Товариство пошуку жертв війни ''ПАМ'ЯТЬ''
  • Ukrainian
  • English
Переглянути НОВИЙ фільм "Хрещений двічі" створений Товариством пошуку жертв війни "Пам'ять"
Головна arrow Експедиції arrow Звіт про дослідження місць поховань польських вояків, загиблих у роки Другої СВ в с. Стороневичі Сьогодні: 27.09.2020
Головна
Новини
Експедиції
Статті (історичні джерела)
Військово-історична реконструкція
Кіно & відео студія
Фотогалерея
Довідкова інформація
Мандруємо Україною
Матеріали у тему


Звіт про дослідження місць поховань польських вояків, загиблих у роки Другої СВ в с. Стороневичі Надрукувати
Любомир Горбач   
09.03.2015
Інформаційний звіт про проведені пошуково-ексгумаційні дослідження місць ймовірних поховань польських військовослужбовців, загиблих у роки Другої Світової війни в околиці с. Стороневичі Старосамбірського району Львівської області (2014 р.)

Відповідно до дозволу Міністерства культури України № 22-100-П/14 від 24 червня 2014 року пошуковою групою Товариства «Пам'ять» 26 червня 2014року здійснено дослідження місць боїв, загибелі та ймовірних захоронень військовиків Польського війська в с. Стороневичі Старосамбірського району Львівської області.

Земляні пошукові роботи проводились в с. Стороневичі та його окрузі (світлина 1).

Світлина 5

Село Стороневичі розташоване між селами Міженець, Тишковичі, Боратичі, в східній околиці якого у вересні 1939 року відбувались бої між підрозділами Польського війська та німецького «Вермахту» (читай історичну довідку).

11-12 вересня 24 ДП (дивізія піхоти) Польського війська під командуванням полковника Альфреда Крайовського, зі складу Армії «Краків», біля міст Бірча та Перемишль вела бої з німецькими підрозділами 2 ГД (гірської дивізії). Після значних втрат особового складу, за наказом командувача південного фронту генерала Казимира Сосонковського залишки 24 ДП відмаршували в напрямку міста Львова.

14 вересня в районі с. Боратичі польські передові підрозділи зіштовхнулись із стежами німецької 2 ГД, яка зупинила польське військо. Польські підрозділи зайняли оборону в районі сіл Тишковичі, Боратичі, Хідновичі, Поповичі. До складу 24 ДП долучились 155 ПП (піхотний полк), батальйон КОП «Житин», 38 ПП Стрільців Львівських, 1 ПП КОП «Карпати», 1 батальйон 1 полку Стрільців Підгалянських, 39 ПП.

Незабаром німецькі підрозділи після бомбардування авіацією польських позицій пішли у наступ. Головний удар німці спрямували на с. Боратичі зі сторони с. Стороневичі. Після кількох годин завзятого бою польські війська зупинили німців. Щоб прорвати польську лінію оборони, німці кидають у бій ще два батальйони зі складу 136 та 137 полків гірських стрільців. Бій точиться уже в лісовому масиві с. Боратичі. Поляки долучають свої резерви: батальйон 38 ПП, 39 ПП, 155 ПП. В результаті цього бою німецькі підрозділи було зупинено та частково знищено. Підвечір 14 вересня 24 ДП, виконуючи наказ генерала Сосновського, лісами через с. Радохинці відійшла в східному напрямку. На ранок 15 вересня 24 дивізія піхоти проминула м. Мостиська і за черговим наказом свого командувача пішла маршем в напрямку міст Янів (тепер. Івано-Франкове), Львів (світлина 2).

Світлина 1

Попереднім обстеженням місцевості (опитування місцевих жителів) з’ясовано, що на території села Стороневичі бої між німецькими та польськими підрозділами не відбувалися. Село під час бою знаходилося позаду бойових порядків німецьких військових формувань. На позиції польського війська, яке розмістилося на полях, долинах, заліснених горбах з північно-західної сторони с. Боратичі, німці повели свій наступ зі східної околиці с. Стороневичі, від дороги, яка з’єднує с. Стороневичі та с. Міженець.

Керівнику пошукової групи, настоятелю римо-католицької парафії Всіх Святих с. Міженець о. Збігнєву Пабяну вдалося віднайти місце ймовірного захоронення військовослужбовців Польського війська, яке знаходиться за 2 км. від місць боїв, на північно-західній околиці населеного пункту. Історію поховання розповів Ковалик Володимир Володимирович, житель с. Стороневичі, який за вказівкою уже покійного батька, Ковалика Володимира Михайловича, 1924 року народження, впродовж багатьох років опікувався могилою військовика Польського війська Станіслава Яскульського (світлина 3).

