Товариство пошуку жертв війни ''ПАМ'ЯТЬ''
  • Ukrainian
  • English
Переглянути НОВИЙ фільм "Хрещений двічі" створений Товариством пошуку жертв війни "Пам'ять"
Головна arrow Експедиції arrow Звіт про дослідження місць поховань польських вояків загиблих у роки II СВ в м.Новояворівське, ч.1 Сьогодні: 29.09.2020
Головна
Новини
Експедиції
Статті (історичні джерела)
Військово-історична реконструкція
Кіно & відео студія
Фотогалерея
Довідкова інформація
Мандруємо Україною
Матеріали у тему


Звіт про дослідження місць поховань польських вояків загиблих у роки II СВ в м.Новояворівське, ч.1 Надрукувати
Любомир Горбач   
23.09.2016
Інформаційний звіт про проведені пошуково-ексгумаційні дослідження місць ймовірних поховань польських військовослужбовців, загиблих у роки Другої Світової війни
в м.Новояворівське Яворівського району Львівської області
(2015 рік)

Частина перша

Відповідно до дозволу Міністерства культури України № 22-004-П/15 від 27 лютого 2015 року пошуковою групою Товариства "Пам'ять" 14 березня 2015 року здійснено дослідження місць боїв, загибелі та ймовірних захоронень військовиків Польського війська в м. Новояворівське Яворівського району Львівської області.

Світлина 1

Земляні пошукові роботи проводились в м. Новояворівське та його окрузі (світлина 1).

Світлина 2

Місто Новояворівське засноване у 1965 році. Воно розташоване на висоті 300 м над рівнем моря на межі Розточчя та Надсянської низовини, у верхів’ях річки Шкло. До 1965 року ця місцевість мала назву "Під верхом" і була вкрита лісом. У вересні 1939 року тут відбулись збройні сутички між підрозділами Польського війська та німецького "Вермахту" (читай історичну довідку).

Історична довідка

На світанку 15 вересня 1939 року армія "Карпати", очолювана новопризначеним генералом Казимиром Соснковським, після боїв біля м. Судова Вишня Мостиського району в складі трьох дивізій розпочала марш в напрямку м. Івано-Франкове (тоді Янів) на Львів. Завданням Соснковського було прорвати німецьке кільце довкола м. Львова і ввійти у місто для допомоги оточеним у Львові підрозділам Польського війська. Під Судовою Вишнею армія "Карпати" нараховувала в трьох дивізіях: 11-й (м. Станіславів), 24-й (м. Ярослав), 38-й (м. Лунінєц), – менше особового складу, ніж одна штатна дивізія. Найбільш чисельною та боєздатною виявилась 11 Карпатська дивізія піхоти (11КДП), яка в складі 48, 49 і 53 полків налічувала на той час біля 2 500 вояків.

16 вересня 48 ПП (полк піхоти) пішов в напрямку с. Шкло від м. Судова Вишня через с. Рогізно, с. Черчик, с. Чолгині, с. Підлуби, с. Когути. 17 вересня, проминувши с. Шкло, полк ввійшов у с. Старичі і зупинився для відбиття наступу противника, який наступав з м. Яворова у складі 7 піхотної дивізії німецького "Вермахту".

49-й та 53-й ПП через населені пункти Віжомля, с. Мужиловичі, с. Бердихів, с. Молошковичі, урочище Грабник вийшли східніше с. Когути і, зайнявши лінію оборони, з’єднались з лінією оборони 48 ПП. 53 ПП залишено в резерві в урочищі Ярина.

17 вересня підрозділи німецького "Вермахту" розпочали наступ на ділянку фронту, яку утримувала 11 КДП. Можна припустити, що у боях між німецькими та польськими підрозділами за оволодіння висотою 300 (місцевість "Під верхом", тепер м. Новояворівське) брали участь військовики 49 ПП, а можливо, ще й підрозділи 48 ПП (світлина 3, 4).

Світлина 3. Напрямок руху 11 КДП, 15,16 вересня 1939р.

Світлина 4. Лінія оборони 11КДП перед наступом німецького ''Вермахту'' 17 вересня 1939р.

