Товариство пошуку жертв війни ''ПАМ'ЯТЬ''
  • Ukrainian
  • English
Переглянути НОВИЙ фільм "Хрещений двічі" створений Товариством пошуку жертв війни "Пам'ять"
Головна arrow Експедиції arrow Звіт про пошуково-ексгумаційні дослідження місць поховань вояків УПА поблизу с.Мочулянка і с.Михалин Сьогодні: 30.10.2020
Головна
Новини
Експедиції
Статті (історичні джерела)
Військово-історична реконструкція
Кіно & відео студія
Фотогалерея
Довідкова інформація
Мандруємо Україною
Матеріали у тему


Звіт про пошуково-ексгумаційні дослідження місць поховань вояків УПА поблизу с.Мочулянка і с.Михалин Надрукувати
Любомир Горбач   
12.02.2016
Інформаційний звіт про проведені пошуково-ексгумаційні дослідження місць санітарних поховань вояків Української Повстанської Армії,
загиблих у роки Другої Світової війни в околицях с.Мочулянка, с.Михалин Березнівського району Рівненської області
(2012 рік)

У відповідності до звернення жителя смт.Березне п.Володимира Пастушка до сільських голів с. Мочулянка Губківської сільської ради та с. Михалин Балашівської сільської ради про надання дозволу на проведення пошукових досліджень на місцях боїв Української Повстанської Армії в урочищі Кургани біля с.Мочулянка та в урочищі Троян біля с.Михалин, на підставі рішень виконкомів Губківської та Балашівської сільських рад у період з 01.09.2010 по 30.10.2010 р., пошукова група Товариства "Пам'ять" здійснила візуальне обстеження вказаних місць. Увагу привернули характерні для захоронень прямокутної форми заглибини, насипи та пам’ятні знаки у вигляді дерев’яних хрестів. Розпочато пошукові земляні роботи, метою яких було віднайти ймовірні місця санітарних поховань українських вояків, які 16 листопада 1943 року в складі двох куренів УПА, чисельністю до 700 військовиків, під командуванням "Макса" (Скорупського Максима), "Крука", "Буревія", "Тополі", "Шавули" (Рудика Адама) неподалік сіл Глушків та Мочулянка вели бої проти загонів польських шовіністів і банд радянських партизанів; також розшукати місця поховань вояків УПА з груп "Донбас" та "Заграва" під командуванням курінних "Пащенка", "Сірого", "Ярмака", які загинули 6 травня 1944 року в бою проти підрозділів внутрішніх військ НКВД в урочищі Троян.

У результаті проведених пошукових земляних робіт (шурфування ймовірних місць поховань), були встановлені місця санітарних захоронень загиблих вояків. Улітку 2012 року пошукова група громадської організації Товариство пошуку жертв війни "Пам’ять" з м.Рівного та смт.Березне Рівненської області здійснила ексгумацію (вилучення із захоронення) людських скелетів.

Об’єкт 1, яма №1 розташована в урочищі Кургани, з південно-західної сторони с.Мочулянка (світлина 1). На місці ймовірного поховання проведено пошукові земляні роботи, в результаті яких на глибині 0,4 м від сучасної поверхні виявлено людські рештки (світлина 2).
Розкопки захоронення здійснювалися по-штиховим (пластовим) методом з відкриттям площини усієї могили. При поглибленні та розширенні розкопу в різних частинах ями натрапляємо на кістки людських скелетів, що наводить на думку про кількісне захоронення людей у ямі №1 (світлина 3).

Світлина 1

Світлина 2

Світлина 3


Похоронна яма має форму прямокутника і приблизні розміри 2х4 м. Захоронення санітарного типу. Після бою мертвих вояків закопали на місці загибелі. Тіла убитих були поміщені в погребову яму однією групою. Людські скелети знаходяться у різних положеннях, випростані та скручені. Людські рештки розташовані на долівці ями, черепними коробками спрямовані на південь та північ, перекриваючи один одного кістками верхніх та нижніх кінцівок. Декотрі з жертв лежали на животі, деякі – на спині чи на боці. Ноги випростані або в деяких – зігнуті, ледь підігнуті, розкинуті. З північної сторони ями деякі кістки двох людських скелетів відділено від основи скелету та перекинуто, що свідчить про втручання у поховання невідомих осіб, але в цілому захоронення не зазнало руйнування і залишилось у початковому вигляді (світлина 4, 5, 6, 7, 8).

