Товариство пошуку жертв війни ''ПАМ'ЯТЬ''
  • Ukrainian
  • English
Переглянути НОВИЙ фільм "Хрещений двічі" створений Товариством пошуку жертв війни "Пам'ять"
Головна arrow Експедиції arrow Звіт про дослідження місць поховань польських вояків загиблих у роки II СВ в c.Добростани Сьогодні: 26.11.2020
Головна
Новини
Експедиції
Статті (історичні джерела)
Військово-історична реконструкція
Кіно & відео студія
Фотогалерея
Довідкова інформація
Мандруємо Україною
Матеріали у тему


Звіт про дослідження місць поховань польських вояків загиблих у роки II СВ в c.Добростани Надрукувати
Любомир Горбач   
10.01.2017
Інформаційний звіт про проведені пошуково-ексгумаційні дослідження місць ймовірних поховань польських військовослужбовців, загиблих у роки Другої Світової війни в с. Добростани Яворівського району Львівської області
(2014 рік)

Відповідно до дозволу Міністерства культури України №22-100-П/14 від 24 червня 2014 року пошуковою групою Товариства "Пам'ять" 26 червня 2014 року здійснено дослідження місць боїв, загибелі та ймовірних захоронень військовиків Польського війська в с.Добростани Яворівського району Львівської області.

Земляні пошукові роботи проводились в с. Добростани та його окрузі (Світлина 1).

Світлина 1

Село Добростани розташоване західніше м.Львова на віддалі 32 км.
У вересні 1939 року у цій місцевості відбулись збройні сутички між підрозділами Польського війська та німецького "Вермахту" (читай історичну довідку).

15 вересня 1939 року армія "Карпати", очолювана новопризначеним генералом Казимиром Соснковським, після боїв біля м.Судова Вишня Мостиського району, в складі трьох дивізій (11 Карпатської дивізії піхоти, 24 дивізії піхоти, 38 дивізії піхоти резервної) розпочала марш в напрямку м.Івано-Франкове (тоді Янів) на Львів. Завданням Соснковського було прорвати німецьке кільце довкола м.Львова і ввійти у місто для допомоги оточеним у Львові підрозділам Польського війська. Після бою під Судовою Вишнею армія "Карпати" нараховувала в трьох дивізіях (11-а – м.Станіслав, 24-а – м.Ярослав, 38-а – м.Лунінєц) менше особового складу, ніж одна штатна дивізія (штатна дивізія - це приблизно 12 000 вояків).

Завданням 38 ДПр було здійснити похід в північно-східному напрямку до м.Івано-Франкове (тоді м.Янів) через села Тучапи, Новосілки. З8 ДПр було розділено на дві групи для маршу в зазначену місцевість двома колонами.

Права колона складалася з 97 ПП (1, 2 та 3 батальйонів), наданого для вогневої підтримки одного 5-го танкового батальйону та двох батарей 50-го протитанкового дивізіону. Напрямок руху визначено селами Родатичі, колонія Хартфельд, Речичани, Камянобрід. З півдня, маршуючи повз сc. Братковичі та Бургталь, рух групи мав прикривати 2 артилерійський батальйон. Ліва (головна) колона в складі 96 ПП, підкріплена 1 батальйоном 98 ПП спільно з 3 та 1 артилерійськими дивізіонами, мали здійснити марш на м.Івано-Франкове селами Тучапи, Лісновичі, Добростани. 3 батальйон 98 ПП, який був на лівому крилі групи, мав відбити у ворога с.Новосілки, щоб забезпечити безпечний прохід головної групи.

Позаду похідної колони 98 ПП мала рухатися дивізійна кавалерія та різні допоміжні військово-польові табори, які в цей час розташувались у с.Бортятин.
Після нанесеного авіацією противника бомбового удару по м.Судова Вишня штаб 38 ДП передислокувався до с.Бортятин. За кілька годин місце розташування штабу було виявлено німецькою розвідкою і завдано по ньому авіаційного удару.

О 16.45 год в наступ на німецькі позиції, розташовані у с.Родатичі, пішла права колона і захопила їх. Німецькі підрозділи відійшли на запасні позиції оборони, які були розташовані за 5 км від с.Родатичі, в колонії Хартфельд біля с.Речичани.