Протягом цілого дня 17 вересня по всій лінії оборони польські підрозділи витримали і відбили три потужних німецьких наступи із застосуванням танків, авіації і мінометів. Наприкінці дня генерал Соснковський віддав наказ про відступ у напрямку м. Янів (тепер м. Івано-Франкове). 11 КДП втратила у цих боях до 50% особового складу.

Попереднім обстеженням місцевості (опитування місцевих жителів) з’ясовано, що 17 вересня за висоту 300 та місцевість "Під верхом" точились завзяті бої між німецькими та польськими підрозділами.

На території сучасного м. Новояворівське та в його околицях пошуковою групою Товариства "Пам'ять" виявлено місця поховань вояків Польського війська. Інформацію про захоронення надав житель м. Новояворівське п. Андрій Стадник та мешканець смт. Шкло п. Юрій Мануляк.

Об’єкт № 1 знаходиться при в’їзді в м. Новояворівське, поруч з пам’ятником гетьману Івану Мазепі та пам’ятним знаком, встановленим на могилі польських вояків, загиблих у роки українсько-польської війни 1918-1919 рр.(світлина 5).

Світлина 5

За розповіддю п.Андрія Стадника, під час розбудови міста у 1980 роках неподалік від місця, де в 1997 році було встановлено пам’ятник Івану Мазепі, прокладали теплотрасу. Під час земляних робіт будівельники натрапили на численні людські останки, залишки військового спорядження. В часи радянської влади про вшанування пам’яті загиблих, не радянських вояків, говорити було небезпечно. Людські рештки загорнули землею, а пізніше проклали дорогу і нанесли асфальтове покриття. Коли будували пам’ятник Івану Мазепі, знову натрапили на людські рештки. Їх зібрали і передали у військкомат для ідентифікації та перепоховання. Ймовірно, що загиблих після боїв позбирали навколо висоти 300 і захоронили біля пам’ятного знаку загиблим у роки українсько-польської війни польським воякам. Скільки їх було - невідомо.

Враховуючи забудованість ймовірного місця захоронення, вирішено не проводити пошуково-земляних робіт.

Об’єкт № 2 розташований в північно-західній та східній частині м. Новояворівське, у лісовому масиві. Місця захоронень розташовані вздовж залізничної колії і тягнуться з заходу на схід від смт. Шкло біля м. Новояворівське , через урочище Грабник до дороги сполученням Яворів-Львів. За оповідями п. Андрія Стадника (який кілька десять років тому спілкувався з старшими мешканцями цих околиць), на цій площі колись ріс старий дубовий ліс. У 70-х роках дуби вирубали і насадили молоді саджанці. Також у лісі неподалік від колії було кілька невеликих галявин, на яких стояли дерев’яні хрести, встановлені на могилах загиблих вояків Польського війська.

Ймовірно, що поховані в цій місцевості військовики належали до третього батальйону 48 ПП, 11КДП. Також полеглі могли бути вояками 49 ПП, бо місця ймовірних захоронень знаходяться на лінії розмежування 48 і 49 полків піхоти. Неподалік місць поховань проходив старий Яворівський тракт на смт. Шкло, можливо, що за нього теж велися бої (світлина 6).

Світлина 6

Яма № 1 розташована в лісі з північної сторони м. Новояворівське, на віддалі 200м від залізничної колії. На місці ймовірного захоронення проведено пошукові земляні роботи, в результаті яких на глибині 0,3 м від сучасної поверхні виявлено військовий шолом з черепною коробкою людини (світлина 7, 8).

Світлина 7

Світлина 8

Відповідно до дозволу Державної міжвідомчої комісії у справах увічнення пам’яті жертв антитерористичної операції, війни і політичних репресій № 70 від 17.10.2015 р. (світлина 9), 18 жовтня 2015 року пошукова група громадської організації Товариство пошуку жертв війни "Пам’ять" спільно з ТзОВ "Українська Пам'ять" здійснила ексгумацію (вилучення із захоронення) людського скелета.

Світлина 9

Захоронення санітарного типу. Після завершення бою тіла убитих військовиків захоронили на місці їхньої загибелі, посеред польової фортифікаційної лінії оборони.

Розкопки захоронення здійснювалися по-штиховим (пластовим) методом з відкриттям площини усієї могили. Військовий шолом з черепною коробкою та фільтруючий елемент до протигаза знаходилися на глибині 0,4 м від сучасної поверхні у пісковому ґрунті (світлина 10, 11).