Світлина 4

Світлина 5

Світлина 6

Світлина 7

Світлина 8


Кістки людських скелетів збереглися у дуже доброму стані. Приблизний вік більшості загиблих від 25 до 35 років (світлина 9, 10, 11, 12, 13, 14).

Світлина 9

Світлина 10

Світлина 11

Світлина 12

Світлина 13

Світлина 14


Окрім двох ґудзиків (світлина 15) та одного набою від гвинтівки с-ми Мосіна (світлина 16, 17), який було знайдено між зубами верхньої та нижньої щелеп черепної коробки (набій був забитий у стиснуті щелепи!) (світлина 18, 19), інших особистих речей або військового спорядження у захороненні не знайдено. Перед захороненням місцеві мешканці з с.Мочулянка, більшість яких становили поляки, роздягли загиблих українських повстанців та закопали. Знайдений між верхніми та нижніми щелепами вбитий поміж зуби набій свідчить про те, що серед померлих були і живі повстанці, які перед стратою ще були катовані ворогом. Військовий характер віднайденого поховання підтверджують історично-документальні свідчення учасників цього бою, розповідь місцевого мешканця, знайдений набій до стрілецької зброї.

Світлина 15
Світлина 16
Світлина 17

Світлина 18
Світлина 19


Таким чином, в результаті дослідження санітарного захоронення (об’єкт 1, яма №1) у с.Мочулянка Березнівського району Рівненської області було виявлено рештки тринадцяти вояків Української Повстанської Армії. Після завершення досліджень місце поховання було рекультивоване і відновлене у первісному вигляді.
З нагоди 70-річчя створення Української Повстанської Армії 23 вересня 2012 року члени Громадської організації "Товариство пошуку жертв війни "Пам'ять" (м.Рівне) урочисто перепоховали рештки вояків Української Повстанської Армії біля с.Мочулянка. (світлина 20).

Світлина 20


Об’єкт 2
, яма №1 розташована в урочищі Троян в околиці с.Михалин Березнівського району Рівненської області (світлина 1). Про військове поховання пошуковці з Рівненського осередку Товариства пошуку жертв війни "Пам'ять" дізнались від жителя с.Михалин Костя Івана, який розповів про бій між вояками УПА та відділами внутрішніх військ НКВД. Зі слів пана Івана, в цьому бою загинула молода дівчина, санітарка УПА з м.Березне Мотруніч Ганна Миронівна, 1923 р.н. (по-вуличному на них казали Полюки), вона була заручена, в неї були брати Іван і Володимир. Загинула від ворожої кулі, рятуючи пораненого кулеметника УПА.

Також знаходимо опис цього бою в історичних, документальних джерелах:
Курені "Ярмака" і  "Сірого" в урочищі Троян зайняли кругову оборону і не тільки витримали натиск енкавеесівців, а й  перейшли у наступ, витіснивши їх з урочища. Це справді був переможний бій, як свідчать радянські та упівські архівні документи, більшовики втратили 130 убитими і 120  пораненими. При цьому загинув капітан  Бородулін, який командував акцією. Було здобуто багато карт, планів та документів, на підставі яких командири повстанців дізнались про розташування і кількість більшовицьких сил. Не обійшлося без втрат і серед повстанців: 35 вояків загинули, 20 – зазнали поранень. (Рейд за Случ. Травень 1944р. ДА СБ України, ф. 13, спр. 376, т. 66, арк.. 182-185. Оригінал. Рукопис.)

Світлина 1


На місці ймовірного поховання проведено пошукові земляні роботи, в результаті яких на глибині 0,6 м від сучасної поверхні виявлено людські рештки (світлина 2, 3).

Світлина 2

Світлина 3


Розкопки захоронення здійснювалися по-штиховим (пластовим) методом з відкриттям площини усієї могили. Похоронна яма має форму прямокутника і приблизні розміри 1х2 м.
Захоронення санітарного типу. Після бою убитого вояка похоронили на місці загибелі. Людські рештки розташовані на долівці ями, на спині, у витягнутому положенні, права нога зігнута в коліні і покладена на ліву ногу, черепною коробкою спрямовані на захід (світлина 4).

Світлина 4


Кістки людського скелета збереглися у дуже доброму стані, що дало можливість встановити стать та вік захороненого (жінка віком до 25 років). З особистих речей та військового спорядження знайдено шкіряне взуття, ґудзики до верхнього одягу (сорочки), золоту обручку; серед кісток скелета - шість куль калібром 7,62 мм від автоматичної стрілецької зброї радянського виробництва – автомат ППС-43 або ППШ-41.

