Товариство пошуку жертв війни ''ПАМ'ЯТЬ''
  • Ukrainian
  • English
Переглянути НОВИЙ фільм "Хрещений двічі" створений Товариством пошуку жертв війни "Пам'ять"
Головна arrow Експедиції arrow Звіт про дослідження місць поховань польських вояків загиблих у роки II СВ в м.Новояворівське, ч.2 Сьогодні: 28.09.2020
Головна
Новини
Експедиції
Статті (історичні джерела)
Військово-історична реконструкція
Кіно & відео студія
Фотогалерея
Довідкова інформація
Мандруємо Україною
Матеріали у тему


Звіт про дослідження місць поховань польських вояків загиблих у роки II СВ в м.Новояворівське, ч.2 Надрукувати
Любомир Горбач   
26.09.2016
Інформаційний звіт про проведені пошуково-ексгумаційні дослідження місць ймовірних поховань польських військовослужбовців, загиблих у роки Другої Світової війни
в м.Новояворівське Яворівського району Львівської області
(2015 рік)

Частина друга

Об’єкт 2 знаходиться в лісі з північно-західної сторони м. Новояворівське, в урочищі Грабник, неподалік дороги сполученням м. Яворів-м. Івано-Франкове.

Ця місцевість у вересні 1939 року стала місцем збройних сутичок між польськими та німецькими підрозділами. Свідком наслідків минулого побоєща став житель села Молошковичі п. Мар’ян Дільний, 1931 року народження, батько якого брав участь у закопуванні полеглих вояків і після війни показував синові вояцькі могили. Підтвердження розповідей п. Мар’яна Дільного з с. Молошковичі та інших мешканців з сіл Воля-Добростанська, Когути ми зможемо знайти у книзі «Армія «Карпати» польського історика-документаліста п. Ришарда Далецкі. Тут зібрані документальні свідчення учасників боїв, звіти командирів про збройні зіткнення та втрати особового складу. Про ці події дізнаємось таке: «Поблизу лісничівки Ярина постраждали від падіння бомби резерви 53 полку піхоти. Один батальйон втратив кільканадцять вояків. Поблизу лісничівки Грабник загинули 20 військовиків, у тому числі кілька офіцерів. Янівські ліси, зокрема околиці Ярини та Грабника, інтенсивно бомбувалися німецькою авіацією. Значних втрат зазнав 3 батальйон 53 полку піхоти майора Ковальського, який доволі небезпечно розмістився поблизу перехрестя доріг. Постраждала теж штаб-квартира й частина артилерії. Цей район з 17.00 год. німецькі гармати почали також обстрілювати з південного сходу. Єдиним успіхом німецької 7 Дивізії піхоти 17 вересня було розбиття в Янівських лісах 2 батальйону 53 полку піхоти, це вдалося 61 полку піхоти підполковника Рудольфа Зінценіха. Після півночі 16 на 17 вересня місце розташування стоянки командування 11 Карпатської дивізії піхоти та резервного 2 батальйону 53 полку піхоти майора Млинського в лісничівці Грабник німці накрили трьома сильними обстрілами артилерії, які завдали значних втрат, тобто загиблих та поранених, особливо в 2 батальйоні 53 полку піхоти – у 4 роті 53 полку піхоти старшого лейтенанта (по-польськи «поручника») Тимчинського залишилося лишень близько 50 боєздатних вояків» (світлина 1).

Світлина 1

За опрацьованими історико-документальними джерелами та свідченнями очевидців в урочищі Грабник можливі розташування санітарних захоронень вояків Польського війська. Проводимо пошукові земляні роботи на місці ймовірного поховання, вказаного п. Мар’яном Дільним (яма № 1) (світлина 2).

Світлина 2

Пошук ускладнюють внесені у рельєф місцевості в післявоєнний час зміни: будинок лісника, який був головним орієнтиром, знесений, лісову дорогу розширено і покрито асфальтовим покриттям, частину колишньої галявини перетворено на стоянку для автомобілів. Ями, заглибини заповнені побутовим сміттям. В результаті цих перешкод на першому етапі пошукових робіт місце поховання знайти не вдалось. Продовження пошукових робіт відбудеться лише після усунення частини перешкод на досліджуваній території.

Після призупинення пошукових робіт на місці ймовірного захоронення (яма № 1), вирушаємо на обстеження інших пагорбів в досліджуваній місцевості. Звертаємо увагу на військові шанці, вирви від вибухів артилерійських зарядів, різних форм та величин ямки, поодинокі горбки. В місцях, характерних для поодиноких та групових захоронень, закладаємо розвідкові шурфи. Знаходимо фрагменти військового спорядження, відстріляні набої до зброї польського та німецького виробництва. Знайдені речі свідчать про перебування тут німецьких та польських військ і збройні сутички між ними. Продовжуючи візуальний огляд місцевості, звертаємо увагу на земляний насип квадратної форми з характерними для місця поховання ознаками (світлина 1).