Перегрупувавшись, польські підрозділи з нічною темрявою розпочали марш в напрямку села Речичани та були сильно обстріляні артилерією противника, що розташувалась в колонії Хартфельд. Підхід до с.Речичани зі сторони с.Родатичі через с.Тучапи був під обстрілом німецької групи "Ернст", вогневі позиції якої знаходились на височині, де було розміщене цивільне кладовище німецьких колоністів з поселення Хартфельд. Сусідню височину 317 "Турецька Могила" над с.Тучапи утримувала німецька група "Зіммер". Німецькі військові формування мали дуже вдале місце дислокації, та для Польського війська – це був єдиний шлях для продовження маршу в заданому напрямку. Після кількох годин жорстокого бою, втративши близько двох сотень вояків загиблими, польські підрозділи захопили німецькі позиції, розміщені на кладовищі поселення Хартфельд, височину 317 "Турецька Могила" та с.Речичани.

16 вересня, після нічного бою, розпорошені в нічній темряві 1 та 3 батальйони 97 ПП здійснили марш і в ніч 16 на 17 вересня вийшли до околиці м.Івано-Франкове, де розташувалися в районі гаївки Висока.

2 батальйон 97 ПП дорогою Судова Вишня - Городок (тоді Городок Ягелонський) відбив у німців позиції у с.Братковичі та височину на північ від тієї місцевості (навпроти німецького поселення Бургталь). Колонія Бургталь розташована в південно-західній частині с.Галичани.

Ліва (головна) колона в складі 96 ПП, підкріплена 1 батальйоном 98 ПП спільно з 3 та 1 артилерійськими дивізіонами, 15 вересня після 23.00 год здійснила наступ на позиції німецького підрозділу СС "Германія" в с.Чорнокінці. Після кількох годин бою польські вояки увійшли в село. Втрати з обох воюючих сторін були значними. Однією з причин великих втрат в підрозділах Польського війська було те, що 1 рота 98 ПП, яка теж розпочала наступ на с.Чорнокінці, не володіла інформацією про запланований штурм німецьких позицій 96 ПП. В результаті під їхній обстріл потрапили вояки польських підрозділів, які штурмували с.Чорнокінці.

Після бою в Чорнокінцях 1 батальйон 98 ПП вирушив на с.Мужиловичі (тоді Мужиловичі-Народові), які були вже відбиті у німців завдяки воякам 49 ПП з 11 КДП. 16 вересня 1 батальйон 98 ПП залишив с.Мужиловичі і через с.Лісновичі вийшов на південний край лісового масиву біля м.Івано-Франкове, с.Кертина та с.Воля-Добростанська. Щоб закрити для противника шлях до лісничівки Ярина, на краю лісу підрозділи батальйону зайняли лінію оборони.

16 вересня 3 батальйон 96 ПП після бою в с.Тучапи вирушив в напрямку с.Добростани.
15 вересня 2 батальйон 96 ПП мав сутичку з німецьким підрозділом за селом Княжий Міст, і після успішного бою вирушив у напрямку с.Добростани.
15 вересня 2 та 3 батальйони 98 ПП таборували у с.Бортятин. Впродовж дня німецькі підрозділи, використовуючи авіацію та артилерію, завдали значних втрат відділам Польського війська.

В ніч з 15 на 16 вересня 3 батальйон 98 ПП розпочав наступ на с.Новосілки та, прорвавши німецьку лінію оборони, 16 вересня вийшов до с.Воля-Добростанська. На південній околиці села батальйон зайняв лінію оборони і уже за кілька годин вступив в бій з наступаючими зі сторони с.Добростани німецькими вояками з групи "Пемзель".

Після боїв за с.Воля-Добростанська та с.Добростани 17 вересня командир 38 ДПр дав наказ про відступ у напрямку м.Івано-Франкове (Світлини 2, 3).

Світлина 2 (Напрямок руху 38 ДПр, 15-16.09.1939 року)

Світлина 3 (Лінія оборони 38ДПр перед наступом нім. Вермахту 17.09.1939 року)

Попереднім обстеженням місцевості (опитування місцевих жителів) з’ясовано, що 16 - 17 вересня 1939 року за с.Добростани та його околиці відбувались активні бої між німецькими та польськими підрозділами.

На території с.Добростани та його окраїнах пошуковою групою Товариства "Пам'ять" виявлено одне ймовірне місце захоронення вояків Польського війська.
Можливе поховання знаходиться на в’їзді у населений пункт зі сторони с.Воля-Добростанська, в північній його частині, поруч з дорогою, неподалік багатолітньої липи та хреста, встановленого при в’їзді с.Добростани (світлини 4, 5).

