Товариство пошуку жертв війни ''ПАМ'ЯТЬ''
  • Ukrainian
  • English
Переглянути НОВИЙ фільм "Хрещений двічі" створений Товариством пошуку жертв війни "Пам'ять"
Головна arrow Експедиції arrow Звіт про пошуково-ексгумаційні дослідження поховань військових загиблих в I СВ біля сс.Орява,Климець Сьогодні: 27.09.2020
Головна
Новини
Експедиції
Статті (історичні джерела)
Військово-історична реконструкція
Кіно & відео студія
Фотогалерея
Довідкова інформація
Мандруємо Україною
Матеріали у тему


Звіт про пошуково-ексгумаційні дослідження поховань військових загиблих в I СВ біля сс.Орява,Климець Надрукувати
Любомир Горбач   
11.04.2016
Інформаційний звіт про проведені пошуково-ексгумаційні дослідження санітарних поховань військовиків різних військових формувань, загиблих у роки Першої Світової війни в околицях с.Орява (хребет Дзвинів), с.Климець Сколівського району Львівської області
(2014 рік)

Частина перша

У відповідності до дозволу Міністерства культури України на проведення пошукових земляних робіт № 22-100-П/14 від 24 червня 2014 року, у період з 25.06.2014 по 31.12.2014р. пошукова група "Товариства пошуку жертв війни "Пам'ять" дослідила місця боїв періоду Першої Світової війни в околицях с.Орява, с.Климець Сколівського району Львівської області (світлина 1).

Світлина 1

Метою пошукових земляних робіт було віднайти місця санітарних поховань українських, російських, німецьких та австрійських вояків, які загинули взимку та навесні 1915 року під час боїв за вершини хребта Дзвинів та вершини гір в околицях с.Климець. В результаті проведених робіт (шурфування ймовірних місць поховань), було віднайдено шістнадцять санітарних поховань загиблих військовиків.

Відповідно до дозволу Державної міжвідомчої комісії у справах увічнення пам’яті жертв війни і політичних репресій № 03 від 15.10.2014р.(світлина 2), у період з 15.10.2014 по 31.12.2014 року пошукова група громадської організації "Товариство пошуку жертв війни "Пам’ять" спільно з ТзОВ "Українська Пам'ять" ексгумувала (вилучила із захоронення) рештки загиблих військовослужбовців.

Світлина 2

Історична довідка:

 Хребет Дзвинів розташовано поруч з горою Острий. Взимку та навесні 1915 року ці місцевості стали ареною запеклих боїв між австро-німецькими та російськими військами (світлина 3).
 На початку 1915 року горою Острий та хребтом Дзвинів володіли війська російської імператорської армії. Впродовж двох місяців австрійці спільно з німцями намагалися заволодіти стратегічно важливими гірськими вершинами, адже між г.Острий та вершиною хр.Дзвинів прямувала єдина дорога з м.Львова до м.Мукачева. Лише у квітні місяці германцям вдалось отримати ряд тактичних перемог. 9 квітня 41-й та 43-й піхотні полки німецької 1-ої піхотної дивізії генерала Ріхарда фон Конта потужним штурмом зігнали 16-й та 1-й Фінляндські полки російської армії з добре укріплених позицій ключової "висоти 943" з північної сторони хребта Дзвинів, а Північно-пруський 3-й гренадерський короля Фрідріха Вільгельма 1 полк заволодів другою по висоті вершиною хребта Дзвинів, завдавши важких втрат 237-му піхотному Гайворонському полку РІА. 24 квітня, через два тижні після захоплення хр.Дзвинів, німецькі війська у складі 1-го батальйону 1-го гренадерського полку і 3-го батальйону 41-го піхотного полку північно-пруської 1-ї піхотної дивізії, підсилені австро-угорськими підрозділами корпусу Гофмана та артилерією, штурмували та захопили гору Острий.

Через десяток років на вершині хребта Дзвинів в пам'ять про тисячі загиблих зведено кам’яний насип та встановлено пам’ятну інформаційну таблицю. В період окупації України радянською Росією 1944-1991рр. насип було зруйновано.

