Товариство пошуку жертв війни ''ПАМ'ЯТЬ''
  • Ukrainian
  • English
Переглянути НОВИЙ фільм "Хрещений двічі" створений Товариством пошуку жертв війни "Пам'ять"
Головна arrow Експедиції arrow Звіт про досл. санітарних поховань солдатів Російської армії періоду I світової війни на г.Татарівка Сьогодні: 27.09.2020
Головна
Новини
Експедиції
Статті (історичні джерела)
Військово-історична реконструкція
Кіно & відео студія
Фотогалерея
Довідкова інформація
Мандруємо Україною
Матеріали у тему


Звіт про досл. санітарних поховань солдатів Російської армії періоду I світової війни на г.Татарівка Надрукувати
Ярослав Онищук   
28.08.2006

У відповідності до звернення Благодійної організації «Федерація скаутів «Галицька Русь» і дозволу Державної міжвідомчої комісії у справах увічнення пам’яті жертв війни і політичних репресій (№2/13/01/2006 від 13.07.2006 р.) у період 24.07-6.08.2006 р. членами «Товариства пошуку жертв війни Пам’ять» проводилися пошуково-ексгумаційні роботи на г.Татарівка біля с.Нижня Рожанка Сколівського району Львівської області.

Метою пошуково-дослідницьких робіт було виявлення і проведення ексгумації останків військовослужбовців, які загинули під час боїв за г.Татарівка у лютому 1915 року, з наступним перепохованням їх на меморіальному цвинтарі жертв Першої світової війни у с.Головецько Сколівського району Львівської області.

Реалізація поставленої мети включала наступні завдання:
1. Здійснити розкриття санітарних захоронень періоду Першої світової війни на території г.Татарівка у межах відведеного на дослідження часу (14 робочих днів).
2. Провести ексгумацію останків згідно «Інструкції про порядок здійснення перепоховання останків громадян іноземних держав, які загинули внаслідок воєн, депортацій та політичних репресій на території України».
3. Провести ідентифікацію загиблих стосовно їх приналежності до воюючої сторони, встановити причину смерті, по можливості дослідити хід подій, які привели до виникнення поховань.
4. Передати ЗАМОВНИКУ виявлені останки для їхнього перезахоронення у с.Головецько Сколівського району Львівської області згідно Акту прийому-передачі, відповідних міжнародних договорів і чинного законодавства України, після закінчення польових досліджень.
5. Надати допомогу у підготовці останків до поховання і здійснювати контроль над приготуванням відведеної території (військовий цвинтар у с.Головецько) під місце захоронення.
6. Представити ЗАМОВНИКУ інформаційний звіт (текстова та ілюстративна частини) про хід пошуково-дослідницьких робіт на г.Татарівка Сколівського району Львівської області. 

Участь в дослідженнях приймали учасники вишкільного скаутського табору благодійної організації «Федерація скаутів «Галицька Русь», студенти історичного факультету Львівського національного університету імені Івана Франка, а також представник Міністерства надзвичайних ситуацій у Львівській області капітан Василенко П.В.

Tatarivka 1
DatsoPic 1.0 © 2006 by Andrey Datso Обстеженням території було встановлено, що місце, де за свідченнями місцевих жителів знаходилися санітарні поховання періоду Першої світової війни, розташоване на крутому схилі г.Татарівка. Скелетовані людські останки знаходилися на невеликій глибині у вирвах від вибухів артилерійських снарядів. У наслідок діяльності «чорних археологів» більшість з могил мали сліди руйнування, а розрізнені кісткові рештки людей часто лежали по схилу гори під відкритим небом.

Процес пошуково-ексгумаційних досліджень полягав у виявленні, розкритті та ексгумації останків військовослужбовців з використанням методики археологічних розкопок: розкриття могил у межах всієї площі, розчищення останків за допомогою ножів, шпателів, щіток, фотографування та опис ходу робіт, зачищення території за допомогою металодетектора тощо. Роботи ускладнювалися значною крутизною схилу гори, залісненістю її деревами і чагарником, кам’янистістю ґрунту, а також несприятливими погодними умовами. В умовах затяжних дощів у ряді випадків утруднювався процес розчищення останків, фотофіксація результатів дослідження і т.д.

