинута убік. Кістки збереглися у доброму стані. Вивченням людських решток встановлено, що вони належали молодій людині віком 20-30 р.

Світлина 3

Знайдені поруч з людськими решткам предмети вказують на приналежність похованого до військового підрозділу. Зокрема, з деталей військового однострою знайдено: сім великих, чотири середніх та два малих ґудзики до верхнього одягу (пальто, кітель). На зовнішній стороні ґудзика зображення одноголового орла – гербової фігури Польської держави, на внутрішній зазначено рік виготовлення (1937, 1939 роки), назва виробника і матеріал, з якого виготовлено ґудзики;
три ґудзики до спідньої білизни; металева пряжка для стягування штанів; срібний ланцюжок для підвішування релігійного медальйону; срібний релігійний медальйон із зображенням «Найсвятішого Серця Ісуса» з однієї сторони, з іншої - Остробрамскої ікони Божої Матері (світлини 4, 5 , 6, 7, 8 , 9, 10, 11, 12).

Військовий ідентифікатор чи інші документи, які б сприяли встановленню особистих даних загиблого, відсутні.

Світлина 4

Світлина 5

Світлина 6

Світлина 7

Світлина 8

Світлина 9

Світлина 10

Світлина 11

Світлина 12
Світлина 13

Таким чином, в результаті дослідження санітарного захоронення у с.Міженець Старосамбірського району Львівської області (Об’єкт 1, яма №9) було виявлено рештки одного військовослужбовця Війська Польського, який загинув у вересні 1939 року під час боїв між польськими та німецькими військовими формуваннями. Через відсутність військового ідентифікатора встановити особу загиблого неможливо. Після завершення досліджень місце поховання було рекультивоване і відновлене у первісному вигляді (світлина 14). Вилучені із санітарного захоронення людські рештки та особисті речі загиблого передано Генеральному Консулу Республіки Польща у Львові п.Ярославу Дрозду.

Світлина 14

Об’єкт №2 розташований в південно-східній частині села на території сільського парку. Інформацію про поховання надав житель с.Міженець п.Телехевич Францішек Володимирович, 1926 р.н., який розповів, що в двадцятих числах вересня 1939 року польські партизани вбили офіцера Червоної армії. У відповідь було розстріляно сімох полонених польських вояків. Військовиків утримували в підвалі будинку на території парку. Пан Францішек пригадує, як він разом з батьком приносив полоненим хліб та воду. Пізніше батько розповів, що полонених розстріляно, і показав місце захоронення. Пошуковій групі Товариства «Пам'ять» не вдалось поспілкуватись з очевидцем цих подій через те, що пан Францішек помер ще до приїзду групи. Інформацію про захоронення від покійного п.Францішка зібрав та переказав Товариству «Пам'ять» настоятель римо-католицької парафії Всіх Святих с.Міженець, о.Збігнєв Пабян.

Інший мешканець с.Міженець п.Вінярський Тадей Іванович, 1931 р.н. підтвердив інформацію про розстріл польських полонених. Самої могили ніколи не бачив, але знає про місце, де Францішек Телехевич запалював свічки.

На вказаній п.Вінярським Тадеєм ділянці пошуковою групою Товариства «Пам'ять» було викопано сім різних за розміром та глибиною розвідкових ям. Натрапити на поховання на досліджуваній площі не вдалось (див. світлини).
Після завершення досліджень місця ймовірних поховань були рекультивовані і відновлені у первісному вигляді (світлина 1, 2, 3 ).

Яма 1

Яма 2

Яма 3

Яма 4

Яма 5

Яма 6

Яма 7

Світлина 1

Світлина 2

Світлина 3

 

Директор ТзОВ «Українська Пам'ять»                                  Любомир Горбач

 
Поділитися у соцмережах
< Попередня   Наступна >
2006-2019 © Товариство пошуку жертв війни ''ПАМ'ЯТЬ''
Всі права застережено.
Використання матеріалів сайту дозволене за умови повідомлення про це та посилання на джерело (в інтернет-ресурсах - на адресу сайту)