Світлина 3

Під час проведення пошуково-ексгумаційних досліджень були виконані наступні роботи (див. описи):

Об’єкт 1, погребна яма №2 знаходиться під вершиною хр.Дзвинів, з південної сторони від нього знаходиться с.Орява, з північної - с.Козьова. На місці віднайденого поховання проведено пошукові земляні роботи, в результаті яких на глибині 0,3 м від сучасної поверхні виявлено рештки людського скелета (світлини 1, 2).

Світлина 1

Світлина 2

Розкопки захоронення здійснювалися по-штиховим (пластовим) методом з відкриттям площини усієї могили. При поглибленні та розширенні розкопу натрапляємо на залишки особистих речей та військового спорядження загиблих (світлини 3, 4).

Світлина 3

Світлина 4

Погребна яма має форму квадрата і приблизні розміри 2х2м. Поховання санітарного типу, розташоване у військовому шанці. Загиблих вояків похоронили на місці бою, неподалік від головної лінії польових фортифікаційних споруд. Випростані тіла загиблих було покладено спинами на долівку ями, черепними коробками спрямовано на північ. Ноги випростані, руки ледь зігнуті в ліктях, покладені на тазові кістки. Глинистий склад ґрунту та його вологість спричинили до швидкого руйнування як особистих речей і спорядження, так, і кісток людських скелетів. Визначити вік загиблих можна лише приблизно, ймовірно від 20 до 35 років (світлини 5, 6).

Світлина 5

Світлина 6

Знайдені поруч з людськими кістками предмети вказують на приналежність похованих до військових підрозділів. Зокрема, з військового однострою, спорядження та особистих речей знайдено: п'ятнадцять ґудзиків з верхнього одягу із зображенням на них корони – загальновійськової відзнаки німецької кайзерівської армії; шість мундирних ґудзиків без корони; п’ять ґудзиків з верхнього одягу із зображенням двохголового орла – гербової фігури Російської держави; два мундирних ґудзики для кріплення погонів із зображенням цифри сім (в німецькій армії (і не тільки) цифри на погонному ґудзику означали номер підрозділу - полку, також цифра на ґудзику відповідала цифрі на погоні); шість мундирних гачків для підтримання пояса зі спорядженням із зображенням на них корони – загальновійськової відзнаки німецької кайзерівської армії, чотири мундирних поясних гачки без корони; два натільних хрестики та два натільних релігійних медальйони; дванадцять ґудзиків до спідньої білизни; дві поясні пряжки з написом "З НАМИ БОГ" та зображенням корони, аналогічної зображеним на ґудзиках; запальничка; залишки металевого захисного шолома з загальновійськовим орлом; шкіряні ножни для багнета (світлини 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25). Військові ідентифікатори чи інші документи, які допомогли б встановити особи загиблих, відсутні.

Світлина 7

Світлина 8

Світлина 9

Світлина 10

Світлина 11

Світлина 12

Світлина 13

Світлина 14
Світлина 15

Світлина 16

Світлина 17

Світлина 18

Світлина 19

Світлина 20

Світлина 21

Світлина 22

Світлина 23

Світлина 24

Світлина 25

Таким чином, в результаті дослідження санітарного поховання на вершині хребта Дзвинів (об’єкт 1, яма № 2) були ексгумовані рештки чотирьох осіб, одного солдата російської і трьох вояків німецької королівської армій. Після завершення досліджень місце поховання було рекультивоване і відновлене у первісному вигляді (світлина 26).
 

Світлина 26

Ексгумовані рештки військовиків урочисто перепоховано 12 вересня 2014 року на військовому кладовищі у с.Орява Сколівського району.


Звіт склав керівник пошукової експедиції
голова Товариства "Пам'ять"                                                                       Любомир Горбач

 
Поділитися у соцмережах
< Попередня   Наступна >
2006-2019 © Товариство пошуку жертв війни ''ПАМ'ЯТЬ''
Всі права застережено.
Використання матеріалів сайту дозволене за умови повідомлення про це та посилання на джерело (в інтернет-ресурсах - на адресу сайту)