Світлина 4

Світлина 5

Інформацію про поховання пошуковці з Товариства "Пам'ять" одержали від жителя с.Добростани п.Дмитрика Степана Михайловича, 1931 року народження. Він розповів, що у вересні 1939 року, в період німецько-польської війни, у с.Добростани та його околицях відбулись збройні сутички між ворогуючими сторонами, під час яких були загиблі з обох сторін. Після бою Польське військо залишило село. Німецькі вояки прибрали своїх полеглих, а сільському війту наказали зібрати та похоронити польських військових на краю с.Добростани. Впродовж років місцева громада, знаючи від своїх батьків про солдатську могилу, забороняла на цьому місці випасати худобу або будь-що будувати. З проголошенням Україною незалежності поруч з захороненням було висаджено дві липи та встановлено хрест.

На місці ймовірного захоронення проведено пошукові земляні роботи, в результаті яких праворуч від хреста, на відстані 15м в напрямку с.Воля-Добростанська та 0,1м від сільської дороги, на глибині 1,4м від сучасної поверхні виявлено військовий шолом, речі військового і цивільного призначення та плечову кістку верхньої кінцівки людини (світлини 6, 7).

Світлина 6

Світлина 7

Відповідно до дозволу Державної міжвідомчої комісії у справах увічнення пам’яті жертв війни і політичних репресій №04 від 15.10.2014р. (світлина 8), 5 листопада 2014 року пошукова група громадської організації Товариство пошуку жертв війни "Пам’ять" спільно з ТзОВ "Українська Пам'ять" здійснила ексгумацію (вилучення із захоронення) людських скелетів.

Світлина 8

Під час проведення пошуково-ексгумаційних досліджень були виконані наступні роботи (див. описи):

Розкопки захоронення здійснювалися по-штиховим (пластовим) методом з відкриттям площини усієї могили.
 
Об’єкт 1. Яма № 1 прямокутної форми, величиною 10х4 м. З південної сторони ями 1, на віддалі 1,5м розташована яма № 2, яка має форму прямокутника та розмір 2х5 м. Захоронення санітарного типу. Після смерті тіла загиблих захоронили в приготовленій погребній ямі (світлини 9, 10).

Світлина 9

Світлина 10

Останок № 1 представлений:
- ґудзики до верхнього одягу (плащ, кітель): два ґудзики розміром 15 мм, два ґудзики розміром 22 мм, три ґудзики розміром 25 мм із зображенням одноголового орла – гербової фігури Польської держави, з зазначеною на внутрішній стороні ґудзиків датою виготовлення (1937, 1939 роки);
- один ґудзик до спідньої білизни;
- одна металева пряжка для стягування штанів в поясі, два металевих гачки для підвішування спорядження;
- металевий ковпак для закривання дульної частини зброї від попадання бруду (зброя німецького виробництва – "Маузер" К 98);
- релігійний медальйон Пресвятої Діви Марії (Непорочне Зачаття) (світлини 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10).
 Військовий ідентифікатор чи інші документи, які б вказали особу загиблого, відсутні.

Світлина 1

Світлина 2

Світлина 3

Світлина 4
Світлина 5

Світлина 6
Світлина 7

Світлина 8

Світлина 9

Світлина 10

Останок № 2 представлений:
- ґудзики до верхнього одягу (плащ, кітель): три ґудзики розміром 22 мм, три ґудзики розміром 25 мм, із зображенням одноголового орла – гербової фігури Польської держави, з зазначеною на внутрішній стороні ґудзиків датою виготовлення (1937, 1939 роки);
- два металевих гачки для підтримання пояса зі спорядженням;
- алюмінієве кільце (світлини 1, 2).
 Військовий ідентифікатор чи інші документи, які б вказали особу загиблого, відсутні.

Світлина 1

Світлина 2

Останок № 3 представлений:
- хрестик, медальйон, вервичка;
- дзеркальце із зображенням відомого польського співака кінця 30-х років Яна Кепури (світлини 1, 2, 3).
 Військовий ідентифікатор чи інші документи, які б вказали особу загиблого, відсутні.

Світлина 1

Світлина 2

Світлина 3

Останок № 4 представлений:
- ґудзики до верхнього одягу (плащ, кітель): два ґудзики розміром 25 мм, чотири ґудзики розміром 22 мм із зображенням одноголового орла – гербової фігури Польської держави, з зазначеною на внутрішній стороні ґудзиків датою виготовлення (1937, 1939 роки);
- металевий елемент кріплення військового спорядження;
- олівець;
- латунний ковпак для закривання дульної частини зброї від попадання бруду з написом виробника KRANC & LEMPICKI;
- військовий ідентифікатор з написом КІКОЛА Станіслав (Стефан?), нар. 1910, католик, Пьотркув-Трибунальскі (світлини 1, 2).