Світлина 10

Світлина 11

Поховальна яма має форму квадрата і приблизні розміри 2х2 м.. Загиблі були поміщені в поховальну яму однією групою, скелет поруч з скелетом, одні головами на захід, інші - у протилежному напрямку, "валетом", перекриваючи один одного кістками верхніх та нижніх кінцівок. Декотрі з жертв лежали на животі, деякі – на спині чи на боці. Ноги випростані, або в деяких – ледь підігнуті. Кістяки збереглися у доброму стані. Дослідженням людських решток встановлено, що вони в більшості належали молодим людям віком 20-35 років. На останках знайдено залишки військових одностроїв (ґудзики, гачки, зотлілі рештки тканини), військового спорядження (пояси, набійниці, протигази, шоломи (світлина 12).

Світлина 12

Світлина 13

Останок № 1 представлений:
 ґудзики до верхнього одягу (плащ, кітель) : чотири ґудзики розміром 22мм, один ґудзик розміром 25мм із зображенням одноголового орла – гербової фігури Польської держави, з зазначеною на внутрішній стороні ґудзиків датою виготовлення (1937, 1939 роки); одна металева защіпка для спорядження; два металевих гачки для підтримання пояса зі спорядженням; один металевий гачок для підвішування підсумка з набоями (світлина 14). Військовий ідентифікатор чи інші документи, які б вказали особу загиблого, відсутні.

Світлина 14

Останок № 2 представлений:
 ґудзики до верхнього одягу (плащ, кітель): три ґудзики розміром 22 мм, із зображенням одноголового орла – гербової фігури Польської держави, з зазначеною на внутрішній стороні ґудзиків датою виготовлення (1937, 1939 роки); два металевих гачки для підтримання пояса зі спорядженням; один металевий гачок для підвішування спорядження; одна польська монета номіналом 5 грошів 1928 року виготовлення (світлина 15).
Військовий ідентифікатор чи інші документи, які б вказали особу загиблого, відсутні.

Світлина 15

Останок № 3 представлений:
 ґудзики до верхнього одягу (плащ, кітель): три ґудзики розміром 22мм, із зображенням одноголового орла – гербової фігури Польської держави, з зазначеною на внутрішній стороні ґудзиків датою виготовлення (1937, 1939 роки); одна металева пряжка для стягування штанів; одна пряжка для спорядження; алюмінієвий релігійний медальйон "Скапулярій - дар Божої Матері" із зображенням Пресвятої Богородиці з однієї сторони, "Найсвятішого Серця Ісуса" з іншої (світлини 16, 17). Військовий ідентифікатор чи інші документи, які б вказали особу загиблого, відсутні.

Світлина 16

Світлина 17

Останок № 4 представлений:
 ґудзики до верхнього одягу (плащ, кітель): п’ять ґудзиків розміром 22 мм, із зображенням одноголового орла – гербової фігури Польської держави, з зазначеною на внутрішній стороні ґудзиків датою виготовлення (1937, 1939 роки); два ґудзики для спідньої білизни; дві металевих пряжки для спорядження; один металевий гачок для підвішування підсумка з набоями; два мундирних гачки для підвішування пояса зі спорядженням; трьохсекційна шкіряна набійниця до стрілецької зброї польського виробництва системи "Маузер" WZ 29 (світлини 18, 19, 20).
Військовий ідентифікатор чи інші документи, які б вказали особу загиблого, відсутні.

Світлина 18

Світлина 19

Світлина 20

Останок № 5 представлений:
 ґудзики до верхнього одягу (плащ, кітель): шість ґудзиків розміром 22мм, із зображенням одноголового орла – гербової фігури Польської держави, з зазначеною на внутрішній стороні ґудзиків датою виготовлення (1937, 1939 роки); два металевих мундирних гачки для підвішування пояса зі спорядженням; шкіряні вироби для спорядження та одягу; протигазна маска з фільтром; трьохсекційна, шкіряна набійниця до стрілецької зброї системи "Маузер" WZ 29; сталевий шолом WZ 31; пружина-подавач набоїв до магазинної коробки (світлини 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30). Військовий ідентифікатор чи інші документи, які б вказали особу загиблого, відсутні.

