Товариство пошуку жертв війни ''ПАМ'ЯТЬ''
  • Ukrainian
  • English
Переглянути НОВИЙ фільм "Хрещений двічі" створений Товариством пошуку жертв війни "Пам'ять"
Головна arrow Статті (історичні джерела) arrow У містечку Лопатин, що на Радехівщині, вшановано пам’ять загиблих героїв ОУН-УПА Сьогодні: 26.11.2020
Головна
Новини
Експедиції
Статті (історичні джерела)
Військово-історична реконструкція
Кіно & відео студія
Фотогалерея
Довідкова інформація
Мандруємо Україною
Матеріали у тему


У містечку Лопатин, що на Радехівщині, вшановано пам’ять загиблих героїв ОУН-УПА Надрукувати
Любомир Горбач   
03.11.2006
Lopatyn 18
DatsoPic 1.0 © 2006 by Andrey Datso 1 листопада 2006 року, з нагоди 88 річниці проголошення ЗУНР Товариством пошуку жертв війни “Пам’ять” було організоване та проведене урочисте богослужіння у храмі Успення Пресвятої Діви Марії по вшануванню пам’яті всіх борців за волю України – учасників різних військових формувань – УСС, УГА, УВО, ОУН, Карпатської Січі та УПА.

Після богослужіння, на подвір’ї колишньої тюрми НКВД Лопатина запаленням свічок під стінами катівні, у якій проводились розстріли полонених вояків УПА, було вшановано пам’ять всіх загиблих борців. Центром досліджень визвольного руху була організована виставка фотоматеріалів про страхітливі злочини московсько-більшовицьких окупантів на західноукраїнських землях у 40-50 роках 20 століття. Також на всенародний огляд було виставлено фотографії учасників ОУН та формувань УПА, які були закатовані комуністичним спецслужбами у Лопатинській в’язниці.

Після молитви за всіх загиблих українців відбулось посвячення будинку колишньої тюрми НКВД де буде створено Музей національно-визвольних змагань українського народу.

В урочищі "Юрище", що на околиці Лопатина, на місці старої криниці, у яку енкаведисти скидали тіла загиблих повстанців, встановлено та посвячено пам’ятний знак.

Після посвяти відбулось віче-реквієм на якому виступили представники селищної та Радехівської районної рад а також представники громадських організацій та ветерани з Братства УПА. Школярі місцевої школи та церковний хор виконали низку стрілецьких та повстанських пісень.
Після віча на місцевому кладовищі відбулось запалення свічок на братській могилі, де захоронені 52 учасники національно-визвольного руху.


Історична довідка

У вересні 1939 року у села Лопатинського району (тепер Радехівський район Львівської області) ввійшли окупаційні військові підрозділи Совєтського Союзу, на той час союзники гітлерівсько-нацистського режиму, лицемірно іменуючи себе визволителями західних українців. За кілька тижднів розпочались арешти серед тих українців, хто був переслідуваний та засуджений за участь у національно-визвольній боротьбі попередньою польською окупаційною владою. Пізніше виявилось, що поляки передали списки арештованих за націоналістичну діяльність новій московсько-більшовицькій владі. Та більшість членів українського підпілля перейшла за кордон, внаслідок чого була збережена основна мережа ОУН, її головна структура. На жаль на цьому московська репресивна машина не зупинилась. Продовжувались арешти серед членів сімей та родин підпільників. Запроваджувалось масова колективізація та „розкуркулення” цивільного населення. Багато заарештованих було відправлено у тюрми, які були майже у всіх районних центрах, переповнені в’язнями  були і Львівські тюрми – сумнозвісні „Бригідки”, на Лонцького та Замарстинівська. Десятки тисяч було вивезено до Сибіру.

У перший день німецько – совєтської війни 22 червня 1941 року в неділю у підвалі Лопатинської тюрми енкаведисти розстріляли без суду і слідства пострілами у потилицю 24 молодих хлопців, членів місцевої ОУН. Такі страшні і жахливі злочини творили на нашій землі московські кати, панічно відступаючи під натиском німецьких військ, колишніх своїх союзників. Під час німецької окупації червоний терор продовжують в районі відділи червоних партизанів під командуванням П.Вершигори, Д.Мєдвєдєва, С.Ковпака, Н.Наумова. Ці партизани погано були забезпечені харчами, одягом, взуттям, але зате вони були до зубів озброєними. Але проти потужної німецької армади вони не спішили воювати, зате проти беззбройного цивільного населення боротись почали жваво.

З метою захисту українського населення по селах з членів ОУН було створено озброєну народну самооборону, яка несла варту. У лютому 1944 року в селі Монастирок-Станіславецький червоними партизанами було закатовано семеро членів ОУН. Їхні тіла знайшли місцеві селяни у лісі прикриті гіллям. 27 січня 1944 року „червоні визволителі” напали на село Нивиці та замордували 33-х місцевих жителів, кинули їхні тіла у стодолу і підпалили її.
На початку березня 1944 року загін червоних партизанів з Бродівських лісів наскочив на Лопатин. Підірвавши місцевий спиртзавод і пограбувавши населення вони рушили в сторону Радехова.
Це тільки кілька прикладів боротьби цих партизанів, але  не з німцями а з цивільним населенням. Та спільним зусиллям боївок УПА та кущів самооборони до червня 1944 року червоні терористи були розгромлені, а їх залишки втекли з цих країв.

3 липня 1944 року так звані „другі совєти” знову окупували західноукраїнські землі і продовжили свою чорну справу винищення волелюбної української нації. Сотні тисяч укранців стають до боротьби проти російського окупанта. Населення, організоване підпільною сіткою ОУН, вступає до лав УПА та кущів народної самооборони, даючи рішучу збройну відсіч московським зайдам. У цій жорстокій боротьбі десятки тисяч українських патріотів віддали своє життя за волю України. 

Загалом, в 1940-х та 50-х роках у селах колишнього Лопатинського району за останніми даними загинув 831 повстанець, зокрема:

Барилів – 39  Завидче – 37 Нивиці – 55 Стовпин – 22
Батиїв – 21 Колісники – 19 Новоставці – 3 Стремільче – 11
Березівка – 34 Куликів – 29 Оглядів – 38 Топорів – 65
Волиця – Бар – 22 Кустин – 11 Опліцько – 43 Трійця – 52
Громівка – 10 Лопатин – 46 Руденко – 38 Увин – 9
Грицеволя – 25 Миколаїв – 29 Синьків – 13 Хмільно – 39
Дубовиця – 5 Монастирок-Оглядівський – 33 Сморжів – 41 Щуровичі - 42

 
Поділитися у соцмережах
< Попередня   Наступна >
2006-2019 © Товариство пошуку жертв війни ''ПАМ'ЯТЬ''
Всі права застережено.
Використання матеріалів сайту дозволене за умови повідомлення про це та посилання на джерело (в інтернет-ресурсах - на адресу сайту)