Товариство пошуку жертв війни ''ПАМ'ЯТЬ''
  • Ukrainian
  • English
Переглянути НОВИЙ фільм "Хрещений двічі" створений Товариством пошуку жертв війни "Пам'ять"
Головна arrow Експедиції arrow Звіт про пошуково-ексгумаційні дослідження поховань загиблих у роки II СВ в с.Воля-Добростанська Сьогодні: 29.09.2020
Головна
Новини
Експедиції
Статті (історичні джерела)
Військово-історична реконструкція
Кіно & відео студія
Фотогалерея
Довідкова інформація
Мандруємо Україною
Матеріали у тему


Звіт про пошуково-ексгумаційні дослідження поховань загиблих у роки II СВ в с.Воля-Добростанська Надрукувати
Любомир Горбач   
21.09.2015
Інформаційний звіт про проведені пошуково-ексгумаційні дослідження місць ймовірних поховань польських військовослужбовців, загиблих у роки Другої Світової війни в с.Воля-Добростанська Яворівського району Львівської області
(2014 рік)

  Відповідно до дозволу Міністерства культури України № 22-100-П/14 від 24 червня 2014 року пошуковою групою Товариства "Пам'ять" 26 червня 2014 року здійснено дослідження місць боїв, загибелі та ймовірних захоронень військовиків Польського війська в с.Воля-Добростанська (належить до Добростанської сільської ради) Яворівського району Львівської області.

Світлина 1

  Земляні пошукові роботи проводились в с.Воля-Добростанська та його окрузі (світлина 1).

Світлина 2

  Село Воля-Добростанська розташоване західніше м.Львова на віддалі 29 км.
У вересні 1939 року у цій місцевості відбулись збройні сутички між підрозділами Польського війська та німецького "Вермахту" (читай історичну довідку).

  На світанку 15 вересня 1939 року армія "Карпати", очолювана новопризначеним генералом Казимиром Сосонковським, після боїв біля м.Судова Вишня Мостиського району в складі трьох дивізій розпочала марш в напрямку м.Івано-Франкове (тоді Янів) на Львів. Завданням Сосонковського було прорвати німецьке кільце довкола Львова і увійти в місто для допомоги оточеним у Львові підрозділам Польського війська. Після бою під Судовою Вишнею армія "Карпати" нараховувала в трьох дивізіях ( 11 - м.Станіслав, 24 - м.Ярослав, 38 - м.Лунінєц) менше особового складу, ніж одна штатна дивізія (штатна дивізія - це приблизно 12 000 вояків).
 
  17 вересня 48 полк піхоти (ПП) 11 Карпатської дивізії піхоти (КДП), пройшовши з боями шлях від м.Судова Вишня через села Рогізно, Черчик, Чолгині, Шкло, зайняв північний відтинок оборони від с.Старичі до Яворівського шосе. Два полки піхоти, 49 та 53 11 КДП проривались з боями від м.Судова Вишня до м.Івано-Франкове маршрутом: хутір Мала Віжомля - с.Віжомля - с.Мужиловичі – с.Бердихів - с.Молошковичі - урочище Грабник. Вийшовши до Яворівської дороги, 49 ПП розвернувся для оборони з південної сторони Яворівського шляху до с.Стені. 53 ПП залишився в резерві в районі урочища Ярина. Далі в південному напрямку від с.Стені до с.Воля-Добростанська оборону зайняла 24 дивізія піхоти (ДП), в склад якої входили малочисельні залишки 39 і 38 полків Львівських стрільців, 1 полк Підгалянських стрільців, 1 батальйон 98 ПП з 38 резервної ДП, можливо залишки ще інших підрозділів. До м.Івано-Франкове ці підрозділи йшли такими населеними пунктами: 98 ПП – с.Бортятин, с.Новосілки, с.Мужиловичі, далі, об’єднавшись з 49 ПП, - на с.Молошковичі до урочища Грабник. 96 ПП і 1 батальйон 98 ПП з 38 резервної ДП помаршували селами Тучапи, Лісновичі, поселення Копанка, Кертина, 97 ПП - селами Родатичі, Речичани, Лісновичі, Воля-Добростанська. Під час походу на Івано-Франкове усі без винятку підрозділи вступали в наступальні, або оборонні бої з супротивником.
 