Світлина 2

На місці ймовірного захоронення проведено пошукові земляні роботи, в результаті яких на глибині 0,5 м. від сучасної поверхні виявлено фрагменти людського скелета (світлина 4).

Світлина 3

Відповідно до дозволу Державної міжвідомчої комісії у справах увічнення пам’яті жертв війни і політичних репресій № 04 від 15.10.2014 р. (світлина 5) 16 жовтня 2014 року пошукова група громадської організації Товариство пошуку жертв війни «Пам’ять» спільно з ТзОВ «Українська Пам'ять» здійснила ексгумацію (вилучення із захоронення) людського скелета.

Під час проведення пошуково-ексгумаційних досліджень були виконані наступні роботи (див. описи):

Світлина 4

Місце захоронення розташоване в північно-західній околиці села Стороневичі, на межі лісу та сільськогосподарської ділянки. Захоронення санітарного типу. Після загибелі польського військовослужбовця мешканцем с. Стороневичі Коваликом Володимиром було здійснено поховання тіла убитого.

Розкопки захоронення здійснювалися по-штиховим (пластовим) методом з відкриттям площини усієї могили. Людські рештки у вигляді тім’яної кістки черепної коробки знаходилися на глибині 0,5 м. від сучасної поверхні у глинисто-пісковому ґрунті (світлина 6). Погребна яма прямокутної форми, розміром 1,2 х 2 м. Скелет людини лежав на спині у випростаному положенні. Ліва рука покладена на груди, права на тазові кістки, ліва нога ледь зігнута в коліні (світлина 7, 8). Кістки збереглися у доброму стані. Вивченням людських решток встановлено, що вони належали молодій людині віком 20-30 р.

Світлина 6
Світлина 7

Світлина 8

Знайдені поруч з людськими кістками предмети вказують на приналежність похованого до військового підрозділу. Зокрема, з військового однострою та спорядження знайдено: шість середніх, один малий ґудзики з верхнього одягу із зображенням одноголового орла – гербової фігури Польської держави, з зазначеною на внутрішній частині ґудзиків датою виготовлення (1937, 1939 роки); металева пряжка для стягування штанів; металева пряжка для спорядження; два металевих гачки для підтримання пояса зі спорядженням; два металевих гачки для підвішування спорядження; ланцюжок з намистинками для підвішування релігійного медальйона та хрестика ( вервиця ); фрагмент кокарди від головного убору з зображенням одноголового орла – гербової фігури Польської держави; дзеркало з світлиною; частини стрілецької зброї (пружина та подавач до магазинної коробки); п’ять набоїв до стрілецької зброї польського виробництва системи «Маузер» WZ 28 з маркуваннями на денцях гільз (PK 31 DZ 67, PK 30 B 67 до польської гвинтівки Polish Karabinek 91/98/25 калібру 7, 92 мм.. PK- клеймо заводу «Починск», Варшава. DZ- клеймо заводу боєприпасів, Скаржиско-Камєнна); латунний ковпак для закривання дульної частини зброї від попадання бруду з написом виробника KRANC & LEMPICKI (світлини 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17). Військовий ідентифікатор чи інші документи, які б підтвердили особу загиблого, як Станіслава Яскульського відсутні.

Світлина 9
Світлина 10

Світлина 11
Світлина 12

Світлина 13
Світлина 14

Світлина 14
Світлина 15

Світлина 16
Світлина 16

Світлина 17
Світлина 17

Світлина 17

Таким чином, в результаті дослідження санітарного захоронення у с. Стороневичі Старосамбірського району Львівської області було виявлено рештки одного військовослужбовця Польського війська Станіслава Яскульського, який загинув у вересні 1939 року під час боїв між польськими та німецькими військовими формуваннями. Після завершення досліджень місце поховання було рекультивоване і відновлене у первісному вигляді. Вилучені із санітарного захоронення людські рештки, особисті речі загиблого передано Генеральному Консулу Республіки Польща у Львові п. Ярославу Дрозду.

Директор ТзОВ «Українська Пам'ять» Любомир Горбач

 
Поділитися у соцмережах
< Попередня   Наступна >
2006-2019 © Товариство пошуку жертв війни ''ПАМ'ЯТЬ''
Всі права застережено.
Використання матеріалів сайту дозволене за умови повідомлення про це та посилання на джерело (в інтернет-ресурсах - на адресу сайту)