Світлина 1

На місці ймовірного поховання проведено пошукові земляні роботи, в результаті яких на глибині 0,3 м від сучасної поверхні виявлено людські рештки.

Розкопки захоронення здійснювалися по-штиховим (пластовим) методом з відкриттям площини усієї могили. При поглибленні та розширенні розкопу в різних частинах ями натрапляємо на кістки людських скелетів, що наводить на думку про кількісне захоронення людей у ямі № 2 (світлина 2).

Світлина 2

Похоронна яма має форму прямокутника і приблизні розміри 2х2м.

Захоронення санітарного типу. Після бою мертвих вояків похоронили на місці загибелі. Тіла убитих були поміщені в погребову яму однією групою. Людські скелети знаходяться у різних станах, випростані та скручені. Ймовірно, що одних поклали у могильну яму відразу після смерті, інших пізніше, коли тіла уже затверднули. Людські рештки розташовані на долівці ями, черепними коробками спрямовані на південь, перекриваючи один одного кістками верхніх та нижніх кінцівок. Декотрі з жертв лежали на животі, деякі – на спині чи на боці. Ноги випростані або в деяких – зігнуті, ледь підігнуті, розкинуті. Певна кількість кісток верхніх та нижніх кінцівок поламані, зрізані (правдоподібно, що від потрапляння в них гострих уламків від розірваних артилерійських зарядів). Кістки людських скелетів збереглися у дуже доброму стані. Приблизний вік більшості загиблих від 25 до 40 років.

З особистих речей та військового спорядження знайдено: мундирні ґудзики, гачки, зачіпи, шкіряні пояси, набійниці, шоломи, військовий ідентифікатор та інші речі, що підтверджують військовий характер віднайденого поховання (світлина 3).

Світлина 3

Останок № 1 представлений: ґудзики до верхнього одягу (плащ, кітель): сім ґудзиків розміром 22 мм. , взірця 1919 року (носились на мундирах взірця 1919 року), із зображенням одноголового орла – гербової фігури Польської держави; один ґудзик розміром 22 мм., взірця 1928 року, з зазначеною на внутрішній стороні ґудзиків датою виготовлення (1937 рік); один ґудзик до спідньої білизни або спорядження; один металевий мундирний гачок для підтримання пояса зі спорядженням; один металевий гачок для підвішування продуктової сумки на поясі; релігійний медальйон (SP) – „Спасіння народу ” - зображення Матері Божої з Дитятком в оточенні ангелів (світлини 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11). Супровідний матеріал під номерами 8, 10 – визначити не вдалось. Військовий ідентифікатор чи інші документи, які б вказали особу загиблого, відсутні.

Світлина 1
Світлина 2

Світлина 3
Світлина 4

Світлина 5
Світлина 6

Світлина 7
Світлина 8

Світлина 9
Світлина 10

Світлина 11

Останок № 2 представлений: ґудзики до верхнього одягу (плащ, кітель) : три ґудзики розміром 15 мм., чотирнадцять ґудзиків розміром 22 мм., із зображенням одноголового орла – гербової фігури Польської держави, взірця 1919, 1928 років з зазначеною на внутрішній стороні ґудзиків датою виготовлення (1937, 1939 роки); чотири ґудзики до спідньої білизни та військового спорядження; один шкіряний ґудзик розміром 22 мм.; один металевий мундирний гачок для підтримання пояса зі спорядженням; пряжка для стягування ременя на протигазній сумці; латунна защіпка на шкіряній основі до протигазної сумки; залишки дзеркальця; металева ємність для чищення зброї (з мастилом та пензликом); релігійний медальйон «Найсвятіше Серце Ісуса Христа», на звороті «Скапулярій - Дар Божої Матері»; два шматки заліза (ймовірно відламки від артилерійського заряду, які спричинили смерть вояка). Військовий ідентифікатор чи інші документи, які б вказали особу загиблого, відсутні (світлини 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19).