  Цього ж дня 17 вересня, приблизно о 10.00 год. ранку підрозділи німецького "Вермахту" розпочали наступ на ділянку фронту з с.Молошковичі та околиць с.Добростани. Основні бойові зіткнення відбулися в районі ліска "На Хмуровім", на схід від с.Молошковичі, і далі в районі хутора Кертинів (тепер Качмарі), який розташований в західній околиці с.Воля-Добростанська. Наступ німецьких військових формувань (бойова група "Утц" з 1 ГД, "Пемзель" з 2 ГД та 179 ПП з 57 ДП) на Волю-Добростанську стримували полки 24 ДП, 1 та 3 батальйони 98 ПП.

Світлина 3 (Напрямок руху 11 КДП 15, 16 вересня 1939 року)

Світлина 4 (Лінія оборони 24 ДП та 11КДП перед наступом німецького німецького Вермахту 17 вересня 1939 року

  Протягом цілого дня 17 вересня по всій лінії оборони польські підрозділи витримали і відбили три потужних німецьких наступи із застосуванням танків, авіації, артилерії і мінометів. Наприкінці дня генерал Сосонковський віддав наказ про відступ в напрямку м.Янів (тепер м.Івано-Франкове).
 
  Попереднім обстеженням місцевості (опитування місцевих жителів) з’ясовано, що 17 вересня 1939 року за с.Воля-Добростанська та в його околицях відбувались активні бої між німецькими та польськими підрозділами.
На території с.Воля-Добростанська та на її окраїнах пошуковою групою Товариства "Пам'ять" виявлено чотири ймовірних місця (далі об’єкт) захоронень вояків Польського війська.

  Об’єкт №1 знаходиться в північно-західній частині села Воля-Добростанська на хуторі Качмарі (колись німецька колонія Кертинів). Ймовірне місце поховання розташоване на краю хутора Качмарі, поблизу ґрунтової дороги, під багатолітніми деревами та давнім кам’яним хрестом (світлина 5).

Світлина 5

  Інформацію про поховання пошуковці з Товариства "Пам'ять" одержали від жителів Качмарів п. Стефанії Петришак, 1930 р.н. та п. Стефана Петришака, 1931 р.н.. Вони розповіли, що у вересні 1939 року під час німецько-польської війни на дорозі поруч з їхнім будинком польськими вояками було випадково поранено пострілом зі стрілецької зброї іншого вояка Польського війська, який їхав на мотоциклі. Пораненого забрала доглядати жінка (ім’я та прізвище не встановлено), яка жила поруч з місцем, де було поранено військовика. За кілька годин він помер. Його похоронили неподалік від місця події, біля давнього кам’яного хреста. Після завершення боїв поруч з польськими солдатами було захоронено ще й вояків німецького "Вермахту". Жінка, яка опікувалась пораненим польським військовиком, записала його особисті дані, і після завершення війни повідомила родичів загиблого. Ті приїжджали на могилу, але за браком коштів не змогли здійснити ексгумацію, перевезення та перепоховання свого близького в місцевість, де він народився і проживав. На початку 1940 року представниками німецької держави було ексгумовано рештки своїх вояків та перевезено для перепоховання в Німеччину (світлина 6).

Світлина 6

  На місці ймовірного захоронення проведено пошукові земляні роботи, в результаті яких праворуч від хреста, на відстані 1 м від дерев’яної огорожі, на глибині 0,9 м від сучасної поверхні виявлено плечову кістку верхньої кінцівки людини (світлина 7, 8).
  
Світлина 7

Світлина 8

  Відповідно до дозволу Державної міжвідомчої комісії у справах увічнення пам’яті жертв війни і політичних репресій № 04 від 15.10.2014 р. (світлина 9) 16 жовтня 2014 року пошукова група громадської організації Товариство пошуку жертв війни "Пам’ять" спільно з ТзОВ "Українська Пам'ять" здійснила ексгумацію (вилучення із захоронення) людських скелетів (світлина 9).
 