Світлина 21

Світлина 22

Світлина 23
Світлина 24

Світлина 25

Світлина 26

Світлина 27


Світлина 28

Світлина 29

Світлина 30

Останок № 6 представлений:
 ґудзики до верхнього одягу (плащ, кітель): дванадцять ґудзиків розміром 22мм, із зображенням одноголового орла – гербової фігури Польської держави, з зазначеною на внутрішній стороні ґудзиків датою виготовлення (1937, 1939 роки); чотири ґудзики до спідньої білизни; дві пряжки до спорядження; один металевий гачок для підвішування спорядження; два металевих мундирних гачки для підтримання пояса зі спорядженням; шкіряний виріб для спорядження; фільтр до протигазної маски; залишок свічки з металевою підставкою (світлина 31, 32, 33). Військовий ідентифікатор чи інші документи, які б вказали особу загиблого, відсутні.

Світлина 31

Світлина 32

Світлина 33

Знайдений на людських рештках та поряд з ними супутній матеріал аргументовано засвідчує приналежність похованих військовослужбовців до підрозділів Польського війська.

Таким чином, в результаті дослідження санітарного захоронення (об’єкт 2, яма № 1) у м. Новояворівське Яворівського району Львівської області було виявлено рештки шести військовиків Польського війська, які загинули приблизно 17, 18 вересня 1939 року під час боїв між польськими та німецькими військовими формуваннями. Після завершення досліджень місце поховання було рекультивоване і відновлене у первісному вигляді (світлина 34).

Світлина 34

Яма № 2 розташована в лісі з північно-західної сторони м. Новояворівське, північніше смт. Шкло, на віддалі 500 м від залізничної колії на захід.
Про ймовірне місце захоронення розповів житель м. Новояворівське п. Андрій Стадник, який, збираючи гриби та ягоди у цій місцевості, звертав увагу на земляний, квадратної форми насип з встановленим на ньому металевим хрестом. Також інформацію про захоронення у цьому місці підтвердив житель смт. Шкло п. Юрій Мануляк, який дізнався про похованих тут вояків від свого дідуся п. Ілька Варениці 1910 р. н. (колишнього вояка Польського війська, який до війни проходив військову службу в 1 батальйоні 38 полку піхоти, Стрільців Львівських). Пан Ілько Варениця разом з іншими жителями смт. Шкло проводив захоронення загиблих вояків і впродовж десятків років доглядав цю могилу(світлина п. Ілька Варениці).


У книзі Армія "Карпати" польського історика документаліста про ці події ми читаємо таке: "У районі Шкла загинув командувач 8-ої роти (по-польськи компанії) 48 ПП (полку піхоти) лейтенант (по-польськи підпоручник) Володимир Красій.
Атаку механізованого загону з німецької 7-ої ДП (дивізії піхоти) на Шкло зупинено 7 ротою, 48 полку піхоти капітана Йоссе. Уранці 17 вересня почався наступ на Шкло, ймовірно 19 полку піхоти полковника Флаума, з підтримкою 7 полку легкої артилерії Герхарда Штейнбауера, яке (тобто Шкло) з польського боку оборонялося висунотою 7–ою ротою 48 полку піхоти капітана Йоссе. Наступ відбито вогнем важких кулеметів та артилерії. Власні втрати невеликі, одначе полковник Новак відступив зі своїми загонами побоюючись наступного, сильнішого наступу".

На місці ймовірного захоронення проведено пошукові земляні роботи, в результаті яких на глибині 0,4 м від сучасної поверхні виявлено два військових шоломи, один з них з черепною коробкою людини (світлина 1, 2).

Світлина 1

Світлина 2

Розкопки захоронення здійснювалися по-штиховим (пластовим) методом з відкриттям площини усієї могили. При поглибленні розкопу в різних частинах ями натрапляємо на фрагменти кісток людських скелетів, що наштовхує на думку про чисельне захоронення людей у ямі № 2. Також на віддалі 1 м північніше від місця розкопу натрапляємо на ще одну погребну яму (світлина 3).

Світлина 3

Похоронна яма має форму прямокутника і приблизні розміри 1,5х1,8 м (світлина 4).