Таким чином, в результаті дослідження санітарного захоронення (об’єкт 2, яма №1) у с.Михалин (урочище Троян) Березнівського району Рівненської області було виявлено рештки одного вояка Української Повстанської Армії. Після завершення досліджень місце поховання було рекультивоване і відновлене у первісному вигляді.

Яма №2 розташована на віддалі 50 м з півночі на південь від ями №1 (світлина 1).

Світлина 1


На місці ймовірного поховання проведено пошукові земляні роботи, в результаті яких на глибині 0,4 м від сучасної поверхні виявлено людські рештки (світлина 2).

Світлина 2


Розкопки захоронення здійснювалися по-штиховим (пластовим) методом з відкриттям площини усієї могили. При поглибленні та розширенні розкопу натрапляємо на розрізнені, поламані кістки людського скелета (світлина 3). Через зруйнування поховання невідомими особами втрачено можливість його детально дослідити. Отже, вилучення кісток скелета відбувалось по мірі його розкриття. За вилученою з ями невеликою кількістю кісток неможливо встановити вік та стать похованого. За відсутністю особистих речей та військового спорядження прив’язати частини людського рештка до тієї чи іншої воюючої сторони якогось з історичних періодів неможливо. Лише беручи до уваги історично-документальні описи подій, які відбувались у цій місцевості у травні 1944 року, та розповіді місцевих жителів с.Михалин, можна припустити, що в цьому місці загинув та був похований вояк УПА.

Світлина 3


26 серпня 2012 року, з нагоди Дня Незалежності України, в урочищі Троян урочисто перепоховали останки українських героїв - вояків Української Повстанської Армії, які загинули в бою проти московсько-більшовицьких загарбників (світлина 4, 5, 6).

Світлина 4

Світлина 5

Світлина 6


Також 27 жовтня 2013 року на хуторі Поруб поблизу с.Грушівка Березнівського району Рівненської області членами Рівненського осередку Товариства "Пам'ять" були перепоховані останки 26 молодих упівців, які готувалися стати офіцерами в старшинській школі УПА. Як свідчать історичні джерела, 14 травня 1944 року підрозділи НКВС в гонитві по теренах Полісся за сотнями УПА "Північ", які після Гурбенської битви відходили в ліси, випадково натрапили на старшинську школу УПА, що була розташована в лісі поблизу села. З самого ранку до пізньої ночі тривав запеклий бій. На той час в школі перебувало близько 500 майбутніх командирів УПА - добре відібраних та вишколених молодих українців. Бій був нерівний, підрозділи НКВС мали значну чисельну перевагу, і ці 26 героїв, найвірогідніше, загинули, прикриваючи відступ основного складу старшинської школи. Ще є відомості про захоронення 15 кулеметників, які теж прикривали відступ майбутніх командирів УПА, і теж всі загинули смертю героїв, зупинивши на деякий час наступ комуно-московської орди НКВС. Є одна дуже цікава деталь, яка виявилася під час розкопок. Все, що залишилось від повстанців - це тільки кістки ніг до коліна (гомілки) та залишки німецьких чобіт, польських та німецьких гудзиків, також було знайдено речі, якими повстанці користувались у побуті – ложка, виделка, зубна щітка, рештки одягу, радянська відзнака "Гвардия" та уламки гранати. Це ще раз свідчить про те, що навіть після смерті вороги України боялися вже пам'яті про тих, хто зі зброєю в руках давав відсіч червоним окупантам. Мабуть, через кілька років, вночі, спеціальні групи НКВС їздили та шукали підпільну друкарню Бульби-Боровця і викопали останки вояків УПА з метою приховати сліди тих подій. Про це свідчить знайдений череп, який був покладений в целофановий пакет - явний слід НКВС чи то МГБ, які просто "халтурно" виконали свою підлу роботу. Панахиду за загиблими вояками УПА відслужив отець Мирослав з УПЦ(КП). На честь Героїв пролунали залпи пострілів з крісів та сальва зі скорострілів.

Світлина 7


Звіт склав керівник пошукової експедиції,
голова Товариства "Пам'ять"                                                                                Любомир Горбач

 
Поділитися у соцмережах
< Попередня   Наступна >
2006-2019 © Товариство пошуку жертв війни ''ПАМ'ЯТЬ''
Всі права застережено.
Використання матеріалів сайту дозволене за умови повідомлення про це та посилання на джерело (в інтернет-ресурсах - на адресу сайту)