Світлина 9

  Під час проведення пошуково-ексгумаційних досліджень були виконані наступні роботи (див. описи):
 
  Розкопки захоронення здійснювалися по-штиховим (пластовим) методом з відкриттям площини всієї могили. На глибині 0,9 м від сучасної поверхні у пісково-глинистому ґрунті виявлено плечову кістку людини. Поруч - ґудзик розміром 15 мм із зображеними хрест-навхрест двома мечами (світлина 10).
 
Світлина 10

  Поховальна яма прямокутної форми і приблизних розмірів 1,5х2 м. Захоронення санітарного типу. Після смерті тіла загиблих захоронили в приготованій погребній ямі (світлина 11). Знайдено скелети двох осіб, які були поміщені в поховальну яму однією групою, скелет поруч з скелетом, у витягненому положенні, покладені на спину, головами на південь, не перекриваючи один одного. Кістяки збереглися у доброму стані. Дослідженням людських решток визначено, що вони належали чоловікам віком 20-40 років. На людських рештках та поруч з ними, відшукано залишки військових одностроїв, військового спорядження, особистих речей.
 
Світлина 11

 Останок №1 представлений: ґудзики до верхнього одягу (плащ, кітель) - один ґудзик розміром 15 мм з зображеними навхрест двома мечами (Чеська республіка), сім ґудзиків розміром 22 мм із зображенням одноголового орла – гербової фігури Польської держави, із зазначеною на внутрішній стороні ґудзиків датою виготовлення (1937, 1939 роки); один ґудзик до спідньої білизни; три металевих пряжки для спорядження; шість металевих гачків для підвішування спорядження; гребінець, ножиці, дзеркало (світлини 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24). Військовий ідентифікатор чи інші документи, які б вказали особу загиблого, відсутні.
 
Світлина 12

Світлина 13

Світлина 14

Світлина 15

Світлина 16

Світлина 16

Світлина 17

Світлина 18

Світлина 19

Світлина 20

Світлина 21
Світлина 21

Світлина 22

Світлина 23

Світлина 24

 Останок №2 представлений: ґудзики до верхнього одягу (плащ, кітель) - два ґудзики розміром 25 мм., шість ґудзиків розміром 22 мм., три ґудзики розміром 15 мм із зображенням одноголового орла – гербової фігури Польської держави, із зазначеною на внутрішній стороні ґудзиків датою виготовлення (1937, 1939 роки); два ґудзики до спідньої білизни; чотири польських монети номіналом 5, 10 грошів 1923 року виготовлення; одна металева пряжка для стягування штанів в поясі; один металевий гачок для підтримання пояса зі спорядженням; металева ємкість із залишками косметичної мазі; шкіряний пояс з металевою однозубою пряжкою (світлини 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12). Військовий ідентифікатор чи інші документи, які б вказали особу загиблого, відсутні.

Світлина 1

Світлина 2

Світлина 3

Світлина 4

Світлина 5

Світлина 6
Світлина 7

Світлина 8

Світлина 9

Світлина 10
Світлина 11

Світлина 12

Світлина 13

 Знайдений на людських рештках та поряд з ними супутній матеріал доводить, що поховані були військовослужбовцями Польського війська.
 
 Таким чином, в результаті дослідження санітарного захоронення (об’єкт № 1), у с.Воля-Добростанська було виявлено рештки двох військовиків Польського війська, які загинули у вересні 1939 року під час боїв між польськими та німецькими військовими формуваннями. Після завершення досліджень місце поховання було рекультивоване і відновлене у первісному вигляді (світлина 14).
 
Світлина 14

  Об’єкт №2 знаходиться в північно-західній частині села Воля-Добростанська на межі лісу з полем. Ймовірне місце поховання розташоване на краю лісу під багатолітніми деревами. На могилі встановлено металевий хрест. Поховання обгороджене та доглянуте (світлина 1).

Світлина 1

 Інформацію про поховання пошуковці з Товариства "Пам'ять" одержали від жителя с.Воля-Добростанська п. Володимира Войцехівського, 1966 року народження. Він розповів, що багато односельчан старшого віку у розмовах не раз згадували про похованих у лісі польських вояків. Зазначали, що похоронили загиблих п. Василь Павлик та п. Василь Мекитин.
  На місці ймовірного захоронення проведено пошукові земляні роботи, в результаті яких на глибині 0,5 м від сучасної поверхні виявлено захисний шолом, фільтр до протигаза та черепну коробку людини (світлина 2).