Світлина 4

Загиблі були поміщені в погребову яму однією групою, скелет поруч з скелетом, усі головами на північ, перекриваючи один одного кістками верхніх та нижніх кінцівок. Декотрі з жертв лежали на животі, деякі – на спині чи на боці. Ноги випростані, або в деяких – ледь підігнуті. Кістяки збереглися у дуже поганому стані, через що візуально визначити вік загиблих неможливо. Через сильну кислотність ґрунту (суглинок) залишки особистих речей, військового спорядження, як і кістки людських скелетів, збережені дуже погано.

З особистих речей знайдено: мундирні ґудзики, гачки, зачіпи, шкіряні пояси, набійниці, шоломи, військові ідентифікатори, що підтверджує думку про знайдене військове поховання (світлина 5, 6).

Світлина 5

Світлина 6

Останок № 1 представлений:
частина військового ідентифікатора (не читається); шматок мундира; залишок сірникової коробки з сірниками; латунний ковпак для закривання дульної частини зброї від попадання бруду з написом виробника KRANC & LEMPICKI (світлина 1, 2, 3, 4, 5, 6).

Світлина 1

Світлина 2

Світлина 3
Світлина 4

Світлина 5

Світлина 6

Останок № 2 представлений:
 ґудзики до верхнього одягу (плащ, кітель): один ґудзик розміром 15мм, три ґудзики розміром 22мм, із зображенням одноголового орла – гербової фігури Польської держави, з зазначеною на внутрішній стороні ґудзиків датою виготовлення (1937, 1939 роки); два ґудзики до спідньої білизни або спорядження; один металевий гачок для підвішування пояса зі спорядженням; металева пряжка до спорядження; шкіряний гаманець; чотири польських монети різних номіналів: кишеньковий розкладний ножик; половина військового ідентифікатора з написом: ZAWADA K., 1917, KAT., Stanislawuw, №16 (світлини 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10).


Світлина 1

Світлина 2
Світлина 3

Світлина 4

Світлина 5

Світлина 6


Світлина 7

Світлина 8
Світлина 9

Останок № 3 представлений:
 ґудзики до верхнього одягу (плащ, кітель): шість ґудзиків розміром 22мм, із зображенням одноголового орла – гербової фігури Польської держави, з зазначеною на внутрішній стороні ґудзиків датою виготовлення (1937, 1939 роки); чотири ґудзики до спідньої білизни або спорядження; шкіряний пояс до штанів; латунний ковпак для закривання дульної частини зброї від попадання бруду з написом виробника PERKUN та датою виготовлення 1933; половина військового ідентифікатора з написом: KOMARNICKI K ???, 1912, KAT. ??OZ. 1(?)225B (світлини 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11).

Світлина 1

Світлина 2

Світлина 3

Світлина 4
Світлина 5

Світлина 6
Світлина 7

Світлина 8
Світлина 9

Світлина 10
Світлина 11

Останок № 4 представлений:
 ґудзики до верхнього одягу (плащ, кітель): п’ять ґудзиків розміром 15мм, чотирнадцять ґудзиків розміром 22мм, із зображенням одноголового орла – гербової фігури Польської держави, з зазначеною на внутрішній стороні ґудзиків датою виготовлення (1937, 1939 роки); чотири ґудзики до спідньої білизни або спорядження; шкіряний підборідний ремінець з кріпленнями для захисного шолома; кишенькова книжечка; половина військового ідентифікатора з написом: PLONKA Tadeush (світлини 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10).

Світлина 1

Світлина 2

Світлина 3
Світлина 4

Світлина 5
Світлина 6

Світлина 7
Світлина 8

Світлина 9
Світлина 10

Останок № 5 представлений: дзеркальце ; ланцюжок з релігійним медальйоном; дуже погано збережена половина військового ідентифікатора з фрагментами букв ??????ISZ???? (світлини 1, 2, 3, 4, 5, 6).

Світлина 1
Світлина 2

Світлина 3
Світлина 4

Світлина 5
Світлина 6

Останок № 6 представлений:
 ґудзики до верхнього одягу (плащ, кітель): десять ґудзиків розміром 22мм, із зображенням одноголового орла – гербової фігури Польської держави, з зазначеною на внутрішній стороні ґудзиків датою виготовлення (1937, 1939 роки); металева ємність для зберігання мастила та чищення зброї; металева пряжка для стягування штанів в поясі; два металевих гачки для підвішування пояса зі спорядженням; неподільний військовий ідентифікатор з написом: MAJKA F., 1916, KAT, Sanislawow (світлини 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7).