Світлина 1

Світлина 2

Останок № 5 представлений:
- ґудзики до верхнього одягу (плащ, кітель): один ґудзик розміром 25 мм, два ґудзики розміром 22 мм, із зображенням одноголового орла – гербової фігури Польської держави, з зазначеною на внутрішній стороні ґудзиків датою виготовлення (1937, 1939 роки);
- дзеркальце;
- пристрій для гоління - бритва з додатковим лезом;
- одна металева пряжка для одягу або спорядження;
- одна металева пряжка до пояса для носіння протигазної сумки (світлини 1, 2, 3).
 Військовий ідентифікатор чи інші документи, які б вказали особу загиблого, відсутні.

Світлина 1

Світлина 2

Світлина 3

Останок № 6 представлений:
- ґудзики до верхнього одягу (плащ, кітель): один ґудзик розміром 25 мм, п’ять ґудзиків розміром 22 мм, один ґудзик розміром 15 мм, із зображенням одноголового орла – гербової фігури Польської держави, з зазначеною на внутрішній стороні ґудзиків датою виготовлення (1937, 1939 роки);
- один ґудзик до спідньої білизни;
- розкладний кишеньковий ножик;
- металева пряжка з залишком шкіряного пояса;
- зубна щітка з коробкою для зберігання щітки (світлини 1, 2, 3).
 Військовий ідентифікатор чи інші документи, які б вказали особу загиблого, відсутні.

Світлина 1
  
Світлина 2

Світлина 3

Останок № 7 представлений:
- ґудзики до верхнього одягу (плащ, кітель): два ґудзики розміром 22 мм, із зображенням одноголового орла – гербової фігури Польської держави, з зазначеною на внутрішній стороні ґудзиків датою виготовлення (1937, 1939 роки);
- два ґудзики до спідньої білизни;
- два металевих мундирних гачки для підтримання пояса із спорядженням;
- залишок мундирного погона з ґудзиком;
- металева пряжка (світлина 1).
 Військовий ідентифікатор чи інші документи, які б вказали особу загиблого, відсутні.

Світлина 1

Останок № 8 представлений:
- ґудзики до верхнього одягу (плащ, кітель): два ґудзики розміром 25 мм, два ґудзики розміром 22 мм, два ґудзики розміром 15 мм, із зображенням одноголового орла – гербової фігури Польської держави, з зазначеною на внутрішній стороні ґудзиків датою виготовлення (1937, 1939 роки);
- защіпки та кріплення підборідного ремінця до захисного шолому;
- дзеркальце, гребінець з написом "Durabit-Garantie" (світлини 1, 2).
 Військовий ідентифікатор чи інші документи, які б вказали особу загиблого, відсутні.

Світлина 1

Світлина 2

 
Останок № 9 представлений:
- ґудзики до верхнього одягу (плащ, кітель): п’ять ґудзиків розміром 22 мм, один ґудзик розміром 15 мм, із зображенням одноголового орла – гербової фігури Польської держави, з зазначеною на внутрішній стороні ґудзиків датою виготовлення (1937, 1939 роки);
- дзеркальце;
- зубна щітка;
- тюбик з зубною пастою;
- залишки мундирного погона з ґудзиком;
- металева пряжка (світлини 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7).
 Військовий ідентифікатор чи інші документи, які б вказали особу загиблого, відсутні.
Світлина 1

Світлина 2

Світлина 3

Світлина 4

Світлина 5

Світлина 6

Світлина 7

Останок № 10 представлений:
- ґудзики до верхнього одягу (плащ, кітель): один ґудзик розміром 25 мм, два ґудзики розміром 22 мм, із зображенням одноголового орла – гербової фігури Польської держави, з зазначеною на внутрішній стороні ґудзиків датою виготовлення (1937, 1939 роки);
- залишки мундирного погона з ґудзиком;
- один металевий мундирний гачок для підтримування пояса зі спорядженням;
- один гачок для спорядження;
- олівець;
- металевий ковпачок для закривання дульної частини зброї від попадання бруду;
- три релігійних медальйони з написом: "святий Альфонсе молися за нас"", "Мати Неустанної Помочі сприяй нам", медальйон св. Антонія з написом: "Ось переміг лев з покоління Юди" (цитата з псалма). "Алілуя" з однієї сторони, на звороті медальйонів написи: "Мати Неустанної помочі сприяй нам", "Святий Альфонсе молися за нас", медальйон св. Антонія з написом: "Лист ефективний (корисний) св. Антонія Падевського до зневіреної (доведеної до розпачу) особи";
- шкіряний пояс з металевою пряжкою;
- військовий ідентифікатор в дуже поганому стані збереження, візуально не простежуються жодні написи, потребує лабораторного дослідження (світлини 1, 2, 3, 4).

