Товариство пошуку жертв війни ''ПАМ'ЯТЬ''
  • Ukrainian
  • English
Переглянути НОВИЙ фільм "Хрещений двічі" створений Товариством пошуку жертв війни "Пам'ять"
Головна arrow Експедиції arrow Звіт про пошуково-ексгумаційні дослідження поховань загиблих у роки II СВ в околицях с.Боратичі (ч2) Сьогодні: 27.09.2020
Головна
Новини
Експедиції
Статті (історичні джерела)
Військово-історична реконструкція
Кіно & відео студія
Фотогалерея
Довідкова інформація
Мандруємо Україною
Матеріали у тему


Звіт про пошуково-ексгумаційні дослідження поховань загиблих у роки II СВ в околицях с.Боратичі (ч2) Надрукувати
Любомир Горбач   
28.05.2015
Інформаційний звіт про проведені пошуково-ексгумаційні дослідження місць ймовірних поховань польських військовослужбовців, загиблих у роки Другої Світової війни в с. Боратичі Мостиського району Львівської області та його околицях . (2014 рік). Частина друга.

Об’єкт № 3 розташований в південно-східній околиці села Боратичі, на вершині залісненого пагорба, а саме на краю лісової дороги, яка прямує вздовж пагорба з с. Стороневичі до с. Міженець. Вершину та схили пагорба щільно перекопано польовими фортифікаційними лініями оборони, різними за розмірами земляними сховищами (бліндажі, землянки), збудованими підрозділами австро-угорського війська ще у роки Першої Світової війни. За розповідями жителів с. Гусаків п. Романа та Владислава Коваликів, їхній родич Роман Ковалик, 1923 р.н., брав участь у захороненні трьох польських вояків у військовому шанці біля дороги.

На вказаній ділянці пошуковою групою Товариства «Пам'ять» було проведено пошукові земляні роботи. Натрапити на поховання на досліджуваній площі не вдалось (світлина 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11).

Світлина 1
Світлина 2
Світлина 3
Світлина 4
Світлина 5
Світлина 6
Світлина 7
Світлина 8
Світлина 9
Світлина 10
Світлина 11

Об’єкт № 4 досліджувався в піденно-західній околиці с. Боратичі, в підніжжі залісненої височини (світлина 1), забудованої у роки Першої Світової війни фортифікаційною лінією оборони з окопами, з’єднуючими ходами, земляними сховищами. Підніжжя височини щільно вкрите різними за розмірами вирвами, утвореними вибухами артилерійських зарядів.

 

Світлина 1

На місцях ймовірних захоронень проведено пошукові земляні роботи, в результаті яких в ямі № 1, на глибині 0,2 м. від сучасної поверхні виявлено ємкість для зберігання води (світлина 2). Поглибивши розвідковий шурф, на глибині 0,4 м. від сучасної поверхні натрапляємо на рештки людського скелета: тазову та стегнову кістки (світлина 3). В розвідковій ямі № 2, на глибині 0,3 м. від сучасної поверхні знайдено плечову кістку.

Світлина 2
Світлина 3

Відповідно до дозволу Державної міжвідомчої комісії у справах увічнення пам’яті жертв війни і політичних репресій № 1/13/8/1/3/2013 від 19.03.2013 р. (світлина 4) 28 квітня 2014 року пошукова група громадської організації Товариство пошуку жертв війни «Пам’ять» спільно з ТзОВ «Українська Пам'ять» здійснила ексгумацію (вилучення із захоронення) людського скелета.

Світлина 4

Під час проведення пошуково-ексгумаційних досліджень були виконані наступні роботи (див. описи):

Яма № 1.

Розкопки захоронення здійснювалися по-штиховим (пластовим) методом з відкриттям площини усієї могили. Людські рештки у вигляді розрізнених частин людського скелета знаходилися на неоднаковій глибині: від 0,2 м. до 0,4 м. від сучасної поверхні (світлина 5, 6).

Світлина 5
Світлина 6

Погребна яма має форму квадрата і приблизні розміри 1,5х1,5 м. Хаотичність розташування та перемішаність кісток засвідчують, що анатомічна цілісність скелета людини була попередньо порушена невідомими особами, які після вилучення кісток з поховання скинули їх назад у могилу та закопали (світлина 7, 8).

Світлина 7
Світлина 8

Захоронення санітарного типу. Тіло убитого (ймовірно після завершення бою) було закопане в одній із заглибин фортифікаційної лінії оборони. Через руйнування поховання невідомими особами провести ретельне дослідження людських решток не вдалось. Лише по добре збереженій черепній коробці, яка не зазнала значних пошкоджень, можна припустити, що людські рештки належали молодій людині віком 20-30 років.

Знайдені поруч з останками загиблого предмети вказують на приналежність похованого до військового підрозділу. Зокрема, з військового спорядження та особистих речей знайдено: ємкість для зберігання води; п’ять польських монет номіналом 50, 20, 5 і 2 гроші, 1923, 1939 років випуску; один гак для підтримування пояса зі спорядженням (кріпились на однострій вояка); два ґудзики до верхнього одягу із зображенням одноголового орла – гербової фігури Польської держави, 1938 року виготовлення; два ґудзики до спідньої білизни; пряжка для стягування штанів в поясі; гак для підвішування сухарної сумки; протигаз; мала саперна лопатка (світлини 9, 10, 11, 12).

Світлина 9
Світлина 10
Світлина 10
Світлина 11
Світлина 12

Таким чином, в результаті дослідження санітарного захоронення на об’єкті № 4, яма 1, у с. Боратичі Мостиського району Львівської області було виявлено рештки однієї особи (світлина 13). Військовий ідентифікатор чи інші документи, які б сприяли встановленню особистих даних загиблого, відсутні. Зважаючи на те, що знайдені поруч особисті речі, залишки військового однострою та спорядження є польського походження, можна ідентифікувати похованого як військовика Польського війська. Чи були у поховальній ямі військовий ідентифікатор, інше військове спорядження та особисті речі, можуть розповісти тільки ті, хто зруйнував поховання, позбавивши пошуковців можливості ідентифікувати загиблого та знайти його родичів.

Світлина 13

Яма № 2.

Розкопки захоронення здійснювалися по-штиховим (пластовим) методом з відкриттям площини усієї могили. Знайдено лише плечову кістку людського скелета. Будь-який супровідний матеріал відсутній (світлина 1).

Світлина 1

Після завершення досліджень місце поховання було рекультивоване і відновлене у первісному вигляді. Вилучений із ями фрагмент людського скелета передано Генеральному Консулу Республіки Польща у Львові п. Ярославу Дрозду.

Любомир Горбач

 
Поділитися у соцмережах
< Попередня   Наступна >
2006-2019 © Товариство пошуку жертв війни ''ПАМ'ЯТЬ''
Всі права застережено.
Використання матеріалів сайту дозволене за умови повідомлення про це та посилання на джерело (в інтернет-ресурсах - на адресу сайту)