Світлина 1

Світлина 2

Світлина 3
Світлина 4

Світлина 5
Світлина 6

Світлина 7

Останок № 7 представлений:
 дуже погано збережений металевий ковпак для закривання дульної частини зброї від попадання бруду; олівець; половина військового ідентифікатора з написом: TYMCZYSZYN M, 1914, ?AT, Buczacz; трьохсекційна, шкіряна набійниця до стрілецької зброї системи "Маузер" WZ 29; сталевий шолом WZ 31 (світлини 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7).

Світлина 1
Світлина 2

Світлина 3
Світлина 4

Світлина 5

Світлина 6
Світлина 7

Знайдений на людських рештках та поряд з ними супутній матеріал аргументовано засвідчує приналежність похованих військовослужбовців до підрозділів Польського війська.

Таким чином, в результаті дослідження санітарного захоронення (об’єкт 2, яма № 2), яке розташоване між м. Новояворівське та смт. Шкло Яворівського району Львівської області, було виявлено рештки семи військовиків Польського війська, які загинули приблизно 17, 18 вересня 1939 року під час боїв між польськими та німецькими військовими формуваннями. Після завершення досліджень місце поховання було рекультивоване і відновлене у первісному вигляді (світлина 8).

Світлина 8

Яма № 3 розташована на віддалі 1 м від ями № 2.

Розкопки захоронення здійснювалися по-штиховим (пластовим) методом з відкриттям площини усієї могили. На глибині 0,6 м від сучасної поверхні виявлено металевий шолом. При поглиблені розкопу на глибині 0,8 м від сучасної поверхні відкрито кістки людського скелета. Похоронна яма має форму прямокутника і приблизні розміри 0,5х1,7 м (світлина 1, 2, 3).

Світлина 1

Світлина 2

Світлина 3

Кістяки збереглися у дуже поганому стані, через що візуально визначити вік похованого неможливо. Через сильну кислотність ґрунту супровідний матеріал, як і кістки людського скелета, збережений вкрай погано (світлина 4).

Знайдені на скелеті людини та поруч з ним залишки особистих речей та військового спорядження підтверджують розташування біля ями № 2 ще одного військового захоронення.

Світлина 4

З особистих речей та військового спорядження знайдено:
ґудзики до верхнього одягу (плащ, кітель): сім ґудзиків розміром 22мм, із зображенням одноголового орла – гербової фігури Польської держави, з зазначеною на внутрішній стороні ґудзиків датою виготовлення (1937, 1939 роки); металевий ковпак для закривання дульної частини зброї від попадання бруду; ложка; шкіряний підборідний ремінець з кріпленнями для захисного шолома (5, 6, 7, 8, 9, 10, 11).
Військовий ідентифікатор чи інші документи, які б вказали особу загиблого, відсутні.

Світлина 5

Світлина 6

Світлина 7

Світлина 8
Світлина 9

Світлина 10
Світлина 11

Знайдений на останках людини та поряд з ними супровідній матеріал переконливо свідчить про приналежність захороненого військовослужбовця до одного з підрозділів Польського війська.

Таким чином, в результаті дослідження санітарного захоронення (об’єкт 2, яма № 3), яке розташоване між м. Новояворівське та смт. Шкло Яворівського району Львівської області, було виявлено рештки одного військовика Польського війська, який загинув приблизно 17, 18 вересня 1939 року під час боїв між польськими та німецькими військовими формуваннями. Після завершення досліджень місце поховання було рекультивоване і відновлене у первісному вигляді.

Вилучені із санітарного захоронення людські рештки, особисті речі загиблих передано Генеральному Консулу Республіки Польща у Львові п.Ярославу Дрозду.

 

 


Директор ТзОВ "Українська Пам'ять"                              Любомир Горбач

 
Поділитися у соцмережах
< Попередня   Наступна >
2006-2019 © Товариство пошуку жертв війни ''ПАМ'ЯТЬ''
Всі права застережено.
Використання матеріалів сайту дозволене за умови повідомлення про це та посилання на джерело (в інтернет-ресурсах - на адресу сайту)