Світлина 1


Світлина 2

Світлина 3

Світлина 4

Останок № 11 представлений:
- один ґудзик до верхнього одягу (плащ, кітель) розміром 25 мм із зображенням одноголового орла – гербової фігури Польської держави, з зазначеною на внутрішній стороні ґудзика датою виготовлення (1937, 1939 роки?);
- залишки двох мундирних погонів з одним ґудзиком;
- два металевих гачки для підвішування спорядження;
- частинки дзеркальця (світлини 1, 2).
 Військовий ідентифікатор чи інші документи, які б вказали особу загиблого, відсутні.

Світлина 1

Світлина 2

Останок № 12 представлений:
- ґудзики до верхнього одягу (плащ, кітель): один ґудзик розміром 25 мм, два ґудзики розміром 22 мм, із зображенням одноголового орла – гербової фігури Польської держави, з зазначеною на внутрішній стороні ґудзиків датою виготовлення (1937, 1939 роки);
- залишки мундирного погона з ґудзиком;
- два підкомірні гачки (світлини 1, 2).
 Військовий ідентифікатор чи інші документи, які б вказали особу загиблого, відсутні.

Світлина 1

Світлина 2

Останок № 13 представлений:
ґудзики до верхнього одягу (плащ, кітель): два ґудзики розміром 25 мм, два ґудзики розміром 22 мм, із зображенням одноголового орла – гербової фігури Польської держави, з зазначеною на внутрішній стороні ґудзиків датою виготовлення (1937, 1939 роки); один ґудзик до спідньої білизни; залишки олівця; шматок дзеркальця; металева пряжка (світлина 1). Військовий ідентифікатор чи інші документи, які б вказали особу загиблого, відсутні. 

Світлина 1

Останок № 14 представлений:
- ґудзики до верхнього одягу (плащ, кітель): три ґудзики розміром 22 мм, один ґудзик розміром 15 мм, із зображенням одноголового орла – гербової фігури Польської держави, з зазначеною на внутрішній стороні ґудзиків датою виготовлення (1937, 1939 роки);
- один ґудзик до спідньої білизни;
- один металевий мундирний гачок для підтримання пояса зі спорядженням;
- частина зубної щітки;
- релігійний медальйон Пресвятої Діви Марії (Непорочне Зачаття) (світлини 1, 2).
 Військовий ідентифікатор чи інші документи, які б вказали особу загиблого, відсутні.

Світлина 1

Світлина 2

Останок № 15 представлений:
- ґудзики до верхнього одягу (плащ, кітель): чотири ґудзики розміром 22 мм, із зображенням одноголового орла – гербової фігури Польської держави, з зазначеною на внутрішній стороні ґудзиків датою виготовлення (1937, 1939 роки);
- латунний ковпак для закривання дульної частини зброї від попадання бруду з написом виробника KRANC & LEMPICKI;
- металева пряжка для стягування штанів в поясі (світлини 1, 2).
 Військовий ідентифікатор чи інші документи, які б вказали особу загиблого, відсутні.

Світлина 1

Світлина 2

Останок № 16 представлений:
- ґудзики до верхнього одягу (плащ, кітель): один ґудзик розміром 15 мм, чотири ґудзики розміром 22 мм, із зображенням одноголового орла – гербової фігури Польської держави, з зазначеною на внутрішній стороні ґудзиків датою виготовлення (1937, 1939 роки);
- два ґудзики до військового спорядження (продуктова сумка);
- частина пристрою для гоління – ручка бритви;
- гребінець (світлини 1, 2).
 Військовий ідентифікатор чи інші документи, які б вказали особу загиблого, відсутні.

Світлина 1

Світлина 2

Останок № 17 представлений:
- ґудзики до верхнього одягу (плащ, кітель): один ґудзик розміром 22 мм, один ґудзик розміром 15 мм, із зображенням одноголового орла – гербової фігури Польської держави, з зазначеною на внутрішній стороні ґудзиків датою виготовлення (1937, 1939 роки);
- один ґудзик від спорядження (продуктова сумка);
- защіпки та кріплення підборідного ремінця до захисного шолому;
- релігійний медальйон з написом "Солдат Марії" (світлини 1, 2).
 Військовий ідентифікатор чи інші документи, які б вказали особу загиблого, відсутні.

