Товариство пошуку жертв війни ''ПАМ'ЯТЬ''
  • Ukrainian
  • English
Переглянути НОВИЙ фільм "Хрещений двічі" створений Товариством пошуку жертв війни "Пам'ять"
Головна arrow Статті (історичні джерела) arrow У Львові вшанували пам’ять головного командира УПА Романа Шухевича Сьогодні: 28.10.2020
Головна
Новини
Експедиції
Статті (історичні джерела)
Військово-історична реконструкція
Кіно & відео студія
Фотогалерея
Довідкова інформація
Мандруємо Україною
Матеріали у тему


У Львові вшанували пам’ять головного командира УПА Романа Шухевича Надрукувати
Любомир Горбач   
06.03.2017

5 березня у Львові на місці загибелі генерала-хорунжого та головного командира УПА Романа Шухевича пройшли заходи із вшанування його пам'яті.

Біля пам'ятника Роману Шухевичу пройшло громадське віче, на якому виступили представники обласної та міської влади, мешканці Львова.
Захід супроводжувала почесна варта ліцеїстів Львівського ліцею ім. Героїв Крут та салютна команда ГО "Товариство пошуку жертв війни "Пам'ять".

Історична довідка

Український політичний діяч Роман Шухевич народився 30 червня 1907 року у Львові. У 1925 році Шухевич вступив у ряди Української Військової Організації. У серпні 1943 його було обрано Головою Бюро Проводу ОУН і призначено Головним командиром УПА.
У ніч з 4 на 5 березня 1950 у тодішньому селищі Білогорща, яке тепер приєднане до території м.Львова, на підпільній штаб-квартирі в будинку вчительки Ганни Конюшек чекістами було вбито головнокомандувача УПА Романа Шухевича.

Як пишуть історики, Роман Шухевич почувши, що радянські вбивці увійшли до будинку, де переховувалися повстанці, через дерев'яну перегородку "криївки" і з пістолетом в руках здійснив спробу прориву. При цьому Р.Шухевич пострілом вбив начальника відділення Управління 2-Н МДБ УРСР майора О.Ревенка і збив з ніг полковника В.Фокіна, заступника начальника УМДБ у Львівській області. Але на виході з будинку він був вбитий автоматною чергою.

У записці по "ВЧ", яка 5 березня 1950 р. була терміново надіслана "чекістами" з Львова на ім'я міністра державної безпеки СРСР В.Абакумова і міністра держбезпеки УРСР М.Ковальчука, стисло повідомлялося, що Р.Шухевич "вчинив збройний спротив, відкрив вогонь з автомата" і "попри вжиті заходи до захоплення живим, в ході перестрілки був вбитий сержантом 8 CP 10 СП ВВ МДБ". У документі також повідомлялось, що тіло Р. Шухевича було впізнане його сином Юрієм, колишньою зв'язковою Проводу ОУН Катрусею Зарицькою ("Монета") та колишнім господарським референтом Проводу ОУН 3.Благим ("Шпак").

Так завершилась довготривала, фактично розпочата з 1944—1945 pp., операція спецслужб Радянського Союзу з ліквідації керівника українського визвольного руху Романа Шухевича.
Загибель Р.Шухевича стала непоправною втратою для українського визвольно-революційного руху. Як справедливо зазначив генерал МДБ П.Судоплатов, "після смерті Шухевича рух спротиву в Західній Україні пішов на спад і незабаром згас".

Шухевич Роман Осипович - матеріал з Вікіпедії

 
Поділитися у соцмережах
< Попередня   Наступна >
2006-2019 © Товариство пошуку жертв війни ''ПАМ'ЯТЬ''
Всі права застережено.
Використання матеріалів сайту дозволене за умови повідомлення про це та посилання на джерело (в інтернет-ресурсах - на адресу сайту)