Світлина 1
Світлина 2

Світлина 3
Світлина 4

Світлина 5
Світлина 6

Світлина 7
Світлина 8

Світлина 9
Світлина 10

Світлина 11
Світлина 12

Світлина 13
Світлина 14

Світлина 15
Світлина 16

Світлина 17
Світлина 18

Світлина 19

Останок № 3 представлений: ґудзики до верхнього одягу (плащ, кітель): вісім ґудзиків розміром 22 мм. із зображенням одноголового орла – гербової фігури Польської держави, з зазначеною на внутрішній стороні ґудзиків датою виготовлення (1937, 1939 роки); кишеньковий годинник; пристрій для гоління та набір лез; латунний ковпак для закривання дульної частини зброї від попадання бруду з написом виробника KRANC & LEMPICKI; шкіряний пояс для рядового складу; шкіряний виріб для підвішування ножен для багнета на поясі; гачок від сухарної сумки та гачок від ременя для підвішування сухарної сумки; шкіряна підкладка під защіпку на протигазній сумці (світлина 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16). Військовий ідентифікатор чи інші документи, які б вказали особу загиблого, відсутні.

Світлина 1
Світлина 2

Світлина 3
Світлина 4

Світлина 5
Світлина 6

Світлина 7
Світлина 8

Світлина 9
Світлина 10

Світлина 11
Світлина 12

Світлина 13
Світлина 14

Світлина 15
Світлина 16

Останок № 4 представлений: ґудзики до верхнього одягу (плащ, кітель): чотири ґудзики розміром 15 мм., сімнадцять ґудзиків розміром 22 мм.(чотири з них 1919 року взірця, тринадцять 1928 року взірця), із зображенням одноголового орла – гербової фігури Польської держави, з зазначеною на внутрішній стороні ґудзиків датою виготовлення (1937, 1939 роки); чотири ґудзики до спідньої білизни або спорядження; чотири ґудзики до штанів; чотири мундирних гачки для підвішування пояса із спорядженням; одна металева пряжка для стягування штанів в поясі; пристрій для гоління, помазок для гоління; військова відзнака військовика 38 полку піхоти Стрільців Львівських (світлини 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18). Військовий ідентифікатор чи інші документи, які б вказали особу загиблого, відсутні.

Світлина 1
Світлина 2

Світлина 3
Світлина 4

Світлина 5
Світлина 6

Світлина 7
Світлина 8

Світлина 9
Світлина 10

Світлина 11
Світлина 12

Світлина 13
Світлина 14

Світлина 15
Світлина 16

Світлина 17
Світлина 18

Останок № 5 представлений: ґудзики до верхнього одягу (плащ, кітель): три ґудзики розміром 15 мм., дев’ять ґудзиків розміром 22 мм. (два з них взірця 1919 року , сім - взірця 1928 року),із зображенням одноголового орла – гербової фігури Польської держави, з зазначеною на внутрішній стороні ґудзиків датою виготовлення (1937, 1939 роки); частина олівця; частина термометра; латунний ковпак для закривання дульної частини зброї від попадання бруду з цифрами 91120; дзеркальце; гребінець(світлини 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16). Військовий ідентифікатор чи інші документи, які б вказали особу загиблого, відсутні.

Світлина 1
Світлина 2

Світлина 3
Світлина 4

Світлина 5
Світлина 6

Світлина 7
Світлина 8

Світлина 9
Світлина 10

Світлина 11
Світлина 12

Світлина 13
Світлина 14

Світлина 15
Світлина 16

Останок № 6 представлений: ґудзики до верхнього одягу (плащ, кітель): одинадцять ґудзиків розміром 22 мм. (три з них взірця 1919 року , вісім - взірця1928 року ),із зображенням одноголового орла – гербової фігури Польської держави, з зазначеною на внутрішній стороні ґудзиків датою виготовлення (1932, 1937, 1939 роки); два шкіряних ґудзики розміром 22 мм., дев’ять ґудзиків до спідньої білизни або спорядження; один мундирний гачок для підтримування пояса зі спорядженням; металева однозуба пряжка до пояса штанів; фрагмент мундирного погона з ґудзиком; гаманець з польськими та угорськими монетами різних номіналів; гребінець; дзеркальце; ножиці; кам’яний брусок для загострювання засобу для гоління; розкладний кишеньковий ножик; запальничка; латунний ковпак для закривання дульної частини зброї від попадання бруду; частина ключа від дверного замка; наручний годинник; релігійний медальйон «Матір Божа Піхенська», на звороті «Богородице Діво» - празник Успення (15.08.34 р.); шматок заліза (ймовірно відламок від артилерійського заряду, який, можливо, і спричинив смерть вояка) (світлини з 1 по 35). Військовий ідентифікатор чи інші документи, які б вказали особу загиблого, відсутні.

