Товариство пошуку жертв війни ''ПАМ'ЯТЬ''
  • Ukrainian
  • English
Переглянути НОВИЙ фільм "Хрещений двічі" створений Товариством пошуку жертв війни "Пам'ять"
Головна arrow Військово-історична реконструкція arrow У с.Гошів впорядкували місце загибелі підпільників УПА Сьогодні: 26.11.2020
Головна
Новини
Експедиції
Статті (історичні джерела)
Військово-історична реконструкція
Кіно & відео студія
Фотогалерея
Довідкова інформація
Мандруємо Україною
Матеріали у тему


У с.Гошів впорядкували місце загибелі підпільників УПА Надрукувати
Др. Лісник   
07.02.2017
Багато хто чув про монастир на Ясній горі біля села Гошів. Багато хто там і бував. Але не кожному відомо про сумні події 1947 року, які відбулись неподалік від нього.

В Гошеві є частина села, яка називається Вільшина. Тут, на невисокому пагорбі, біля дороги колись була хатина, в якій свій останній бій прийняли семеро повстанців:
- МАТІЇВ Юрій Федорович - (1916 р.н., с.Тяпче,) - керівник боївки, псевдо "Вовк";
- ЧИКАЛОВСЬКИЙ Іван Миколайович – (1923 р.н., с.Міжріччя) - стрілець боївки Вовка;
- СЕНЬКІВ Павло Григорович – (1920 р.н., с.Гузіїв) - стрілець боївки Вовка;
- САСНИК Йосип Іванович (1924 р.н., с.Княжолука) - стрілець боївки Вовка, псевдо "Скала";
- МЕЛЬНИКОВИЧ Петро Петрович - (1919 р.н., с.Гошів) – стрілець сотні Залізняка, боївки Вовка, псевдо "Гудима";
- ПРОЦІВ Іван Онуфрійович – (1925 р.н., с.Княжолука) - стрілець боївки Вовка, псевдо "Ворон";
 - АНДРІЇШИН Степан Григорович – (1922 р.н., с.Міжріччя) - стрілець боївки Вовка, псевдо "Орел".

І от цього року, з нагоди 70 рокових з тих трагічних подій, замість вже похиленого березового хреста, громада села вирішила встановити новий, металевий хрест, поряд з яким гранітну таблицю з викарбуваними іменами загиблих підпільників.

20 січня відбулось освячення цього хреста. На поминальній панахиді за загиблими були присутні не тільки місцеві жителі а й небайдужі з різних куточків Долинщини. Після служби отці василіяни з Гошівського монастиря – єромонахи о.ігумен Вікентій та о.Захарій освятили пам’ятний хрест.


Пізніше родичі загиблих повстанців в тому бою коротко розповіли про їх життєвий шлях, а один із місцевих жителів, який був очевидцем тих подій, поділився своїми спогадами:   
“19 січня 1947 року боївка районної Служби Безпеки завітала на Cвяту Вечерю в домівку Катерини Цап. В цій оселі підпільники бували не раз і мали там обладнану криївку. Після вечері вони планувала покинути село, але по зв’язку їм передали, що в лісах проводиться облава. Підпільники вирішили залишитись в цій оселі на ніч. Зранку, наступного дня, повстанці почули, що хату, в якій вони ночували, оточують енкаведисти, яких привів місцевий зрадник. Ворог вимагав негайно здаватись, погрожував підпалити хату, в якій між іншим була й господиня. Розуміючи, що довго протриматись вони не зможуть, підпільники вирішують прориватись до лісу. Вилізши на горище вони зробили отвір в солом’яній покрівлі і по одному почали вистрибувати на вулицю. На жаль, ворог вже оточив хату з усіх сторін… Вижити не вдалось нікому… Одного з повстанців знайшли аж в лісі біля Гошівського монастиря, де він і помер від отриманих ран.

Тіла мертвих повстанців поскидали на підводу, зверху на них посадили господиню і так повезли до Болехова, де виставили на кілька днів для показу і залякування місцевого населення. Потім тіла зникли. З приходом весни, коли зійшов сніг, люди випадково знайшли їхні понівечені тіла під лісом неподалік від міста і таємно поховали у спільній могилі на кладовищі в Болехові.”

Матвіїв Юрій (Вовк), сидить перший зліва
Мельникович Петро (Гудима)

В заході взяв участь один стрілець відділу "Журавлі" Товариства пошуку жертв війни "Пам’ять".         

21.01.2017 року                                      Др. Лісник

 
Поділитися у соцмережах
< Попередня   Наступна >
2006-2019 © Товариство пошуку жертв війни ''ПАМ'ЯТЬ''
Всі права застережено.
Використання матеріалів сайту дозволене за умови повідомлення про це та посилання на джерело (в інтернет-ресурсах - на адресу сайту)