Світлина 2

  Розкопки захоронення здійснювалися по-штиховим (пластовим) методом з відкриттям площини усієї могили. Поховальна яма має форму прямокутника і приблизні розміри 2х1,5 м.. Виявлено скелетовані рештки трьох осіб, які були поміщені в поховальну яму однією групою, скелет поруч з скелетом, у витягненому положенні. Двоє покладені на спину, один - на правий бік, головами на захід, не перекриваючи один одного (світлина 3).
Кістяки збереглися у доброму стані. Дослідженням людських решток визначено, що вони належали молодим людям віком 20-35 років. На людських рештках та поруч з ними, знайдено залишки військових одностроїв, військового спорядження, особистих речей.
 
Світлина 3

 Останок №1 представлений: ножни до багнета (надавались до стрілецької зброї польського виробництва системи "Маузер" WZ 28) зі шкіряним виробом для підвішування багнета на поясі; індивідуальний військовий посуд (казанок з кришкою-тарілкою); фільтр до протигаза (світлини 4, 5, 6, 7). Військовий ідентифікатор чи інші документи, які б вказали особу загиблого, відсутні.

Світлина 4

Світлина 5

Світлина 6

Світлина 7

 Останок №2 представлений: ґудзики до верхнього одягу (плащ, кітель) - один ґудзик розміром 15 мм., сім ґудзиків розміром 22 мм із зображенням одноголового орла – гербової фігури Польської держави, з зазначеною на внутрішній стороні ґудзиків датою виготовлення (1937, 1939 роки); одна металева пряжка для стягування штанів в поясі; один металевий гачок для підтримання пояса з спорядженням; один металевий гачок для підвішування спорядження; дві шпильки; дзеркальце; захисний шолом із застібками (світлини 8 - 15). Військовий ідентифікатор чи інші документи, які б вказали особу загиблого, відсутні.

Світлина 8

Світлина 9

Світлина 10

Світлина 11

Світлина 12

Світлина 13
Світлина 14

Світлина 15

Світлина 15

 Останок №3 представлений: ґудзики до верхнього одягу (плащ, кітель) - вісім ґудзиків розміром 22 мм із зображенням одноголового орла – гербової фігури Польської держави, з зазначеною на внутрішній стороні ґудзиків датою виготовлення (1937, 1939 роки); один металевий гачок для підтримання пояса з спорядженням; один металевий гачок для підвішування спорядження; пристрій для гоління - бритва; чеські монети номіналом 5, 10 грошів 1923 року виготовлення (світлини 1, 2, 3, 4, 5, 6). Військовий ідентифікатор чи інші документи, які б вказали особу загиблого, відсутні.
 
Світлина 1

Світлина 2

Світлина 3
 
Світлина 4

Світлина 5

Світлина 6

 Знайдений на людських рештках та поряд з ними супутній матеріал підтверджує, що поховані були військовиками Польського війська.
 Таким чином, в результаті дослідження санітарного захоронення (об’єкт № 2) у с.Воля-Добростанська було виявлено рештки трьох військовиків Польського війська, які загинули у вересні 1939 року під час боїв між польськими та німецькими військовими формуваннями. Після завершення досліджень місце поховання було рекультивоване і відновлене у первісному вигляді (світлина 7).

Світлина 7

 Об’єкт №3 знаходиться в центральній частині села Воля-Добростанська на межі присадибної ділянки та сільської дороги. Через поховальну яму проходить металева сітчаста огорожа (світлина 1).
 Інформацію про поховання пошуковці з Товариства "Пам'ять" отримали від жителя с.Воля-Добростанська п. Володимира Войцехівського, 1966 р.н., який розповів про те, що близько двадцяти років тому його односельчанин п. Василь Войцехівський під час встановлення огорожі на межі свого господарства з сільською дорогою натрапив на військовий шолом, протигазну маску та фрагменти скелета. Після спілкування з п. Василем (який колись знайшов військові речі) вирушили до його родички п. Єви Войцехівської, 1932 р.н., яка живе поруч. Вона і розповіла історію виникнення військового захоронення. З її слів з'ясовано, що у вересні 1939 року після завершення бою між німецькими та польськими військовиками її батько Ковалик Іван, 1886 р.н., разом з сусідами зібрав тіла загиблих польських вояків і захоронив їх на краю поля (світлина 2).