Світлина 1

Світлина 2

Останок № 18 представлений:
- ґудзики до верхнього одягу (плащ, кітель): два ґудзики розміром 22 мм, із зображенням одноголового орла – гербової фігури Польської держави, з зазначеною на внутрішній стороні ґудзиків датою виготовлення (1937, 1939 роки);
- гребінець з написом "Durabit";
- металева пряжка для стягування штанів в поясі;
- релігійний медальйон "Святий Венедикт";
- військовий ідентифікатор з написом БЕНДИКОВСКІ Ян, католик, Рипін (світлини 1, 2, 3, 4).

Світлина 1

Світлина 2

Світлина 3

Світлина 4

Останок № 19 представлений:
- ґудзики до верхнього одягу (плащ, кітель): два ґудзики розміром 25 мм, один ґудзик розміром 22 мм, із зображенням одноголового орла – гербової фігури Польської держави, з зазначеною на внутрішній стороні ґудзиків датою виготовлення (1937, 1939 роки);
- один металевий мундирний гачок для підтримування пояса з спорядженням, одна металева пряжка для стягування штанів в поясі;
- не ідентифікована ємкість;
- військовий ідентифікатор в дуже поганому стані збереження, візуально не простежуються жодні написи, потребує лабораторного дослідження (світлини 1, 2).

Світлина 1

Світлина 2

Останок № 20 представлений:
- ґудзики до верхнього одягу (плащ, кітель): два ґудзики розміром 25 мм, два ґудзики розміром 22 мм, один ґудзик розміром 15 мм, із зображенням одноголового орла – гербової фігури Польської держави, з зазначеною на внутрішній стороні ґудзиків датою виготовлення (1937, 1939 роки);
- одна металева пряжка;
- один ґудзик до спідньої білизни або спорядження (світлина 1).
 Військовий ідентифікатор чи інші документи, які б вказали особу загиблого, відсутні.

Світлина 1

Останок № 21 представлений:
- ґудзики до верхнього одягу (плащ, кітель): два ґудзики розміром 25 мм, шість ґудзиків розміром 22 мм, два ґудзики розміром 15 мм, із зображенням одноголового орла – гербової фігури Польської держави, з зазначеною на внутрішній стороні ґудзиків датою виготовлення (1937, 1939 роки);
- один металевий мундирний гачок для підтримування пояса з спорядженням;
- один гачок для спорядження;
- одна металева пряжка до пояса на протигазній сумці;
- військовий ідентифікатор з написом ЧАІНЬСКІ Ва???, католик, Ґнєзно (світлини 1, 2).

Світлина 1

Світлина 2

Останок № 22 представлений:
- ґудзики до верхнього одягу (плащ, кітель): два ґудзики розміром 25 мм, шість ґудзиків розміром 22 мм, один ґудзик розміром 15 мм, із зображенням одноголового орла – гербової фігури Польської держави, з зазначеною на внутрішній стороні ґудзиків датою виготовлення (1937, 1939 роки);
- один ґудзик до спідньої білизни або спорядження; ручка з пером;
- релігійний медальйон з іконою Матері Божої Ченстоховської та написом на звороті SP - лат.Salus Populi (рятунок народу) (світлини 1, 2, 3, 4).
 Військовий ідентифікатор чи інші документи, які б вказали особу загиблого, відсутні.

Світлина 1

Світлина 2

Світлина 3

Світлина 4

Останок № 23 представлений:
- ґудзики до верхнього одягу (плащ, кітель): один ґудзик розміром 25 мм, п’ять ґудзиків розміром 22 мм, із зображенням одноголового орла – гербової фігури Польської держави, з зазначеною на внутрішній стороні ґудзиків датою виготовлення (1937, 1939 роки);
- два ґудзики до спідньої білизни або спорядження;
- релігійний медальйон Пресвятої Діви Марії (Непорочне Зачаття);
- військовий ідентифікатор з ледь помітними видряпаними літерами (ймовірно ім’я та прізвище власника).
 Потребує лабораторного дослідження (світлини 1, 2, 3).