Історична довідка.
Кровопролитні бої за г.Татарівка  в околицях Славська проходили у лютому  1915 року між військами австро-німецької коаліції і частинами 8-ї армії генерала Брусилова. Гора представлялася важливим стратегічним об’єктом, оскільки оволодіння нею давало можливість встановити контроль над рядом населених пунктів цієї території включно із м.Славськом. Незважаючи на складні природно-кліматичні умови (стрімкий схил, глибокий сніг, сильні морози) і значні втрати особового складу, російським військам на короткий час все таки вдалося захопити укріплену вершину гори (залишки оборонних позицій збереглися до нашого часу). Однак контрнаступ противника, а також зміна ситуації на зазначеній ділянці фронту змусили росіян відступити, залишивши вбитих солдат непохованими. Згідно переказів, з приходом весни місцеве населення провело т.зв. санітарне очищення території, закопуючи напіврозкладені тіла загиблих у вирви від вибухів артилерійських снарядів та ями від упалих дерев.

Результати досліджень.
Внаслідок пошуково-ексгумаційних досліджень, проведених членами «Товариства пошуку жертв війни Пам’ять» на г.Татарівка (с.Нижня Рожанка), було виявлено останки 28 військовослужбовців Російської та Австро-Угорської армій, а також встановлено наступне:

1. Поховання санітарного типу знаходяться на схилах г.Татарівка у вирвах з-під вибухів артилерійських снарядів і ямах від упалих дерев.
2. Виявлений під час розкопок матеріал, а також опрацювання літератури свідчить, що захоронення пов’язані з Карпатськими боями Російської армії, зокрема штурмом г.Татарівки у лютому 1915 року.
3. У більшості випадків останки погано збереглися в результаті дії часу, а також пограбування «чорними археологами».
4. Характер виявленого під час розкопок матеріалу засвідчує, що з усіх 28 виявлених останків 25 відносилися до солдатів Російської, а 3 – Астро-Угорської армії.
5. Скелетовані залишки людей лежали у хаотичному положенні, часто перекриваючи один одного. У деяких ямах, які не були пограбовані мародерами, спостерігається відсутність окремих частин скелетів, що можна пояснити або фактом порушення цілісності тіл дикими тваринами, або сильним їх розкладом на момент захоронення.
6. Супутній матеріал складався з предметів спорядження, набоїв, фрагментів одягу і взуття, а також деяких особистих речей (натільних хрестиків, медальйонів, монет тощо).
7. Отриманий матеріал свідчить, що вершина гори Татарівка декілька раз переходила з рук у руки, однак з ряду причин російські війська були змушені відступити, залишивши непохованими тіла своїх солдатів.
8. Санітарну очистку території здійснювали місцеві жителі у теплу пору  року (не раніше червня 1915 року), оскільки тіла на цей час уже значною мірою розклалися.
9. Урочисте перепоховання виявлених останків військовослужбовців Російської та Австро-Угорської армій відбулося 16 серпня 2006 року на російському військовому цвинтарі з часів Першої світової війни у с.Головецько Сколівського району Львівської області.

Фотографії експедиції можна переглянути у відповідному розділі Фотогалереї.


Таблиця 1. Кількість скелетованих останків людей у ямах

Номер ями Загальна к-сть
останків
 Солдатів Російської
армії
 Солдатів Австро-
Угорської армії
Яма 11
1
-
Яма 21
1
-
Яма 321
1
Яма 43
3
-
Яма 52
2
-
Яма 62
2
-
Яма 71
1
-
Яма 821
1
Яма 92
2
-
Яма 1011
10
1
Яма 111
1
-
Всього28253

 

 
Поділитися у соцмережах
< Попередня   Наступна >
2006-2019 © Товариство пошуку жертв війни ''ПАМ'ЯТЬ''
Всі права застережено.
Використання матеріалів сайту дозволене за умови повідомлення про це та посилання на джерело (в інтернет-ресурсах - на адресу сайту)