Світлина 1

Світлина 2

  На місці ймовірного захоронення проведено пошукові земляні роботи, в результаті яких на глибині 0,5 м від сучасної поверхні виявлено захисний шолом, протигаз та черепну коробку людини (світлина 3, 4).
 
Світлина 3

Світлина 4

  Розкопки захоронення здійснювалися по-штиховим (пластовим) методом з відкриттям площини усієї могили. Поховальна яма має форму прямокутника і приблизні розміри 2х1,5 м (світлина 5).

Світлина 5

  Виявлено скелетовані рештки семи осіб, які були поміщені в поховальну яму однією групою, в хаотичному порядку, перекриваючи один другого. Кістяки збереглися у доброму стані. Дослідженням людських решток визначено, що вони належали молодим людям віком 20-35 років. На людських рештках та поруч з ними знайдено залишки військових одностроїв, військового спорядження, особистих речей (світлина 6).

Світлина 6
  
 Останок №1 представлений: ґудзики до верхнього одягу (плащ, кітель) - два ґудзики розміром 15 мм., два ґудзики розміром 22 мм., два ґудзики розміром 25 мм із зображенням одноголового орла – гербової фігури Польської держави, з зазначеною на внутрішній стороні ґудзиків датою виготовлення (1937, 1939 роки); один ґудзик до спідньої білизни; латунний ковпак для закривання дульної частини зброї від попадання бруду з написом виробника KRANC & LEMPICKI; алюмінієвий релігійний медальйон із зображенням Чудотворної ікони Божої Матері Ченстоховської з однієї сторони, з іншої - Остробрамскої ікони Божої Матері; зубна щітка; дзеркальце; пристрій для гоління – бритва; зубна щітка (світлини 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9). Військовий ідентифікатор чи інші документи, які б вказали особу загиблого, відсутні.
 
Світлина 1

Світлина 2

Світлина 3
Світлина 4

Світлина 5
Світлина 6

Світлина 7

Світлина 8

Світлина 8

Світлина 9
Світлина 9

 Останок №2 представлений: ґудзики до верхнього одягу (плащ, кітель) - два ґудзики розміром 25 мм., чотири ґудзики розміром 22 мм із зображенням одноголового орла – гербової фігури Польської держави, з зазначеною на внутрішній стороні ґудзиків датою виготовлення (1937, 1939 роки); два ґудзики до спідньої білизни; металевий гачок для підвішування спорядження; дзеркальце зі світлиною; зубна щітка; латунний ковпак для закривання дульної частини зброї від попадання бруду з написом виробника KRANC & LEMPICKI (світлина 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9). Військовий ідентифікатор чи інші документи, які б вказали особу загиблого, відсутні.

Світлина 1

Світлина 2

Світлина 3

Світлина 4
Світлина 5

Світлина 6

Світлина 7

Світлина 8

Світлина 9

 Останок №3 представлений: ґудзики до верхнього одягу (плащ, кітель) - два ґудзики розміром 25 мм., два ґудзики розміром 22 мм., один ґудзик розміром 15 мм із зображенням одноголового орла – гербової фігури Польської держави, з зазначеною на внутрішній стороні ґудзиків датою виготовлення (1937, 1939 роки); один ґудзик до спідньої білизни; підкомірний гачок; засіб для чищення зброї; дзеркальце, зубна щітка; релігійний медальйон Пресвятої Діви Марії (Непорочне Зачаття); військовий ідентифікатор з написом "Тадеуш Змельонек католик" (світлини 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7).