Світлина 1

Світлина 2

Світлина 3

Останок № 24 представлений:
- ґудзики до верхнього одягу (плащ, кітель): два ґудзики розміром 25 мм, три ґудзики розміром 22 мм, один ґудзик розміром 15 мм, із зображенням одноголового орла – гербової фігури Польської держави, з зазначеною на внутрішній стороні ґудзиків датою виготовлення (1937, 1939 роки);
- ланцюжок;
- військовий ідентифікатор з написом ЧИЖЕВСКІ Станіслав, Кутно (світлини 1, 2).

Світлина 1

Світлина 2
Світлина 3

Останок № 25 представлений:
- ґудзики до верхнього одягу (плащ, кітель): три ґудзики розміром 22 мм, два ґудзики розміром 15 мм, із зображенням одноголового орла – гербової фігури Польської держави, з зазначеною на внутрішній стороні ґудзиків датою виготовлення (1937, 1939 роки);
- один ґудзик до спідньої білизни або спорядження;
- шкіряний поясний ремінець з металевою пряжкою (світлина 1).
 Військовий ідентифікатор чи інші документи, які б вказали особу загиблого, відсутні.

Світлина 1

Останок № 26 представлений:
- ґудзики до верхнього одягу (плащ, кітель): один ґудзик розміром 25 мм, три ґудзики розміром 22 мм, із зображенням одноголового орла – гербової фігури Польської держави, з зазначеною на внутрішній стороні ґудзиків датою виготовлення (1937, 1939 роки);
- один ґудзик до спідньої білизни або спорядження;
- підкомірний гачок;
- два військових ідентифікатори з написами КОРАБЬОВСКІ Бернард, католик та ҐВОЗДЗЯНЬСКИ Юзеф, католик, Санок (світлини 1, 2, 3).

Світлина 1

Світлина 2

Світлина 3

Останок № 27 представлений:
- військовий ідентифікатор в дуже поганому стані збереження.
 Потребує лабораторного дослідження (світлина 1).

Світлина 1

Останок № 28 представлений:
- ґудзики до верхнього одягу (плащ, кітель): один ґудзик розміром 25 мм, шість ґудзиків розміром 22 мм, із зображенням одноголового орла – гербової фігури Польської держави, з зазначеною на внутрішній стороні ґудзиків датою виготовлення (1937, 1939 роки);
- дзеркальце;
- релігійний медальйон "Скарплієр" (світлини 1, 2, 3).
 Військовий ідентифікатор чи інші документи, які б вказали особу загиблого, відсутні.

Світлина 1

Світлина 2

Світлина 3

Останок № 29 представлений:
- ґудзики до верхнього одягу (плащ, кітель): чотири ґудзики розміром 22 мм, два ґудзики розміром 15 мм, із зображенням одноголового орла – гербової фігури Польської держави, з зазначеною на внутрішній стороні ґудзиків датою виготовлення (1937, 1939 роки);
- один металевий мундирний гачок для підтримання пояса зі спорядженням;
- військовий ідентифікатор з написом ДОМАҐАЛА Ян, католик, Кєльце (світлини 1, 2).

Світлина 1

Світлина 2

Останок № 30 представлений:
- ґудзики до верхнього одягу (плащ, кітель): один ґудзик розміром 25 мм, три ґудзики розміром 22 мм, із зображенням одноголового орла – гербової фігури Польської держави, з зазначеною на внутрішній стороні ґудзиків датою виготовлення (1937, 1939 роки);
- один ґудзик до спідньої білизни або спорядження;
- два релігійних медальйони з написом "Святий Альфонсе молися за нас"" з однієї сторони та написом на звороті "Мати Неустанної Помочі сприяй нам";
- військовий ідентифікатор з написом БАЛОС Юзеф, католик, Вадовіце (світлини 1, 2, 3).

Світлина 1

Світлина 2

Світлина 3

Останок № 31 представлений:
- ґудзики до верхнього одягу (плащ, кітель): три ґудзики розміром 22 мм, один ґудзик розміром 15 мм, із зображенням одноголового орла – гербової фігури Польської держави, з зазначеною на внутрішній стороні ґудзиків датою виготовлення (1937, 1939 роки);
- дзеркальце;
- пристрій для гоління - бритва з додатковим лезом;
- помазок;
- два релігійних медальйони ( перший - "скапулярій" - із зображенням серця Ісуса з однієї сторони та зображенням Богородиці на звороті, другий медальйон із зображенням Непорочного Зачаття Богородиці з двох сторін);
- два військових ідентифікатори, один з написом ?A?НСКІ Ян, Більс?? (Більсько?), католик, другий в дуже поганому стані збереження, потребує спеціального дослідження (світлини 1, 2, 3, 4, 5, 6).