Світлина 1
Світлина 2

Світлина 3
Світлина 4

Світлина 5
Світлина 6

Світлина 7
Світлина 8

Світлина 9
Світлина 10

Світлина 11
Світлина 12

Світлина 13
Світлина 14

Світлина 15
Світлина 16

Світлина 17
Світлина 18

Світлина 19
Світлина 20

Світлина 21
Світлина 22

Світлина 23
Світлина 24

Світлина 25
Світлина 26

Світлина 27
Світлина 28

Світлина 29
Світлина 30

Світлина 31
Світлина 32

Світлина 33
Світлина 34

Останок № 7 представлений: ґудзики до верхнього одягу (плащ, кітель): три ґудзики розміром 15 мм., двадцять ґудзиків розміром 22 мм., один ґудзик розміром 25 мм., із зображенням одноголового орла – гербової фігури Польської держави, всі ґудзики взірця 1928 року, з зазначеною на внутрішній стороні датою виготовлення (1932, 1937, 1939 роки); один ґудзик до спідньої білизни або спорядження; залишки тканини з мундирного коміра; частина мундирного погона з ґудзиком; дві накомірних петлиці з залишками посрібленого обшиття (ознака офіцерського складу); гаманець з польськими монетами різних номіналів; золотий релігійний медальйон «Пресвята Діва Марія, королева Польщі»; золотий ланцюжок до медальйона; шлюбний перстень з написом – Yaga 9 Х 934;срібна нарукавна запинка (світлини 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23 ). Військовий ідентифікатор чи інші документи, які б вказали особу загиблого, відсутні.

Світлина 1
Світлина 2

Світлина 3
Світлина 4

Світлина 5
Світлина 6

Світлина 7
Світлина 8

Світлина 9
Світлина 10

Світлина 11
Світлина 12

Світлина 13
Світлина 14

Світлина 15
Світлина 16

Світлина 17
Світлина 18

Світлина 19
Світлина 20

Світлина 21
Світлина 22

Світлина 23

Останок № 8 представлений: ґудзики до верхнього одягу (плащ, кітель): один ґудзик розміром 15 мм., чотири ґудзики розміром 22 мм.( взірця 1928 року); чотири ґудзики розміром 25 мм. (взірця 1919 року), із зображенням одноголового орла – гербової фігури Польської держави, з зазначеною на внутрішній стороні ґудзиків датою виготовлення (1932, 1937, 1938 роки); два ґудзики до спідньої білизни або спорядження; дзеркальце; військовий ідентифікатор з написом SKOCZEK YULIAN KAT, на звороті написи не читаються (світлини 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 10).

Світлина 1
Світлина 2

Світлина 3
Світлина 4

Світлина 5
Світлина 6

Світлина 7
Світлина 8

Світлина 9
Світлина 10

Останок № 9 представлений: ґудзики до верхнього одягу (плащ, кітель): один ґудзик розміром 15 мм., чотирнадцять ґудзиків розміром 22 мм. (взірця 1928 року) ; чотири ґудзики розміром 22 мм., один ґудзик розміром 25 мм. (взірця 1919 року ), із зображенням одноголового орла – гербової фігури Польської держави, з зазначеною на внутрішній стороні ґудзиків датою виготовлення (1932, 1937, 1938 роки); два шкіряних ґудзики розміром 22 мм., один ґудзик до спідньої білизни або спорядження; гачок-зачіп до спорядження; однозуба металева пряжка із залишками шкіряного пояса до штанів; залишки мундирного погона з відзнакою військового звання; шматок заліза - ймовірно відламок від артилерійського заряду, який, можливо, і спричинив смерть вояка (світлини 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12). Військовий ідентифікатор чи інші документи, які б вказали особу загиблого, відсутні.

Світлина 1
Світлина 2

Світлина 3
Світлина 4

Світлина 5
Світлина 6

Світлина 7
Світлина 8

Світлина 9
Світлина 10

Світлина 11
Світлина 12

Знайдений на людських рештках та поряд з ними супровідній матеріал переконливо засвідчує приналежність похованих військовослужбовців до підрозділів Польського війська.

Таким чином, в результаті дослідження санітарного захоронення (об’єкт 2, яма № 4) у м. Новояворівське (урочище Грабник) Яворівського району Львівської області, було виявлено рештки дев’яти військовиків Польського війська, які загинули приблизно 17, 18 вересня 1939 року під час боїв між польськими та німецькими військовими формуваннями. Після завершення досліджень місце поховання було рекультивоване і відновлене у первісному вигляді.

Вилучені із санітарного захоронення людські рештки, особисті речі загиблих передано Генеральному Консулу Республіки Польща у Львові п. Ярославу Дрозду.

 

Директор ТзОВ «Українська Пам'ять»                              Любомир Горбач

 
Поділитися у соцмережах
< Попередня   Наступна >
2006-2019 © Товариство пошуку жертв війни ''ПАМ'ЯТЬ''
Всі права застережено.
Використання матеріалів сайту дозволене за умови повідомлення про це та посилання на джерело (в інтернет-ресурсах - на адресу сайту)