Товариство пошуку жертв війни ''ПАМ'ЯТЬ''
  • Ukrainian
  • English
Переглянути НОВИЙ фільм "Хрещений двічі" створений Товариством пошуку жертв війни "Пам'ять"
Головна arrow Експедиції arrow Звіт про дослідження місць ймовірних поховань польських вояків, загиблих у роки Другої СВ в с.Когути Сьогодні: 27.09.2020
Головна
Новини
Експедиції
Статті (історичні джерела)
Військово-історична реконструкція
Кіно & відео студія
Фотогалерея
Довідкова інформація
Мандруємо Україною
Матеріали у тему


Звіт про дослідження місць ймовірних поховань польських вояків, загиблих у роки Другої СВ в с.Когути Надрукувати
Любомир Горбач   
01.06.2016
Інформаційний звіт про проведені пошуково-ексгумаційні дослідження місць ймовірних поховань польських військовослужбовців, загиблих у роки Другої Світової війни в околиці с.Когути Яворівського району Львівської області
(2015 рік)

Відповідно до дозволу Міністерства культури України №22-004-П/15 від 27 лютого 2015 року пошуковою групою Товариства "Пам'ять" 14.03.2015 року здійснено дослідження місць боїв, загибелі та ймовірних захоронень військовиків Польського війська в с.Когути Яворівського району Львівської області.

Світлина 1

Земляні пошукові роботи проводились в с. Когути та його окрузі (світлина 2).
Світлина 2

Село Когути знаходиться біля сучасного м.Новояворівськ Яворівського району, розташованого на висоті 300 м над рівнем моря, на межі Розточчя та Надсянської низовини у верхів’ях річки Шкло. Місто Новояворівське виникло на цьому місці у 1965 році, раніше частина цієї території належала до с.Когути.

У вересні 1939 року у цій місцевості відбулись збройні сутички між підрозділами Польського війська та німецького "Вермахту" (читай історичну довідку).

На світанку 15 вересня 1939 року армія "Карпати", очолювана генералом Казимиром Соснковським, після боїв біля м. Судова Вишня Мостиського району, в складі трьох дивізій розпочала марш в напрямку м. Івано-Франкове (тоді Янів) на Львів. Завданням Соснковського було прорвати німецьке кільце довкола м. Львова і ввійти у місто для допомоги оточеним у Львові підрозділам Польського війська. Під Судовою Вишнею армія "Карпати" нараховувала в трьох дивізіях (11 - м. Станіславів, 24 - м. Ярослав, 38 - м. Лунінєц) менше особового складу, ніж одна штатна дивізія. Найбільш чисельною та боєздатною виявилась 11 Карпатська дивізія піхоти (11КДП), яка в складі 48, 49 і 53 полків налічувала на той час біля 2 500 вояків.

16 вересня 48 ПП (полк піхоти) вирушив у напрямку с. Шкло від м. Судова Вишня через с. Рогізно, с. Черчик, с. Чолгині, с. Підлуби, с. Когути. 17 вересня, проминувши с. Шкло, полк ввійшов у с. Старичі і зупинився для відбиття наступу противника, який наступав з м. Яворова у складі 7 піхотної дивізії німецького "Вермахту".

49-й та 53-й ПП через населені пункти Віжомля, Мужиловичі, Бердихів, Молошковичі та урочище Грабник вийшли східніше с. Когути і, зайнявши лінію оборони, з’єднались з лінією захисту 48 ПП. 53 ПП залишено в резерві в урочищі Ярина.

17 вересня підрозділи німецького "Вермахту" розпочали наступ на ділянку фронту, яку утримувала 11 КДП. Можна припустити, що у боях між німецькими та польськими підрозділами у с. Когути брали участь військовики 49 ПП (світлина 3, 4).

Світлина 3. Напрямок руху 11 КДП 15, 16 вересня 1939 року

Світлина 4. Лінія оборони 11КДП перед наступом німецького Вермахту 17.09.1939

Варто відзначити, що в марші на м.Янів у ніч з 15 на 16 вересня 49 ПП під с.Мужиловичі (нім. колонія Мозберг), використавши нічну пітьму, несподівано напав на підрозділи німецького 2-го полку СС "Германія", завдавши противнику значних втрат. На частину цього ж полку СС "Германія" наштовхнувся також 2 батальйон 98 ПП під с. Чорнокунці (межує з с. Мужиловичі). Бій для польських вояків завершився перемогою. Полк СС "Германія" після цих поразок за наказом Адольфа Гітлера було розформовано як такий, що зганьбив честь підрозділу СС.