Світлина 1

Світлина 2

Світлина 3

Світлина 4

Світлина 5

Світлина 5

Світлина 6

Світлина 7

 Останок №4 представлений: ґудзики до верхнього одягу (плащ, кітель) - чотири ґудзики розміром 22 мм із зображенням одноголового орла – гербової фігури Польської держави, з зазначеною на внутрішній стороні ґудзиків датою виготовлення (1937, 1939 роки); кишеньковий розкладний ножик; засіб для чищення зброї; гачок з де-подібним кільцем для підвішування набійниці (світлини 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7). Військовий ідентифікатор чи інші документи, які б вказали особу загиблого, відсутні.

Світлина 1

Світлина 2

Світлина 3

Світлина 4

 Останок №5 представлений: ґудзики до верхнього одягу (плащ, кітель) - два ґудзики розміром 22 мм із зображенням одноголового орла – гербової фігури Польської держави, з зазначеною на внутрішній стороні ґудзиків датою виготовлення (1937, 1939 роки); гачок з де-подібним кільцем для підвішування спорядження; защіпки та кріплення підборідного ремінця до захисного шолому; індивідуальний медичний перев’язувальний засіб; дзеркальце (світлини 1, 2, 3, 4, 5, 6). Військовий ідентифікатор чи інші документи, які б вказали особу загиблого, відсутні.
 
Світлина 1

Світлина 2

Світлина 3

Світлина 4

Світлина 5

Світлина 5

Світлина 6

 Останок №6 представлений: ґудзики до верхнього одягу (плащ, кітель) -один ґудзик розміром 25 мм., шість ґудзиків розміром 22 мм., один ґудзик розміром 15 мм із зображенням одноголового орла – гербової фігури Польської держави, з зазначеною на внутрішній стороні ґудзиків датою виготовлення (1937, 1939 роки); гачок з де-подібним кільцем для підвішування спорядження; защіпки та кріплення підборідного ремінця до захисного шолому; індивідуальний медичний перев’язувальний засіб; дзеркальце; військова довоєнна польська організацій "Strzelec"; військовий ідентифікатор з написом "Йозеф Фелюсяк католик" (світлини 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8).
 
Світлина 1

Світлина 2

Світлина 3

Світлина 4

Світлина 5

Світлина 6

Світлина 7

Світлина 8

 Останок №7 представлений: ґудзики до верхнього одягу (плащ, кітель) - сім ґудзиків розміром 22 мм., три ґудзики розміром 15 мм із зображенням одноголового орла – гербової фігури Польської держави, з зазначеною на внутрішній стороні ґудзиків датою виготовлення (1937, 1939 роки); підкомірний гачок-защіпка; два ґудзики до спідньої білизни; три срібних польських монети номіналом 10 злотих 1923 року виготовлення та одна бронзова монета номіналом 5 грошів; частина пристрою для гоління-бритви; защіпки та кріплення підборідного ремінця до захисного шолому; індивідуальна посудина (фляга) для зберігання рідин (світлини 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9).

Світлина 1

Світлина 2

Світлина 3

Світлина 4

Світлина 5

Світлина 6

Світлина 7

Світлина 8

Світлина 9

Світлина 9

 Знайдений на людських рештках та поряд з ними супутній матеріал підтверджує, що поховані були військовослужбовцями Польського війська (світлини 1, 2, 3, 4, 5, 6).

Світлина 1

Світлина 2

Світлина 3

Світлина 3

Світлина 4

Світлина 5
 
Світлина 6

Світлина 6

 Таким чином, в результаті дослідження санітарного захоронення (об’єкт № 3) у с.Воля-Добростанська було виявлено рештки семи військовиків Польського війська, які загинули у вересні 1939 року під час боїв між польськими та німецькими військовими формуваннями. Після завершення досліджень місце поховання було рекультивоване і відновлене у первісному вигляді (світлина 7).

Світлина 7

 Вилучені із санітарного захоронення людські рештки, особисті речі загиблих передано Генеральному Консулу Республіки Польща у Львові п. Ярославу Дрозду.

 


 
 Директор ТзОВ "Українська Пам'ять"                                     Любомир Горбач

 
Поділитися у соцмережах
< Попередня   Наступна >
2006-2019 © Товариство пошуку жертв війни ''ПАМ'ЯТЬ''
Всі права застережено.
Використання матеріалів сайту дозволене за умови повідомлення про це та посилання на джерело (в інтернет-ресурсах - на адресу сайту)