Світлина 1


Світлина 2


Світлина 3

Світлина 4

Світлина 5

Світлина 6

Останок № 32 представлений:
- ґудзики до верхнього одягу (плащ, кітель): три ґудзики розміром 22 мм, із зображенням одноголового орла – гербової фігури Польської держави, з зазначеною на внутрішній стороні ґудзиків датою виготовлення (1937, 1939 роки);
- три монети номіналом 10 грошів;
- дві монети;
- дві нарукавних запонки (світлини 1, 2, 3).
 Військовий ідентифікатор чи інші документи, які б вказали особу загиблого, відсутні.

Світлина 1

Світлина 2

Світлина 3

Світлина 4

Останок № 33 представлений:
- ґудзики до верхнього одягу (плащ, кітель): один ґудзик розміром 25 мм, шість ґудзиків розміром 22 мм, із зображенням одноголового орла – гербової фігури Польської держави, з зазначеною на внутрішній стороні ґудзиків датою виготовлення (1937, 1939 роки);
- дзеркальце, зубна щітка (світлини 1, 2, 3).
 Військовий ідентифікатор чи інші документи, які б вказали особу загиблого, відсутні.

Світлина 1

Світлина 2


Світлина 3

Останок № 34 представлений:
- ґудзики до верхнього одягу (плащ, кітель): один ґудзик розміром 15 мм, п’ять ґудзиків розміром 22 мм, із зображенням одноголового орла – гербової фігури Польської держави, з зазначеною на внутрішній стороні ґудзиків датою виготовлення (1937, 1939 роки);
- частина дзеркальця;
- металева поясна пряжка (світлина 1).
 Військовий ідентифікатор чи інші документи, які б вказали особу загиблого, відсутні.

Світлина 1

Окрім знайдених на скелетованих людських рештках предметів побутового та військового призначення, з поховальної ями було вилучено невелику кількість військових предметів, які неприв’язані до жодного з останків. Ймовірно, що вони були вкинуті у яму уже після покладання у захоронення тіл загиблих вояків.

Речі, знайдені у захороненні:
- два комплекти алюмінієвого індивідуального військового посуду (казанок з кришкою-тарілкою), з нанесеними написом виробника та датою виготовлення;
- дві алюмінієвих індивідуальних посудини (фляга) для зберігання рідин з нанесеним порядковим номером виробу та датою виготовлення;
- вісім ножен до багнетів (надавались до стрілецької зброї польського виробництва системи "Маузер" WZ 28), зі шкіряним виробом для підвішування багнета на поясі;
- ножиці для перерізання дротяних загороджень;
- дві малі саперні лопатки;
- вісім сталевих захисних шоломів;
- дванадцять протигазних масок (світлини 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20).

Світлина 1

Світлина 2

Світлина 3

Світлина 4

Світлина 5

Світлина 6

Світлина 7

Світлина 8

Світлина 9

Світлина 10

Світлина 11

Світлина 12

Світлина 13

Світлина 14

Світлина 15

16

Світлина 17


Світлина 18


Світлина 19

Світлина 20

Світлина 21

Світлина 22

Світлина 23

Світлина 24

Світлина 25

Світлина 26

Світлина 27

Світлина 28

Таким чином з ями № 1 ексгумовано скелетовані рештки тридцяти чотирьох осіб, які були поміщені в поховальну яму однією групою, в хаотичному порядку, перекриваючи один одного. Стан збереження різний. Від задовільного до незадовільного. Дослідженням людських решток визначено, що вони належали в більшості молодим чоловікам віком 20-35 років. Були серед них чоловіки, яким більше 50-ти років. На людських рештках та поруч з ними знайдено залишки військових одностроїв, військового спорядження, особистих речей, які свідчать, що поховані були вояками Польського війська. З ексгумованих тридцяти чотирьох людських скелетів лише тринадцять мали при собі військові ідентифікатори.

Вилучені із санітарного захоронення людські рештки, особисті речі загиблих передано Генеральному Консулу Республіки Польща у Львові п.Ярославу Дрозду.

 

Директор ТзОВ "Українська Пам'ять"                Любомир Горбач

 
Поділитися у соцмережах
< Попередня   Наступна >
2006-2019 © Товариство пошуку жертв війни ''ПАМ'ЯТЬ''
Всі права застережено.
Використання матеріалів сайту дозволене за умови повідомлення про це та посилання на джерело (в інтернет-ресурсах - на адресу сайту)