До війни 11 КДП базувалась у м. Станіславів, м. Коломия, м. Стрий. Серед особового складу було чимало українців. Зокрема 49-й полк піхоти в більшості був укомплектований українцями-гуцулами і носив назву гуцульського.

Попереднім обстеженням місцевості (опитування місцевих жителів) з’ясовано, що 17 вересня у с. Когути та на його околицях відбувалися бої між німецькими та польськими підрозділами. На позиції польського війська, яке розмістилось з південно-західної сторони с. Когути, німці повели свій наступ з с. Бердихів.

Історію виникнення поховань розповів мешканець с. Когути п. Володимир Хомечко, 1939 р.н.. Зі слів його батька, п. Івана Хомечка, 1904 р.н., після завершення бою між польськими та німецькими підрозділами жителі села Когути похоронили вбитих польських вояків. Батько показав своєму синові п. Володимиру два місця таких захоронень. Одне із них знаходилось у сосновому лісі в маєтку тодішнього землевласника п. Григорія Зелінського. За розповіддю батька, у цій могилі було захоронено одного вояка. Впродовж багатьох років жителі с. Когути опікувалися цим захороненням.

Здійснивши візуальне обстеження вказаної ділянки лісу, пошуковці звернули увагу на невеликий земляний насип розміром 1х0,5 м (світлина 5).

Світлина 5

Провівши ретельне дослідження ймовірного місця захоронення, поруч з земляним насипом на стовбурі дерева виявили умовне позначення у вигляді хреста (світлина 6).
Світлина 6

На місці ймовірного захоронення проведено пошукові земляні роботи, в результаті яких на глибині 0,6 м від сучасної поверхні виявлено фрагменти людського скелета у вигляді розламаних частин черепної коробки та фільтруючого елемента до протигаза (світлина 7).
Світлина 7

Відповідно до дозволу Державної міжвідомчої комісії у справах увічнення пам’яті жертв війни і політичних репресій № 70 від 17.10.2015 р., (світлина 8) 18 жовтня 2015 року пошукова група громадської організації Товариство пошуку жертв війни "Пам’ять" спільно з ТзОВ "Українська Пам'ять" здійснила ексгумацію (вилучення із захоронення) людського скелета.
Світлина 8

Місце захоронення - яма № 1 - розташоване в північно-західній околиці села Когути, неподалік міжнародної траси сполученням Львів - Краковець, у лісовому масиві. Захоронення санітарного типу.
Розкопки захоронення здійснювалися по-штиховим (пластовим) методом з відкриттям площини усієї могили. Людські рештки у вигляді розламаних частин черепної коробки знаходилися на глибині 0,6 м від сучасної поверхні у пісковому ґрунті (світлина 9).

Світлина 9

Погребова прямокутної форми, розміром 1 х 2 м. Скелет людини лежав на спині у випростаному положенні. Права рука покладена на тазові кістки, ліва біля черепної коробки (світлина 10).
Світлина 10

Черепна коробка розламана, що є ознакою втручання в поховання сторонніх осіб. Знайдений поруч з черепною коробкою металевий фільтр до протигаза підштовхує на думку, що захоронення було знайдене за допомогою металошукача. Невідомі особи провели розкопування місця, на яке навів металодетектор. На металевому предметі лежала черепна коробка людини, яку було вилучено з ями (світлина 11). Дослідження основної частини скелета вказали, що він не зазнав руйнування і особисті речі (шолом та протигаз) які були вкинуті на ноги загиблого залишились на своєму місці (світлина 12). Отже, виявивши захоронення, невідомі вирішили далі не розкопувати і не руйнувати поховання. Поклали на місце череп, закопали яму, насипали пагорб та вирізали на стовбурі дерева позначку у вигляді хреста.
Світлина 11

Світлина 12

Кістки збереглися у доброму стані. Вивченням людських решток встановлено, що вони належали молодій людині віком 20-30 р..

Знайдені поруч з людськими кістками предмети вказують на приналежність похованого до військового підрозділу. Зокрема, з військового однострою, спорядження та особистих речей знайдено: металева пряжка для стягування штанів; чотири металеві пряжки для спорядження; один металевий гачок для підтримання пояса зі спорядженням; два металевих гачки для підвішування спорядження; п’ять середніх ґудзиків з верхнього одягу із зображенням одноголового орла – гербової фігури Польської держави, з зазначеною на внутрішній частині ґудзиків датою виготовлення (1937, 1939 роки); вісім ґудзиків від спідньої білизни; металевий ковпак для закривання дульної частини зброї від попадання бруду; запальничка; ложка, виделка; медичний перев’язувальний пакет; латунне кільце від плащ-накидки; протигаз; ножни для багнета; шолом (світлини 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29). Військовий ідентифікатор чи інші документи, які допомогли б встановити особу загиблого, відсутні.

Світлина 13

Світлина 14

Світлина 15

Світлина 16

Світлина 17

Світлина 18

Світлина 19

Світлина 20
Світлина 21

Світлина 22
Світлина 23

Світлина 24
Світлина 25

Світлина 26

Світлина 27Світлина 28
Світлина 29

Яма № 2 розташована в північно-східній околиці села Когути, неподалік міжнародної траси сполученням Львів-Краковець, у лісовому масиві. Захоронення санітарного типу (світлина 1).

Світлина 1

Розкопки захоронення здійснювалися по-штиховим (пластовим) методом з відкриттям площини усієї могили. Людські рештки у вигляді стегнової кістки людини знаходилися на глибині 1,2 м від сучасної поверхні у пісковому ґрунті (світлина 2).
Світлина 2

Поруч з кісткою знайдено мундирний ґудзик та дзеркальце (світлина 3).
Світлина 3

Погребова яма № 2 прямокутної форми, розміром 1 х 2 м. Скелет людини лежав на спині у випростаному положенні. Ліва та права верхні кінцівки розкинуті в боки, ліва нижня кінцівка ледь зігнута в коліні (світлина 4).
Світлина 4

Кістки збереглися у доброму стані. Вивченням людських решток встановлено, що вони належали молодій людині віком 20-30 р..

Знайдені поруч з людськими кістками предмети вказують на приналежність похованого до військового підрозділу. Зокрема, з військового однострою, спорядження та особистих речей знайдено: ґудзики до верхнього одягу (плащ, кітель) - два ґудзики розміром 25 мм, шість ґудзиків розміром 22 мм, три ґудзики розміром 15 мм із зображенням одноголового орла – гербової фігури Польської держави, із зазначеною на внутрішній стороні ґудзиків датою виготовлення (1937, 1939 роки); металева пряжка для стягування штанів; одна металева пряжка для спорядження; два металевих гачки для підтримання пояса зі спорядженням; два металевих гачки для підвішування спорядження; дзеркальце (світлина 5).
Військовий ідентифікатор чи інші документи, які допомогли б встановити особу загиблого, відсутні.

Світлина 5

Таким чином, в результаті дослідження санітарних захоронень у с. Когути Яворівського району Львівської області в ямі № 1 та ямі № 2 було виявлено рештки двох військовослужбовців Польського війська, які загинули у вересні 1939 року під час боїв між польськими та німецькими військовими формуваннями. Після завершення досліджень місця поховань були рекультивовані і відновлені у первісному вигляді (світлина 6, 7).

Вилучені із санітарного захоронення людські останки, особисті речі загиблих передано Генеральному Консулу Республіки Польща у Львові п. Ярославу Дрозду.

Світлина 6

Світлина 7


Директор ТзОВ "Українська Пам'ять"                           Любомир Горбач

 
Поділитися у соцмережах
< Попередня   Наступна >
2006-2019 © Товариство пошуку жертв війни ''ПАМ'ЯТЬ''
Всі права застережено.
Використання матеріалів сайту дозволене за умови повідомлення про це та посилання на джерело (в інтернет-ресурсах - на адресу сайту)